Motiválatlanság, halogatás, önfegyelmhiány? Ti hogy küzditek le?
Olyan szakmám van, amit lehet 100%-ban otthonról végezni, 2,5 éve pedig nem alkalmazott vagyok, hanem szabadúszó, saját ügyfelekkel, saját időbeosztással, árazással stb.
A problémám, hogy minden munka elkezdését a végtelenségig halogatom, akkor meg már persze kapkodni kell és idegbeteg vagyok miatta, közben tudom, hogy kizárólag az én hibám, mert már napokkal korábban nekiállhattam volna. De nem megy. Ülök a gép előtt, hogy nekiállok, és minden mást csinálok, ide-oda kattintgatok, rendelgetek, olvasgatok, gyakorizok, céltalanul görgetem a facebookot, dumálok messengeren órákon át. Bármit, csak dolgozni ne kelljen, így meg nyilván felhalmozódik, és szívás a vége, pedig időben nekiállva, napi 3-5 óra munkával megúsznám. De valamiért képtelen vagyok rávenni magam, koncentrálni és csinálni, akkor is, ha minden feltétel adott lenne. Közben pedig utálom magam, hogy csak cseszem el az időt a semmire.
Tény, hogy nem különösebben szeretem a munkámat, csak jó vagyok benne, ezért könnyen tudok belőle pénzt csinálni, meg persze nyilván ezerszer jobb szabadúszóként félállásnyi időt dolgozni jó fizuért, mint napi 8-10 órát rohadni valahol egy középszar fizetésért. Szóval TUDOM, hogy örülhetek a helyzetemnek és szerencsés vagyok, de ettől még a munka iránt nem leszek lelkesebb.
Nyilván segítene, ha azt csinálnám, amit szeretek, de az nem járható út sajnos. Nagyon alulfizetett tevékenység, amiből megélni nem lehet, plusz harmincas vagyok, két kisgyerek anyukája, fontos a rugalmasság és a sok szabadidő, amit a mostani munkámmal ugye meg is teremtek magamnak. Arra próbálok megoldást keresni, hogy a jelenlegi helyzetben hogyan tudnám motiváltabbá, hatékonyabbá tenni magam. Mindig elhatározom, hogy csinálom, aztán ugyanúgy tologatom, halogatom, elterelődik a figyelmem.
Van valakinek bevált módszere arra, hogy növeljem kicsit az önfegyelmemet, találjak valami motivációt?
"van bőven még, amin lehet alakítani"
A kis eredményeknek is örülni kell és törekedni az eredmények javítására.
3 igyekszem alkalmazni a leírtakat. Sokat javult a teljesítményem, de a tökéletestől távol vagyok.
Vannak rajtam kívülálló dolgok, amik rendszeresen kizökkentenek. Ilyen pl., hogy jelenleg itthon vannak a gyerekeim (karanténban vagyunk), és bár a férjem mindent megtesz, hogy lefoglalja őket, naponta párszor azért beszökdösnek a dolgozószobába hozzám :) Megértem, hiányzom nekik, nehezen viselik, hogy itt vagyok, mégse lehetek velük, most meg ráadásul sok a munka a karácsony előtti hajrá miatt. Csak az a baj, hogy egy-egy ilyen beszökés kizökkent, és elmegy vele 15-20 perc, hogy újra fel tudjam venni a fonalat (szellemi, kreativitást igénylő munkám van). Mondjuk ez januárban megoldódik, ha újra mehetnek oviba.
Illetve tényleg be kell zárnom minden mást a böngészőben, mert ha meglátom, hogy ott az értesítés a facebookon, már kattintok is át, és leragadok egy időre ott.
Aztán vannak ilyen üresjárataim is, amikor semmi mást nem csinálok, de egyszerűen képtelen vagyok koncentrálni, elfárad az agyam vagy nem tudom. Itt változó, hogy mi a jobb, ha erőltetem, vagy ha inkább felállok fél órára. Van, hogy az utóbbi segít, van, hogy végképp kizökkent.
Szóval van pozitív változás, jobban haladok, mint szoktam, de csiszolni kell még :)
Nyilván mindenkinek ki kell tapasztalni a saját működését is. Hiába mondják a tudósok, hogy valami így működik jól, ha neked mégsem jön be. De azért érdemes kipróbálni, hogy működik-e neked, illetve nem árt körüljárni, ha nem működik, hogy csak úgy nem, de máshogy igen, stb...
Pont ebbe a kategóriába tartozik (én se használom, mert nekem nem annyira működik, de sokaknak bejön) a Pomodoro technika, hogy beállítasz egy időzítőt (a név onnan ered, hogy paradicsom formájú tojásfőző óra volt) és 30 percig csak munka. Ha lejárt, 5 perc szünet, amit kötelező pihenéssel tölteni, felállni, inni egy pohár vizet, akár tornázni, stb. (Ha épp nem akarod nagyon kiirtani, akkor ilyenkor szabad akár Facebookozni is, vagy bármi mást, ami nem munka és kikapcsol.) Ha lejárt az 5 perc szünet, újabb 30 perc munka, aztán megint szünet és így tovább. A negyedik munka blokk után jöhet egy nagyobb 20-30 perces szünet, aztán folytatás.
Igazából az idő keretek nem feltétlenül fontos, hogy te mekkorákra állítod be magadnak, sokan eltérő számokat használnak rá, az se mindegy, hogy a munkád milyen idő egységekben kezelhető jól.
A lényeg, hogy annak lehet kedvező hatása, hogyha egységes és állandó idő kereteket szabsz magadnak, amik után mindig van egy kis kötelező pihenő, így nem hajtod annyira túl magad, kevésbé merülsz ki nap végére, egyértelműbbé válhat, hogy az üresjáratban dolgozz még vagy pihenj. Ez a rendszeresség segíthet az agynak beállni ebbe a teljesítési rendbe, könnyebben tud egy idő után koncentrálni a munka időszakokban és kikapcsolódni a szünetekben.
Akár a gyerekekre is megoldás lehet valamennyire, hogyha a szünetekben egy kicsit veled vannak, utána jobban viselhetik, hogy a munka időszakban nem lehetnek veled, a rendszerességhez akár ők is jobban tudnak talán alkalmazkodni.
A Facebookra és hasonlókra megoldás lehet pl. szándékosan kijelentkezni az oldalról, akár törölni a jelszót a jelszó menedzserből, megjegyzett jelszavak közül, hogy minél nehezebb legyen belépni. Ha sikerül megnehezíteni, akkor van időd elgondolkodni, hogy tényleg akarom én ezt? Nem, most nem szabad.
A közösségi oldalak értesítéseit egyébként sem árt kikapcsolni, hogy minél ritkábban vonják el a figyelmünket. De az is segíthet, ha beállítasz valamilyen programot (egyre több ilyen van), ami megadott időre letiltja egyik-másik oldal, vagy program használatát, net kapcsolatát, stb.
Ugyanúgy, mint a gyerekeknek megszabod, hogy mikor lehet tévézni, netezni, csokit enni, ugyanúgy magadnak is korlátokat kell emelni, hogy csak adott időszakban és limitált ideig szabad Facebookozni, emailezni, stb.
Tudom, az email kell a munkához, meg egyebek, de azt is érdemes visszafogni. A legtöbb esetben semmi nem lesz, ha munka közben nem figyeled folyton a levelezést és csak óránként, vagy esetleg fél óránként nézed meg, nem nézed percenként - ezzel is rengeteg figyelmet és időt lehet megspórolni.
Jelölj ki egy időszakaszt, amikor bizonyos tevékenységek végzését megtiltod magadnak és ebben az időszakban állj neki dolgozni.
Vagyis ne a munkához kösd azt, hogy "ameddig dolgozom, addig nem nézhetem a gyakorit", hanem az időhöz. Mond azt, hogy 08:00 és 12:00 között tilos a gyakori kérdések oldal nézegetése függetlenül attól, hogy dolgozom-e.
Nyilván ennek akkor lesz értelme, ha dolgozol is a kijelölt szakasz nagy részében. Így ha munka közben azon kezdesz gondolkodni, hogy abbahagyd-e a munkát és csinálj-e helyette valami szórakoztatóbbat, akkor hamar rádöbbensz, hogy hiába hagyod abba a munkát, ha a falnézésnél szórakoztatóbb dolgot amúgy sem csinálhatsz. :D
Volt már olyan, hogy 30 perccel hamarabb befejeztem a tanulást, mert lusta voltam már a végére. Elmentem mosdóba és figyeltem az órát utána, hogy mikor lesz már egész, amikor lejár a tiltásom. XD
A vége az lett, hogy 25 percre még elővettem az anyagot és inkább tanultam az unatkozás helyett...
Ami fontos, hogy rendszeresen és lehetőleg mindig ugyan abban az időpontban dolgozz, hogy megszokássá váljon.
Az önfegyelmet a tevékenység tiltással jól tudod gyakorolni. Önmagában is szórakozhatsz vele attól függetlenül, hogy dolgozol-e vagy sem. És ha ez jól megy, akkor a munka is könnyebben fog.
Amit ajánlok még, hogy rendszeresen tarts szünetet.
[link] Ezt az oldalt szoktam használni, hogy jelezze a szüneteket. Eredetileg 25 percenként szünetet jelez, de ezt tetszőlegesen tudod állítani, ahogyan a szünetek hosszát is, ami eredetileg 5 perc (van hosszú szünet is, ami 15 perces). Az oldalban az a jó, hogy számon tudod percre pontosan tartani, hogy mennyit dolgoztál a szünetidőket levonva.
(Úgy, hogy beregisztrálsz, vagy külön írod magadnak).
Nekem ez vált be nagyon jól. Napi 8 órákat tanulok(szünetekkel) és egész gördülékenyen megy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!