Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Külön kassza - hogyan?
Több helyen is olvastam, hogy vannak párok, akik együtt élnek, akár házasok is, de mégis külön kasszán vannak.
Nekem nagyon furcsa, elhiszem, hogy vannak, akiknek így jó, csak nem tudom elképzelni, így kíváncsi lennék hogyan csináljâk azok, akiknèl így mūködik.
Hogyan osztjátok el, ha annyi minden, amit a háztartásban használtok az közös? Kaja ügy, élelmiszervásárlás hogy megy?
Mi nem vagyunk házasok, de külön kassza van, nem akarom azt, ami otthon ment, hogy anyukám dolgozott, apu meg kezelte a pénzt, és minden fillérért könyörögni kellett.
Kb egyformán keresünk. Mindenki fizeti a számlákból a ráeső részt, a kaját egyenlőre a párom, mert én tanulok, és kisebb vagyont elvisz a tandíjam.
Ami felmarad, azzal mindenki azt csinál, amit akar.
Az jó, ha vannak, akik meg tudják ezt oldani és jól mūködik vita nélkül.
Nincs olyan nálatok, hogy pl, naa nem fizetsz belel a kajába mondván, hogy neked erre is arra is kell fizetni, de mégis vettél magadnak 2 új ruhát is ebben a hónapban stb?...nekem ezt nehéz elképzelni. :D
Mi összedobjuk a pénz, költünk mindenre, amire kell, ha szeretnénk valamit pl szeretnék egy új ruhát, vagy párom szeretne új akármit, akkor csak annyi, hogy megengedhetjük magunknak? Igen, akkor vedd csak meg. Végül mindketten kb ugyanannyi extrát kapunk úgymond a fennmaradó pénzbõl és sosem kell számolgatni.
2-es, de amit leírtál az nem külön kassza! A közösnél is így megy, feltéve, ha a "közös költségek" után marad annyi, hogy lehessen mindkét félnek külön "zsebpénze".
A közös jó esetben nem arról szól, hogy mindent bedobunk egy kalapba és csak az egyik fél kezeli a pénzt, a másiknak pedig koldulnia kell, ha akar valamit.
Nálunk külön számla van, de közös célok, a pénzre közösként tekintünk. Ha kell valamennyi kp, tök mindegy, hogy épp ki vesz le, a megtakarítás a másik számláján akkor is közös, ugyanakkor bizonyos mértékig mindketten annyit költünk egy hónapban a "sajátunkból", amennyit szeretnénk, nem kell elszámolnunk a másik felé. Ezt a bizonyos összeget pedig a távoli megtakarítási céljainknak megfelelőlen lőttük be, s ezzel mindketten tisztában vagyunk.
Persze a közös kassza csak azonos pénzügyi szemléletű embereknél működik.
A külön pedig inkább azoknál, akik közel azonosan keresnek, ugyanakkor eleget ahhoz, hogy ne legyenek filléres gondjaik = ne kelljen mindenképpen közösen gazdálkodniuk ahhoz, hogy egyről a kettőre jussanak.
A külön kassza csak akkor működik, ha a párok egyformán keresnek. Hiszen így egyformák az igényeik, ugyanazt engedheti és engedik meg maguknak. Tiszta sor.
Ha a pár egyik tagja sokkal többet keres, már nem lehet külön kassza. Hiszen a jól kereső fél, megengedheti magának, hogy drágább sajtot vegyen, igénye lesz rá hogy elmenjen nyaralni, és a gyerekének is tud szép új ruhát venni. Míg a párja ezekbe mind nem tudna beszállni.
És ahogy már korábban is írták, a közös kassza azt jelenti, hogy amire szükségük van, azt közös megegyezéssel megveszik. A fennmaradó összegből pedig megbeszélik, hogy ki mire szeretne költeni.
Mondok egy nagyon szemléletes példát. A bnőm 25-30-szor annyit keres mint én. Nyilván, én nem tudok belefizetni egy nyaralásba, vagy egy étterembe. Ezeket ő fizeti. Viszont miután megvettünk mindent amit szerettünk volna, a fennálló résszel mégis ő rendelkezik, hiszen ő kereste meg (nyilván az én minimálbéremet bedarálta a rezis rám eső része). Így én például csak akkor vennék abból a pénzből egy audit, ha előtte megbeszéltem vele.
Mi úgy oldjuk meg, hogy leültünk és megbeszéltük a férjemmel mi a fontos nekünk mit szeretnénk elérni, mire gyűjtsünk.
Minden hónap elején felesben beadjuk a rezsi költséget (értsd számlák), x összeget a havi bevásárlásokra, 10 eFt-ot fejenként nyaralásra és megtakarításra (itt értsd, havonként ahogy gyűjtjük mindig tavasszal eldöntjük merre nyaraljunk és az összegyűlt pénzt már könnyebb egy kisebb összeggel kipótolni, mint akkor a nagyobb összeget betennünk, illetve a megtakarításnál értsd, ha véletlenül valami elromlik nem kapunk infarktust, hanem abból a pénzből javíttatjuk, vagy veszünk újat). Ami ezen felül marad a fizunkból mindenki maga rendelkezik vele. Tehát egy minimális közös kasszát minden hó elején az adott hónapra csinálunk.
Mi külön kasszán vagyunk, a szüleinktől is ezt láttuk, és csak pozitív oldalát tapasztaltam. Nálunk sosem volt az, mint amit itt gyakran olvasni, hogy "nem ad", "az én fizetésem elmegy a rezsire, ő meg feléli az övét" vagy hogy a házaspár egyik fele zsebpénzt kap a másiktól...
Nálunk nagyon egyszerűen megy. A közös költségeket nyilván közösen álljuk. Amikor nem egyenlő arányban kerestünk, akkor ez keresetarányosan történt, így mindenkinek elegendő költőpénze maradt és nem volt belőle probléma. Tehát az étel, rezsi, lakhatás, üzemanyag, autók biztosításai és adója, stb. egy közös számlára utaljuk, ez egy automatizált utalás keretében megy el a hónap elején, szóval semmit nem kell hozzá csinálni. Aki épp bevásárolni megy, erről a kártyáról fizet, stb. A rezsi költségeit automatikusan innen vonják.
Ezenkívül van egy havi meghatározott megtakarításunk, amit közösen teszünk el, fele-fele arányban. Ha valamelyikőnknek még marad pénze, akkor eldöntheti hogy ide rakja vagy a saját megtakarításába. A közös megtakarítás van felújításokra, esetlegesen bútorokra, nyaralásra, stb.
A maradék pénze felett pedig mindenki maga rendelkezik. Vagy elköltjük, ami meg megmarad félretesszük. De nem szólunk bele, hogy ki mire költ. Ha kimozdulunk, mindig éppen az fizet, akinek kedve van, nem csinálunk belőle ügyet.
Nekem ebbõl az jön le, hogy sok esetben a "külön kassza" is egyfajta közös kassza...mindenki beadja a felét a közösbe, a maradékot elkölti magára. Ha egyformán keresnek, a maradék is egyenlõ lesz.
Végeredményben ez kb ugyanaz,mintha összedobnák a két fizetést majd ami marad, azt egyenlõ arányban elköltenék extra dolgokra, hiszen ez a közös kassza.
Jol latod Kerdezo.
Annyi a ketto kozott a kulonbseg, hogy a kulon kasszanal mindenki szabadon rendelkezik a megmaradt penzzel, a kozos kasszanal pedig meg beszelik, hogy mire koltik.
A kulon kassza altalaban konnyebben mukodik.
A kozos kassza csak akkor mukodik jol, ha a ket felnek 100 felett van az IQ-ja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!