Ismertek olyan embert a környezetetekben akinek nagyon rossz a gyomra és korán kezdték nála csecsemőkorban a hozzátáplálást? Van egyáltalán összefüggés?
Páromnak borzasztó gyenge a gyomra, sokszp
or fáj neki, issza a normaflore-t, mintha víz lenne, meg az immodium is állandó kellék itthon.
A minap dicsekedett, hogy az anyja már 3 hetes korában adott neki főzeléket. Majdnem dobtam egy hátast. Mondtam neki, hogy biztos ezért olyan rossz a gyomra, de nem hiszi el...
10. vagyok.
Bocs, félreérthetően fogalmaztam. Tehát az anyatejes táplálás helyett nyugodtan érthet mindenki akár tápszeres táplálást is, vagy egyszerűen csak szopizást, nem az anyatejen volt a hangsúly, hanem, hogy még nem hozzátáplált, tehát szopizik a baba. De pláne félreérthetően fogalmaztam, ugyanis abszolút nem ez volt a mondanivalóm lényege, hanem, hogy a stresszes mindennapok, és az aktuális helytelen táplálkozás szerintem inkább kihat a gyomor- és bélrendszerünkre, semmint hogy milyen korán tápláltak valakit hozzá.
Így van, a stressz és egyéb káros környezeti hatások is hozzátesznek a dologhoz. De mint korábbi hozzászólásomban is írtam, szerintem sem minden korai hozzátáplált lesz gyomorbajos, viszont elképzelhető, hogy akinek van gondja már fiatalon azt korán hozzátáplálták. Erre irányult a kérdésem.
Előzőnek: A fiatalokra gondoltam, a 80 év körülieknek nem azért van minden bajuk, mert korán ettek volna akármit is, hanem azért mert öregek. 20-30as korosztály problémáira gondoltam.
A 4 hónapos kor nem tartom korainak. A leírásomban pl egy 3 HETES példát hoztam fel.
Én 28 éves vagyok, 17 éves korom óta van refluxom, volt hogy savlekötőt is kellett szednem, és tehéntejfehérje allergiám is van gyerekkorom óta. Anyám 3 hónapig szoptatott, addig nem kaptam hozzátápit, csak egy kevés tápszert pótlásnak 6 hetes korom óta, 3 hósan kezdte az almával, aztán szép lassan haladt tovább, 6 hónapig tápszert kaptam (mildibé), utána orizás tejet.
Van akit ennél sokkal hamarabb elkezdtek hozzátáplálni, mégsincs baja, én nem látok nagy összefüggést a dologban, szerintem genetikai hajlam kérdése, és a későbbi életkorban megevett sok műkaja többet árt, mert csecsemőkorban még általában friss egészséges hozzávalókból készítik az ételt, később meg már megveszik a csokit, csipszet, kólát stb. a gyereknek.
Egyébként minden azon múlik hogy valaki képes-e tenni az egészségéért, ha már kiderült, hogy baja van. Mert a refluxom elmúlt, amióta nem eszek citrusféléket, almát és fűszeres ételeket és betartom a kisebb, gyakori étkezéseket (csak terhesség alatt jött elő újból). A tehéntejallergia ellenszere pedig, hogy nem eszek tejterméket
Én azon vagyok kiakadva, hogy mikor megkérdezik mit eszik 6 hós lányunk és mondom, hogy anyatejet akkor csodálkoznak. Miért nem adok már ezt meg azt meg amazt.
Szerintem teljesen felesleges, ráér egész életében még a szemetet enni.
Szóval szerintem van összefüggés.
Hasonló korú baba már mindennel etetik. Szinte állandóan beteg. Nem hiába mondják még a reklámban is, hogy a belek az immunrendszerünk fő pillérei és azokat meg kell alapozni. Persze felnőtt korban is sokat tehetünk az egészségünkért, de ha már mínuszból indulunk úgy nehezebb.
Előző voltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!