Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Egyetértesz azzal, hogy az új házasságot ne érvénytelenítse a korábbi házasság fennállása?
Miért ne köthetne egy személy több személlyel is házasságot, ha pl. poliamor kapcsolatban élnek?
Az alábbi szakasz hatályon kívül helyezése a kérdés témája:
4:13. § [Korábbi házasság fennállása]
(1) Érvénytelen a házasság, ha a házasulók valamelyikének korábbi házassága fennáll.
(2) Az újabb házasság a korábbi házasság megszűnésének időpontjától érvényessé válik. Ha a bíróság a korábbi házasság érvénytelenségét állapította meg, az újabb házasság a megkötésének időpontjára visszamenőleg válik érvényessé.
A szeretőnek meg megvan a joga arra, hogy keressen magának vkit, aki elveszi, ha ennyire fontos neki a házasság - ha meg fontosabb neki, hogy foglalttal hancúrozzon, akkor maradjon meg szeretőnek (igen, vallom, engem erkölcsösen neveltek, és sztem azért ember az ember, mert erkölcse van, nemcsak azért, mert két lábra állt a négy helyett). Ha meg átk.rták a fejét, akkor meg jobb, ha nem is megy pluszban feleségül /férjhez vkihez, aki annyira nem tiszteli, hogy azt sem mondja meg neki, hogy mássak házas.
És nyilván, sok dologban találnak kiskaput a gerinctelenek, de örülök, hogy azért a házasságban még / már nincsenek ilyenek. Ha másban nem, jogilag full káosz lenne. Én pl. örültem annak, amikor az ismerősünk halálakor nem tudta a piszkos mancsát rátenni a vagyonára a 20éves parasztp...a, aki elcsavarta a fejét, és elhitette a 70éves pocakos kopasz balekjával, hogy mennyire szereti, hanem ott maradt a feleségnél, aki hűségesen lehúzott mellette 35 évet, és akinek az volt az egyetlen bűne, hogy 68 évesen már nem volt feszes a melle. Igen, a kapcsolatuk alatt ment rá pénz. De hogy nem az egész vagyon fele, az kb. a libuson kívül mindenkinek jól jött, és így volt korrekt.
A példád az egészen más ügy és az is befejeződhetett volna úgy, hogy a férj vagy a feleség felbontja a házasságot, de az egyéni döntések miatt más a kimenetel.
„A szeretőnek meg megvan a joga arra, hogy keressen magának vkit, aki elveszi”
A házasfélnek meg arra, hogy felbontsa a házasságot, ha nem akarja folytatni.
„engem erkölcsösen neveltek”
Szerintem az is erkölcsös, aki etikus non monogám kapcsolatokban él, otthon elmondja, hogy neki már kevés a partnere vagy mást is megszeretett. Azt is erkölcsösnek tartom, ha ezt törvényesíteni akarja, ha abba mindenki beleegyezik, mert azt jobbnak látja, mint a titkolózást, a pásztorórákat, a szeretőtartást… és tiszteli és szereti az összes embert annyira, hogy ugyanolyan jogban részesítené.
De ennél a ponttól felesleges a vita folytatása, mert mindkettőnk álláspontját meghatározza a világnézete.
Köszönöm az eddigi vitát.
Azért a legtöbb esetben a másik fél nem örül annak, hogy bejön egy második a kapcsolatba. Te ezt legitimálnád a hozzászólásod szerint, mert "höjj, a másik félnek joga van akkor elválni". Az lenne a normális, hogy aki meg akarná csalni a másikat, beszél a másikkal, és elválik, ha az nem egyezik bele a szeretőtartásba. És a szerető meg maradna szerető, ha neki a pasi / nő annyira fontos, és nem akarná rátenni a kezét a vagyonra. Mert abból is problémák lehetnek. Az nem erkölcstelen. ha vki mást szeret - a félrek.rás, sutyiban pásztoróra az az.
És jogilag még mindig aggályos a tervezet, mert azt nyilván nem mondhatják meg, hogy ez csak poliamor kapcsolatokra érvényes, mert az kirekesztő (bár a mai kormánytól mit várunk, amikor egyedülállóknak nem enged gyereket), és mert sokkal-sokkal-sokkal könnyebb kijátszani, mint a mostani törvényeket. Akinek annyira fontos, hogy házasságban éljen, az még mindig kereshet olyat, akinek szintén ez a fontos - és akkor is, ha az a gondja, hogy szeretőként nem szerez pénzt. Nem hiszem, hogy csak egy igazi létezik - ha nem akar szeretői státusszal megelégedni, lépjen, van még elég hal a tengerben.
És igen, a vagyonmegosztással is nagyon zűrök lehetnek ilyen 2. házasságoknál. Nem gondolom, hogy a 2. félnek, aki pl. 2 hónapja lépett be a másik életébe, ugyanannyi joga illene, hogy legyen a közös vagyonra, mint annak, aki 20 évet leélt a másik mellett. Sima, látszólag egyszerű válási ügyekben is megy az adok-kapok a bíróságon, na ha ez meg van spékelve még egy emberrel... ember legyen a talpán, aki kitalálja, hogy a tévét akkor kinek a pénzéből vették.
„ha az nem egyezik bele a szeretőtartásba”.
Ha beleegyezik abba, akkor miért ne egyezhetne bele egy másik házasságba is?
Igen, lehet, hogy ez a másik félnek lehet nem tetszik, de mindenki saját maga rendelkezik maga felett.
Ha meg beleegyezik a házasfél a szeretőtartásba és ez huzamosabb ideig eltart, akkor bizony az egy párhuzamos kapcsolat alakul ki, ez egy poliamor kapcsolat alakzata, csak papírok nélkül.
A vita innentől az, hogy az
egyik fél szerint a szeretőtartás az erkölcstelen kapcsolat, tehát alacsonyabb rendű, tehát ha van is, akkor dugjuk ezt el a paplan alá, ne beszéljünk róla stb.
a másik fél szerint meg elképzelhető, hogyha ugyanolyan vagy hasonló rangú a szeretet, akkor nem lehet megalázni egymást a bujkálással stb., s ezt erkölcsösebb törvényesíteni.
igen, még egyszer, sajnos, ez gerjeszthet szomorúságot, de mit lehet azon kívül felajánlani, hogy a házasfél elválhat akkor és az őt megillető anyagiakat megtarthatja?
Ígérje meg a többpartneres, hogy nem dug többet félre?
Ez azért nem megvalósítható vagy ha igen könnyen lehet, hogy hazugságban élés a vége.
Lehetséges, hogy egyszerűbb lenne az élet, ha az ember kiválasztja a párját és kizárólagosan azzal elégedett a haláláig, többet mást nem akar, de azért nem ilyen a világ.
„ vagyonmegosztással is nagyon zűrök lehetnek ilyen 2. házasságoknál. Nem gondolom, hogy a 2. félnek, aki pl. 2 hónapja lépett be a másik életébe, ugyanannyi joga illene, hogy legyen a közös vagyonra, mint annak, aki 20 évet leélt a másik mellett.”
Igazad van, de ezt lehet arányosítani, igen vannak viták, de írtam többször ennél bonyolultabb jogi ügyleteket is megoldottak (társasház, csődbe ment cég stb.).
De miért fontosabb a többpartneres fél boldogsága, mint a monogám félé?
Aki többpartneres típus, az keressen olyat eleve, akinek ez nem gond. Aki x év után lesz hirtelen többpartneres, annál azért kétlem, hogy mindig is az lett volna. Az valószínűleg boldogabb lenne csak a 2. féllel, vagy egy 3.-kal, akivel még nem találkozott, és legtöbbször gyávaságból, anyagiak miatt meg kényelemből marad alapvetően az 1.-vel.
Én még mindig tartom, hogy ennek a törvénynek a bevezetésével sokkal káoszosabb lenne minden válás - és oké, hogy "megoldható", de már így is túl vannak terhelve a bíróságok, egyszerű esetekkel is.
És úgy illene, ha az eredeti fél beleegyezésével lehetne csak házasodni - mert ugye az elején azt írtad, hogy "há' szerintem a házasság csak a két házasulandó félre tartozik"... ami azért elég szemétség az első férj / feleség felé nézve.
Ha meg úgy akarnak együtt élni, most is a szívük joga. Csak épp a második fél nem kap szép ceremóniás habzsidőzsi esküvőt. Ha annyira fontos lenne neki a párja, akkor belemenne a kapcsolatba esküvő nélkül is. Ha meg annyira fontos neki az esküvő, akkor keressen mást.
"De miért fontosabb a többpartneres fél boldogsága, mint a monogám félé?"
Ugyanolyan fontos minden ember boldogsága, ez már elég ahhoz, hogy több házasság alakuljon ki.
"az elején azt írtad, hogy "há' szerintem a házasság csak a két házasulandó félre tartozik"... ami azért elég szemétség az első férj / feleség felé nézve."
Ezt lehet félreérthetően írtam, elnézést, arra reagáltam, hogy nem kell, hogy mindenki összeházasodjon egymással, tehát nem három vagy négy fél kötne házasságot, nem csoportházasság lenne.
Hanem mindig két ember köt egymással szerződést, nyilván ki lehet egészíteni ezt azzal, hogy az előzőnek hozzá kell járulnia vagy értesülnie kell legalább (ez már vita alapja lehet, ebben nincs határozott véleményem).
Nem zárható ki az sem, hogy három-négy ember keresztül-kasul házasságot köt egymással, de a papírokat két ember között kellene megírni... pl. pontosan azért hogy tisztább legyen a jogi helyzet.
pl.
Párcserés, heteroszexuális házasságnál
1F házasságban él 1N-vel,
2F házasságban él 2N-vel,
ezután létrejön egy házasság
1N és 2F között, és egy másik házasság
1F és 2N között.
Mindenki, mindenkivel külön-külön lepapírozza a jogviszonyát, amit az állam regisztrál.
Akkor meg simán el lehet válni előtte.
És azért nem ilyen példáknál, eseteknél alkalmazná azoknak a többsége a 2. házasságot, akik így akarnak együtt élni (hanem általában bevonna egy harmadikat az egyik fél, mert az jobban néz ki, kb). És ez a monogám félnek, ha tényleg monogám, nem férne bele amúgy sem.
"De a monogám fél nem lesz boldog, ha a másik összeházasodik egy másik emberrel, mert nem akar osztozni. És a másik meg egy monogám kapcsolatra tett esküt, amikor összeházasodtak."
Lehet, de a boldogság az nem jogszabály.
A szerető sem boldog, ha bújkálnia kell. A házasfél akkor sem lesz boldog, ha elválik.
Ha nem akar osztozni, elválhat. Még egyszer! Ennél többet mit lehet neki felajánlani? Nem kényszeríthető valaki monogám kapcsolatra, ha nem akar abban élni. Mit?
Ha valaki nem akar poliamor házaságban élni kiléphet. Ahogy az is kiléphet, aki nem akar monogám kapcsolatban élni. Az, hogy ki poliamor, ki monogám az nem biztos, hogy állandó. Most az a kérdés, hogy mi van akkor, ha senki nem akar kilépni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!