Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Nem kevés ez a pénz a nőknek?
Havi 210 ezer nettó.
Most olvastam egy busz hátulján hogy sofőrt keresnek 430 ezerért. Ennyire megugrottak a fizetések Budapesten? Lehet tényleg igaz amit itt a gyakorin írnak hogy átlag fizu már a 500 ezer? És akkor nem is túlzó elvárás a nőktől a 6-800 e amiket írogatnak a családalapítás alapfeltételéhez.
"A számokkal ki lehet mutatni, hogy értéket teremt a sok influencer meg növeli a GDP-t, de valójában semmit nem csinál, csak erőforrást emészt fel. Nem kevés erőforrást."
Nem nagyon érted a gazdaság működését. Nem minden kézzelfogható. Amikor a fodrász levágja a hajad, az egy szolgáltatás. Azzal ő nem teremt nekem vagy a szomszédod számára értéket, maximum a saját búrád jobban fog tetszeni neked reggel a tükörben. A világ számára ez nem képvisel "értéket". Az influencer is szolgáltat (többnyire szórakoztat téged, mint ahogyan egy mozi, színház). Színház egyébként már az ókori Rómában is létezett, mint ahogyan a cirkusz is. Attól, hogy ez videós formába "költözik", még megmarad ugyanannak ami régen is volt. Aki nézi annak érték, értéket teremt. A munka nem csak kapálásból meg kényérdagasztásból áll. Sőt, igazából a cél az, hogy ne is álljon ebből SENKINEK. 7-8 milliárd napozgató, pihengető ember amíg az általad említett robotok teljes mértékben elvégzik a "kapálást". Ez lenne a cél
#41: Valóban nem minden kézzelfogható. Egy olyan elméleti tudás teremt, amely megalkotja a lehetőségét, hogy a föld alatt lévő folyékony fekete izéből energiát nyerjünk. Olyan tudás is teremt, ami létrehoz egy háború és természeti katasztrófa-álló globális hálózatot, amit internetnek hívunk.
Még a blokklánc is teremt, hiszen megoldja a bizalom kérdését harmadik "túl nagy hatalommal bíró/sérülékeny" fél nélkül.
Viszont az, amikor valaki fingik, böfög liveban vagy süt-főz, az élet nagy kérdéseit feszegeti, mintha csak a kocsmában ülne, vagy épp ennél minőségibb, de ugyancsak nem teremtő dolgokat csinál, pl. tök cool effekteket rak Dancsó a videójában, azzal MI A BÚBÁNATOT TEREMT?
A tőzsdét szokták szidni, mint zéró összegű játszma (ami a tőkeáttét és a shortolás óta már nem is igaz rá), de közvetetten még az is többet teremt (még ha sokszor árt is a spekuláció miatt), hiszen hihetetlenül gyorsan és nagy mértékben képes tőkét allokálni a megfelelő szektorokba, amiből aztán az adott piaci szereplők képesek valamit létrehozni, teremteni, mert bizalmat kapnak a befektetők által, akik pedig pozitív kimenetel esetén árfolyamnyereség formájában visszakapják ennek a kezdeti bizalomnak az ellenértékét (ha jó időben szálltak be).
De százmilliós tömegek mit teremtenek? Mit teremt a sok állami bürokrata, akiknek a 90%-át egy pofonegyszerű, hétvége alatt megírható algoritmussal helyettesíteni lehetne?
Mit teremt a pókerarcú, pöffeszkedő pénztáros? Eleve rosszul van megközelítve az egész automata pénztár, mert gyakorlatilag a pénztáros munkáját végzed el, a rutin hiánya miatt alacsonyabb sebességgel, miközben a terméket ugyanannyiért vásárolod, akkor is, ha magad blokkolod be. Az Amazon meg különböző cégek már kísérleteznek olyan megoldással, hogy leemeled a polcról a dolgokat, érzékeli, ha visszateszed, azt is érzékeli, ha kilépsz, akkor pedig lecsippantja a végösszeget. Lopásbiztos, hülyebiztos és ember sem kell hozzá, maximum egy IT-hez konyító mindenes ügyeletes személyzet, ha mégis akad valami gikszer. De mondok jobbat. Be se kell lépni a boltba, ha már az emberek megszokták, hogy nem kell nekik a fizikai vásárlás feelingje és akkor még annyi emberre sincs szükség, pl. takarító, stb. Ráadásul hihetetlen energiát lehet spórolni hermetikusan lezárt épülettel, ahol akár neten, akár egy telefonos appon, akár egy ATM-szerű KIOSK-on a helyszínen vásárolsz, a rendszer valós időben tudja melyik komplexumban mennyi van az adott termékből, Big Data alapján elemzi a logisztikát, csinálja a készletezést, élő kamerákkal látod a friss gyümölcsöt, pékárut, stb. nem kell "megfogdosni" szükség esetén akár 360 fokban körbe is tudod járni virtuálisan, rázoomolni a szemednél is jobban a textúrájára, ugyanezt amúgy előválasztás alapján az A.I. is meg tudja oldani, így bekategorizálva TÉNYLEGESEN REÁLISAN, hogy 1. 2. 3. 4. osztályú paradicsom vagy paprika és ez alapján válogatja össze neked árban is. Ha csóróbb vagy kicsit fonnyadtakat veszel, nem fogdosol össze 30 db-ot, ha pénzes sznob, akkor meg a rendszer még azt is elemzi neked, amit szemmel nem látsz, hogy néhol elindult már az erjedés, rothadás, ami kívülről és tapintásra sem látszik még.
Minden technológia rendelkezésre áll és itt a küszöbön, csak össze kell ollózni.
Kell hozzá ember, új szakmák is fognak születni, de ettől még akkor is TÖREDÉKE ennyi emberre lesz szükség, aki ezeket leprogramozza, felügyeli, karbantartja.
Ma már programozó A.I. is létezik, ami felszabadítja az embereket a fárasztó, repetitív munka alól, igazából a coder monkey állásra se lesz szükség, kiadja az A.I.-nak az architect a feladatokat, az pedig majd lekódolja villámgyorsan és debugolja is önmagát.
Az orvosoknak se lesz szükség annyi asszisztensre, nővérek, gondozókra sem lesz szükség annyi. Igen, ezek humán szakmák, sokan igényelni fogják, de olyanná válik, mint most mondjuk a személyi sofőr. Luxus annak, aki igényt tart rá és meg tudja majd fizetni a kiválóságokat, a szakma legjobbjait, az összes többi "kimegyek németbe idősgondozónak" félalkoholista 40-es, 50-es ápolónők 90%-a ugyanúgy megy a süllyesztőbe.
Kötöttpályán vagy emberi sofőr nélkül már most megoldható lenne a teljes önvezetés, igazából a sok változó és eshetőség miatt kell ennyit várni, ráadásul a bürokrácia látja ma már el a "géprombolás" folyamatát a hátráltató szabályozásaival. Hiszen ha egy önvezető autó beavatkozás nélkül levezet 600 000 kilométert és okoz egy balesetet nem a saját hibájából, akkor abból nagy hírverés lesz és évekre visszaveti a fejlesztéseket.
Ha az emberi sofőr akár jogosítvány és friss műszaki nélkül ittasan vagy drogok hatása alatt beül a kocsiba csak akkor van baj, ha kiszúrja őt egy rendőr vagy balesetet okoz. Ha megállítja és megszondázza és csak drog van benne és nem látványos, akkor vérvételre se fogja küldeni. Jó utat kíván. Ha 50 ezer kilométert se vezet le, de többször majdnem elüt embereket meg ráengedi a zebrán kövér gázzal az emberekre az autót, akik arrébb ugranak, meg vihog, meg beszólogat, meg dudál, az szintén csak ejnye-bejnye sokszor még ha a rendőr látja is.
A jelenlegi emberi sofőrös rendszer mondjuk 10% hatékonyságú, az önvezető autó 90% hatékonyságú és azt a maradék 10%-ot nehéz leprogramozni, de az kötelező, mert csak akkor kapja meg Mancikától a pecsétet, hogy joga van közlekedni a sok csimpánz között a volán mögött.
"7-8 milliárd napozgató, pihengető ember amíg az általad említett robotok teljes mértékben elvégzik a "kapálást". Ez lenne a cél"
Csak ez már az európai és észak-amerikai emberekkel is túl sok lenne a környezetnek, hát még ha jön a harmadik világ, akiket még szocializálni is kell és annyira fogják hagyni magukat integrálni, mint a cigányság. Többségük semennyire, feneketlen kútba lehet dobálni az erőforrásokat.
Egyébként meg Musk szerintem ezért mondta, hogy túl kevés ember születik, mert bár bízik a Mars projektben (hiszen nem csinálná, ha nem hinne benne, hogy sikerül), de ő is látja, hogy itt nagy gebasz lesz és kihalóban van a fehér-nyugati embertípus és nem a rassz a lényeg, amely irányba elvitték a közbeszédet, hanem a kultúra, ami sajnos sokszor korrelál a rasszal is, de nem genetikailag, hanem az emberek alapból kategorizálják egymást, csoportokban határozzák meg önmagukat és másokat is. A fehéreket is ugyanúgy érinti a rasszizmus, csak máshogy. Mi gyarmatosító, emberirtók vagyunk, akiknek mások vére szárad a kezünkön meg mindannyian jómódban élünk mások nyomorán. És elvitathatatlan, hogy elég tetemes mennyiségünkre valóban igazak ezek, de nem mindannyiunkra. De ez ugyanúgy nem vigasztalja a kizsákmányolt embereket, ahogy minket se fog az, hogy 10 muszlimból csak az egyik fogja levágni a fejünket és kettő fog ujjongani meg bíztatni, a többi hét pedig csúnya dolognak fogja tartani.
Szóval ő úgy tervez, hogy sikerül majd egy csomó embert, főleg normálisabbakat, magasabban képzetteket eljuttatni a Marsa, a Földnek meg már úgyis annyi, mert amúgy is csak hatalmas áldozatok és kompromisszumok árán lehetne megmenteni, de az emberi közgondolkodás erre nem alkalmas.
"De százmilliós tömegek mit teremtenek? Mit teremt a sok állami bürokrata, akiknek a 90%-át egy pofonegyszerű, hétvége alatt megírható algoritmussal helyettesíteni lehetne?"
írd meg hát ezt az algoritmust és amellett, hogy gazdaggá válnál, még értéket is teremtessz.
Az a baj a gondolkodásoddal, hogy "ami szerinted nem érték az senki más számára sem lehet az". Van, aki fizet azért, hogy kamerába fingjanak. Ez miért baj? Számára érték. Ahány ember, annyiféle az "érték" fogalma.
Kicsit hasonlít arra, amikor magyaráznom kellett egy ismerősömnek, hogy a hobbi az miért jó, "mi abban a haszon"? Talán nincs közvetett haszna, viszont ha kikapcsol, szórakoztat, pihentet, "feltölt", az már hasznos volt.
Az emberi viselkedés nem tart ott, hogy mindent automatizáljunk. Valóban lehetne pénztárosok, sőt személyzet nélküli boltokban is vásárolni (Amazon csinált is ilyet), viszont bizonyos népcsoportok akkor is szétlopnak mindent ha 4 biztonsági őr figyel kamerákkal. Amíg ez a viselkedés megvan, addig kell a pénztáros is.
Sőt, anno mikroökonómiából tanították, hogy simán lehetne ingyen a szederlekvár a boltban. Miért nincs? Mert akkor mindenki százasával vinné ajtótámasznak. Emberi viselkedés, kapzsiság. Maga az ember ezeknek az akadálya.
#43: Sokan megírták már ezt az algoritmust előttem is, nem technikai, hanem jogi akadálya van annak, hogy bármelyik politikus is jóváhagyja. Azon felül meg ugyebár az adatokat valakinek be kéne vinni. Most az egyik opció, hogy Mancikának megmondják, hogy innentől a gép helyettesíti az ő munkáját, fizetést nem fog kapni, ezért ott fog keresztbe tenni, ahol csak tud, tehát az átállás kicsit se lenne zökkenőmentes és akkor a sztrájkokról meg médiahírverésről, ami bármilyen kormányt megbuktatna már nem beszéltünk.
A másik opció az, hogy Mancikának élete végéig folyósítjuk a fizetést, egyfajta nyugdíj vagy életjáradék formájában évről-évre inflációval növelve, amin szintén páran húznák a szájukat, de lenne lelkesedés, hogy minél hatékonyabban géppel végeztessék el a "piszkos munkát" ők meg lógathassák a lábukat. Bár az idősebb generáció itt is kérdéses, akit a munkába járás és az ottani kávézgatás tart életben, otthon meg utál lenni amúgy is a fizetése meg +8 óra szabadidővel számolva nagyon kevésnek tűnne ha ugyanaz az összeg lenne is. Ugyanakkor mégsem ez lenne a legnagyobb gátja, hanem az állami költségvetés, hiszen aki ezt a rendszert leprogramozná, megkérné az árát, vagyis az állam ha fizethetné továbbra is Mancikáék életjáradékát (azaz nem spórolna semmit), ugyanakkor lenne egy hatalmas egyösszegű beruházás, azzal mit is nyerne igazából? Főleg ha még szavazatokat se szerezne annyit, mert sokan húznák a szájukat nem beszélve a családtagokról. A férj már csak azért leszavazna az ellenzékre, mert eddig kényelmesen ellébecolt a talponállóban és "kereste a munkát" most meg Mancika majd ellenőrizgeti, ráadásul míg ő lehúzott 10-15 évet építőiparban és munkanélküli, addig Mancika meg láblógató munkahelyen élete végéig nyugdíjat kap? Annyit mint az apja, aki szegény a gyárban húzott le 40 évet és 5 évig élvezte mielőtt meghalt? Hát még mit nem! (ne becsüld alá a magyarok irigységét)
Végezetül pedig ezeknek a munkáknak egy jó része teljesen felesleges is és szándékosan valósították meg úgy, hogy kelljen valamit csinálni, amit sokan kevés betanítás után el tudnak végezni, ugynakkor látszólag összetett és komoly, felelősségteljes munkának tűnik, hogy munkahelyet teremtsenek azoknak, akik a Kádár-rendszerben (amikor ugyebár mindenkinek volt munkája, akinek nem annak is adtak vagy közveszélyes munkakerülésért bezárták) évek óta kártyázni jártak be a gyárba vagy a gyár előtt árulták a paprikát, esetleg gépírónők voltak, vagy hasonló, amit a számítógép egy pillanat alatt megszüntetett. Ezek azóta görgetve vannak kormányról-kormányra, mindegyik ígérgeti, hogy leépíti, digitalizálja, de sose valósul meg érdemben semmi, mert akkor kezdeni kéne valamit ezekkel az elbocsátott emberekkel, tehát ugyanott lennének, mint voltak.
Az állítólagos munkaerőhiány is két okból keletkezik.
1. Pista bácsit meg Mari nénit nem lehet informatikussá képzeni, de még burkolóvá vagy gipszkartonozóvá se, vagy már annyi éve sincs hátra, hogy megérje.
2. A költségeket SENKI nem akarja vállalni, MINDENKI ÁT AKARJA HÁRÍTANI a másik félre.
3. Végül, ha nagynehezen be is vállalja, az olyan, mint mikor a bank ad neked pénzt. Kamatostól hajtja be rajtad és minden felelősség téged terhel, minden kockázat rád hárul. Például aláírsz egy szerződést 1,5 milliós kötbérről, ha a feszített tempóban átmész a vizsgán, akkor még 1 évet lehúzol egy általuk kijelölt cégnél az ottani fizetésért (aminek épp annyi a különbözete 12 hónap alatt a normál, piacon elérhető fizetéshez képest, amennyiből részletre kifizeted azt a 1,5 milliót) de boldog lehetsz, hogy legalább garantálják a munkát... papíron. Mert egyébként úgy működik, hogy FEJVADÁSZDÍJÉRT szerződnek le a cégekkel, akik szintén ellenérdekeltek abban, hogy rajtuk (a képző intézményen keresztül) foglalkoztassanak, hiszen akkor nekik ugyanúgy ki kell fizetniük a piaci árat, miközben te a csökkentett összeget kapod. Vagyis ugyanannyi fizetésért kapnak egy teljesen kezdő embert, mint amennyiért találnának a jófogáson keresztül is. Nekik meg aztán édes mindegy, hogy az a pénz, amit kifizetnek alkalmazottanként az az állam vagy a fejvadász vagy a munkavállaló zsebébe megy, nekik az költség. És ők is jobban örülnek, ha a munkavállaló kap többet, hiszen egyrészt mégis ő végzi az érdemi munkát, másrészt motiváltabb is. Szóval ahol csak tudják, kerülik azt, hogy rajtuk keresztül legyél alkalmazva, a cég pénzügyesei rá vannak állítva, hogy anyagilag hogy jönnek ki jobban. Ha kifizetik a képző intézménynek a kötbért, de inkább fele annyiért vesznek fel indiai programozókat távmunkában, vagy ha a kötbért is kifizetik, de a piacról szereznek olyanokat, akár kicsivel többért is növekedési hitelből, ami által versenyképesebbek lesznek, lenyomják a konkurenciát és fél éven belül olyan szoftvert biztosítanak valamelyik ügyfélnek, amivel százmilliós nagyságrendet is kaszálhatnak. Ezekbe pedig te nem látsz bele, mert még cégen belül is csak egy szűk kör privilégiuma. Te annyit látsz, hogy az Aldiban többet kapnál, mint frissen kikerült GreenFoxosként és majd bekattansz a munkától, annyit tolnak rád. Hiszen szerződés szerint téged alkalmazniuk kell, de ha elérik, hogy magadtól mondj fel a nyomás miatt, akkor egy főnél már kibújtak a kötbérfizetés alól.
Úgyhogy munkaerőhiány papíron létezik meg propagandacélból, jól lehet vele a népet hülyíteni, valójában pedig még országon belül is sokkal több ember van, aki szeretne dolgozni, mint amennyi általa elérhető munka. Az meg már az abszurditás csúcsa, a rabszolgaságtól is mélyebb szint, amikor a munkavállalónak kell fizetnie azért, hogy elsajátíthasson olyan tudást, amire ÁLLÍTÓLAG szükség van a piacon, de azt senki nem garantálja, hogy valóban el is tud helyezkedni, pláne annyiért, amennyit a megélhetési újságírók beleírtak a táblázatukba.
Ennél még az jobb volt, mikor az inasfiú elszegődött a céhmesterhez, aki adott neki valami kis jelképes összeget és ahogy egyre több hasznát vette, egyre hatékonyabban dolgozott, úgy egyre többet kapott, végül ő lett a mester, a céhmester meg kiszállt mert már unta az ipart és ez volt a körforgás.
Most meg az állam által garantált bérminimumokat akkor is meg kell adja, ha nem tud annyi munkát biztosítani neked. A napibérnél ha nem végzed el a munkádat is az adót be kell utánad fizetni meg hivatalosan téged is ki kéne fizetnie. Ha pedig 3 hónap után hülyülsz meg és linkeskeded el a munkát, akkor már csak nyomós indokkal tud kirúgni.
"Van, aki fizet azért, hogy kamerába fingjanak. Ez miért baj? Számára érték. Ahány ember, annyiféle az "érték" fogalma."
De azért teheti meg, hogy fizet érte, mert mások előállítják az értéket. Ha nem lenne áram, fűtés, ivóvíz, számítógép, akkor kisebb gondja is nagyobb lenne annál, hogy ilyesmikért fizessen. Amíg nem érzi a bőrén, mert túlzott kényelemben él, addig ez csak még rosszabb lesz.
Ez azért káros nagyon, mert az emberek azt látják, hogy azokat jutalmazza a társadalom, akik felől az egész civilizáció és infrastruktúra összeomolhatna, mert "azt majd megcsinálja más, én sztár/modell/celeb/akármi akarok lenni"
"viszont bizonyos népcsoportok akkor is szétlopnak mindent ha 4 biztonsági őr figyel kamerákkal. Amíg ez a viselkedés megvan, addig kell a pénztáros is.
Sőt, anno mikroökonómiából tanították, hogy simán lehetne ingyen a szederlekvár a boltban. Miért nincs? Mert akkor mindenki százasával vinné ajtótámasznak. Emberi viselkedés, kapzsiság. Maga az ember ezeknek az akadálya."
Ezzel egyetértek, én sem állítottam mást. Viszont le lehet úgy programozni a dolgokat, hogy ezekre ne legyen lehetőség. Pl. akarhatom én törölni a Windows könyvtárat futó rendszer alatt, nem fog sikerülni. Persze ha nagyon ez a célom, akkor bebootolhatok más rendszerről és törölhetem, de remélem érted mire gondolok. Minél inkább hülyebiztossá és rosszhiszeműség-biztossá teszel egy rendszert, annál kevésbé fognak foglalkozni vele.
Például egy Hackathon-on kihívást érezhetnek valami bonyolult Mission Impossible feladat elvégzésében. Ellenben Kalányosék a legkisebb ellenállás, a legkönnyebb préda, a legkevésbé kockázatosnak tűnő és a legnagyobb sikerrel kecsegtető opciókat fogják megkeresni.
És azt is el kéne már felejteni, hogy a 100%-ot, a tökéletest hajszoljuk. Elégnek kellene lenni, ha jobb, mint az előző. Ebben áll a fejlődés, el kéne már engedni a tökéletességre törekvést, mert akkor soha nem lépünk 1-ről a 2-re, mert mindig valaki bele fog kötni.
"De azért teheti meg, hogy fizet érte, mert mások előállítják az értéket"
Nem egészen. Azért teheti meg, mert ő dönti el mire költ. Mondok példát. Miután Pistabá' szénné betonozta a napját (a te felfogásodban az értéket már előállította aznap), otthon pihenésnek sör mellett fingós videókért fizet. Megteheti. Influencer is azért keletkezhet, mert valahol, valakinek igénye merült fel rá, a "piaci rést" pedig ügyesen kitöltötték.
A munkaerőhiány pedig valós, csak nem mindegy, milyen munkaerőt keresnek. Hiába van 40 agysebész hiány, azt 80 fogorvossal sem lehet pótolni. Valószínűleg az átképzés sem megoldható. Hiába van 2ezer pályakezdő webdesigner, ha senior adatbányászt keresnek, márpedig általában speciális és mély tudásért fizetnek csak nagyon sokat, ez viszont valóban hiánycikk, mert nagyon kevesen értenek bármihez ami eltér a /div -ek tologatásától informatikában is.
#45: De míg az evolúciós igények maguktól kódolódtak, hogy egy egyensúly, egy körforgás alakuljon ki, a civilizáció pedig ennek absztrakt kivetülése (a hangya is formálja a környezetét, csak az ember sokkal jobban) amire szintén belső igény keletkezik, mint az eszközgyártásra, kerék feltalálására és így tovább, vagy manapság fejlettebb megújuló energiaforrásokra, addig a fingós videónál és hasonlóknál mesterséges igények vannak, amik a hordamentalitás miatt önműködővé váltak, hiszen ha a média szerint "szinte mindenki" ilyeneket néz, akkor az lesz ciki, ha te kimaradsz belőle, legalább érintőlegesen nézned kell, hogy tudj társaságban ilyen populáris témákról beszélni. És létre is hozták a piacát. Mesterségesen.
Ha pedig túl sok ilyen keletkezik, mert az emberek csak azt látják (ez már szintén primitív evolúciós logika), hogy ott kevesebb erőfeszítéssel sokkal több pénzt lehet keresni, akkor átszerveződik abba az irányba a civilizáció. És a kritikus pont után kipusztulnak azok, akik erre a lóra tettek, addig viszont amíg ez be nem következik a végén már szinte mindenki rosszul fogja érezni magát, aki még értéket állít elő, mert egyre jobban nyomorog, miközben ezek meg egyre jobban szénné keresik magukat egyre kevesebb munkával.
Nézd csak meg a prostitúciót az 1900-as években, nem csak megvetett szakma volt, de volt számos betegség csak éppen AIDS nem, de az a legritkább és az orvostudomány se tudta gyógyítani, ma meg már celeb influencer lehet expornós, exprosti, könyvet adhat ki, fiatal lányok példaképe lehet, előadásokat tarthat. Gattyán úgyszintén egy olyan ötletből szedte meg magát, aminek a lényege az volt, hogy a nőknek hozzá sem kell érniük fizikálisan a kuncsafthoz, hiszen akkorra már férfiak tömegei voltak kis recskagépek otthon, stb.
Evolúciós hasonlattal élve olyan ez, mint a káros sejtburjánzás, ami attól káros, hogy megöl egy vagy több létfontosságú szervet akár csak közvetetten azzal, hogy útvonalat zár el vagy tápanyagot von el.
Itt is ugyanez várható, ha még sokáig haladunk ebbe az irányba. És ez nem vulgármaterializmus, csak józan ész. Ha átlendülünk azon a holtponton (amin már szerintem túl vagyunk), hogy nem csak a jóléti társadalom által megtermelt felesleget szánjuk ilyen területekre, akkor az a tőke valami olyan helyről fog hiányozni, ami ténylegesen teremtene valamit.
És ezt ugyanúgy nem látjuk, ahogy az alternatív idősíkokat sem látjuk, hogy mi lett volna, ha és esetenként csak túl későn jövünk rá, hogy szinte biztosan jobban jártunk volna bármilyen más alternatívával.
"Hiába van 40 agysebész hiány, azt 80 fogorvossal sem lehet pótolni. Valószínűleg az átképzés sem megoldható."
Ezt mondtam és ez annál rosszabb lesz, minél inkább az a mentalitás, hogy gyorsan, kevés munkával szedjük meg magunkat
Minél inkább az a menő, aki ügyeskedik meg szerencséje van, nem az, aki becsületesen, keményen dolgozik.
Minél inkább olyan dolgokba pumpálunk tőkét, mint az influencerpiac meg hasonlók.
46: "Nézd csak meg a prostitúciót az 1900-as években, nem csak megvetett szakma volt,"
Az ókorban pedig teljesen elfogadott volt, sőt Japánban még gésák is lettek belőlük. Szóval ez megint olyan, hogy melyik évben, hol nézed, kiragadni bármire lehet ellenpéldát is :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!