Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Mostanában mindenhol kezd divattá válni a külön kassza vagy csak én tapasztalom ezt?
Nemrég beszéltem egy barátnőmmel, aki házas és egy gyereke van, ő pedig említette, hogy ő és a férje külön kasszán vannak, amin azért rendesen elcsodálkoztam. Én még úgy nőttem fel, hogy a szüleim közös kasszán voltak, nekem ez a normális, én és a párom együtt élünk, 9 éve közös pénzen vagyunk, nem is tudnám másként elképzelni a kapcsolatunkat. Soha nem vitáztunk az anyagiakon, ha nagyobb kiadás van, rákérdezünk a másiktól, de általában ebből se szokott gond lenni.
Mostanában viszont egyre inkább azt tapasztalom, hogy más kapcsolatokban ez nem így van, ami nekem nem gond, mindenkinek a maga dolga, de azért, ha házasság és gyerek is van, szerintem ennek alapvető dolognak kellene lennie. Mégis, a legtöbb helyen van az anyuka, aki költ a gyerekre, ha neki elfogy a pénze, jön az apuka, aki megveszi a gyereknek azt, amit kell, de tudok olyan kapcsolatról is, ahol a nőnek kell gondoskodnia a saját pénzéből a gyerekről és a napi betevőről, mert apuka nem száll be, ő letudja ezt annyival, hogy a gyerek kap tőle ezt-azt és kész (csoki, nasi, stb).
Más is tapasztal ilyesmit a saját környezetében? Számotokra melyik az elfogadottabb és miért? Mi előnye van házasságban a külön kasszának?
Szerintem akik külön kasszán vannak, azok is beledobnak valamennyit a közösbe, és abból fizetik a közös kiadásokat, mint például a törlesztő, lakbér, nagybevásárlás, számlák stb.
Ami pedig ezen felül van, az saját, azzal mindenki úgy gazdálkodik, ahogy szeretne.
Nálunk pontosan úgy van ahogy az 1-es írja.
Rezsi, általános háztartásba szükséges dolgok közösek.
De pl. én a fodrászt, körmöst, edzőtermet, ruháimat stb külön fizetem.
Párom szintén. Neki az akvárium a hobbija, én meg nem vagyok hajlandó a közösből venni egy 8.000 ft-os szaros csipeszt amivel kiszedi az algákat.
Jól is van ez így :)
Én 3. tartós kapcsolatomban élek.
Az első házasságomban nem volt semmink, mindketten pucér fenékkel költöztünk össze, amikor elváltunk, volt egy közös lakásunk és közös gyerekünk. Vérrel-verítékkel ment a vagyon megosztás, hiszen a lakásból ki kellett fizetnem úgy, hogy egy fillér saját pénzem nem volt és lényegében közös sem, hónapról hónapra éltünk. (35 éve...) Akkor barátoktól , családtól kaptam kölcsön , hogy megvegyem a lakás felét az elvált férjemtől.
2. házasságom: első pillanattól külön kassza, de úgy, hogy én fizettem a kaját, ő a rezsit, de egyre jobban elpimaszodott- tök ráfizetéses volt, hogy megjelent a LIDL/ALDI/TESCO-ban a fűrészgéptől az autóalkatrészig minden csoda, és ez mind kajának minősült. Viszont ebből könnyen lehetett válni.:)
3. kapcsolatomban nyitottunk egy közös számlát két kártyával, erre utalunk havonta ugyanannyit mindketten: ebből élünk, a maradék pénzünk mindenkinek a saját folyószámláján, befektetési számláján van, mindenki azt csinál a sajáttal, amit akar.
És most levonom- magamnak is- a következtetéseket: a 3. a tökéletes és szerintem legkorrektebb megoldás akkor, ha a két fél bele tud tenni ugyan annyit a közös életbe minden téren: pénz, házimunka ill. a 'külön terhek'( külön gyerekek, unokák, idős szülők)is hasonlóak.
A 2. módszer felejtős, az első pedig azt feltételezi, hogy a házaspár élete végéig együtt fog élni, ugyanis a feleség piszok nehezen tud kiszállni , de ha a férj akar kiszállni, akkor a feleség gyakorlatilag lehetetlen helyzetbe kerül. ( Ő van otthon a kisgyerekkel, ettől már eleve megbicsaklik a karrierje, nőként lehet , hogy ugyan abban a beosztásban kevesebbet is keres, mint egy férfi és vélhetően övé a házimunka nagyobb része is. Egy családos nő nem fusizik, a férj esetleg igen- majd lelép a 'saját megtakarításával'. )
Szóval én nőként ( ha most kezdeném az életem) biztosan a 3. módszert preferálnám, úgy, hogy a GYES/GYED alatti jövedelemcsökkenést is 'lekezelnénk' , emiatt ebben az időben a férj arányosan többet csurgatna a közösbe, hogy nekem is maradjon megtakarításom a kevesebből is. Persze ebben az esetben is kell azért, hogy a két fél hasonló elveket valljon az anyagiak kezelésében, ill. ha a pár élete végéig együtt marad, akkor nyilván a külön/külön megtakarítások is közössé válnak és mondjuk lesz belőlük egy lakás a közös gyereknek.
Ugyanakkor a fenti eszmefuttatás csak ott lehet valid, ahol nincs hó végi küzdelem, hogy miből vegyünk kenyeret vagy jaj, fizu előtt válik le a gyerekcipő talpa, vagy fizu után?
Szóval szerintem nincs egységesen igaz sablon, de hogy a kérdést összeköltözés előtt kell tisztázni, az tuti... És szerintem ez az a kérdés, amiben ha nincs egyetértés, akkor jobb külön folytatni...
Mi 40+-osan házasodtunk, férjemnek 2 gyerek, nekem 1, 1-1 él velünk.
Kezdetektől külön kassza úgy, ahogy fent leírták: közös kiadásokat felesben fizetjük (rezsi, kaja, mosószer), a többi pénzével mindenki úgy gazdálkodik, ahogy akar.
Ha nulláról kezdtük volna és közös gyerekeink lennének, nyilván nem így tennénk, hanem közössel indultunk volna.
Köszönöm a válaszokat!
Ahogy elnézem, ahány ház, annyi szokás :)
Mi a kezdetektől közös kasszán vagyunk, nekünk ez vált be. Nincs gyerek, csak mi ketten, így azért könnyebb (bár, a gyerek is közös lenne, szóval esélyesen ez se változtatna a helyzeten).
Egy számlára megy a pénz, amit félre tudunk tenni, az is közös, ha valamilyen okból szétmennénk, akkor feleznénk.
Csak nekem tényleg nagyon fura volt, hogy van egy pár, összeházasodtak, gyerekük született, még sincsenek közös kasszán. De ahogy látom, nem szokatlan jelenség :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!