Hogy tudnak emberek így elhízni?
A túlsúlyos és az elhízott külön kategória.
A túlsúlyos 25->30 között BMI indexet takart, 30 felett beszélünk elhízásról azt hiszem 35 vagy 40 felett kóros elhízásról.
A túlsúlyosok aránya Magyarországon jellemzően magasabb a férfiaknál, az elhízottok között már csak kicsi a nemi különbség, a kórosan elhízottak között pedig több nő. Mivel a súlyos elhízás ami látványosabb ezért érzékelheti úgy a kérdező hogy több elhízott nőt lát.
A másik, hogy én férfiként jelenleg 185 cm és 72kg vagyok, BMI szerint ez tökéletes. Valóságban meg kórosan soványnak nézek ki mert egy betegségem miatt 13 kilót fogytam, voltam kevesebb is... Nem azért hogy dicsérjem magam de 85 kilósan mindenki szerint baromi jól néztem ki, mert sportoltam is ezért elég fejlett izomzatom volt. Nem voltam leszálkásodva mint egy focista vagy egy boxoló, de nem volt csüngő hasam vagy csöcsöm sem. A testzsír százalékom normál volt. Ennek ellenére BMI alapján engem a túlsúly veszélye fenyegetett. Szimplán BMI alapján ez a srác is túlsúlyos.
Ezzel most nem azt mondom, hogy minden férfi akit túlsúlyosnak regisztráltak valójában csak ki van gyúrva, de az tény hogy átlagban más a férfiak és a nők testzsír százaléka és az izomzat aránya. A férfiaknak magasabb a relatív és az abszolút izomtömege is, nem csak a sportolóknak ez egy átlagolt érték. Arányaiban a csontozat is robosztusabb. Ennek ellenére ugyanaz a BMI határérték túlsúlyra férfiaknál és nőknél is. Annyi biztos, ha más értékekkel összevetve állítanák össze ezeket a kategóriákat akkor nem lenne ennyivel több túlsúlyosnak kategorizált férfi, mert látjuk hogy elhízottaknál már nincs ez az éles különbség. Egy erősebb alkatú férfi simán megüti a BMI szerinti túlsúly kategóriát (pl. 185 cm - 86-95kg) anélkül hogy ténylegesen kövér lenne.
"A nők körében kevésbé, 1,3 százalékponttal nőtt az elhízottak és a túlsúlyosak aránya. Az adatokból kitűnik, hogy az elhízottak aránya némileg csökkent, a túlsúlyosaké nőtt, az átlagos és sovány testalkatúaké nem változott lényegesen. Ebből arra lehet következtetni, hogy a fogyás az elhízottak esetében volt nagyobb arányú.
A férfiak körében 2,5 százalékponttal nőtt az elhízottak és a túlsúlyosak aránya. Megdöbbentő mértékű a férfiak elhízása: 28 százalékról 36-ra emelkedett az arányuk, míg a túlsúlyosaké 39-ről 34 százalékra esett. A normál testalkatúak aránya kismértékben csökkent, a soványak aránya pedig nem változott. Ebből az következik, hogy a férfiak elhíztak.
Meglepetésre a fiatalok körében a legjelentősebb a súlygyarapodás. A fiatal, 18–39 éves nők körében jóval kevésbé, 16,6 százalékról 18,3-re nőtt az elhízottak aránya, a túlsúlyosaké pedig 21-ről 28 százalékra emelkedett. A fiatal, 18–39 éves férfiak körében több mint kétszeresére, 13 százalékról 28-ra ugrott az elhízottak aránya az elmúlt fél évben.
Beszédes, hogy amíg a fiatal nők átlagos testsúlya egy kilóval nőtt, addig a fiatal férfiak 3,3 kilóval nehezebbek."
18:
Biztos reprezentatív a vg által közölt, "Peakshopos" felmérés is. Én inkább a hivatalos felmérésekből szoktam kiindulni, amik elérhetőek a KSH illetve külföldi országok statisztikai hivatalának oldalain is.
Mint mondtam az elhízottak közötti különbség következetesen kisebb mint a túlsúlyosak közötti. (kb. 10% vs 2.5%)
A magyar felmérések pedig nem tartalmaznak kórosan elhízott kategóriát, arra külföldi adatokból következtettem amik szerint az a tendencia hogy a nők között magasabb az aránya.
The percentage of women who have severe obesity (11.5%) is higher than the percentage of men who have severe obesity (6.9%).
"the prevalence of severe obesity was consistently higher among women (increasing from 1.4% in 1993 to 3.6% in 2014) than among men (increasing from 0.2% in 1993 to 1.8% in 2014) [1]."
Románia:
Meg mielőtt rákontrázol valami hasonló színvonalú forrással, konkrét kutatások igazolják, hogy a BMI általában túlbecsüli a férfiak elhízását, és más módszerekkel amik korrigálják az eredményt, magyarán nem csak a magasság/testsúlyból számolunk egy indexet hanem figyelembe vesszük a tényleges adottságokat is (izomtömeg, testzsírszázalék, vagy derékbőség) könnyen azt találhatjuk sokkal több az elhízott nő.
Itt pl. BMI alapján 15%-al több túlsúlyos férfi volt, derékbőséggel korrigálva már csak 4% volt a különbség.
"Compared with women, BMI overestimated adiposity in men, whose excess weight was largely attributable to muscular body builds and greater bone mass."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!