Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Szerintetek csináltassak külön vagyonnyilatkozatot esküvő előtt? Hogy működik ez? Kihez forduljak?
Esküvő előtt állok, van egy lakásom amit már évek óta egyedül törlesztek!
Esküvő után nem szeretném hogy közös vagyon legyen...
Esetleg ha történik velem valami vagy válásra kerülne a sor akkor maradjon az én tulajdonom..
Elég ha írok róla papírt?
Vagy forduljak ügyvédhez?
Van ebben valakinek tapasztalata?
pont ma hallottam egy sztorit, barátnőm kolléganője és a férj válnak.
pedig múlt héten, mikor találkoztunk, pont ezt a bizonyos kolléganőjét hozta fel példának, hogy milyen boldog házasságban élnek már 5 éve, babát terveznek stb.
aztán derült égből villámként ma kiderült, hogy tegnap közölte a pasi, hogy elköltözik, már összecsomagolva várta, beleszeretett egy másik nőbe.
bizonyára voltak jelei ennek, csak azért írom, hogy ez bárkivel előfordulhat.
és ált. a legtöbb embernek legyen az férfi/nő a mai világban a házastársa előtt volt min. egy olyan kapcsolata, amelynél úgy érezték, hogy örökre együtt maradnak, aztán mégis otthagyták.
miért ne történhetne ez meg házasságban is. csak mert kimondták az igent, ez még nem akadályoz meg semmit.
de minek is megyek ilyen messzire? saját családomban is van rá példa.
a testvérem meg az első felesége...
az az ingatlan, ahol apukánk lakik a testvérem nevén volt, persze apukánk vette még régebben, csak az ő nevére íratta, már nem emlékszem miből kifolyólag látta ezt így jobbnak.
esküvő előtt mondta apukánk a tesómnak, hogy házassági szerződést kéne kötnie, nehogy egy válás esetén a feleség vigye a felét. a tesóm tiltakozott, felháborodott, hogy mit képzel, így nem is lenne érdemes belemennie egy házasságba, ha már az elején valakiben ilyen dolog egyáltalán felmerül, ezen úgy megsértődött, hogy nem is nagyon beszéltek egymással jó ideig, apukánk az esküvőre sem ment el.
persze ezt látva apánk közölte, hogy akkor most azonnal elmennek a földhivatalba, és átiratják az ő nevére, nehogy már esetleg elvesszen a ház + földterület.
az esküvő után 5 hónappal(!) úgy döntöttek, hogy elválnak, előtte 2 évig voltak együtt, bő 1,5 évet együtt is éltek.
később tesóm megköszönte, hogy nem hagyta apánk, hogy hülyeséget csináljon.
Egyszerű a megoldás! Én nem házasodok! Ha két ember szereti egymást nem kell hozzá papír. ÉS iszonyatosan sok bonyodalomtól menti meg az embert. Nagyon jó barátomon láttam hogyan teszi tönkre egy nő.
Elején minden szép és jó volt jöttek a gyerekek már 1 év után totál elcsavarta a fejét a csaj. Majd házasság. A lány egy senkiházi csepeli kis proli csaj volt, barátom pedig Budai II.kerületi többszáz milliós ingatlannal és vagyonnal. Összeházasodtak, mindent a haverom fizetet a csajnak a teljes fizetése megmaradt magára költhette szó szerint a seggét kinyalta. Egyszercsak megkattant és elkezdte más fasz*t szopikázni... jött a válás stb majd 8 év pereskedés után 27Millió forintot kapott a r*banc a semmire. Ilyenek a nők. Bármikor bekattanhatnak és a pénz elhülyíti őket. Mindenféleképpen írj szerződést vagy pedig ne házasodj. Lehet úgy is boldogan élni ha nincs papír... .De, ha nem írsz papirt és bukovári van számits rá hogy a bíróság mindent a nőnek ad...
Jogi szempontból még annyi, hogy a teljes fizetésedet nem kötheted ki sajátként.
A polgári jog a háztartási munkát (gyereknevelés, otthoni munkák) is munkának számítja, illetve feltételezi a költségek közös vállalását.
Arányokat nem tudok, de pl. az 1,2M-ós keresetedet teljes egészében nem kötheted ki magadnak. Ha alá is írjátok, a bíróság válás esetén mondhatja azt, hogy pl. 1,1M-ra tarthatsz igényt, de a nejed keresett 100 ezret, tőled pedig szintén 100 ezret közösnek tekintenek.
A logikája ugyanaz, mint ahogy én hiába írom le, hogy válás esetén a jobb vesém a férjemé, erről a jogomról nem mondhatok le, így ez a pont semmisnek tekintendő, hiába írtam alá.
De józan paraszti ésszel végiggondolva is így méltányos, ha a saját kereseted egy részét a közösbe szánod.
Valamint százalékos arányban állapítják meg a részesedést. Ha 90-10% a te javadra, akkor ez olyankor is fennáll, ha változik a jövedelmed. A teljes jövedelmedről semmi esetre sem írhatsz szerződést, főleg, ha lesz közös gyerek.
A pontos arányokról kérdezz meg egy ügyvédet, de az elv a fenti.
Szerintem nem feltétlen jó ötlet a házasság.Már rosszul kezdödik ha csak azért akarod mert az asszony szeretné.
Amúgy sok ember tud példát felhozni rossz válásokra,meg persze sokak szerint amindig a nő a hibás,szerintem a férfiakat sem kell félteni,mert ők is nagy szemetek néha.
Szerintem ha enyire aggodsz irass papirt rola h tied a ház ügyvéddel,de irass egy végrendeletet is,mert ha bármi történne veled akkor legyen egyértelmü h kinek szánod a lakásod.Sajnos pont egy ilyen tisztázatlan dolog miatt egy kedves ismerösöm most pereskedik az apja "élettársával".Amúgy lehet h kivételes eset vagyok,de szerintem van más is aki hasonloan gondolkodik,nálam ha van házassági szerződés ha nincs,nem lenne pofám többet kérni a férjemtöl válás esetén mint amit belevittem a kapcsolatba.Ha tudom h csak a ház egynegyedét fizettem én és ő a többit,pofám nem lenne követelni a felét.De ez tisztesség kérdése.Viszont elég rossz lehet ha már az elején iyenen gondolkodik valaki hogy irasson e papirt vagy sem.ahogy irták mások is az a tied volt már házasságotok elött is,ezt papirokkal tudod is bizonyitani szóval nem hiszem h ezen kéne aggodni.Azért arra figyelj hogy a nö akit elvileg szeretsz az lehet h meletted lesz joban rosszban és nem biztos hmegérdemelé h ha te nem leszel hogy az utcára kerüljön,mert te ugy voltál vele,h az a tiéd,ezért is jo ezt papirra vetni ügyvéd elött.
Lehet neked is szarul esne ha isten ment frditott esetben lennétek h te nem keresel ugy és lsz egy elvileg jo házasságban de ha valami baj lenne kiderülne h drága társad nem hagyott rád semmit és hagyta h "utcára kerülj".
Szerintem az a tiszta ha iratsz egy papirt h van a ház,ha még mindig nem nyugodtál meg,iratsz egy végrendeletet hogyha bármi van a kisgyereké a lakás és ennyi.
Nem olvastam el az eddigi válaszokat.
Mindenképp csináltass! Mindenképp! El sem hiszed, mennyire hasznos lesz majd!
Én nő vagyok, és azt mondom, hogy csináltass!!!
Mi is írtunk szerződést, 15 éve, amikor összeházasodtunk, és igenis egyfajta biztonságot ad nekem is, és a férjemnek is.Nem kell itt a naivákra hallgatni, minden megtörténhet.
Miért előnyös a házassági szerződés?
A „házassági szerződés”
Amikor két ember meghozza élete egyik legfontosabb döntését, vagyis azt, hogy családot alapítanak, általában fel sem merül bennük annak a lehetősége, hogy ez a szövetség nem fog egy életen át tartani. Holott csak 2007-ben 40842 házasságot kötöttek Magyarországon, és a korábban szentesített kapcsolatokból 25160 végződött válással.
Érdemes tehát már a családalapítást megelőzően végiggondolni azt, hogy a kapcsolat esetleges megromlása után hogyan lehet kultúráltan, a másik fél és a gyermekek lehető legnagyobb kíméletével rendezni a vagyoni kérdéseket, amely ugyanis a legtöbb válóperben a gyors befejezés akadályát jelenti, és a költségeket is jelentősen megnöveli. Fontos kiemelni azt is, hogy jelenleg Magyarországon a házassági szerződésnek még van egy jelentős negatív felhangja, bizalmatlanságot és bizonytalanságot jelez, holott pont ellenkezőleg, a felelős gondolkodást mutatja. Ez a cikk az előítéletek leküzdéséhez próbál segítséget nyújtani.
Miért fontos a vagyoni viszonyok rendezése?
A házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény (Családjogi törvény) szerint a házassági életközösség tartama alatt a felek között vagyonközösség keletkezik, amely azt jelenti, hogy a házastársak osztatlan közös tulajdona mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs különvagyonához tartozik. Közös vagyon a különvagyonnak az a haszna is, amely a házassági életközösség fennállása alatt keletkezett, levonva ebből a vagyonkezelés és fenntartás költségeit.
Látható tehát, hogy házassági szerződés hiányában minden vagyon, amit a felek a közös életük során szereztek, közössé válik, kivéve azt, amit a Családjogi törvény különvagyonként határoz meg; ennek köre azonban meglehetősen szűk (pl. a házasságkötéskor már meglevő vagyontárgyak, személyes használati tárgyak, örökölt, ajándékba kapott vagyontárgyak, stb.).
A házassági vagyonjogi szerződéssel (ez a hivatalos megnevezése!) azonban a felek ettől a főszabálytól érvényesen eltérhetnek, méghozzá úgy, hogy a vagyoni viszonyaikat elődlegesen ennek alapján kell rendezni.
Tehát ha például a két fél jövedelme között jelentős különbség van, akkor megállapodhatnak a szerződésben úgy is, hogy amit az életközösségük fennállása során szereznek, az 70%-ban a férj, 30%-ban a feleség tulajdona lesz. Kiköthetik, hogy mely vagyontárgyak kerüljenek a közös- és melyek a különvagyonukba. Sőt, ki is zárhatják a vagyonközösséget, vagyis minden, amit a házasságkötés előtt és a házasság során szereztek, a saját külön tulajdonukat képezi. De rendelkezhetnek úgy is, hogy minden, a házasságkötéskor már meglevő vagyonuk közös és az is, amit később együtt szereztek. Rögzíthetik azokat a vagyontárgyakat, amelyek már megvoltak a kapcsolatuk kezdetén. A variációk száma szinte végtelen, a felek szabad döntésére van bízva.
Ha utóbb a kapcsolat válással végződik, egy jól megfogalmazott szerződés alapján könnyen megosztható a vagyon és elkerülhetőek a fájdalmas és sokszor méltatlan viták.
Kik köthetik meg a szerződést és mikor?
A szerződést vagy a házasuló felek, vagy pedig a már megkötött házasságban élők köthetik meg. A szerződés a vagyoni viszonyokat a jövőre nézve rendezi, méghozzá az életközösségük fennállásának idejére.
Más személy nem lehet szerződő fél, tehát például a házasulók szülei nem tehetnek érvényesen kikötéseket, például azt, hogy a feleség lakását ők vásárolták és az különvagyon marad, nem írhatják bele. Annak viszont nincs akadálya, hogy a házasulók rögzítsék, hogy az adott ingatlan az egyik házastárs különvagyona.
Milyen formában jöhet létre a megállapodás érvényesen?
Ahhoz, hogy a szerződés érvényesen létrejöjjön, ügyvédnek kell azt ellenjegyeznie, vagy pedig közjegyzőhöz kell fordulni a megállapodás írásba foglalása érdekében. Ez a házastársak érdekét szolgálja, hiszen csak megfelelő tapasztalattal rendelkező jogászok tudnak olyan szerződést szerkeszteni, amely alkalmas lesz arra, hogy megfelelő jogi formát adjon a felek akaratának.
Hangsúlyozni kell, hogy ha valaki ilyen szerződést 1987. július 1-jét megelőzően kötött és azt nem foglalta közokiratba, akkor a szerződés semmis, vagyis nem tudja kifejteni azt a hatást, amire létrehozták.
Az előzőek alapján látható tehát, hogy nagyon fontos, hogy még a házasságkötés előtt, de akár azt követően is meghatározzák a (leendő) házastársak a vagyoni viszonyaikat és azok rendezésének módját, méghozzá a további viták elkerülése érdekében. Amennyiben sikeresen meg tudják a felek beszélni ezt a kérdést, máris sokat tettek azért, hogy a szerződés a fiók mélyén maradjon örökre…
Dr. Szőke Zsuzsanna
Ezt találtam remélem segíthettem sorstársaknak is..
Kérdező!
Papírt mindenféleképpen írass. Ugyanis hiába mint ahogyan írták hogy tudod igazolni majd esetlegesen utólag hogy a ház és az ingatlan is a tied, de abban az esetben ha esetleg építkeztek menet közben már neki is fog járni a házból!!!!! Ismerősömet is így szívatta meg a neje...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!