Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan szoktad magad motiválni...

Hogyan szoktad magad motiválni? Mivel győzöd le a halogatást?

Figyelt kérdés
2021. nov. 2. 21:46
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Szokásokat alakítok ki, akkor csak az első 1-2 hónapban kell megerőszakolnom magamat, utána nem kell már motiváció.


Legalábbis legutóbb így volt az edzéssel, mozgással.

2021. nov. 2. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Olyat csinálok ami érdekel és akkor kb minden más másodlagos és még motiváció se kell hozzá.
2021. nov. 2. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Nekem inkább mentális erő.


Amikor nehezen megy valaki, akkor még jobban megpróbálom erőltetni és sokszor ilyenkor az az eredmény, hogy megkönnyebbűlten tudok pihenni, mert többet elértem mint kellett volna aznap.


Motiválni talál még az motivál ha látom, hogy valaki előrébb jár ugyanabban.


Pl.: (egyetemen) ZHra készülésnél ha látom, hogy valaki már X órát beleölt az anyagba és egész jól halad, akkor érzek egy késztetést, hogy bele kéne húznom.


Ugyan ez fordítva is igaz sajnos. Ha azt látom, hogy jóval előrébb járok a közvetlen környezetemnél valamiben, akkor sokszor csak abba hagyom az adott dolgot, míg nem válik szükségesség hogy foglalkozzak vele.


Pl.: Egy beadandót már a 2. héten 80%ban elvégeztem, amit csak a 6. héten kellett volna elkezdeni, de most a 9. héten is kb ugyan ott tartok.

2021. nov. 2. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

#2 csak az ember nem mindig választhatja ezt meg.


#1 Az a baj én a magam megerőszakolásáig se jutok el. Lezsibbadtam teljesen...

2021. nov. 2. 22:08
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Gazdag és sikeres akarok lenni. Szóval ha kell valami azért megkell küzdeni. Ha halogatok soha nem viszem semmire. Kell egy cél.
2021. nov. 2. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Munkában egyszerű, sokan függenek tőlem, nekem kell döntést hozni, ha halogatom mindenki másnak is rosszabb lesz. Na meg azért kapom a pénzt, amire szükségem van a terveimhez. Magánéletben már ez nem működik
2021. nov. 3. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
26%
Erre a kérdésre a GYK a lehető legrosszabb forrás
2021. nov. 3. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Sok tényező segíthet/akadályozhat és mindenkinek más és más okoz nagyobb nehézséget.


Ahogy #1-es írta, a rendszerek nagyon hasznosak, mert ha megszoktad, hogy minden reggel beveszed a vitaminokat és elmész futni, akkor egy idő után már nem kell rajta gondolkodni, hogy mit is csinálj, van-e kedved. Ez a rendszer, csinálod. A rossz szokásainkkal is ugyanez a helyzet egyébként. Szépen rendszerré válnak és automatikusan csináljuk akkor is, ha nem kéne.

Ha tudatosan felépíted a számodra kívánatos rendszereket, akkor sokkal könnyebb lesz tartanod magad hozzá és kevésbé kell majd hozzá lelki erő, kitartás, megerőszakolni magad. Ez a rendszer, ezt csinálod. Azt mondják, hogy 20-30 nap alatt alakulnak ki a szokások. Ha 20-30 napig tudod tartani magad a kialakított új rendszeredhez, akkor utána már sokkal könnyebb lesz.


Bizonyos szertartások is sokat segíthetnek áthelyezkedni egy másik mindsetbe. Pl. a hagyományos munkába/iskolába járás megkönnyítheti a munkát/tanulást, mert elmész otthonról, esetleg át is öltözöl egy munkaruhába, iskolai ruhába, stb. Ezzel a tudati állapotod is átkapcsol egy másik üzemmódba. Sokan pl. home office-nál is megőrzik ezeket a szertartásokat, hogy kijelölnek otthon egy munka/tanuló sarkot, átöltöznek "munka" ruhába, hogy jobban sikerüljön munkára koncentrálni. De sokan vannak, akik képtelenek otthonról dolgozni és inkább kibérelnek egy irodát, vagy szállodai szobát, amit dolgozószobaként használnak, hogy megmaradjon az "elmentem otthonról dolgozni" érzés.


Mindenképp hasznos, ha van egy célod azzal, amit csinálsz, mert ez erőt tud adni és segít legyőzni a lustaságot. Mit akarsz elérni vele, miért küzdesz éppen. Van, akinek a pozitív motiváció segít - példakép fotója a kondi terem falán, valami motiváló idézet, amivel nagyon azonosulsz, az álom ház, vagy álom utazás, ha munkáról van szó, stb. Van akinek az elrettentés segít - kövér emberek, betegségek képei a hűtőn, vagy a cigis dobozon.


Érdemes a figyelem elterelő dolgokat kiküszöbölni. Ha net nem szükséges a feladathoz, akkor kikapcsolni. Minden más weboldalt becsukni, csak ami szükséges, az legyen nyitva.


Minden, ami szükséges a feladathoz minél könnyebben elérhető legyen, minél kisebb extra erőfeszítés kelljen, így minél kevésbé legyen lehetőség felülbírálni a döntést, hogy csinálod.


Pl. ha edzésről van szó, jobb egy közeli kondi termet keresni, ahova könnyen le tudsz menni, így az ingázás nem fog lebeszélni. Érdemes előre kikészíteni a ruhákat, felszerelést, ami kelleni fog, ne induláskor kelljen elővenned őket, mert akkor kisebb az esélye, hogy meggondolod magad, hogy "Áhh, inkább elő se veszem akkor", míg így "Ha már itt van, akkor inkább elmegyek".


Ugyanígy minden akadályozó tényezőt érdemes minél nehezebben hozzáférhetővé tenni. Pl. ha sokat Facebookozol, akkor lépj ki a Facebook fiókodból, nehezítsd meg a belépést legközelebb, így el tudsz gondolkodni, hogy tényleg érdemes-e, komolyan akarsz annyira Facebookozni? Töröld le az appot, kelljen böngészőben használni, hogy nehezebb legyen. Akár vannak olyan appok is, amik letiltanak bizonyos időre megadott oldalakat, így pl. munka időben nem tudsz figyelemelterelő oldalakat látogatni.


Érdemes időpontokat, idő keretet kijelölni, hogy mikor csinálod a doglokat. Érdemes őket reálisan belőni, hogy tényleg legyen is esélyed akkor és annyi idő alatt megcsinálni, hogy be is tudd azokat tartani. Határidőket kijelölni, hogy mikorra mivel kell elkészülnöd.


Érdemes a nagy feladatokat kisebb részfeladatokra, minél egyszerűbb és egyértelműbb lépésekre felbontani. Minél kisebb lépésekre tudod felbontani, annál könnyebb és gyorsabb is lehet elvégezni, annál kevésbé van értelme halogatni.

Pl. cél lehet, hogy diplomát szerezz, de egy todo listán évekig kell kerülgetni anélkül, hogy képes lennél teljesíteni. Ellenben az egy viszonylag könnyen teljesíthető feladat, hogy határidőig leadd az első beadandót, aztán a másodikat, aztán a harmadikat, stb.


Ha sok és sok féle tennivalód van, akkor segíthet, ha hozzávetőleges időigény alapján különféle listákat csinálsz, így ha csak fél órád van, akkor azon a listán keress tennivalókat, amiket fél órán belül el lehet végezni és máris haladsz dolgokkal. Ha van egybefüggő egy órád, akkor előveszed azt a listát, amin az egy órás időigényű dolgokat gyűjtöd. Ha bizonyos dolgokhoz kell valamilyen eszköz, vagy csak adott helyen tudod elvégezni őket, akkor azokat érdemes egy külön listán gyűjteni, így nem kell minden alkalommal átugrani őket, ha épp máshol dolgozol, ahol ezeket nem tudod elvégezni, mert nem megfelelőek a körülmények.


Népszerű szabály, hogy ami 1 percen belül elvégezhető, arra ne időpontot keress, hanem végezd el azonnal és túl vagy rajta. Pl. ha a kezedben van egy üres joghurtos doboz kajálás után, akkor gyorsabb rögtön a szemetesbe tenned, mint letenni a konyha pultra, vagy az asztalon hagyni, ahonnan aztán később külön időt vesz majd igénybe eltakarítani.

David Allen: GTD - Getting Things Done című könyvének egyik népszerű példája, hogy a postaládából kiveszel mindent, amit beledobtak, megállsz a kupaccal a szemetes felett és átválogatod, hogy mi az, amivel biztosan nem kell foglalkozni, mert szemét. Azokat rögtön dobálod is bele a szemetesbe, így nem kell a postaládából kivett szeméttel mégegyszer bajlódnod. Aztán a többi levelet átnézed, hogy mi a tennivaló vele. Ha válaszra szorul, akkor jön az 1 perces szabály. Ha nem kell mérlegelni, csak egy adatlap, írd rá a neved, telefonszámod, akkor töltsd ki és tedd be a feladásra váró kupacba, később már csak feladni kell majd.

Ha hosszabb időt, vagy további információt igényel, mielőtt válaszolnál rá, akkor tedd félre a megfelelő tennivalók közé. Ha csekk van benne, akkor tedd a befizetendő csekkek közé (ma már lehet, hogy gyorsabb rögtön telefonról akár egy QR kód beolvasásával befizetni).


Önmagában az elért eredmények, sikerek is képesek motiválni az embert. Sokan vannak, akiknek segít az eredmények naplózása. Minden nap (akár menet közben folyamatosan, vagy este külön nekiülve) írd le, hogy aznap mi mindennel haladtál. Van, aki erre magát a todo listát használja. Felírja a tennivalót, aztán áthúzza, amikor elkészült vele, így nap végére szépen látszik, hogy mennyi mindennel haladtál. Sokkal jobban érzed magad, ha látod, hogy haladsz a listádon és egyre több mindent sikerül elvégezned.

Olyan is van, aki már csak azért is felírja a gyorsan elvégezhető dolgokat is a listára, hogy aztán jól eső érzéssel kihúzhassa és látsszon az eredmény, amit menet közben elért.


Az én kedvenc trükköm, hogy amivel nem muszáj embernek bajlódni, azzal dolgozzanak helyettem a gépek. Szeretem a jól használható, kézre eső és hatékony programokat, automatizálható megoldásokat.

Pl. Ilyen pl. a QR kódos csekk befizetés is. Levelező programban sablonok különféle helyzetekre, így nem kell minden levélre külön választ írni. Vannak programok, amik segítenek a gépelésben, hogy a gyakran használt kifejezéseket, szövegrészleteket egy rövidítéssel kiírják helyetted, így neked nem kell mindent végig legépelni.

2021. nov. 26. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!