Kezdőoldal » Fogyókúrák » Paleo diéta » Káros a Paleo étrend?

Káros a Paleo étrend?

Figyelt kérdés

Miért állítják annyian hogy káros a koleszterin, köszvényt okoz a hús tönkreteszi az érrendszert.


Más kutatások a gabonáról és a tejről állítják ezt tömegesen..


A gyógyszeripar és az élelmiszer ipar kéz a kézben járnának..?


Én 2 hónapja paleozom és 11 kg ledobtam vele kezd eltűnni a testzsír százalék ezt a kis pókhas eltűnéséből és a toka eltűnéséből vettem észre.


Vélhetően a fehérjéből van esély hogy izom alakuljon míg a CH-ból nem igazán nyilván másra van.


De tény hogy a fehérje és a zsír étvágy csökkentő és ha jól tudom 0 Gl indexű..



Szóval miért védik a magas Gl indexű gyors-felszívódású Ch-kat amikor nagyon nagy sansza van annak hogy inzulinrezisztenciát okozzon a vércukorszint hullámvasútra térítésével..?


Miközben ha jól tudom "köztudottan az inzulin juttatja-tárolja a cukrot a "zsír sejtekbe".

Tehát a magas Gl gyors felszívódású Ch- ételek elvben akkori hizlalnak ha nincsen kalória plusza az embernek eszerint..


Megint más kutatások a Gabona gyulladásfokozó, és öregítő hatásairól írtak illetve tette közzé kutatási eredményeket megannyi vizsgált személyen keresztül.


Vajon okoz és okozhat e a vércukorszint hullámvasút cukorbetegséget?


Vajon a Gyors felszívódású Ch-k cukor rizs burgonya liszt kukorica tényleg annyira pusztító hatásúak a glutén vonatkozásában is? Tényleg rohadnak a belekben, eltelítenek és elszívják az energiát, roncsolják a bélrendszert és a felszívódási képességüket?


Vajon kiknek érdeke lejáratni egy "szénhidrát szegény" Paleo típusú étrendet?


2018. máj. 23. 22:57
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
64%

Csak a kalóriatöbblet hizlal, fényből nem tudunk energiát eltárolni...


Nos, alapból a paleóval semmi gond, de tudod, hogy vannak, akik imádnak támadni olyan étrendeket, amiket ők nem követnek.


Sokféle paleo van. Szénhidrátdús és húsmentes is (persze nem ez a tipikus).

Nyilván lehet rosszul csinálni, ahogy minden étrendet, de jól is, mivel elég sok étel marad bent ahhoz, hogy mindent bevigyünk, amit kell, sőt, még kizárhatunk egyes ételcsoportokat...


Nem mindenkinek jó a szénhidrátszegény étrend és semmi gond nincs az akármilyen sok s részben gyors szénhidráttal sem, ha az adott ember jól bírja s az ad neki energiát. Úgyhogy az elvakult paleohívőség se jó...


A fehérjének van inzulinválasza, a zsírnak nincs s álétalában a fehérje laktat a legjobban, a szénhidrát a legkevésbé (de egyiket sem hiszem étvágycsökkentőnek). Egyedszinten persze már bármi lehet, van, akit inkább a szénhidrát laktat, van, akinek tökmindegy, ehet akár merő gyors szénhidrátot is, azzal is belakik fél napra, fizikai munka mellett, de lehet, hogy bár szénhidrátszegény ételekkel is megy neki ez, rosszul érzi magát tőle, neki kell a sok szénhidrát.


DE akinek beválik egy kiegyensúlyozott paleo, csinálja csak. De nem tudsz úgy enni, hogy nagy tömegek be ne szóljanak :) Az én étrendem elég érdekes ahhoz, hogy mindenki találjon rajtam fogást :D Nem szabad ezzel foglalkozni. Ha az egész étrendet támadják s tudod, hogy nincs igazuk, az nem esik jól és próbálhatsz is érvelni, de sokakat sosem fogsz meggyőzni. S nem is kell. Ha rühellik a diétádat és hülyének néznek, az nem a te bajod. Nem tudod kivédeni az ilyesmit.

2018. máj. 24. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
92%

Nekem kifejezetten káros volt, mert hiába ettem a megengedett ételekből akármennyit, le akartam fordulni a székről az éhségtől. Szóval nem mindenkinek való, de ha valaki bírja, és szerinte jó, csinálja.

Én maradok a kalóriaszámolásnál, és semmit nem vonok meg magamtól.

Az ilyen ezt-ne-edd, meg azt-ne-edd hülyeségeket meg már régóta nem veszem figyelembe, mert ha mindent elolvasnék az étkezéssel kapcsolatban, akkor akár levonhatnánk azt a következtetést is, hogy semmit ne együnk, mert káros.

Ne egyél sok húst, mert káros.

Ne egyél sok zöldséget, mert génmódosított.

Ne egyél biozöldséget, mert honnan tudod, hogy bio.

Ne egyél gabonát, mert juj, a glutén.

Ne igyál tejet, mert a boci se iszik embertejet.

Ne igyál növénye tejet, mert vegyszeres.

Ne igyál üdítőt, mert juj, a cukor.

Ne igyál ásványvizet, mert juj, a műanyag palack.

Ne igyál csapvizet mert klóros.


És még lehetne sorolni.

2018. máj. 24. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
62%
Ez egy nagyon gagyi propaganda szöveg, nem valós kérdés. Amúgy meg senki nem védi a gyors felszívódású ch-kat. A gluténről szóló kérdésnek álcázott hazugságaid pedig egyenesen szánalmasak. Kezdjük azzal, hogy krumpli, rizs, kukorica nem is tartalmaz glutént. Nem rohadnak a beleidben jobban, roncsolják a bélrendszert jobban, szívják el az energiát jobban, mint a húsból származó fehérje.
2018. máj. 24. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
55%

Na ja, a krumplit én is jónak tartom, nem is értem, mi a bajuk vele egyeseknek. De megvoltam nélküle évekig, pedig nagy kedvencem volt s személy szerint nekem hasznos volt, hogy leszoktam róla (sűrűn eszem, de pici mennyiségben). Mást sosem beszélnék le róla, fogyáskor sem, ha valakinek befér, miért ne?

Én a zöldborsót nem adtam fel soha, azt tartom a (magyar) paleo legidiótább tiltásának. Csak mert van egy nyersen mérgező rokona...

A paleo alapvetően szimpatikus, csak vanak túlzott egyszerűsítései s illogikus elemei. Beleköt egy anyagba az egyik növénynél s nem zavarja a másikban.


De sokféle paleo van. Egyes paleók megengedik a borsót, a krumplit és a rizst is, nem is szájhúzva, hanem remek ételnek tartják őket. A magyarországi paleo megszorítóbb.

2018. máj. 24. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 Pombe ***** válasza:
61%

Ez egy olyan kérdés, amire nem lehet egyértelmű választ adni.


Kérdező: "Én 2 hónapja paleozom és 11 kg ledobtam vele"


Ezt tömegével tudják elmondani magukról mások paleos cucc nélkül is, és valszeg bármilyen szakember által javasolt diétával is ezt ugyanúgy elérted volna. Tudom, most majd az jön, hogy neked csak az segített (mint ahogy mindenki más is ezt szajkózza a saját istenített diétájáról) - kissé unalmasak ezek a személyes anekdoták. A középkorban is ezrek gyógyultak meg, csak azért, mert a szent ember köntösét megérinthették. Manapság ez már kezd kimenni a divatból, mert a csodadiéták kiszorítják a csodaköntösöket.


A paleo étrend egészen más miatt káros. Azért mert ideológiát árul és népbutítást, valamint agressziót népszerűsít a táplálkozást vizsgáló szakmával szemben, és ezek között fegyverként több szempontból is alaptalan vádaskodásokat is használ ügyesen keverve azt a tényekkel, illetve a szakmát is megosztó vitás pontokkal.


A paleo étrendet kiagyalók egyszerűen felhasználták a szakértők által kidolgozott hagyományos diétákat, de valamit ki kellett találni arra is, hogy ők mégis miben mások. A recept egyszerű, és mindig beválik. Néhány megszokott kajára rá kell fogni, hogy az maga a borzalom (pl. tej ; gabonafélék), de nem túl sokra, mert persze eszük ágában sincs ténylegesen rosszul működő diétát árulni. Először is ki kell találni valami ésszerűnek tűnő kontextust (paleolitikum étrendjét kell követni, mert az a tuti). Jópofa sztori, és most már csak úgy kell tenni, mintha pontosan tudnánk, hogy akkoriban mit ettek az őseink, valamint el kell hitetni azt az egetverő butaságot, hogy 40000 éve semmit se változtunk - ezt úgy kell bemutatni, mintha ezt hirdetné az evolúció tudománya. Ezek után már lehet pl. a brokkolit is beállítani paleós kajának, ami termesztett növény, vagyis 3000 éve még nem is létezett, vagy a kókusztejet isteníteni (erről úgy is mindenki azt hiszi, hogy kókuszpálmákkal volt tele Afrika mindig is, vagyis az emberiség bölcsője - pedig a kókuszt a modern ember hurcolta szanaszét, és sokkal előbb kezdtünk el iszogatni tehéntejet, mint kókusztejet...stbstb... mutassunk rá, hogy az emberiség testmagassága csökkent, amikor rászokott a gabonaevésre - ami igaz is -, de arról már nem szabad beszélni, hogy az egyre bővülő gabonafogyasztás közben meglepő módon mára mégis igen magasra nőttünk...stbstb... bőven lehetne még a paleobaromságok hosszú láncán végignyálazni magunkat)


Második fázisban elő kell venni egy nagyítót, amivel a démonizálásra kijelölt kajákra kell fókuszálni, majd az azokban fellelhető összetevőkből a károsabbaknak tűnők jó hatásairól meg kell feledkezni, és kizárólag a káros voltát kell kiemelni, ill. még hozzá kell hazudni egy két dolgot. Szinte minden kajáról lehet rossz meg jó statisztikákat is kimutatni, és ezek közül persze a rosszakat kell csak bemutatni. Ezek után már csak jó kis fülbemászó szlogeneket kell megalkotni. Lehet oltári nagy baromság is, csak erősen pendítse meg az érzelmeket. Pl. a tej csak a bocinak való ; nagyanyáink még azt mondták, hogy a tej élet erő egészség, pedig... ; tejmaffia ; a tejet csak az éhínségek miatt fogyasztották ; gluténérzékenység (pl. bölcsen hallgatni kellett arról amíg lehetett, hogy a paleo által istenített kaják jó része allergén, valamint arról is, hogy aki nem gluténérzékeny, annak mégis mi a búbánattól kellene félnie...) itt is stbstb.


Összességében a paleo étrend az egészség szempontjából nem káros, sőt, akár bizonyos aspektusból hasznosnak is lehetne mondani, csak éppen semmi újat nem képvisel az általában elfogadott, nem szélsőséges egészségesebb étrendekhez képest, de megalapozatlan ideológiát árul és az alkalmazott táplálkozástudományokban hozzá nem értők marhaságait dicsőíti (lásd Szendi Gábor - semmilyen jellegű végzettsége, se tapasztalata, se gyakorlata nincs semmi ilyesmiben - elképesztő butaságokat tud összehordani evolúció címén is). Viszont ezt kell folyatni a csapból is, remek bevételi forrás a terjesztőnek, plusz ismertséget növelhet, és remek bevételi forrás a mandula-, meg kókusztej, meg rizs-, szójatej forgalmazóknak akik kétszer háromszor olyan drágán árulják ezeket, mint a tehéntejet (mellesleg az utóbbiakat Kínában a szegény alsóbb társadalmi osztályok fogyasztották, mert a valódi tej iszonyú drága lett volna, ráadásul a régi Kína egyszerűen lenéznivaló barbároknak tartotta a nomád tejivó pásztornépeket - na persze a paleo ezt úgy mutatja be, mint a kelet roppant megfontolt, bölcs tejelutasítási szemléletmódját). Továbbá lehetővé teszi, hogy a gaz, elnyomó tudománnyal szemben lázadó plebsz szóhoz juthasson végre, és a Szenditől betanult zöldségeket a témához fikarcnyit se értők tömegei hatalmas mellénnyel terjesztik.

2018. máj. 25. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 Pombe ***** válasza:
78%

Ja... még...


Kérdező: "Más kutatások a gabonáról és a tejről állítják ezt tömegesen.."


Látod! Erről beszéltem. Ezt a tömeges dolgot a tejről te valami paleos hülyeségben olvastad, de habozás nélkül készpénzként kezeled.


Pl. a tejfóbiások lelkesen idézgetik, hogy Jessica Outwater 1997-es felmérése szerint a tejivás háromszorosára növeli a mellrák kockázatát, ahol valójában csak egy hipotézis került a felszínre (egy szimpla agyalgásról van szó), és semmiféle hiteles statisztikus visszaigazoltságot nem mutattak ki, ugyanis számos más tényező is szerepelt a kontextusban. A későbbi adatértékelés ezt hozza ki:


[link]


Vagyis a rendelkezésre álló adatok egyszerűen nem támasztják alá az emlőrák és a tejtermékek fogyasztásának szignifikáns kapcsolatát. Kapaszkodj meg! A tej összes rákkeltési híresztelésének soha nem tudták prezentálni a minimális megalapozottságát se (ill. egyedül a prosztatarák mutat némi szignifikanciát, de azóta a feltételezett kiváltó okokról kiderült, hogy megalapozatlan volt a gyanúsítás - pl. IGF-1), bár sokan próbálkoztak vele, és minden ilyen hipotézist a tejfóbiások kivétel nélkül tényként kezeltek és kezelik lelkesen ma is. A többi rémmesét, hogy miért nem tud a kalcium beépülni, meg egyebek, egyszerűen a paleosok szopják ki az ujjukból (pl. túl sok foszfor a tehéntejben, vagy túl sok kálcium... :D)


[link]

Na! Ez az alapítvány az oszteoporózis és az izom-csontrendszeri csontbetegség megelőzésével, diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozó egyének és szervezetek globális szövetségét képezi. Itt foglalkoznak a tej hatásaival, és elárulom neked, hogy csak dicsérik ez ügyben és a statisztikák is kedvezőek. Ha majd itt találsz tejellenes kirohanásokat, akkor állíthatod, amit állítasz a tejről.


És ha már annyit számít szerinted egy személyes vélemény, akkor elárulom neked, hogy egész életeben vedeltem a tejet gyakorlatilag minden nap, mert imádom, és határozottan úgy érzem (nem tudom, hanem csak gondolom!), hogy a jó fizikumomnak és egészségemnek az is az az egyik kulcsa. Továbbá a szomszédaim és ismerőseim is ilyen-olyan rendszerességgel fogyasztanak tehéntejet és úgy látom, hogy semmi de semmi bajuk nincs tőle.


A gabona ügy viszont tényleg nem annyira egyértelmű, de nem is olyan fekete, mint ahogy azt a paleosok lefestik...

2018. máj. 25. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 A kérdező kommentje:

Értem, és mi a helyzet a tejfehérjére adott rekord magas magas inzulinválasz kapcsán? :)


Nyilván az is hipotézis, hogy jelentős inzulinrezisztencia kockázati tényező.


Hiszen a tej egészséges és lehet inni.. :)



Okoz még neurodegeneratív betegségeket is desszertnek.


Van irodalma és nem kétemberes tudomány.


Valószínűleg a koleszterin és a só is életveszélyes.. -.-


Szerintem sok ember inkább hisz a tradicionális rendszerdogmákban. Mert az a törvény, a "bizonyított" hivatalos "állásfoglalás" a tudomány részéről..


Aha értem kinek a tudománya..?



Csak nem azoké végső soron, akik szerint a "sok" vitamin felesleges és káros?


Ja igen, elfelejtettem hogy nem szabad összeesküvésekben hinni, mert az plebsz önmegvalósító szánalmas kinevetni való jelenség.



Jól van.

2018. máj. 25. 19:07
 8/31 Pombe ***** válasza:
50%

"Értem, és mi a helyzet a tejfehérjére adott rekord magas magas inzulinválasz kapcsán?"


Nem tudom. Mi a helyzet szerinted? Mutasd az infót erről a rekordról... Ugye mondanom se kell, hogy ne valami paleos vagy vegetáriánus oldalra hivatkozz, hanem autentikus tudományos értekezésre...

2018. máj. 25. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 Pombe ***** válasza:
53%

"Okoz még neurodegeneratív betegségeket is desszertnek."


A tej???


Hogyne! De biztosan tudsz te még ennél sokkal nagyobb hülyeségeket is kiszopni az ujjadból... :D - csak rajta rajta!

2018. máj. 25. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 A kérdező kommentje:

Napi három adag sovány tej már sok

2017. június 23. 11:42 Nyomtatás

A sovány tej és a belőle készült tejtermékek napi három adagban való fogyasztása már szignifikánsan emeli a Parkinson-kór kockázatát. A pontos mechanizmus nem ismert, a húgysav-szint szerepe valószínűsíthető, írja a PharmaOnline.


hirdetés


A táplálkozással foglalkozó szakemberek a zsírszegény tej és –tejtermékek fogyasztását egészségesnek tartják és ajánlják, kiemelve azt, hogy ezek a táplálékok egyben a kalcium, a különféle vitaminok és a fehérjék fő forrásai is. A legújabb vizsgálatok alapján azonban a sovány tej és a belőle készült termékek fogyasztása nem csak pozitív hatásokkal köthető össze. Úgy tűnik, hogy akinek az étrendjében legalább napi három adag sovány tej vagy –tejtermék-adag szerepel, annál 34 százalékkal magasabb a Parkinson-kór rizikója.


Intenzív kutatások folynak a Parkinson-kór okainak feltérképezésére. Jelenlegi ismereteink alapján úgy tűnik, hogy a kórkép létrejöttében a környezeti tényezők (pl. nehézfém-expozíció) mellett az egészségtelen életmód (elhízás) és a táplálkozás is szerepet játszik. Korábbi vizsgálatok már célkeresztbe helyezték ebből a szempontból a tejet. A legújabb eredmények tükrében, két korábbi prospektív megfigyeléses vizsgálat (Nurses’ Health Study és Health Professionals Follow-up Study) eredményeinek az összegzése alapján azonban úgy tűnik, hogy csak a zsírszegény tej és –tejtermékek fogyasztása növelheti a Parkinson-kór kialakulásának az esélyét.


A Parkinson-kór különféle rizikófaktoraitól (pl. életkor, fizikai aktivitás) és védő faktoraitól (pl. kávézás, dohányzás) megtisztított adatok alapján a sovány tej vagy a belőle készült ételek napi legalább három adagjának az elfogyasztása szignifikánsan, 34 százalékkal (CI 95 százalék) növeli a betegség kockázatát.


A vizsgálatok 24, illetve 26 éves időtartamai alatt a sovány tejből legalább napi három adagot fogyasztók (n= 5830) 1 százalékánál (n=60) alakult ki a betegség. Ezzel szemben a napi egy adag sovány tejnél kevesebbet ivók körében az abszolút rizikó ugyanerre az időszakra vonatkozóan 0,6 százalék volt (77864 főből 483-nál diagnosztizáltak Parkinson-kórt).


Bár a pontos magyarázat egyelőre nem ismert, a Neurology folyóiratban megjelent közlemény szerzői a húgysav-szint befolyásolásával magyarázzák a tapasztaltakat. Az alacsony húgysav-szint a Parkinson-kór rizikófaktorai közé tartozik; és a sovány tejet jelentősebb mennyiségben fogyasztók körében alacsonyabb a húgysav-szint.


A húgysav-szint Parkinson-kór befolyásolásában játszott szerepe már egy ideje ismert. Sőt, USA-beli kutatók egy randomizált vizsgálat keretein belül (SURE-PD3) azt próbálják kideríteni, hogy a Parkinson-kóros betegeknél a húgysav-szint megemelése (inozin adásával) képes-e lassítani a betegség progresszióját. A vizsgálat első szakaszának a befejezését 2020-ra tervezik, így a kérdés megválaszolása még várat magára

2018. máj. 25. 21:13
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!