Fogyózók! Tejet, kenyeret esztek?
Igen drága Szondim, eszek. ^^ És nem ezektől zsírosodtam el, hanem mondjuk a sok cukros sz*rtól, amit ettem.
És felhagyhatnál végre azzal a törekvéssel, hogy mindenkit paleloitossá változtass, akinek van egy csöpp esze és utánanéz, talán nem hallgat rád, de aki nem jártas a témában lehet, hogy vakon követ. Bár gondolom ennek te csak örülsz.
Akárhány kérdést teszel fel és akárhányhoz írod oda, hogy a paleloit a menő, azt csináld, legyél ősember (akiknek khhm, mennyi is volt az átlagéletkoruk áruld már el?), attól még lesznek emberek, nem is kevesen, akik a normális étkezés mellett tartanak ki. Meglátod 1-2 év és feledésbe merül ez a "csoda" is.
Örültem, lehet lepontozni és elküldeni melegebb éghajlatra :)
IGEN!
Teljes kiőrlésű kenyeret szinte minden nap, fehér kenyeret csak nagyon ritkán.
Tejet is iszom. Na nem minden nap 1 litert, kb. 3 naponta egy bögrével. Sőt, az aludt tejet is imádom.
De tudod mit? Ma már nem elég, hogy minden kaja egészségtelen, de a legegészségtelenebb az, hogy ezt a mocskos, sz.aros büdös benzingőzös levegőt szívjuk 24 órában.
"a tejjel is ez a helyzet, nem mindenki lesz cukorbeteg tőle, vagy rákos de szépen lassan hozzáad a betegségekhez".
Szoondiii, En a több evtizedes tejfeherje es -cukorallergiaval kiveseztem ezt a temat, es ugy tudom, hogy attol függ, kinek-kinek a genjeiben milyen eredet mennyire meghatarozo. Ti. az azsiai eredetüek (valamikor ös-reges-regröl) szervezete ilyen, ök hosszu idön at nem fogyasztottak, igy egyszerüen mashogy fejlödtek a szervezeten belül egyes dolgok. Magyarul kb, ha nem jol kaptam össze ezt a mondatot: ahogy a kigyonak sem alakult ki az ösfejlödes soran laba, es ez sem betegseg, ugy a tejerzekenyseg sem. :) Vagy ahogy a negerek böre sötet, es ez sem betegseg.
Nem olvastam a Szendi könyveit, nem tudom, ö mit allit?
Amugy engem nem erdekel egy fogyokura sem, az egeszseges etkezes annal inkabb. (Paleo talan, ha majd megnönek a gyerekeim es az etelek elöallitasanak szentelem az eletemet.) Meg regebben a fenydieta ragadta igy meg a figyelmemet: meditacioval energiat felvenni a fenyböl, teljesen etel nelkül elni, valahogy igy emlekszem. Jo ideje semmi hir rola - kerdes, ennek akkor vannak-e tulelöi??? :DDD
Tovabb folytatva a tejerzekenysegröl: ez nem zarja ki azt, hogy többen erintettek, mint ahanyan tudjak magukrol. De %-ot hogyan is lehet mondani? A magyarok pl., ha tegyük fel, "tiszta" magyar eredetüek 1000 evig visszamenöleg (ki tudja ezt bizonyossaggal allitani magarol?), tanulmanyaink szerint az Ural környekeröl szarmaznak. Elötte meg Azsiaban eltek, Körösi Cs. abbamaradt kutatasai szerint. Egyes el nem ismert kutatok tovabb mentek (indian törzsekkel es az ösi azsiai civilizacioval rokonsag), a lenyeg ebböl a szempontbol, hogy mindenhogy azsiai rokonsag, ahol pedig hosszu-hosszu ideje nem volt tejfogyasztas.
De a nepvandorlas soran a sok-sok beleolvadt nep, majd a Karpat-medenceben elve a törökök kivonulasa utani betelepitesek - szoval sokfeleek vagyunk. Nem tartom kizartnak, hogy videkenkent is elterhet kinek-kinek az "öseredete".
Es akkor vegyük hozza, hogy a embergyerek megfoganasa mennyire összetett es egyeni dolog is, hogy ki mit örököl, es az mennyire meghatarozo...
Tehat a magyarok eredete miatt, altalanossagban nem tartom kizartnak, hogy itt több a tejerzekeny, mint egy "öseuropai" nepnel. Mas orszagokban megint mas. Ki merte ezt a %-ot, hol, mi alapjan? Fel van tüntetve forras? Feltetelezem, hogy ez csak a Szendi altal becsült adat. (?)
1.
Reggelente nincs jobb látvány, mint az unokáját a pékségben finom illatozó cukros-lisztes süteménnyel megvendégelő nagymama és a kis tini, elhízott kislány ^^
Nos, én is tudok kedvesen, szépen és nagy kezdőbetűkkel írni, azt hiszem akkor már neki is foghatunk az értelmes vitának. Főleg a dietetikussal, mert ő érdekes.
Tehát dietetikusként jobban képben van táplálkozásban, mint én aki... én ki vagy mi is vagyok? Nem tudjuk, de a dietetikus biztos, hogy jobban képben van. Mióta a dietetikusok és az orvosok ennyire képben vannak, én inkább úgy mondanám nyeregben vannak, azóta már-már ijesztően növekszik a cukorbetegek, szív-érrendszer betegek száma. És az emiatt meghaltaké. Ez szerintem fantasztikusan leírja azt az egót, amivel ezek ellenére kedves Dietetikusunk (hívjunk most így) ragaszkodik a szakmája elismeréséhez. Az egónak bizony sok jót köszönhetünk, hát hogyne.
Én megnéztem a diéta szó jelentését a Magyar Értelmező Szótárban, nem mintha nem tudtam volna, de én kész vagyok elismerni a tudásom esetleges hiányait, szóval a diéta nem életmódot, hanem "Valamilyen előírt specifikus étrend betartása." illetve valami egészségügyi célú étrendet jelent, ezt nem idézem szó szerint.
Tehát itt volt egy könnyen cáfolható hazugság, én persze igyekszem látni a többi ferdítést is, de ezzel a legkönnyebb szembesíteni. Még ha jelentéktelen hazugság is.
"Nem hiszem, hogy le tudnálak beszélni erről az étrendről, de szerintem az egészséges táplálkozás irányelveinek követésével többre mennél, de a te egészséged."
Remélem tisztáztuk, hogy nem étrend, mivel étrendet a dietetikusok állítanak össze a szerencsétlenül járt embereknek. Nézzük meg az egészséges táplálkozás irányelveit dietetikus szemmel.
Gondolom gabonát kell enni, meg tejet. Kivéve, ha intoleránsak vagyunk. A lakosság nagy része látens glutén intoleráns, a tejre, szénhidrátra pedig senki sem reagál jól, csak ez nem olyan nyilvánvaló mint egy Clostridium Botulinum mérgezés, fertőzés. Kisség nehezebb vizsgálni..
De kérdem én, kedves Dietetikus ha magának ez a szakmája, táplálkozással foglalkozik (valami közös is van bennünk, nézzenek oda! :) akkor hogy lehet, hogy figyelmen kívül hagyja azokat az akár régi, akár új kutatásokat, amik egyértelműen bizonyítják a gabonák, vagy a tejtermékek fogyasztásának káros hatásait. Ezek a tanulmányok semmivel sem kevésbé hitelesek (sőt..) mint anno a koleszterin káros hatását igazolók, a különbség annyi, hogy a koleszterinmítoszt mára cáfolták, illetve a glutén, szénhidrát fogyasztás káros hatásait eddig nem tudták érdemben megcáfolni.
Nos, két gondolkodó ember beszélgetése, én várom a választ, és tulajdonképpen bármikor elkezdhetjük összevetni a tudásunk alapjait képező információkat is, hiszen itt kezdődne egy komoly, szakmai vita.
Lehet néhány napig nem leszek elérhető, ettől ne keseredjünk el :)
folyt. köv.
20. válaszoló a kínaiak szerinti "tűz típusú természet" és egy igen gyors anyagcsere szerencsés birtokosa. Örüljön ennek az adottságnak, de tartsa észben, hogy néhány évtized alatt változik az emésztésünk hatékonysága, sokan indulnak vékonyan, majd lesznek mérhetetlenül elhízottak 40 éves korukra.
thetenthdoctor
Te nem tudom hol képzeled magad, hogy én itt pontozgatok le föl.. el kéne szakadni a gyakorikérdések nemtelen légkörétől, és komolyan venni egy olyan témát, mint a táplálkozás.
Az ősember átlagéletkora a rossz higiénés körülmények, a magas csecsemő halandóság és egyéb tényezők miatt némileg alacsonyabb volt, mint a mai Magyarországon lévő átlagéletkor.
Ettől függetlenül, a hagyományos táplálkozáson élő emberek nem halnak meg keringési betegségekben, nem ismerik a csontritkulást, elhízást, és sok más táplálkozás eredetű betegséget. Ma élnek olyan törzsek, ahol a gyermekhalandóságot lecsökkentik, és a hagyományos táplálkozásnak köszönhetően az átlagéletkor még fejlett EÜ. ellátás nélkül is csak néhány évvel marad el a miénktől. Náluk is ismeretlenek a szív-érrendszeri, mozgásszervi, autoimmun és anyagcsere betegségek.
Az emberek, akikről írsz, nem táplálkoznak normálisan. Az energiabevitel tetemes részének szénhidráttal történő fedezése nem normális, sem a tej fogyasztás.
- Hogy mitől zsírosodtál el, nem lehet megideologizálni. A magas ch bevitel játszhatott nagy szerepet, fölösleges azzal nyugtatni a lelkiismereted, hogy a cukor volt a keményítő pedig nem, ez csak a te elméleted.
A többi mondatod értelmetlen gúnyolódás, ezekre nem szándékozom reagálni.
24. válaszoló
A teljes kiőrlésű lisztek inzulinszint emelő képessége nem alacsonyabb relevánsan a finom lisztekénél, a glikémiás indexük is magas, még ha szám szerint alacsonyabb is. Kérdezzük majd meg erről Dietetikust (az egyik hozzászóló).
23. válaszoló
Gratulálok nagymamád egészségéhez, még több egészéges évet neki. Viszont nem lehet 1-1 emberre alapozva megdönteni egy komoly teóriát, sajnos az a tapasztalat, hogy néhány 80 éves láncdohányos ellenére a dohányosok korábban halnak, és károsul a tüdejük, egyéb szerveik. Sajnos az ember nem bír ki mindent.
1. válaszoló, azaz 25. 26.
Jókat írtál, abszolút lehetne igazad, tetszik is. A genetikai megközelítés, a felvett érveid, a lakosság érzékenyégére írt %-os adatom megkérdőjelezése, én is így csinálnám.
Szerintem a hiba: bár nem olvastam magam sem Szendi könyveket, így ebben nem segíthetek, de el kell tudni különíteni például a tejérzékenységet (tejfehérjét, laktózt) a cöliákiát az általános érzékenységgel.
Tehát a magyar lakosság csupán ~20%-a laktóz érzékeny (ez a genetikai jellemzők miatt változó szintű érzékenységgel jár) de ettől függetlenül a tejben lévő növekedési hormonok, autoimmun folyamatokat kiváltó fehérjék és a sok kalcium a teljes lakosságot tekintve potenciálisan veszélyesek.
A gluténnel kapcsolatos vizsgálatok között egy idei tanulmány vizsgálta a cöliákiában nem szenvedők, genetikailag érzékenységre nem hajlamosak, illetve vér-széklet immunológiai vizsgálat szerint is gluténérzékenységre negatív emberek toleranciáját. Ha érdekel elküldöm a tanulmány összegzését, illetve megkereshetjük magát a tanulmányt is, a lényeg az volt, hogy míg a vizsgálati módszerekkel ki lehet mutatni az emberek egy kis részénél az érzékenységet, addig a glutén megvonás az általam elmített nagy arányban általános javulást idézett elő a gluténra elvileg nem érzékeny embereknél. Tehát a testük reagál rá. Tehát a gluténnak van még kimutathatatlan kártékony hatása is. Most ennyire akartam kitérni, mivel nem az okozott betegségekről beszélünk, hanem az emberek érzékenységéről.
Lehetne ilyen tanulmányt csinálni Magyarországon is, én maradok a szilva 1MCP kezelés utáni raktározásának vizsgálatánál, bár a Corvinus Egyetem egyik tanszékén felajánlottak egy gluténnal kapcsolatos vizsgálatot.
Lehet kár volt visszautasítani, de ha kicsit személyeskedhetek, bevallom nem várom el az ember tömegektől, hogy akár 1000 új eredmény hatására is elgondolkozzanak. Az emberek sötétek, látjátok bizonyos hozzászólásokon, ismertek embereket. Nem lehet meggyőzni őket, majd ez jön idővel. Nekem fontosabb dolgom van, végül azért nem mentem bele a komolyabb diploma munkába, mert sokkal érdekesebbek a harcművészetek, mindkettőt pedig nem lehet egyszerre komolyan űzni.
Vannak orvosilag diagnosztizált laktóz- és gluténérzékenyek, akik a paleóhoz hasonló étrendet követnek, mégsem lehet náluk kimutatni az "átlag"-hoz képest sem egészségesebb állapotot, sem hosszabb életet.
Mindenki ismerősi körében vannak idősebb emberek, akik közül különböző egészségi állapotban vannak.
Az a tapasztalat, hogy 80 év fölött a legtöbb ember nem a paleóhoz hasonlító étrendet követ.
A másik tapasztalat pedig az, hogy a különböző ételallergiáktól szenvedő emberek rendszerint nem élik meg a 80-at, akkor sem, ha az allergiát kiváltó ételeket elhagyják. Erre nincs még pontos magyarázat, de persze kivételek vannak.
Komolyan kérdezem: kinek az ismerősi körében van olyan 80 éven felüli ember, aki diagnosztizáltan laktóz- és/vagy gluténérzékeny?
Az egészséges és hosszú élet "titka" nagyon úgy tűnik, hogy
a megfelelő minőségű, mennyiségű és arányú mikro- és makronutriensek fogyasztása,
a rendszeres testmozgás,
a szellemi frissesség megtartása,
a sok pihenés,
a kevés idegeskedés és stressz,
a boldog párkapcsolat és családi élet,
a biztonságos anyagi háttér
és még számtalan egyéntől függő "apró" összetevő kombinációja.
Nem pedig az, hogy nem eszünk gabonát, nem iszunk tejet és mellette meg tájcsizunk...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!