Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Néhány ember miért érez...

Néhány ember miért érez ellenállhatatlan késztetést mások helyesírásának kijavítására?

Figyelt kérdés
Én is látom az írott szövegekben a hibákat, de sosem zavarnak (kivéve ha rengeteg van, és olvashatatlanná teszik a szöveget). Biztos nem venném a fáradtságot, hogy kijavítsam a másikat, és esetlegesen megbántsam/kellemetlen helyzetbe hozzam. Egyszerűen nem értem azokat, akik látnak egy hibát, és muszáj nekik kijavítani. Ez valami kényszer? Vagy fölényeskedés?

2023. jan. 2. 21:53
 401/444 anonim ***** válasza:
71%

"online chat"

Van néhány különbség:

itt megmaradnak az írások, és később mások ez alapján szeretnének tájékozódni.


Még egy dolog: aki a helyesírás ELLEN szól, bármilyen vonatkozásban, az egy romboló típusú ember.

Azt meg jó érzésű ember nem fogja támogatni.

2023. febr. 7. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 402/444 anonim ***** válasza:
0%

Megmarad az írás, FB chaten stb nem marad meg? Dehogynem.

Ellen szólás az volna ha valaki buzdítana, hogy na hallod véletlen se írjál helyesen. nagy a különbség azért ha csak valaki simán megállja, hogy ne kössön a dologba bele.

2023. febr. 7. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 403/444 anonim ***** válasza:
71%
Arra buzdítani, hogy nehogy már kijavítsd a másikat, az eléggé hasonlít ahhoz, hogy akkor már ne is legyen helyes az írás sehol.
2023. febr. 7. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 404/444 BringaManó ***** válasza:
21%

Nem eléggé hasonlít, sőt, nagyon más. Más a két dolog célja, és a hatása is. Ezek összemosása olyan "politikusi" csúsztatás, amiért szégyelném magam, de persze nem tilos. Csak fáj. (Kitalált példa, hogy véletlenül se menjünk politikai irányba: "Legyen itt egy aszfaltúr! -- De akkor itt nem nőnek majd virágok! Te virág- és méhecskeellenes vagy! Gyilkos!!!")


Ezen a szinten valóban nem sok értelme van a "vitának", és sajnos ezen a szinten folyik az elejétől. :-(

2023. febr. 7. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 405/444 anonim ***** válasza:
27%
Na igen, akkor amúgy sződd már tovább, ja azért vannak arra bíztatva, hogy ne írjanak olyat ami nem a kérdésre válasz vagy kéretlen javítgatás mert titkon az a célunk, hogy így itt senki sem fog megtanulni írni, sőt elbutul, pár évszázad és elvesztik az emberek az írás képességét és akkor miénk a világuralom! ( Dr. Genya büszke lenne ránk ezért az ördögi tervért nem? )
2023. febr. 7. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 406/444 BringaManó ***** válasza:
29%

*aszfaltút

bocs

2023. febr. 7. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 407/444 anonim ***** válasza:
70%

"Most ha szabályzat szerint a kérdésre kell reagálni, tehát választ adni rá, akkor ebből hogy jön ki egyenesen az, hogy a helyesírás kijavítására van szükség?"

Egy másik kérdés alatt is úgy gondolta a legtöbb felhasználó, hogy a kérdéshez tartozik a helyesírás is. Ha egy nem politikai témájú kérdés alatt valaki elkezdene politizálni, az valóban nem illene oda semmilyen módon, de a helyesírással nem ez a helyzet.

Nem tudom, hogy miért hiszi azt néhány ember, hogy az interneten nem kell helyesen írni. A helyesírás szabályai ugyanúgy vonatkoznak az online felületekre is, mint például egy kézzel írott levélre.

Én mindig igyekszem hibák nélkül írni az online chatekben is és a legtöbb ismerősöm is így szokott tenni.


Az magában még nem romloló hatású dolog, ha valaki nem javítja ki a mások hibáit, mert végülis nem köteles erre senki, azt viszont már én magam is károsnak tartom, hogy néhányan azt állítják, hogy az interneten felesleges a nyelvet szabályosan használni és hogy egyes emberek szándékosan nem figyelnek oda a helyesírásra.

Szerintem az is baj, hogy vannak, akik a különböző hibák kijavítását rossz dolognak tekintik, még akkor is, ha őket nem akarja erre kötelezni senki.

2023. febr. 7. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 408/444 BringaManó ***** válasza:
29%

#407:

"Nem tudom, hogy miért hiszi azt néhány ember, hogy az interneten nem kell helyesen írni."


"kell"? Látom, súlyosan félreérted a "szabályzat" fogalmát, célját, szerepét, alkalmazási körét. Tartok tőle, hogy ezen már nem tudok segíteni, de a kedves olvasóknak jelzem, hogy a "helyesírási szabályzatot" nem azért hívják így, mert mindenhol kötelező, hanem azért, mert egy olyan gyűjtemény, amelyet szabályzatként lehet alkalmazni ott, AHOL azt a résztvevők magukra kötelezőnek fogadják el (pl. szeriőz sajtó, érettségi dolgozat... kevés ilyen "kötelező" helyzet van).

Az életünk többi részén pedig maximum "ajánlás", de talán még jobb, ha egy olyan lehetőségnek fogjuk fel a szabályzatot, amelyből mindenki kiválogathatja a helyzetnek megfelelően, hogy mit alkalmaz. Természetesen a különféle helyzetekre vonatkoznak különféle szokások, illemszabályok, konvenciók, íratlan szabályok – nevezhetjük bárhogy. De a helyesírási szabályzat betartása nem "kötelező", nem azért szabályzat. Ahogy a foci szabályait is akkor kötelező betartani, amikor "hivatalos" meccs van, és "alkalomhoz illő", elegáns ruhában is csak ott kell megjelenni, ahol az kötelező/elvárt. A sarki boltba nem szmokingban megyek.


"A helyesírás szabályai ugyanúgy vonatkoznak az online felületekre is, mint például egy kézzel írott levélre."


Ez a mondat speciel igaz, ha a kontextusból kiragadva szó szerint vesszük (jé, egy kétértelmű mondat?... ;-)):

valóban "ugyanúgy", egyforma módon vonatkoznak mindkettőre a helyesírási szabályok: lazán, ajánlásképpen, a hely szokásait, a közeget, a célszerűséget figyelembe véve... – és persze a közlő helyesírási képességeinek keretein belül.

(vö. iménti fejtegetésem)


- - -


"Én mindig igyekszem hibák nélkül írni az online chatekben is és a legtöbb ismerősöm is így szokott tenni."


Szép az igyekezet, de itt az "és" elé vesszőt "kellett" volna tenni. HTH

De ezt csak a többieknek írom, okulásképpen...Tőled nem várom el legközelebb sem, hiszen honnan is tudhatnád (vagy ha tudod, miért lennél figyelmesebb legközelebb, mint most).

2023. febr. 7. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 409/444 anonim ***** válasza:
70%

"Az életünk többi részén pedig maximum "ajánlás", de talán még jobb, ha egy olyan lehetőségnek fogjuk fel a szabályzatot, amelyből mindenki kiválogathatja a helyzetnek megfelelően, hogy mit alkalmaz."

A szabályok nem úgy működnek, hogy az ember szabadon kiválogathatja belőlük azt, ami tetszik neki, a többi részét pedig hagyhatja is a fenébe.

A szabályokat pont azért szokták létrehozni, mert ha mindenki kötelezően betartja őket, akkor sokkal jobban működnek a dolgok.


"Ahogy a foci szabályait is akkor kötelező betartani, amikor "hivatalos" meccs van, és "alkalomhoz illő", elegáns ruhában is csak ott kell megjelenni, ahol az kötelező/elvárt. A sarki boltba nem szmokingban megyek."

Szabályok nélkül nem lehet focizni sem. Az lehet, hogy néhányan közös megegyezés alapján a hivatalostól eltérő módon játszanak együtt, de mindenhogyan kell bizonyos kereteket szabni a játéknak (és minden másnak is).

A helyesírás viszont nem úgy működik, hogy azt minden ember kedve szerint szabadon megváltoztathatja.

Arra nincsenek egyértelmű szabályok, hogy a sarki boltba milyen ruhákban kell lemenni, arra viszont vannak, hogy hogyan kell a nyelvet használni.


"Ez a mondat speciel igaz, ha a kontextusból kiragadva szó szerint vesszük"

A mondatok értelmezésénél a szövegkörnyezetet is figyelembe kell venni.


Arról is írtál, hogy szerinted a célszerűséget és a közeget is szem előtt kell tartani.

Szerintem egyértelműen az a célszerű, ha a helyesírás szabályait pontosan betartjuk. Egy internetes közegben pedig könnyen meg is tudjuk ezt tenni.


"Szép az igyekezet, de itt az "és" elé vesszőt "kellett" volna tenni. HTH

De ezt csak a többieknek írom, okulásképpen...Tőled nem várom el legközelebb sem"

Igen, oda valóban vesszőt kellett volna tenni. Az a te dolgod, hogy te magad kitől mit vársz el, de a legtöbb esetben már az általános iskolás korú gyerekektől is el szokták várni a helyesírás ismeretét. Ez pedig nem ok nélkül van.


"hiszen honnan is tudhatnád"

Nekem is meg lett tanítva az iskolában.


"(vagy ha tudod, miért lennél figyelmesebb legközelebb, mint most)."

Már elég sokat írtunk arról többen is, hogy miért kell ilyen szempontból figyelmesnek lenni.

2023. febr. 7. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 410/444 anonim ***** válasza:
0%

Pedig 408-as olyan jól megfogta a lényeget, illetve értette amit én is említettem, hogy nagyon nem mindegy a környezet. Amúgy hol az a másik kérdés ahol így gondolja a többség?


Nem mellesleg már ha szabályozásokról beszélünk, azért ha annyira mindenki által betartandó, meg enm szeghető szabályok lennének akkor kb büntetni lehetne, hogy jajj elírt valamit 1 hét börtön....

2023. febr. 7. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!