Kinek van igaza ebbe az ősrobbanás vitába?
Barátommal beszélgettünk hétvégén és az ősrobbanás is szóba került, mely heves vitába torkollott. Én mondtam, hogy ez egy nagy félrelépése a tudósoknak, mert a semmiből nem keletkeszhet ez a végtelen nagynak tűnő világegyetem. A semmiből amúgy se keletkezik csak semmi, ráadásúl nem áll össze rendezett dologgá a káoszból semmi és az hogy mi tudatos lények vagyunk egy rendezett világban az nem lehet egy ősrobbanás miatt.
A barátom szerint viszont másmiatt mondják a tudósok hogy ősrobbanás volt. Szerinte ez egy tévedés. A semmiből egy kis pontból nem keletkezik minden, de ők nem azért mondják ezt, mert ebbe hisznek, hanem hogy ezt kommunikálják le a hétköznapi embereknek, hogy meglegyen a tudósok presztizse, ne nézzék őket butának és ne higyjenek a mágiába meg ezotériába.
Szerinte nem mondhatják aszt, hogy semmit se tudunk, mert nem lenne hitelük a tudósoknak. Aszt mondanák az átlagemberek, hogy már pár száz éve van fizika és még se tudjuk hogyan jött létre a világ. Valamit mondani kell, hogy értelmesnek gondoljuk a tudósokat a másik meg az, hogy így elvegye a vallás és a spirituális világ keresését. Azt kéne mondani, hogy Isten vagy egy felsőbb inteligencia teremtette a világot tudatosan így, hiszen magától nem lesz semmi, nemhogy galaxisok meg emberek, de ha azt mondanák, hogy Isten teremtette, akkor az emberek elfordúlnának a tudósoktól és a babonák meg ezo tv-félékbe hinnének és nem értenék meg, hogy van aranyközépút is !
Így a cél szentesíti az eszközt képpen elterelik a figyelmet a vallásokról vagy pedig nekem van igazam és a akadémikusok baklövése az ősrobbanás elmélete ?
@40: oké. Akkor mutasd meg, hogy nem egy agyatlan tuskó vagy, a fogyatékos haveroddal együtt. Meséld el, hogy a stacionárius modell milyen magyarázatot nyújt a kozmológiai vöröseltolódásra. Fejtsd ki, hogy mivel magyarázza a távoli Ia szupernovák lefutàsi görbéjében mutatkozó változásokat, illetve ezek távolságfüggését. Illetve a mikrohullámú háttérsugárzásra milyen magyarázatot ad. Hajrá.
(Azt már csak mellesleg említem meg, hogy sem a sötét anyagnak, sem a sötét energiának nincs köze a standard ősrobbanás modellhez, és egyik sem szükségeltetik, bizonyítékként. A Lambda-CDM modelhez nem ártanak, ami egy _speciális_ ősrobbanás modell, de ennyi.)
Egyébként, ha már feljött a téma:
Kedves kérdező! A #42-ben feltett kérdésekre továbbra is várom a válaszod.
Egyfelől érdemes utánanézni, hogy működik a tudományos módszer. Igen, semmi sem "biztos", mindegyik elmélet csak hipotetikus. Mivel az ősrobbanás mint modell egy csomó dolgot megjósol a világunkról, amit kismilliószor kimértek, viszont cáfoló mérések nincsenek, így jelenleg bizonyított modell. Persze vannak dolgok, amiket nem magyaráz meg, pl. hogy mi volt előtte, de a modellek ilyenek, van egy érvényességi körük.
Másik példa: Newton-törvényeket kimértük kismilliószor, sőt segítségükkel átalakítjuk a világot magunk körül. Holnap talán kimérik, hogy hülyeség, de nem valószínű. Persze van érvényességi köre: érvényét veszíti nagy sebességeknél, nagy gravitációs mezőben, kis méreteknél stb. Az elsőnél a speciális relativitás érvényes (aminek a Newton-törvények a speciális esete, ha a mozgás sebessége elhanyagolható).
A semmiből keletkezhet valami amúgy, pl. elektron-pozitron pár (anyag-antianyag) és ez technológiailag kihasználható. Itt a gyakorin mindenki fizikus? Borzasztó, valahogy gimis példákra nem válaszol senki :D
Kérdező: ha el tudod magyarázni az Einstein-egyenlet lényegét, meg elolvastad a Frei-Patkós-féle inflációs kozmológia könyvet, onnantól tudni fogod, miről beszélnek a tudósok. Ha a matek érettségi fejtörést okozott, ne kezdj neki. Én konferencián adtam elő a fent említett professzorok előtt, de mégsem tudom maradéktalanul, miről beszélnek ennek kapcsán (persze mással foglalkozom).
A fentiek alapján láthatod, hogy a vallásnak nincsen köze ahhoz, amiről írsz. Lehet, hogy Isten teremtette a világegyetemet, az ősrobbanás mint modell nem mondja, hogy nem így volt. Sok tudós, aki ezzel foglalkozik, hívő egyébként, te is abban hiszel, amiben akarsz. A cáfolat bizonyítása, az más, ahhoz konkrét mérési eredményeket és a mérési körülményeket leíró cikket kell szolgáltatnod.
@48:
"Borzasztó, valahogy gimis példákra nem válaszol senki :D "
Nem csoda, kinek van motivációja arra? Nem nagyon felemelő egy kisautós példát oldogatni a saját szabadidőnkben. Amúgy egy fizikus és egy fizika tanár biztosan van itt. Ők sem a gimis példáknál szoktak aktívak lenni.
Elméletem szerint (ami persze, mint minden más elmélet, lehet hibás is), sikerült a kérdezőt annyira hiteltelenné tenni, hogy a továbbiakban nem is próbálja itt terjeszteni nézeteit, mert aki elolvassa az eddigi válaszokat, az láthatja, hogy nem igazán megy neki ez az értelmes vitatkozás nevű dolog.
#48: Sajnos rengeteg diák csak lusta megoldani a háziját, és inkább kiírja Gyakorira, ahol(és ez még sajnálatosabb) szinte mindig akad egy jótét lélek, aki megoldja helyette. Láttam már olyan kérdést is, aminek a megválaszolásához szó szerint egy képletbe kellett volna behelyettesíteni, pont abban a formában, ahogy meg van adva, még az órán leadott alakból sem kellett egy másik változót kifejezni. Ennek az a következménye, hogy nagyon ritkán kerülnek elő érdekes(ebb)nek számító kérdések, amiket nem az átlag lusta diák, hanem a pluszmunkával foglalkozó tesz fel (aki már egy-két dolgot megpróbált, hogy megoldja, és nem jött neki össze egyikkel sem), így nem is kerülnek olyan emberek elé, akik érdeklődnének; ezek ugyanis a rossz kérdések nagy száma miatt arra sem járnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!