Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Nagy kérés a férjtől, hogy ő IS vegye fel felesége nevét kötőjelesen?
én vagyok a menyasszony. az a helyzet, hogy nem nagyon szeretnék -né lenni, de a saját vezetéknevemet mindenképp szeretném megtartani. A kötőjeles verziónál maradtam, így Szabó-Horthy Kata leszek (nem ez a nevem, csak példa). A párom vezetékneve szokványos, az enyém viszont ritka, nemesi név, (nem azért hogy ennyivel vagy annyival jobb, csak leírom, miért szeretném). Szóval, szerintetek nagy kérés, hogy ő is vegye fel az én nevemet? Mert oké, én hozzá tartozom, látsszon a nevemben is. De Ő is hozzám. Viszont hallani sem akar róla. Nem fogom ráerőszakolni, de nekem fontos, valamint az is, hogy majd a gyerekeink továbbvigyék (mint említettem, Mo.-on kevesen vagyunk, kb. 10-12en), valamint ha egyszer valamikor visszakapjuk azt az országrészünket (jelenleg Erdély), ahol a birtokaink voltak, amiket államosítottak, akkor sem lenne mindegy.
Szóval, olyan nagy kérés lenne, hogy viselje Ő is a nevem, ha már én viselem az Övét? És hogy a gyerekek is majd kötőjelesen mindkettőnk nevét megkapják?
Az asszonynév történetéről ezt olvassátok el:
A hagyomány korára utaló legfontosabb mondat: "Bár korábban a mainál sokkal több formát használtak a férjes nők megnevezésére, a XVI. századtól fogva a következő évszázadokban mégis egyre inkább előretört és megszilárdult az asszonynevek -né képzős formája."
Tehát a 16. századtól, vagyis ERŐSEN torzít 12:01 ködbe vesző hivatkozása az egyházi anyakönyvekről... :)
Amúgy érdekes retorikai harc figyelhető meg az mellett, hogy a férfi felvegye a nő nevét. Egyesek azt hangsúlyozzák, hogy a hagyomány régi bár, de nincs értelme, míg előkerült egy olyan vélemény is, hogy a hagyomány nem is régi. :D
A kérdező kíváncsi volt a GyK olvasóinak véleményére, megkapta. Engem nem bánt azzal, hogy hogyan gondolkodik, nem az én feleségem lesz.
... vagy máshol/máshogy dokumentálták és más célra használták.
Nem volt hivatalos? Hát, nem tudom, ma is oda kell írni mindenhova a leánykori nevet, sőt, az anyáét is, még ha egyik név sincs igazából használatban, és már nem is "hivatalosak". (Emiatt amúgy a kérdezőnek se kéne ennyire aggódnia.) A névváltoztatások követhetetlenné teszik a dokumentációt, ez biztosan igaz, de simán el tudom képzelni, hogy régen nem törődtek vele, ki mit használ.
Jobb, ha már most beletörődsz. Mi nők sokmindent megteszünk, szinte mindent...
pl. felvesszük a párunk nevét. Ő nem.
El fogsz mindig mosogatni, ő nem.
Mindig kimosod a ruháit, ő nem.
Soroljam még?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!