A vegetáriánus életmód árt vagy jót tesz a szervezetnek?
Mindkettőtöket ki kell javítsalak,az ételeknek mindig a NYERS értékét mérjük! Főt kalóriaszámlálás NINCS, és értelmetlen is, mert változó mit mennyi vízzel és hogyan főzünk, sütünk, nem lehet akkurátus számításokat végezni.
100g csirkemell sem 100g főve, hanem 60-70g, mert rengeteg vizet veszít, úgyhogy ezt a hülyeséget akár itt be is fejezhetjük.
70%-os: nem értem, miért vagy ennyire agreszív!?!?!?
Ez már nem az elsö válaszod, amiben kimondottan támadó stílusban írsz, és közben a legtöbbször vagy nincs igazad, vagy csak részben.
A kalóriaszámolást természetesen nyers élelmiszerekre számolják, mert az ami (nagyjából) egzakt módon mérhetö, mivel az elkészítés során különbözö mértékben változik a víztartalma, méghozzá mindenkinél más-más mértékben, az egyéni ízlés szerint.
A fehérjetartalomnál viszont ott tévedsz, hogy ha valaki 100 élelmiszert eszik meg - mert ennyi az, ami mennyiségben megfelel neki (ugyanis az emberek gyomra véges tartalmú)-, akkor a 100 fogyasztható állapotó élelmiszer az, amit értelmes dolgo összehasonlítani. Ugyanis hiába kb ugyanannnyi a sárgaborsó meg a csirkemell fehérjetartalma (az egyszerüség kedvéért írtam ugyanannyit), egy ebédre az ember egy adagot eszik meg, ami súlyban ugyannnyi. Ha én 100 g sült csirkemellet eszem ebédre, az 130-140 g nyersnek felel meg, ha 100 g sárgaborsót (értelemszerüen megfözve), akkor az 30-35 g nyersnek megfelelö mennyiség. (Olyan embert nem ismerek, aki együltö helyében megeszik 300 g fött sárgaborsót, mert ez hatalmas mennyiséget jelent)
A bevitt fehérje mennyiségét erre az adagra logiksu számolni, mert ez az, ami ténylegesen bekerül valaki szervezetébe.
Ezért - és CSAK EZÉRT - kell a fogyasztható formákat összehasonlítani, különben ugyanúgy tévedni fogsz, mit az az ember, aki az élelmiszerek kiló-árát akarja összehasonlítani spórolás szempontjából, és akinek az jön ki, hoyg 1 kg marhahús ára 1500-2500 Ft, 1 kg szegfübors meg 4500-7000 Ft, ezért a füszer az, ami a drága, és azt nem veszi figyelembe, hogy a húst egy átalgos család egy-két evésre megeszi, a füszer meg akár 5 évig is tart, mire elfogy, és ezért itt sem az egységárat, hanem egy adagra vetített árat értelmes számolni.
A te összehasonlításod ugyanilyen logikai hiba, és ezért téves.
Remélhetöleg sikerült megfelelöen elmagyarázni a dolgot és végre megérted!
"Vagy a mandula, ami 21g-ot, a tökmag 19g-ot, a napraforgómag 21g-ot."
És naponta mennyit eszek ezekböl? Mert ha én a napi 100 g fehérjémet így próbálnám fedezni, akkor rövidesen gurulnék a rengeteg plusz zsír miatt!
Az olajos magok esetében nem árt a zsíradék tartalmat is figyelembe venni, mert az a 20-25 g fehérje mellett 50-55 g zsírt is tartalmaz!!!!!
Aki ezekkel próbálja a fehérjeigényét kielégíteni, az igencsak túllépi azt a zsírmennyiséget, ami még egészségesnek mondható!!!!!
Elismerésem, hogy Te magad Szeretnéd elkezdeni ilyen fiatalon, biztos megvan(nak) az oka(i). Ne aggódj, nem roncsolja az ember szervezetét és nem is lesz káros a jövőre nézve (a téma bővebb végiggondolásától, érzéseidtől függően még akár hálás is leszel ezen döntésednek). Azonban LEHET, hogy:
- elvonási tüneteid lesznek (akkor szépen lassan, egyre kevesebb húst kell enni, nekem 8 évig tartott, mire teljesen leszoktam)
- iskolában, munkahelyen, baráti körökben, rokonoknál kritizálhatnak emiatt (mivel a legtöbbjük általában húsevő), vagy még jelenleg rosszabb, otthon. Milyenek a szülők, hogyan állnak ehhez hozzá?
Viszont úgy, mint az 5-ik hozzászólásnál, egy vega is élhet túlolajos rántott ételeken, vegapizzán, egyéb gyorsfagyasztott előkészített vagy éttermi vega gyorsételeken, amik egészségtelenek, mert savasítanak. Enni kell nyers zöldséget a lúgosításhoz.
Utolsó: ugye tudod, hogy a savasítás meg lúgosítás nem létezik, mert ha a szervezet PH-ja megváltozik, az rövid idön belül halálos, másrészt az iylen változást nem az táplálékok okozzák, hanem komolyn szervi elégtelenségek!
A lúgosítás símán kitalálció, a kitalálója meg idöközben börtönben van a "kezelései" miatt
Napi 100g fehérje akkor kell ha testépítő az ember, de akkor nyilván nem 2000kcal a keret! A normál emberi mennyiséget azaz 50-60g-ot gyerekjáték fedezni és semmi számolgatás nem kell hozzá.
Én simán megeszel napi 30-40g olajos magvat meg ugyanennyi 99%-os étcsokit, az önmagában is kb 15g fehérje és ez csak a nassolnivalóvalóm!
Senki nem mondta hogy normális dolog 1 forrásból bevinni a fehérjét, alapvető hogy többféle alapanyag kell és senki nem nyom le egyszerre 100g tökmagot!
"A vegán életmód (teljes értékű!) már más kérdés. Itt természetesen a gyorskajáktól, csomagolt és késztermékektől mentes, csupán növényi alapanyagokból álló, teljes értékű növényi étrendről beszélünk."
Kíváncsi lennék, a vegánok hány százaléka NEM eszik tofut, szejtánt, borsófehérjét, boltban kapható növényi tejeket és sajtokat, szendvicskrémeket, margarint (ezek mind erősen feldolgozott, csomagolt ételek).
"a WHO az állati hem vasat olyannyira rákkeltőnek minősítette mint a cigarettát"
Mások meg mást mondanak. A WHO cherry-pickingen alapuló propagandaszövege minden tudományos alapot nélkülöz.
"az emberek 90%-ánál a reggeli-vacsi kimerül a műzli/tojás/szalámiskenyér szenthármasban, az ebéd meg megáll a húsleves/raguleves/rántotthús krumpli/húsos ragu rizsnél általában."
Okés. Tehát ha a vegán étrend egészséges verzióját összehasonlítjuk a minden vackot összeevő mindenevők étrendjével, a vegán győz, de érdekes.
Miután kiörvendeztük magunkat, hasonlítsuk már össze a tofu-szejtán-violife-szójafasírtevő vegánok étrendjét a kifejezetten egészségtudatos mindenevők étrendjével. A kérdés itt ugyanis az, hogy a hús, a tojás és a natúr tejtermékek károsak-e az egészségre, nem pedig az, hogy a bolti kenyér, gabonapehely, krumpli, fehér rizs, cukros müzli egészséges-e (ezeket akár vegánok is ehetik), de idevehetjük a felvágottakat, a halat alig tartalmazó halrudacskákat, péksütiket, étolajat, margarint, cukros joghurtokat stb. stb. is, amin a nyugati világ lakosságának zöme él. Hogy ez utóbbiak nem egészségesek, az nem vitás, de ennek nincs köze ahhoz, hogy a hús mennyire egészséges vagy egészségtelen.
"Ritka az olyan mindenevő aki ennél változatosabban étkezik így ne várd el hogy azt a kb 10%-ot vegyük átlagnak mert nem az. De még ott is felmerül a probléma hogy mennyi káros anyagot visznek be a továbbra is magas hús tejtermék és tojásfogyazstásukkal mellette. Az mem nevezhető egészséges étrendnek ha eszik teszem azt 50% növényit és 50%-ban továbbra is tömi magába az állati hulladékot."
De bizony, vegyük alapul azt a 10%-ot. Nem az számít, hogy mennyire ritka. A vegánok is "ritkák" a maguk 3-5%-os arányukkal.
Lehet, hogy én is ritka vagyok, az ételeim túlnyomó része nyers és főtt zöldség. És eszem húst és tojást, néha egy kis vajat vagy jófajta sajtot is. Érdekes módon csak pozitív hatásokról tudok beszámolni. Nem cserélném le azt a kis állati eredetű ételt mindenféle feldolgozott szutyokra, szójára meg növényi sajtra meg gabonákra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!