Hogyha magas rosttartalmú élelmiszerre eszek finomított dolgokat (fehér liszt, cukor), akkor kevésbé hizlalnak?
"A zabpehely lassan szívódik fel, ezért nem hagyja a csokit hamar felszívódni."
?? Semmi közük nincs egymáshoz, nem hatnak egymásra. Csoki szénhidrátjai azért kerülnek gyorsan a véráramba, mert egyszerűek, így nem kell velük sokáig molyolni, hogy építőelemként, energiaforrásként felhasználhatóak legyenek. A felszívódás sebességét csak az befolyásolja, milyen gyorsan lehet lebontani őket.
Helló :)
Szerintem van itt némi félreértés. Különböző együtt fogyasztott ételeknek valóban van hatásuk egymás emésztődésére, felszívódására.
Viszont van itt egy előfeltételezés, megint ezzel a gyors ch – lassú ch témával kapcsolatban. A zabot nem úgy kell elképzelni, mint valami kimondottan fogyókúrás, egészséges élelmiszert. Az is csak keményítő, és csak a cukorhoz képest 'lassan felszívódó'.
De összességében? A zabnak is anabolikus hatása van, nagy inzulinválaszt produkál ráadásul elnyújtottabban, ez inzulincsúcsot okoz pont ez a hízás hormonális motorja. A tej is nagy inzulinválaszt okoz, nyilván mivel a természetben betöltött szerepe az újszülött állatok hizlalása.
Erre még ráeszik valaki cukrot, csokit az nem más mint a szénhidrát alapú étkezés. Hogy kinél mennyi hízást okoz, nagyban függ egyéni tényezőktől, de hogy nem jó ötlet az biztos. Ráadásul van egy logikus kitétel, miszerint aki már picit zsíros, azon látszik, hogy hajlamos a hízásra, egyéni tényezőkről ez már el is mond valamit :)
Ezért szoktak zöldségeket, tojást, zsíros ételt enni, mert így nem zavarunk be a cukorháztartásunkba. Ez persze csak 1 tipp.
Másik tipp, az inzulinválasz mértékét savanyúsággal (ecetsav, citromsav stb.) és zsiradék fogyasztással lehet csökkenteni. Ez nem vonatkozik a csokoládéra, ami tömény cukros zsír, ott a cukor hatására inkább beépítésre kerül a csoki zsírtartalma, ezért nem szokták sehol sem a SOK szénhidrátevés és a SOK zsírfogyasztást együtt ajánlani. Vagy ch alapú étrend alacsony zsírral (egészségügyi okok miatt nem ajánlott) vagy eleve kevés ch, több zsír, szükség szerinti fehérje.
Kb. 2 eddig működő út, mindkettőnek vannak jó eredményt elért követői.
Minél részletesebben ír az ember, annál hosszabb lesz a válasz. Szakdolgozat terjedelemben is lehetne ugyan válaszolni...
Igen, a zöldségek szárazanyagtartalma is szénhidrát, általánosítva:
- emészthetetlen rostok
- kevés keményítő
- kevés cukor.
Vannak kifejezetten alacsony ch tartalmú zöldségek és magasabb ch tartalmúak, magasabb ch tartalmúak között a felszívódó ch tartalom és annak típusa szerint
Magasabb nettó ch tartalmú zöldségekben
- kevés cukor, több keményítő
- több cukor (pl. sárgarépa) Pl. a sütőtököt nem tudom, az lehet édes is.. keményítődús is, soroljátok be
Minden esetre a zöldségekben lévő szénhidrátok szerencsére elég jók, az emészthetetlen rostjaik táplálják a bélflórát, ez számunkra hasznos anyagcseretermékeket jelent mint pl. vitaminok és zsírsavak illetve jól 'karban tartott' mikroba flóra az immunrendszerünk részét is képezi, ez így viszonylag fontos.
A zöldségekben lévő keményítő, nos rendszerint nem túl sok. Én azt szoktam mondani, hogy szénhidrátot nem kell enni, ez annak a pongyola megfogalmazása, hogy direkt cukrot vagy keményítőt (ami szintén cukorrá bomlik le) nem kell enni, illetve ezeket töményen tartalmazó kaját nem kell enni. Mondjuk egy cékla ch tartalma az pont jó arra, hogy a szénhidrátigényes szerveink némi cukorhoz jussanak, és ezt ne a májunknak kelljen szintetizálnia. Ebbe nem mennék bele, ha nem eszik valaki semmi cukrot, keményítőt rövid távon nyilván nem lesz semmi baja, a testünk nagyon ügyesen tud előállítani, lehet még fogyózásnál ez hasznos is, hosszú távon ez úgy tűnik némi stresszt okoz és a kortizolszintünk a fiziológiás tartomány fölé kerül.. no ez érdekes téma, a lowcarb étkezés kevéssé ismert problémájáról beszélünk most.
Összességében azt mondom, zöldségekkel be lehet vinni nagyon kedvező összetételű és hatású szénhidrátot, ha kis gyümölcs meg minimális zab/rizs kiegészíti az étrendet, akkor nem lehet gond a ch csökkentéssel sem.
Egyébként meg tényleg lowcarb étrend mellett figyelni kell az ún. 'kortizol tünetekre', mert tapasztalat szerint ezek kb. olyan rosszak mint a ch dús étrend okozta betegségek (elhízás, gyulladás, hormongondok stb.) úgyhogy kicsit mértékkel, kicsit ésszel érdemes étkezni. 50-100g körüli ch bevitel egyébként jó alacsony fogyáshoz, de még inkább könnyebbség a szervezetünknek, ennyivel kevesebb glükózt kell szintetizálni a vércukorhoz, néhány belsőszerv működéséhez. Egyébként a szerveink többsége izmokat is beleértve simán hasznosítanak ketontesteket, ezt nem árt még észben tartani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!