Vegánok! Ti ennétek húst ha az életetek múlna rajta?
Kedves Kérdező!
Többször hangsúlyozod, hogy lesz*rod, ki mit eszik, ez rendben is van, de akkor mi a fenének tetted fel a kérdést? És miért bizonygatod dühödten, milyen egészségtelen, amit a vegák, vegánok csinálnak.
Én magam húsevő vagyok, de abszolút a biológus válaszolóval értek egyet. Az ember nagyon alkalmazkodó lény, sokféle ételből képes megszerezni tökéletesen a tápanyagait.
Az emberek nagyon sokféle okból mondanak le a húsról, ebből számomra a széles értelemben vett környezetvédelem és az nagyipari állattartás elutasítása a legszimpatikusabb, de azt hiszem, hogy háztáji baromfit és házi disznóvágáson levágott, előtte szeretetben tartott állat húsát enni - nem túl sokat és nem mindennap - százszor jobb a Földünknek, mint a sok divatvegán quinoából, avokádóból, mandulatejből, agar-agarból és ezer más, a világ minden tájáról ide-oda hurcolt, iparilag módosított, hatalmas ökológiai lábnyomú étrendje.
Nem annyira ész, hanem tudás, ami neked nincs meg, kérdező, ha nem tudod, hogy akármennyi fehérjét be tudunk vinni növényekből is, minden esszenciális aminosavat rendesen szerepeltetve... Ez nem is nehéz! Márpedig az embernek nem kell sok fehérje. B-vitamin és vas is van a növényekben elég, igazán nem nagy művészet bevinni, persze némi odafigyelés kellhet. Én ezekre sosem ügyeltem, mert csak vega voltam, de a fehérjéről, aminosavakról határozottan tudok vegán viszonylatban is. Nem nehéz bevinni.
Egyedül a B12 az, amit a legtöbb vegánnak szednie kell, legjobb tudomásom szerint. De manapság a kiegészítők szedése normális, nem kell hozzá vegánnak lenni.
Akit érdekel az egészsége, annak illik hiteles helyről tájékozódni, akármilyen étrendet vagy elveket is követ. Lehet választani, hogy ki minek hisz. Én a dietetikus ismerősömet és a független (tehát nem húsipari vagy vegán cégek által finanszírozott) tanulmányokat tekintem kiindulási alapnak. Az is rendben van, ha valaki a bulvár holnapokon megjelent cikkekből tájékozódik, de vele felesleges vitatkoznunk, mert teljesen mások az alapok.
Soha nem állítottam, hogy a vegánságnak nincsenek hátrányai. Sosem értettem azokat a támadásokat, amikor valaki azt mondja, hogy "hihihi, tudom ám, hogy vitaminokat szedsz". És ez mit igazol? Nem tagadom, télen ugyanúgy beszedem a C vitamint, mint egész életemben mindig, és heti 1-2 alkalommal más vitaminokat is. Pont ugyanúgy, ahogy az összes mindenevő ismerősöm. Számomra a vegánság nem arról szól, hogy egyáltalán nem szedek étrend kiegészítőket. Nem tudom, hogy szükség van-e rájuk, de sok éve a vasárnapi rántott hús mellé is bekaptam egy C-t, "a biztonság kedvéért".
Szerencsére az ember sokféle étrenden képes teljesen egészséges életet élni, a növényin is. Mindenkinek a maga felelőssége, hogy a sajátjáról tájékozódjon, és mivel ezeket a diétákat sok támadás éri, a legtöbb ilyet követő akaratlanul is megtud ezt-azt. Olyan alapvető információkat, amikkel egy mindent evő nem biztos, hogy foglalkozik. A vegánság esetén például, hogy miből vigyél be elegendő fehérjét. A legtöbb vegán ezeknek utána néz, vagy előbb utóbb megtudja, mert érzi, ha valami hiányzik és próbál változtatni. Aki nem vegán, az általában nem foglalkozik ezzel, csak a felszínes információkat, a "húsban van a fehérje" és a "B vitamin hiány" látja. Ezeket szintén nem lehet komolyan venni, ahogy én sem lennék hiteles, ha a minimális tudásommal elkezdenék a paleolit diétáról vitatkozni olyanokkal, akik évek óta ezt követik.
Számomra a legnagyobb igazolás, hogy évek óta növényi étrenden élek egészségesen és erősen. A vérképem rendben, jól érzem magamat és nem hiányzik semmilyen étel. Elhiszem, hogy ez nem mindenkinek jön be, de szerencsére nem is kötelező így csinálni. Így is élhet az ember egészségtelenül és teljesen egészségesen is.
Napi szinten szembesülök ezzel a vegan dologgal,ugyanis Angliában szakácskodom és munkám része hogy foglalkozzak a problémás emberekkel.Nos el kell áruljam ,a szakácsok nem szeretik az ilyen problémás embereket,aki azért nem esznek húst mert ez divatos manapság.Vagy glutenfree,csak mert divat.
A vegan nem eszik tojást,tejterméket sem.Számunkra ez agyrém.Ugyanis ezek nélkül nehéz ehető normális ételt készíteni.Én is imádom az állatvilágot,de az étkezésre szánt táplálék állatok,nos ők meg azért vannak tenyésztve,hogy megegyük őket,ha tetszik ha nem.A fogazatunk szerint is ugyanis mindenevők vagyunk,csakúgy mint a sertés.Én sajnálom a veganokat,hogy ezzel a problémával kell éljenek.Mi a helyzet a ragadozó állatokkal?Bűnöznek minden egyes zsákmányszerzésnél...az állati fehérjére egyébként is szüksége van a szervezetnek.Az emberszabású rokonaink,csimpánzok pl.szintén esznek húst is.Tudom nem leszek népszerű ezzel a hozzászólással.Nem tehetek róla.Persze ha valaki vallási vagy alergiás okok miatt nem eszik ezt meg azt,teljesen rendben van.Még egy dolog,ha különböző tofukat ,vegás burgereket veszel speckós boltokban,elárulom hogy sokkal károsabbak számodra a hozzáadott járulékos /E numbers/anyagoktól,mintha húst fogyasztanál.
kedves L1lla, a növényi étrend egyáltalá nem követel hatalmas ökológiai lábnyomot. 18 vegán táplálása megoldható egy akkora földterületen, amelyen egy hagyományos mindenevő élelmezése valósul meg. a szójatermelés 95%-át állatok takarmányozására használják. 100 gramm csirkehús előállításához például 109 gramm szója szükséges.
https://www.youtube.com/redirect?redir_token=Fk3j26xBmckwYcb..
kedves tibi48! a növényi alapú ételek elkészítése először valóban igényel egy kis utánajárást, ha valaki a mindenevő étrendhez van hozzszokva, és áttér egy növényi alapú étrendre, nehéznek tűnhet ugyanolyan finom ételeket készíteni, de nem azért, mert lehetetlen, hanem mert ismeretlen. manapság már mindenből van húsmentes alternatíva, illetve egyszerűen lehet otthon pl. növényi tejet (erre egy jó példa a zabtej) vagy sajtot, vagy hüvelyesekből húsimitáló ételt csinálni.
Az állatokat sajnos azért tenyésztik, hogy az ember megegye őket, de ez nem azt jelenti, hogy azért LENNÉNEK. a haszonállat kifejezést az ember találta ki és aggatja rá a saját kultúrájában haszonállatnak titulált állatokra, ami mindenhol más és más.
a ragadozók természetesen nem számítanak ,,bűnözőnek", hiszen a gyomruk csak a húst tudja megemészteni, mi viszont a növényi táplálékot is. emellett ők ösztönösen gondolkodnak a zsákmányuk elejtésekor, mi pedig képesek vagyunk tudatos döntést hozni. érdemes elgondolkodni azon, hogy a magunkat az oroszlánnal való összehasonlítás mennyire bizonyítva a fejlettségünket, amelyre olyan büszkék vagyunk.
a húsban a számos egészségre káros hatása mellett (pl. szív- és érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, dananatos megbetegedések - a Pécsi Tudományegyetem Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézete Orvosi Hetilapban közölt cikkében ezt is bizonyítják) túl sok a fehérje, melyet az ember - a bélcsatornák hossza, fogaink típusa és elhelyezkedése, a nyálunk összetétele és még számos más testi jellemző miatt inkább a növényevőkre hasonlítva - a ragadozókkal ellentétben nem tud teljesen megemészteni, főleg azért, mert nekünk hosszabb a bélcsatornánk, így a megemészthetetlen fehérje a beleinkben a hosszabb út során nem tud gyorsan távozni a szervezetünkből. emiatt rengeteg méreganyag szabadul fel a testünkben. az érelmeszedést egyértelműen kapcsolatba hozzák az állati eredetű élelmiszerek fogyasztásával, amit a - csak az állati termékekben megjelenő - koleszterin okoz. az ADA (American Diethetic Association) felmérései bebizonyítják, hogy a megfelelően összeállított húsmenetes étrend jobb egészséget eredményez. (ennek ellenére nem állítom, hogy a szója kifejezetten egészséges lenne, de érdemes elgondolkodni azon, hogy a hús sem feltétlenül az, illetve a szója fogyasztása nem kötelező egy vegán számára)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!