Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Eltérő fizetések esetén hogy igazságos elosztani a közös költégeket? Fifty-fifty, vagy pedig fizetésarányosan?
Tegyük fel az egyszerű számok kedvéért, hogy egy pár ("X" és "Y") keres 100.000 illetve 200.000 nettót havonta.
A közös havi kiadásuk 150.000 ft.
(Tegyük fel, hogy ugyanannyi időt dolgoznak, ugyanannyi házimunkát végeznek, satöbbi.)
Ezt szerintetek hogy igazságos összedobni?
1. lehetőség
"X" a 100.000 forintjából ad 50.000 forintot, "Y" pedig a 200.000 forintjából ad 100.000 forintot.
Előny: arányosan mindketten a fizetésük felét tudják magukra költeni.
Hátrány: "Y" sokkal többet fizet ugyanazért.
2. lehetőség
"X" a 100.000. forintjából ad 75.000 forintot, és "Y" is a 200.000 forintjából ad 75.000 forintot.
Előny: a közös kiadásoknak pont a felét fizetik mindketten, ahogy (valószínűleg) felesben élvezik az előnyöket.
Hátrány: "Y"-nak marad 125.000 forintja magára, míg "X"-nek csak 25.000, ami elég nagy különbség, egyikük pár havonta vehetne új autót kb., míg a másiknak el kell gondolkoznia, hogy megvegyen-e egy pólót.
Ti melyiket tartjátok jobbnak, igazságosabbnak a kettő közül?
Ha van a válaszolók között olyan, akinél van nagy fizubeli különbség: ti hogy oldjátok meg?
Köszönöm a válaszokat, ment a zöld mindenkinek, aki a kérdésre válaszolt, akármelyik lehetőséget is írta, hogy szerinte jobb.
A "keress jobb munkát" témát hagyjuk, nem mindenki teheti meg. Például akinek az az álma, hogy óvónő lehessen, az akkor se fog jól keresni, ha meggebed, de még mindg lehet boldogabb így, mintha jól fizető állása lenne, amit szívből gyűlöl. Persze, elmehet programozó mérnök ügyvédnek, de ezt ne tekintsük már megoldásnak, mert az egyéni problémán ugyan segít, de ha minden óvónéni elmenne programozó mérnök ügyvédnek, akkor elfogyna egy komplett szakma. Szóval ezt hagyjuk, ha kérhetem, persze lehet és igazából kell is erről vitázni, de ez nem az a kérdés.
A kérdésben le van írva a szituáció, ezekből a fizetésekből tud a pár gazdálkodni, kérek mindenkit, hogy erre válaszoljon.
#8 vagyok.
Annyit még elfelejtettem, hogy a kocsit is közösen vettük, pedig neki nincs is jogsija.
Tehát akkor mégis csak meg kell kérdezni a pasit, mennyit keres, és vagy dobni, ha sokat, vagy mondani neki, hogy várj egy évet, míg kitanulok egy szakmát, ami nem érdekel. Ez abszurd.
De mi van akkor, ha nekem, a csórónak, van saját lakásom? Akkor a nagypénzű megspórolja az albérletet, ha neki nincs. Abból visszajár nekem az szja?
🙄🙄
Megmondom öszintén én ezt közös együttélést nem tudom elképzeli, hogy külön kassza. Mondjuk mi összeházasodtunk és utána költöztünk össze. Na, mindegy, most ez a divat.
De, akkor is úgy gondolom ebben az életformában sem jó az, h van közös, meg enyém, meg tied. Az addig oké, h a lakhatást el lehet felezni, esetleg a kaját is, de mikor étterembe megyünk, moziba, uszodába, kirándulni, most kényesen számoljuk ki, h mennyi a fele-fele, aztán otthon átadjuk egymásnak? De, tegyük fel vmelyikünk ruházkodásra el kellett költenie a havi pénzét, akkor most semmi hétvégi program közösen?
Nem tudom, közös élet, közös kassza. A két fizu összejön, és így akármi van, mindig közösen tudunk résztvenni, vagy vmelyikünknek nagyobb dolgot kiadást finanszírozni. Pl. ha a férfinek van kocsija a nagyobb szervíz költség sem probléma, de attól független lehetnek közös dőzsölések is. :)
Nem tudom mennyire volt érthető amit írtam. Nekem ez a logikus.
Jó tudom, én még a múlt században születtem. :)
Mondjuk még hozzátenném, h ehhez kölcsönös intelligencia kell. Van egyfajta valóban párkapcsolat erősítő szerepe is, nincs önzés, nincs nézegetve kire mennyi.
Számtalanszor volt hónapról hónapra úgymond csak a férjemnek vettünk mindent, de utána meg én jöttem. :)
Sztem ez sima együttélésben is így kellene lennie.
Szerintem úgy korrekt, hogy rezsi felesben, mert azt egyforma mértékben használják, kaját már lehet külön-külön, mert abban már lehetnek eltérések, meg mindent, amiből nem egyforma a kiadás, külön. Ha a többet kereső besegít a párjának önként, oké, de a kevesebbet keresőnek ezt nem fair elvárni.
Amúgy ekkora fizetés eltérés nem túl szerencsés, persze működhet, de szerintem inkább abban az esetben tud működni, ha a kevesebbet kereső is keres annyit, amiből amúgy egyedül is el tudná tartani magát.
Az 1., mert bármikor megtörténhet, hogy az egyik, vagy a másik fél többet keres, mert idő közben jobb munkahelye lett, vagy leépítés után elvállalta, mondhatni az első szar melót, amit hozzá dobtak.
Meg hát ahogy más is írta, nem mindenki visz haza villamosmérnöki fizut.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!