Motiválatlanság, halogatás, önfegyelmhiány? Ti hogy küzditek le?
Olyan szakmám van, amit lehet 100%-ban otthonról végezni, 2,5 éve pedig nem alkalmazott vagyok, hanem szabadúszó, saját ügyfelekkel, saját időbeosztással, árazással stb.
A problémám, hogy minden munka elkezdését a végtelenségig halogatom, akkor meg már persze kapkodni kell és idegbeteg vagyok miatta, közben tudom, hogy kizárólag az én hibám, mert már napokkal korábban nekiállhattam volna. De nem megy. Ülök a gép előtt, hogy nekiállok, és minden mást csinálok, ide-oda kattintgatok, rendelgetek, olvasgatok, gyakorizok, céltalanul görgetem a facebookot, dumálok messengeren órákon át. Bármit, csak dolgozni ne kelljen, így meg nyilván felhalmozódik, és szívás a vége, pedig időben nekiállva, napi 3-5 óra munkával megúsznám. De valamiért képtelen vagyok rávenni magam, koncentrálni és csinálni, akkor is, ha minden feltétel adott lenne. Közben pedig utálom magam, hogy csak cseszem el az időt a semmire.
Tény, hogy nem különösebben szeretem a munkámat, csak jó vagyok benne, ezért könnyen tudok belőle pénzt csinálni, meg persze nyilván ezerszer jobb szabadúszóként félállásnyi időt dolgozni jó fizuért, mint napi 8-10 órát rohadni valahol egy középszar fizetésért. Szóval TUDOM, hogy örülhetek a helyzetemnek és szerencsés vagyok, de ettől még a munka iránt nem leszek lelkesebb.
Nyilván segítene, ha azt csinálnám, amit szeretek, de az nem járható út sajnos. Nagyon alulfizetett tevékenység, amiből megélni nem lehet, plusz harmincas vagyok, két kisgyerek anyukája, fontos a rugalmasság és a sok szabadidő, amit a mostani munkámmal ugye meg is teremtek magamnak. Arra próbálok megoldást keresni, hogy a jelenlegi helyzetben hogyan tudnám motiváltabbá, hatékonyabbá tenni magam. Mindig elhatározom, hogy csinálom, aztán ugyanúgy tologatom, halogatom, elterelődik a figyelmem.
Van valakinek bevált módszere arra, hogy növeljem kicsit az önfegyelmemet, találjak valami motivációt?
Táblázat, időbeosztás, rendszeresség.
A nem szeretem munkák halogatása a legrosszabb, ez ellen tényleg csak a rendszeres időbeosztással védekezhetsz. Természetesen a saját magad által készített táblázatot viszont be kell tartani.
1: köszi, megpróbálom, bár érzésem szerint ezt se lesz könnyebb tartani, mert ezt is csak magamnak osztom be, nem kötelező érvényű :/ De egy próbát megér.
2: szabadon lehetsz vállalkozó, én nem akadályozlak meg benne :D Egyébként igazi megoldást valószínűleg valóban a váltás jelentene, de ahogy írtam, nem opció, mert sem pénzben, sem időben nem járnék jól vele.
Te most konkrétan azt kérdezed hogy hogy lehet megerőszakolni önmagad, és teljes erőbedobással, motiváltan csinálni azt amit utálsz. Hát...sehogy.
Tele a világ lehetőségekkel, 1-2 évek alatt vagy egyetemen tanulhatsz olyan szakmát amit szeretsz, akár ingyen is. Ha valamit annyira nem szeretsz hogy szinte sosincs kedved hozzá, ideje váltani.
4: igen, lényegében erről van szó, bár nem utálom kimondottan, csak nem szeretem, nem okoz örömet.
A váltással kapcsolatban az a baj, hogy azt érzem, hogy egyrészt, kidobom a kukába, amit felépítettem, másrészt, elveszem magamtól (ezzel együtt a családomtól) az anyagi biztonságot és a szabadidőt is. Van egy egészségügyis végzettségem, eleinte abban dolgoztam, imádtam csinálni, de őszintén, az a fizu zsebpénznek is kevés, azért is mentem másfele. Konkrétan anyagi öngyilkosság lenne azt csinálni, amit szeretek.
Egyrészt kereshetsz magadnak motivációt abban, hogy mennyivel könnyebb/jobb dolgod van, mint másoknak. Erre akár emlékeztetheted is magad különféle motiváló idézetekkel, képekkel, stb. Érdemes magadban tudatosítani, hogy azért választottad ezt a munkát, mert van egy csomó előnye - hátránya, hogy nem szereted és el kell végezni, de még mindig jobb ezt a vacakot csinálni, mint szenet bányászni, stb...
Vagy ha téged az jobban motivál, akkor emlékeztesd magad, hogy a gyerekeid miatt választottad ezt, hogy velük lehess és ne egy irodába bejárkálva kelljen gürizned, vagy több munkával kevesebb pénzből kijönni.
Másrészt fontos a fegyelem. Valamikor mindenképp erőt kell venned magadon és megcsinálni a munkát. Halogathatod, de ha meg akarsz élni abból, amit csinálsz, akkor előbb-utóbb el kell végezni a hozzá tartozó munkát. Ha erőt veszel magadon és te döntöd el, hogy mikor legyen az, amikor dolgoznod kell, akkor te döntheted el. Ha nem veszel erőt magadon és az utolsó percig halogatod, akkor már nem a tiéd a döntés, a határidők döntik el, hogy mikor csinálod.
Harmadrészt érdemes rendszereket kialakítani, amik automatizálják az életedet, így kevesebb döntés és lehetőség marad a halogatásra. Találj ki magadnak egy napirendet, hogy reggel felkelsz, ágyazás, sport, reggeli, munka, aztán gyerekek, stb. Építsd fel magadnak úgy, ahogy számodra kényelmes, logikusan adódik stb. Egy darabig erőt kell venned magadon, hogy mindent elvégezz a megadott sorrendben. Aztán viszont, ha már hozzászoktál, hogy ez a rend, utána csak csinálnod kell, mert a megszokás már visz magával és még hiányozni is fog, ha megtöröd a szokásaidat.
Sokat segít, ha fel tudod bontani a tennivalókat minél kisebb egységekre, így egy-egy feladat sokkal kisebb ellenállással elvégezhető, kevésbé érzed időben és tevékenységben is, sokkal látványosabban haladsz a listáddal és ez sokkal nagyobb lendületet tud adni, hogy folytasd a haladást.
Az is sokat segít, ha minden figyelemelterelő dolgot ki tudsz zárni a munkára szánt időszakban. Pl. ha nem kell a munkához net, akkor lekapcsolni a netet, hogy ne vonja el a figyelmedet. Ha kell net, akkor legalább időszakosan, letiltani minden más oldalt, csak azokat nem, amikkel dolgozol, stb.
Van, akinek pl. az is segít, ha a munkához átöltözik munka ruhába, kiteszi a céges kitűzőt, stb. Ilyenkor mentálisan átrendezed a gondolataidat a munkába. Ha bejársz egy céghez dolgozni, akkor ez automatikusan megvan, amikor bemész dolgozni és ott átöltözöl, stb. Viszont, ha otthonról dolgozol, akkor ez kimarad és segíthet, ha magadnak megteremted. Pl. kijelölöd a dolgozószobát, vagy legalább dolgozó sarkot, ahonnan dolgozol, kijelölsz egy munkaruhát, amiben dolgozol, keresel olyan zenéket, amik azt a fajta tudatállapotod segítik, amiben eredményesebben tudsz dolgozni.
Nagyon sok író is küzdött az irodalomtörténelem során ilyen problémákkal. Volt, aki pl. kibérelt egy szállodai szobát és elvonult oda az írógépével, hogy ott írjon, mert otthon nem tudott. Más pl. rituális kántálással indítja a munkáját és fohászkodik a múzsához, h
hogy segítse a munkáját...
Ajánlom, hogy olvasd el Steven Pressfield: A művészet háborúja című könyvét, sok inspirációt lehet belőle meríteni ebben a témakörben. Még, ha nem írással foglalkozol, akkor is nagyon hasznos lehet.
Érdemes lehet minden napra írni egy todo listát, hogy mikkel kell aznap mindenképp haladnod/végezned. Minél konkrétabban írd le, hogy egyértelmű legyen. Pl. haladni a munkálval nem egy elvégezhető, mérhető, egyértelmű feladat. Helyette írni egy oldalt, elolvasni egy oldalt x könyvből, stb. már egy konkrét cél, ami egyértelműen teljesíthető - sőt akár túl is teljesíthető lehet.
Érdemes nap végén naplót, vagy legalább egy kiértékelő listát vezetni, hogy mi mindennel haladtál aznap - ez akár lehet ugyanaz a todo lista is, amit arra a napra írtál és szépen kihúzogattad a dolgokat róla. Főleg, ha mindennel végeztél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!