Paleo vs. Kiegyensúlyozott étrend?
Kiegyensúlyozott étrend: zöldség, gyümölcs, hús, tojás, tejtermékek, teljes kiőrlésű gabonafélék.
Ki melyik életmódot választotta és miért?
Igazából arra lennék kíváncsi, hogy miért terjedt el ennyire sikeresen a paleo (mint annak idején a 90 napos, vagy az atkins) és vannak-e még olyanok, akik (az én szemszögemből nézve) még 'normálisan' esznek, és a kiegyensúlyozott étrendet választják.
Plusz egy kis olvasmány:
Én személy szerint majdnem paleós és majdnem vega vagyok. Nekem ez is kiegyensúlyozott, mert minden megvan benne, amire a testemnek szüksége van.
A tejtermékek már nagyon régen kezdtek kikopni a táplálkozásomból, most már csak némi sajt maradt. Sosem voltam kifejezetten rosszul tőlük, de éreztem, hogy lenyomnak kissé, nem olyan könnyen emészthetők, mint más ételek (ez a sajtok egy részére is igaz, de sokkal közülük nincs bajom, igaz, kis mennyiségben eszem őket). Szeretem energikusan érezni magam evés után is...
A glutén elhagyása újkeletűbb, annak is az volt az oka, hogy éreztem, hogy nem esik jól. Úgyhogy merőben a testem jelzéseinek a követése okozta az életmódváltásomat. Anno, amikor vega lettem pár évre, akkor az ízlésem okozta, nem bírtam, hogy minden héten hús volt otthon, ráadásul csirke, amit nem szeretek. Lazaccal tovább bírtam volna, de szarvassal vagy házi disznóval is :P
Persze utána is olvasok dolgoknak, használom az eszemet is... A paleo ama része, ami a bolti, mindenféle adalékos cuccokat helyteleníti, már nem volt új számomra, csak én kiterjesztem úgy az összes élelmiszeripari húsfélére is. Igazából sajtot sem kéne ennem, mert az is ipari állattartásból származik, de a jófélékkel túl szorosak a kötelékeink, főleg a páromnak.
A teljes őrlésű gabonatermékeket sosem szerettem, úgyhogy evidens, hogy nem eszem őket (a fehér sem az igazi, a kettő keveréke jön be leginkább, de a magkenyereimet is nagyon szeretem s azokat értékesebbnek tartom, fitát ide vagy oda, s egyszerűbb is a készítésük :)).
Hello.
Én ugye nagyjából paleózom, illetve ezt tartom a legegyszerűbben megfogalmazott helyesnek, kiegyensúlyozottnak.
Számomra ez azért kiegyensúlyozottabb, mint amit te nevezel annak, mert a paleo + tejtermék + teljes őrlésű gabonák fogyasztóin kiegyensúlyozatlanságot figyeltem meg.
Tehát az értelemszerű, hogy természetes módon nem táplálékunk a tej és a gabonák, nem is feltétlen lenne ezzel baj de azt látom (meg mások is, akik ezt vizsgálják) hogy mégis baj van. Mert anyagcsere zavarokat okoznak, mert betegségeket okoznak (ÁBSZ, IBSZ, autoimmun, gyulladások, allergiák, elhízás, szív-érrendszeri..) én ezek alapján azt a következtetést tudom levonni, hogy a két hozzáadott élelmiszercsoport leginkább felborítja a kiegyensúlyozott táplálkozást és állapotot, nem pedig hozzájárul.
Persze ebben látszólag vannak sarkítások, merthogy lehetne vitatni hogy de nem is ez okoz betegségeket hanem a mozgásszegény életmód, a mértéktelenség.. erre azt mondom, hogy tapasztalt, a témában jártas ember ezeket nem gondolja komolyan. Azért ezek már elég sokszor bizonyításra kerültek, főleg mivel ma terápiaként használják a glutén/tejmentes táplálkozást, sikeresen, beteg embereknél.
1-es: köszönöm szépen a részletes válaszodat. :) Nekem a te eseted sokkal érthetőbb és logikusabb, mint a paleo érvek. :)
2-es: neked is köszönöm a választ. :) Akik teljes kiőrlésű gabonán és tejterméken élnek egyébként 'tisztán' étkeznek?
A tej éppen nekem sem esik jól, de én hiszek abban, hogy minden baj forrása a finomított étel, a sok adalékanyag, főleg a nátrium-glutamát. Ez utóbbi egy igazi méreg, a távol-keleten hatalmas mennyiségben fogyasztják. Nálunk otthon sosem volt 'becsomagolt bolti kaja', majdnem mindent megettem, amit elém raktam, kedvencem a joghurt volt, mindig sportoltam és mindig vékony voltam/vagyok. Aztán egy évig Japánban éltem, elromlott a látásom, ronda lett a bőröm, bedagadt az arcom és depressziós lettem. Mikor hazajöttem minden a régi lett amint azt ettem amit előtte is, és csak akkor jöttek elő a fenti tünetek egy része mikor nagy ritkán ettem valamilyen nátrium-glutamátos vacakból, de egyébként jól 'kitapasztaltam'. Visszamentem Japánba és csak húson, tojáson, zöldségen gyümölcsön, rizsen és joghurton éltem, és megint jó lett a közérzetem és egészséges lettem.
"Akik teljes kiőrlésű gabonán és tejterméken élnek egyébként 'tisztán' étkeznek? "
Nem, szerintem azok engednek a nyomásnak miszerint valamit enni kell. Ma már ilyen nyomás nincs, lehet enni zöldséget és megfizethető árú húst, gyümölcsöt.
Én fogyókúrázom, és mivel nemcsak a kilók számítanak, hanem az is, hogy miből épül fel a testem, én teljesen kiiktattam a kenyeret és a tésztát, valamint az egyéb feldolgozott kajákat. (édességek, pizza, mekis kaja...)
Én a tejtermékeket és a zabot nem tartom ellenségemnek, és bár nem fogyasztok túl sokat, naponta egy-két adag lecsúszik belőlük. De főleg zöldséget, gyümölcsöt, húst, halat, tojást, magvakat fogyasztok.
Ez hatalmas változás, korábban kenyeret kenyérrel, tésztát tésztával fogyasztottam. Utána pedig desszert. Tehát, én amiken korábban éltem, ami meghatározta étkezésem 80%-át, teljesen kizártam.
Utolsó: köszönöm a választ, a te tapasztalatod is jó érv a paleo mellett. :)
Az én csőrömet tényleg csak a 'hivatalos' paleo logika csípi. Az ősember nem is élt olyan sokáig mint mi, mivel lehet bizonyítani hogy semmilyen betegség sem volt rájuk jellemző, ráadásul a szervezetünk olyan jól alkalmazkodik a változó környezethez, hogy volt 'egy kis' ideje megszokni és hasznosítani a gabonát és a tejtermékeket. És akkor miért nem megyünk vissza még egy kicsit régebbre és miért nem esszük csak a bogyókat mint amit a kismajom őseink. :) (Csak viccelek, még mielőtt valaki nekem esne.:) Egyébként sem kell olyan messzire menni időben, hogy találjunk civilizációs betegségektől mentes embereket.
Én elvégeztem a kis kutatásomat a paleóval kapcsolatban, úgyhogy nem csak úgy a nagy semmi háttér-információval jöttem ide kérdezősködni. :)
(mindenkinekmegyazöldkéz:)
Azért lássunk tisztán:
Bogyókon élve omega3 hiányunk lenne, de még az is jobb étkezés mint a sok gabona.
Viszont ha megfigyeljük, a bio húsevés/tengeri halevés jó hatással van ránk.
Hogy az ősemberrel mi van, az tekinthető irrelevánsnak. Ma a kőkorszaki ember életmódját követő emberek (vadászó gyűjtögető népek) viszonylag egyszerű táplálkozása azért követendő, mert ők például nem szívbetegek. Ennyire kellene csak odafigyelni.
Lehetne bonyolultabb rendszert ajánlani az embereknek, de még a paleo is bonyolult sokaknak, egy magas szintű taoista táplálkozás (kínai 5 elem táplálkozás) teljesen kínai lenne az emberek 95%-ának. A paleo érthető és egyszerű, elterjeszthető.
Egyébként az ősember élethossz statisztikai kérdés. A kőkorszaki táplálkozás hosszú életre predesztinál, ha nem kapsz tüdőgyulladást vagy nem vérzel el. Vagy egyáltalán megéled a 14-16 éves kort, azaz túljutsz a csecsemőhalandóságon. Sokan nem jutottak túl, és ez statisztikában nem mutat jól..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!