A vegánok esznek tojást?
vegán: nem eszik semmilyen állati eredetű. Egyesek mézet sem.
vegetáriánus: nem eszik húst, de eszik (bizonyos) állati eredetű termékeket, esetleg halat.
A Vegán nem táplálkozási irányzat, hanem egy életfelfogás, a vegan nem fogyaszt semmilyen állati eredetűt, és itt a fogyasztás nem csak étkezési, hanem gazdasági értelemben is értendő...
A vegan nem vesz bőrcipőt, olyan fűnyírót aminek bőr pántja van, de még lószőr ecsetet sem...
Aki azt mondja magáról, hogy ő vegan de eszik pl mézet, vagy vesz egy bőrcipőt, az nem vegan, csak egy olyan vegetáriánus, akinek fingja nincs a szavak jelentéséről és össze vissza használja őket.
Nem, a vegánok nem használnak semmi állati eredetűt, tehát pl. mézet, bőrt, szőrt, egyebeket sem. Sem ételbe, sem használati tárgynak, sem ruhának.
U.i.: valaki írta hogy a vegetáriánus esetleg eszik halat is, ez sem korrekt. Aki vegetáriánus nem ehet halat, hiszen alapja az hogy nem fogyaszt olyat amihez közvetlenül egy állat halála szükséges. Aki halat eszik, de más húst nem az peszketáriánus (ami nem a vegetáriánus diéták egyike, csupán egy táplálkozási szokás mint a paeló, atkins, stb.)
Azért ezeknek a szavaknak a jelentése nincs törvénybe iktatva :-)
Szerintem a nagyon sokan használják a vegán kifejezést olyan emberekre, akik vegetáriánusok, és nem esznek tojást és tejtermékeket sem. Hogy ez így helyes szóhasználat-e vagy nem, az már inkább vallási kérdés, de szerintem elterjedt.
Ha a gyakorlatban merül fel ez a dolog, akkor szerintem a legokosabb rákérdezni a részletekre az adott személyre vonatkoztatva (a tejtermékek, tojás, hal, esetleg csirke, méz, kaviár a kritikus szerintem, meg néha a hús főzőleve, meg a rántott hús után rántott sajt/zöldség ugyanabban az olajban).
Utolsó, de, “törvénybe van iktatva”. Aki csak az étkezést tekintve vegán azt növényi étrendűnek nevezik. Ez azt jelenti hogy nem eszik állati eredetű dolgokat de használja őket a mindennapi életben és nem elvi alapon él így.
A veganizmus egy állatjogi mozgalom, nem egy diéta, és igy az élet minden területére kiterjed:
A szavak jelentése az, amit a többség ért rajtuk. Ha van egy jelentős csoport, akik kicsit másra értik, akkor az a jelentés is jelentése lesz a szónak. Erre értettem, hogy nem törvénybe van iktatva: nincs hivatalos helyen előírva a jelentés, hanem azt jelenti, amire sokan használják. Nyilván egy-két ember nem számít, de szerintem sokan, akik nincsenek benne ebben a vega-vegán témában, ha véletlen tudják a különbséget, akkor is csak a táplálkozásra értik - márpedig ők azért elég sokan vannak. Így aztán megfelelő szövegkörnyezet nélkül van bizonytalanság a jelentést illetően, ezért - ha ez fontos - külön rá kell kérdezni a bizonytalan pontokra.
Más szavaknál is előfordul ilyen helyzet. Például sokan állítják, hogy nem hisznek a szeplőtelen fogantatásban. Arra gondolnak ez alatt, hogy Jézus nem a Szentlélek által, hanem egy férfi által fogant. Holott a szeplőtelen fogantatás dogmája nem ez, hanem azt állítja, hogy maga szűz Mária fogantatott az áteredő bűn nélkül Szent Anna méhében (de férfi volt a dologban). Aki nem hiszi, hogy ezt jelenti, az csapja fel a katolikus lexikont. Ugyanakkor mivel sokan az előző verziót értik alatta, bizonytalan esetben rá kell kérdezni, hiába az utóbbi volt az eredeti jelentés. Nyilván ideális lenne visszaállítani az eredeti állapotot (hogy mindenki ugyanarra gondoljon szeplőtelen fogantatás címszó alatt), de ez közel reménytelen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!