Home office gyerekkel / nélküle - igazságtalanság különbséget tenni?
Kérdező, egyvalamiben tévedsz, ez nem családbarát munkahely.
Családbarát munkahely az, ahol bejelented, hogy óvodából hazaküldték a gyereket, tehát holnaptól mész táppénzre. És akkor föl se merül, hogy kitől kérsz segítséget a munkádban, hanem egész nap társasozol vagy játszótéren vagy a gyerekkel (na, ez kicsit túlzás, mert ebédet is kell főzni).
És emiatt (hogy táppénzre mész a gyerekeddel) nem kell féltened az állásodat.
Egyébként tényleg érdekes kérdés, hogy a gyermektelennek miért nem engedik ugyanígy a távmunkát (utálom az idegen szavakat, ha teljesen jól helyettesíthető magyarral is). Szóval a kérdést nem úgy kell föltennie a kolléganődnek, hogy te miért dolgozhatsz otthonról, hanem úgy, hogy ő miért nem.
Én sose értem az ilyeneket, akik azt számolgatják mennyi HO-t kap a másik, vagy hány órát dolgozik. Ennyi erővel a fizetéseteket is firtathatná, hogy miért különböző.
Amúgy meg a munkáltatókat se értem, hogy ha idáig meg lehetett oldani otthonról, akkor miért kell mindenkit visszarángatni az irodába?
Az a baj, amit sosem értenek meg a munkáltatók, hogy az ilyen kivételezések csak belső feszültségeket szülnek. Mert èn megértem, hogy beteg a gyerek, te otthonról dolgoznál, szerintem korrekt dolog is, hogy engedi a főnök, csak nyilván felmerül a kérdés, hogy másoknak miért nem, ha amúgy megoldható lenne?
Szóval nem, nem te vagy a hibás, hanem a főnök, aki kivételezéssel szítja a parazsat a dolgozók között.
A Home Office szerintem nem probléma, ha másnak is adnak szükség esetén, de én se örülnék ha nekem kéne más munkája után rohangálni, csak mert ő úgy döntött hogy szeretne gyereket...
A Home Office lényege elvben az lenne, hogy ugyanazt a munkát képes vagy elvégezni, mintha bent lennél. Ezek szerint nem sikerült, de a gyerekeseknek ilyenkor is jár a H.O. mert gyerekesek.
Szerintem ez bosszantotta a kollégád.
14-re:
De olyan nem fordulhat elő, hogy mindketten ott csücsülünk bent az irodában, és ott bent segítséget kérek a másiktól? Holnap meg lehet, hogy ő fog tőlem segítséget kérni.
Én úgy értettem a kérdező történetét, hogy a másik kolléga szimplán azért nem segített neki, mert dühös rá, és be akar tartani neki. Tehát, hogy a segítés oka független volt attól, hogy bent van-e vagy otthon: ha bent lett volna, akkor ezt ugyanúgy meg kellett volna kérdeznie a kollégájától.
Egyébként, ha nem tolódik el ez végletesen, számomra ez a természetes, hogy segítünk egymásnak. Végül is közös érdekünk, hogy a cég jól működjön és az állásunk stabil legyen.
Ha te sem bírod a saját gyereked, nem kellett volna vállalni.
Igen, igazságtalan, hogy a gyerekre hivatkozva lehet kivételezni. Mondjuk nem a kolléganőnek kellett volna feléd kifakadnia. Ha nem a főnöknek szólni és vele megbeszélni.
Azért az, hogy valamit megkérdez a kollégájától, nem azt jelenti, hogy el se tudja végezni a munkáját, és dolgozhat helyette az, aki bent van.
Másrészt (bár én apa vagyok), ha nekem akár a főnök, akár a kollégám olyat mondana, hogy én a távmunkával duplán jól járok, mert a fizut is megkapom, meg helyettem végzik el a bentiek a munkát, akkor azt mondanám:
"Mostantól ilyen nem lesz! Ha beteg a gyerek, azonnal elvonulok betegállományba, akkor tényleg a bentiek fogják helyettem a munkát elvégezni, és amíg otthon vagyok, részemről az egész cég magasról le van sz...va."
Azt kéne világosan látni, hogy a cég, ill. a kolléga is jól jár azzal, hogy a kérdező nem betegállományba ment, hanem otthonról elvégzi a munkáját (mert ha egy nap egyetlen kérdés miatt kell csak a kollégája segítségét kérnie, akkor igenis elvégzi). Teljesen egyértelmű, hogy a főnök pont ezért rugalmas vele.
És természetesen, ha nekiállnának velem szőrözni ezeken, akkor leshetnék, hogy szabadság alatt a munkahelyi telefont fölvegyem, meg e-maileket megválaszoljak - amit a kérdező írt, hogy megtesz.
Ezek mind-mind benne vannak abban, hogy a főnök itt és most rugalmas volt vele. Nem kiragadni kell egyetlen szempontot, hanem összességében nézni a helyzetet.
Ha a teljes képet nézzük, akkor az a kolléganő aki bent van ugyanúgy felveszi munkaidő után és szabadság alatt a telefont, mint a kérdező. Sőt akár azonos morál esetén azt is feltételezhetjük, hogy rugalmasabban elérhető munkaidőn kívül is, mert nincs a nyakán a gyerek.
Szóval az ő szemszögéből igenis hátrányba van hozva duplán a kérdezővel szemben. Rendben legyünk együttműködők, ha valakinek gondja van, segítsük. Ez egy alap, korrekt hozzáállás a cég és a főnök részéről. De akkor legyünk korrektek mindenkivel. Csak azért mert valaki csinált 1-2 gyereket nem érdemel ilyen fokú kivételezést. Akárhogy nézzük a képet, ő egy olyan napra kap teljes fizetést, amikor nem kell bemennie és nem tudja ellátni teljes mértékben a munkáját távolról. A gyermektelennek ezzel szemben be kell mennie és elvégezni a kérdező helyett is a munkát. Ha a megadjuk a kérdezőnek ezeket a kiváltságokat (home office egyik napról a másikra, annyi időre amennyire akarja/szükséges, és nem kérjük számon a csökkent teljesítményt, akkor ezt kapja meg mindenki függetlenül a gyerekek számától)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!