Hogyan kerüljem el a halogatást és a felaprózódást?
Azt érzem most, hogy annyi mindennel kell foglalkoznom, hogy nem tudom tartani a lépést az életemmel. Pedig semmi extra nincs benne, sőt, nagyon is átlagos, mégis kifog rajtam?!
Irodai munkát végzek, szellemileg 100%-ban leterhel. Itthon vezetem a háztartást, takarítok, főzök, bevásárolok. Ebben sokat besegít a párom is, és anyukám is, mert 3an lakunk együtt, ők is dolgoznak.
Jövőre lesz az esküvőnk, azt kell szervezni, topon lenni.
Jövő ősszel fősulira szeretnék menni, az emelt érettségire már most el kellene kezdeni készülni, de semmi energiám, főleg agyilag.
Emellett foglalkozzak magammal, a kreatív hobbimmal, a hitemmel, a fogyókúrámmal, gerinctornámra,figyeljek 100 felé, teljesítsek mindenhol tökéletesen... És ebben még nincs házfelújítás, főiskola, baba! Mi lesz velem akkor?
Hogyan lehet ezt megoldani, nektek hogyan sikerült?
24L
Ahogy ezt így leírtad, nekem nem tűnik túl átlagosnak. Legalábbis nekem fele ennyi dolgom sincs az életben.
Ha nagyon túlterheltnek érzed magad akkor egy rövidke 2-3 napos nyaralás képes csodákat művelni. Akkor nem kell gondolni semmire, csak élvezni az életet. Az elmaradásokat meg újult erővel bőven befogod hozni, s így egy negyed-fél évet megint ki fogsz bírni, de ez már emberfüggő.
A tökéletességre törekvés elég alapvető gondolatnak tűnik a kérdésedből, ami igencsak meg tudja sok ember életét mérgezi. Tökéletes nincs, pláne nem mindenben tökéleteset nyújtani. Ismerkedj meg az elég jó fogalmával! Vagy add lejjebb az igényeid, foglalkozz kevesebb dologgal és azokban jobban el tudsz mélyedni.
Mérlegeld, hogy mi mennyire fontos. Szükséges-e mindennel foglalkozni, vagy mindennek egyformán nagy teret adni, vagy lehet súlyozni köztük. Egyes dolgokra több időt hagyni, másokra kevesebbet. Érdemes-e mindent olyan mélységben intézni, vagy lehet felületesebben, könnyebben is elég jó eredményt elérni? Szükséges-e minden áron mindenben a tökéleteshez ragaszkodni, vagy egy 70-80%-os eredmény is megfelel, pláne, ha egy rakás időt meg tudsz vele spórolni, amit más dolgokra fordíthatsz?
Biztos kell annyira mélyen és olyan sokat foglalkozni mindennel? Biztos, hogy annyival jobb lesz a végeredménye, ha sokat foglalkozol vele?
A Pareto elv szerint az erőfeszítéseink 20%-a felelős az eredményeink 80%-áért. Ha sikerül beazonosítani, hogy melyik az a 20% és sikerül azzal foglalkozni, a többi tevékenységünk lehet, hogy akár elhanyagolható is.
Sokan pl. bele sem vágnak a fogyókúrába (vagy akármi másba), ha nem tudnak minden nap megfelelően táplálkozni, vagy minden nap megfelelő mennyiséget sportolni és addig halogatják a kezdést, amikor majd minden adott lesz a tökéletes fogyókúrához. Pedig ha minden nap, vagy akar csak minden második-harmadik nap, akar csak a tervezett mennyiség felét-harmadát ráfordítanák, akkor is sokkal többet tudnának tenni a céljuk elérése érdekében, mintha teljesen kihagyják a fogyókúrát, mert nem tudják tökéletesen csinálni.
A részeredmények is eredmények és a tökéletlen lépések is közelebb visznek a célokhoz. Lehet, hogy nem annyival közelebb, mint a tökéletes terveid vinnének. Viszont a semminél a kevés is sokkal több.
Ha a munka 100%-ig leterhel, akkor nem biztos, hogy érdemes a pihenésedet még ezer felé szétosztani, mert egy idő után lehet, hogy már a munkádat sem tudod majd elvégezni. Arról nem is beszélve, hogy az egészségednek se kéne rámennie erre a mókuskerékre.
Azt is érdemes lehet mérlegelni, hogy biztos a jó munkahelyen vagy-e, ha mellette még ennyi minden mást is akarsz csinálni. Lehet, hogy máshol kisebb leterheltséggel tudnál ugyanennyit, vagy többet is keresni, vagy találhatsz olyan munkahelyet is, ahol ugyanennyi pénzért kevésbé terhelnek le, így több időd/energiád marad a saját dolgaidra.
Időd mindenképp ugyanannyi van, mint bárki másnak (napi 24 óra) és egyetlen percet sem kapsz vissza, amit nem számodra megfelelően töltesz el. És az is lehet, hogy csak évek múlva jössz rá, hogy valami időpocsékolás volt, nem hasznos, mint hitted.
Az alvásból nem tudsz sokáig elvenni, a pihenés hatékonyságát nem tudod a végtelenségig növelni. Ez a regeneráció viszont meghatározó minden más tevékenységed szempontjából.
Érdemes az idődet beosztani, eltervezni, hogy mikor mivel foglalkozol, esetleg átnézni, mit hogyan tudsz hatékonyabban csinálni, mint eddig. Pl. amit lehet automatizálni. Bevásárlás helyett lehet fürdés közben házhozszállítással rendelni, csekkekkel postára rohangálás helyett QR kóddal 2 kattintással befizetni (vagy csoportos beszedést beállítani), stb.
Sok mindent ki lehet szervezni, hogy más csinálja meg helyetted. Ilyen pl. az esküvő szervezés is. Persze pénzbe kerül, de még mindig jobban megérheti, mint a korlátozott mennyiségű idődet pazarolni rá.
Az is fontos kérdés, érdemes-e az esküvőre annyi időt, energiát, pénzt költeni, lehet és érdemes-e kisebbre, egyszerűbbre venni.
Érdemes lehet pl. a tennivalók becsült időigénye szerint csoportosított tennivaló listákat készíteni. Így amikor csak 5 perced van, akkor a pár perces tennivalók közt keresel olyat, amibe haladni tudsz, nem kell azzal töltenem az idődet, hogy a hosszabbak között keress olyat, ami gyorsan is elvégezhető.
Ha vannak olyan tennivalók, amik valamilyen eszközt/személyt igényelnek, vagy csak fix helyen végezhetők, akkor azokat egy külön listára érdemes tenni, amit csak akkor veszel elő, amikor adottak azok a körülmények, így máskor nem kell őket feleslegesen átlépkedni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!