Van bármiféle tudományos bizonyíték arról, hogy egészségtelen a vegetáriánus étrend?
Lakto-ovo vegetáriánus vagyok, a környezetemben általában úgy néznek rám, mintha egy őrült öngyilkos jelölt lennék. Cronometer.com segítségével állítom össze az étrendemet, teljes értékű az étrendem, minden szükséges vitamin, ásványi anyagot betudok vinni a szervezetembe. Változatosan eszem, online boltokból mindenféle kaját kedvező áron betudok szerezni, figyelek arra, hogy ne egyek egyfajta kajából túl sokat. Én nem állítom, hogy káros a húsevés, legálisan boltban lehet kapni, aki akarja egye.
Valaki viszont kérem mondja el, hogy miért káros vegetáriánusnak lenni, mi van a húsban, amit nem lehet pótolni?
"Azért egy vegán étrendet elég nagy kihívás rendesen megtervezni, na meg ugye az drágább is :)"
Kifejezetten nem gondolom nehéznek egy egészséges vegán étrend megtervezését. B12-vel, D-vitaminnal, illetve esetleg EPA/DHA-val kiegészítesz, emellett (az egyéni igények figyelembe vétele mellett) úgy állítod össze az étrendedet, hogy a megfelelő mennyiségű zöldség (5 adag/nap, kifejezetten figyelve a sötétzöld leveles zöldségekre), gyümölcs (2 adag/nap), magvak (1-2 adag/nap), hüvelyesek (3-4 adag/nap) és gabona (6 adag/nap) bevitele meglegyen. A C-vitaminban gazdag adagokat szétoszthatod az étkezéseidre, így a vasfelszívódást jelentősen fokozhatod. Emellett a fitáttartalom csökkentésére érdemes figyelni, opcionálisan cink kiegészítő szedhető.
Nagy vonalakban ennyi. Ez elsőre sok információnak hangozhat, azonban miután beletanul az ember, az egyetlen lényeges különbség az lesz, hogy egy másik polcról vásárlod az élelmiszert a boltban.
Ami az étrend költségét illeti, nyilván ha bolti vegán "luxustermékeken" akarsz élni, akkor az költséges lehet. Egyébként viszont a gyümölcs, zöldség, gabona és a hüvelyesek a legolcsóbb élelmiszereink közé tartoznak. Ha pedig kevesebb étkezésre fordítható pénzzel is akarsz növényi tejeket, növényi húsokat stb. enni, ezek egy kevés konyhai ügyességgel olcsón házilag is elkészíthetők.
#8: "Például a B12 hiány, a vérszegénység, a vesekövesség előfordulási aránya nagyobb a vegetáriusok csoportjában, míg a köszvényesség a normál étrenden élőknél il. húsevőknél gyakoribb."
Ezek azért sok esetben félrevezetőek lehetnek. Például B12 esetén a keresztmetszeti tanulmányok siralmas helyzetet festenek a vegánokról: A 2010-es Gilsing-féle tanulmány szerint például a brit vegánok 52%-a B12-hiányban szenved (Gilsing et al. "Serum concentrations of vitamin B12 and folate in British male omnivores, vegetarians and vegans: results from a cross-sectional analysis of the EPIC-Oxford cohort study", Eur J Clin Nutr. 2010 Sep;64(9):933-9.). Azonban ha figyelembe vesszük, hogy az alany szed-e megfelelő B12 kiegészítőt, akkor egy teljesen más képet kapunk. Crane et al. például 98-ban 9 B12 beviteli forrást nélkülöző vegánt vizsgált, az 1 éves mérések szerint a szérum B12-szint egy kivételével mindnek 200pg/ml alatt, illetve magas MMA-szint a vizeleti mérés szerint; az átlag szérum B12 190 ± 65 pg/ml. 2 hónap 500 mcg/nap B12 rágótabletta szedése után a szérum MMA drámaian lecsökkent (.65 ± .61-ról .13 ± .06 mcmol/l-re), az átlagos szérum B12 pedig 553 ± 113 pg/ml, normális szintre növekedett. (Crane MG, Register UD, Lukens RH, Gregory R. "Cobalamin (CBL) studies on two total vegetarian (vegan) families." Vegetarian Nutrition. 1998; 2(3):87-92.). Ugyanez figyelhető meg Gilsing tanulmányában is: Akik nem szedtek B12-t semmilyen formában, azoknak a vegánoknak az átlagos szérum B12-szintje 117 - 127 pmol/l; a B12-vel kiegészítő vegánok szérum B12-je viszont megegyezett a nem kiegészítő húsevők szérum B12-szintjével.
Ezért is szörnyű, hogy rengeteg vegán áltudományos állításokat terjeszt az interneten. A vegánok egy jelentős része rákapott a "növényevők vagyunk, ezért nincs szükségünk B12 tablettára"-féle kijelentésekre, ez pedig kifejezetten veszélyes: Ha valaki vegán akar lenni, akkor a B12-t SZÜKSÉGES pótolnia, ellenkező esetben akár visszafordíthatatlan kárt okozhat a szervezetében.
A zsírban oldódó vitaminokat (A,B,D,stb...) még ha tabletta formájában magadhoz is veszed (hús hiányában máshonnan nem tudod), zsír nélkül nem tudja hasznosítani a szervezeted.
És van még egy nagyon fontos tápanyagcsoport, amit csak húsból és esetleg tejből lehet bevinni a szervezetbe:
Az állati fehérjék.
#14: "A zsírban oldódó vitaminokat (A,B,D,stb...) még ha tabletta formájában magadhoz is veszed (hús hiányában máshonnan nem tudod), zsír nélkül nem tudja hasznosítani a szervezeted."
Először is, a B-vitaminok vízben oldódó vitaminok. Másodszor, kifejtenéd hogy miért ne tudnál zsírban oldódó vitaminokat magadhoz venni egy vegán étrenden? A D-vitamin egyedüli természetes forrásai a hal, D-vitamin kiegészítővel táplált csirke tojása, illetve UV-sugarakkal kezelt gombák. A tehéntej is csupán akkor tartalmaz D-vitamint, ha dúsítják. Elegendő napfény hiányában mind vegánoknak, mind húsevőknek szükséges a kiegészítés akár tablettával, akár dúsított élelmiszerekkel. A megfelelő A-vitamin beviteléhez kisebb tervezés szükséges, azonban egyértelműen nem lehetetlen. B-vitaminokat (B12 kivételével) egy vegán étrend szinte minden esetben megfelelő mennyiségben tartalmaz, B12-t pedig táplálékkiegészítővel könnyű fedezni.
Azt pedig úgyszintén kifejthetnéd, hogy miért lenne probléma a zsírban oldódó vitaminok hasznosítása, hiszen egy jól megtervezett vegán étrend minden esszenciális zsírsavat képes biztosítani.
"És van még egy nagyon fontos tápanyagcsoport, amit csak húsból és esetleg tejből lehet bevinni a szervezetbe:
Az állati fehérjék."
Remélem nem azt állítod, hogy az állati fehérjére a szervezetnek szüksége van, hiszen ezt ma már a vegán étrendek racionálisabb kritikusai sem állítják. Egy jól megtervezett vegán étrend képes a teljes esszenciális aminosav-profilunkat fedezni: hüvelyesek, szójatermékek és gabonafélék kifejezetten optimális fehérjeforrások. Hogy idézzek az ADA-tól:
"Plant protein can meet protein requirements when a variety of plant foods is consumed and energy needs are met. Research indicates that an assortment of plant foods eaten over the course of a day can provide all essential amino acids and ensure adequate nitrogen retention and use in healthy adults; thus, complementary proteins do not need to be consumed at the same meal."
(Craig WJ, Mangels AR; American Dietetic Association, "Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets.", J Am Diet Assoc. 2009 Jul;109(7):1266-82.)
15-ösnek:
Amiket írsz, az tele van (minimum) tévedésekkel.
Gondolom valami vegán propagandakiadványból írhattad ki.
Épp az az egyik problémám a vegánokkal, hogy tudományos kérdésekben erősen félrevezető információkat terjesztenek.
Egyébként, bármilyen kevés valós ismerettel is rendelkezel; annyit azért tudhatnál hogy a hüvelyesek és a szója bár valóban tartalmaz fehérjéket, de azok NEM ÁLLATI fehérjék.
Talán azt sem tudod, hogy fehérje többféle van?
Azt pedig, ha nem nyilvánvaló, meg se próbálom elmagyarázni, hogy a zsírban oldódó vitaminokhoz miért van zsírra szükség.
Amit pedig a B vitaminok témakörében összeírtál, nem is minősítem.
Sajnálom, hogy ennyire keményen kellett írnom, de erre nem lehetett finomabban reagálni.
14-es
Jézusom, utolsó. Amit írsz, sikít a hülyeségtől. Lehet arra fogni, hogy késő van, benyomtál egy kicsit és gondoltad jól beszólsz valakinek - remélem ez az oka. Mert az, hogy felnőtt ember ilyen alapvető biológiai ismeretekkel ne rendelkezzen, mint te, az szégyenletes.
"Gondolom valami vegán propagandakiadványból írhattad ki.
Épp az az egyik problémám a vegánokkal, hogy tudományos kérdésekben erősen félrevezető információkat terjesztenek."
Ha szerinted valami nem stimmel az előtted író hozzászólásával, miért nem emeled ki pontosan melyik érvekkel, gondolatmenetekkel van problémád?
"annyit azért tudhatnál hogy a hüvelyesek és a szója bár valóban tartalmaz fehérjéket, de azok NEM ÁLLATI fehérjék.
Talán azt sem tudod, hogy fehérje többféle van?"
Na itt jön szóba a biológia. Ami nem ismer olyan fogalmat, hogy állati fehérje.
Alapvető ismeretnek számít az, hogy a fehérjét nem egy az egyben átveszi a szervezetünk, hanem atomjaira bontja és felépíti belőle a saját fehérjéit.
Ezeket az elemeket aminosavaknak nevezzük; 9 esszenciális, és 11 non-esszenciális aminosav létezik. Komplett fehérjének (nem feltétlen állati) az a fehérje nevezhető, ami mind a 9 non-esszenciális aminosavat tartalmazza.
Mivel a fehérjekomplettálás könnyedén megoldható vegán étrenden is (csupán 2-3 eltérő, egymást kiegészítő zöldség fogyasztására van szükség hozzá) teljesen irreleváns az, hogy sok növényi fehérje önmagában inkomplett.
Mindezek ellenére léteznek komplett növényi fehérjék is, ilyenek példának kedvéért a quinoa, hajdina, szójabab, amaránt, chia, spirulina
"Azt pedig, ha nem nyilvánvaló, meg se próbálom elmagyarázni, hogy a zsírban oldódó vitaminokhoz miért van zsírra szükség."
Tény és való, hogy a zsírban oldódó vitaminokhoz zsírra van szükség. Az már megint más kérdés, ha nem végezted el az általános iskolát és nem vagy tisztában vele, hogy a növényi olajok (olívaolaj, tökmagolaj, szezámolaj, egyéb olajak, margarin, kókuszzsír/vaj) is ZSÍROK biológiai szempontból.
"Amit pedig a B vitaminok témakörében összeírtál, nem is minősítem."
Kérlek cáfold meg forrással, ha nem értesz egyet az állításával.
A továbbiakban mielőtt hülyeségeket írnál pedig csapd fel az általános iskolás bioszkönyvet, ott választ kaphatsz a tévképzeteid legtöbbjére.
"Jézusom, utolsó. Amit írsz, sikít a hülyeségtől. Lehet arra fogni, hogy késő van, benyomtál egy kicsit és gondoltad jól beszólsz valakinek"
Na az ilyen stílusú hozzászólások azok, amikre nem is reagálok.
Csak remélem, hogy a többi olvasó ellenőrzi, hogy melyikünknek van igaza, és nem hisz Neked.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!