Melyik a legszerencsésebb generáció?
Szerintem ez egyértelműen a Baby boomer (illetve még kicsit az X), de leginkább az 1950-1970 között születettek. Hogy miért?
1. Néhány elhanyagolható kivétellel, de nem volt semmilyen komoly maihoz hasonlító háború, járvány, gazdasági válság, nem kellett fénykorukban aggódniuk semmi miatt, ami miatt a szüleiknek és a gyerekeiknek már igenis kellett.
2. Szocializmusban nőttek fel, ahol dolgozni nem kellett, csak "dolgozgatni" azaz úgy tenni, mintha dolgoznának, és emellett megvolt mindenük, például 100 ft-ért (kvázi ingyen) odadobott nekik az állam egy házat, balatoni nyaralót, ami most milliókat ér és a nyugdíj mellett kiegészítik a jövedelmüket abból, hogy kiadják a güriző fiataloknak, akiknek viszont a fizetésük kb 40%-ka legalább elmegy albérletre. (átlag 200-400 közötti fizetés mellett)
3. Amikor ők éltek, akkor még gyártottak minőséget. Az akkori autók, háztartási cikkek, de még élelmiszerek is. Nem ismerték a tervezett elavulás fogalmát, mindent örök élet + 1 darabra gyártottak, ha valami el is romlott, szó szerint fillérekből lehetett javítani és azoknak a tárgyaknak lelkük is volt. Egy akkori Mercedes "Mercedes" is volt, a maiak meg rozsdásodnak mindenhol ha nincs külön kezelve és még izzócseréhez is viccen kívül egy vagyonért kell szervizbe kell vinni, mert ha valaki ki is tudja cserélni az izzót benne, a hibakódot is ki kell ütni gyári szoftverrel, ami ma már csak a márkaszervizekben van (vagy komolyabb autószerelőnél még esetleg)
4. Akkoriban (1980-ban) 2000-4000 Ft között alakult az átlag kereset. A kenyér ára kemény 4,6 Forintra emelkedett.. Na, ebből aki "csak" 2000-et keresett az 434 db-ot tudott volna venni, aki meg 4000-et, az 870-et majdnem. Ma mennyibe kerül a kenyér? 900-1200 Ft. 200-400 ezer ft-os nettó átlagfizetésből 166-333-ot tudnánk benni. Tehát aki 400 ezret keres sem tud annyi kenyeret venni (max akkor, ha 900 Ft-os áron számoljuk, ami ma már kifejezetten olcsónak számít kg árnak) mint aki akkor 2000 ft-al "csóró"-nak számított. A többi termék áráról nem is beszélve. Autót újonnan vehettél néhány ezerből, ma meg már 10 millió Ft alatt majdnemhogy kihajtanak a szalonokból, hogy mit keresel te ott csóró, ne szennyezd itt a levegőt. Esetleg lehet venni 5-6 millió Ft-ért új Daciat, ami semmi élményt nem ad, de legalább downsizingolt fos motorja van és kopogós szar műanyag az egész.
5. A rendszerváltás hajnalán könnyebb volt meggazdagodni is. Rengeteg vállalkozót ismerek, akik abban a korban fektették le a mai milliárdjaik alapköveit.. KGST-n árulták a hamisított adidas cuccokat... vettek játékgépeket és azokkal "sefteltek" (mai szemmel mondva, akkor az bizony üzlet volt). Ma már nincs ilyen. Mi maradt? A kőkemény munka, és fizess sokat az alap megélhetésért. Az, hogy valaki időnként meggazdagszik a mai korra jellemző kriptóból az inkább a kivétel, a rendszerváltás hajnalán azonban valóban jó lehetőségek voltak komoly pénzeket csinálni és csak azok nem gazdagodtak meg, akik nem használták ki, azonban ma már nem nagyon van mit ily módon "kihasználni", mert mindenhol brutális verseny van.
6. Arra amire a fiatalabb generációk nyáladzanak, azt is számítógépes játékokon keresztül (mint pl a GTA Vice City) ők azt konkrétan élték. A legszebb évtizedben, a 80-as években, akkor voltak fiatalok, amikor azok az isteni zenék mentek. Out of touch, Owner of a lonely Heart, Kool and the Gang.. meg minden finomság. Ma meg már mi megy a rádióban? Csak a fos.., halott pénz, wellhello, rúzsa magdi meg ezek a szarok... és az hullámzik, mert még ismétlik is a fost!
7. Az a párt van már 14. éve hatalmon, ami populizmusokkal nekik kedvez (nem kedvez az igazából senkinek, a fiataloknak pláne nem, de ha valakiknek lehet mondani azt, hogy "kedvez" akkor az ők, mert ők adják ki a szavazóbázisuk jelentős részét, feléjük kommunikálnak.) Élik a politikát is, élvezik, hogy az "övékből való" van hatalmon és nyugdíjemelés van, meg minden szar ami nekik kedvez.
8. A szüleik eléjük tettek mindent. Harcoltak a háborúban. Házat építettek nekik, kidolgozták a belüket, a gyerekeik, akiknek meg nem raktak a szüleik, sem az állam alájuk mindent meg kidolgozzák a belüket úgyszintén, hogy a nyugdíjukat fizessék és gondozzák őket.
Irigy vagyok?
Igen, rohadtul is. Nekik akkor is mindenben sokkal jobb volt. Ha valamelyiket panaszkodni hallom, hogy neki nehéz, vagy rossz volt bármi is, pofán tudnám verni.
PS: Tudom, hogy senki sem dönthet arról, hogy mikor születik meg, és van sok baby boomer ismerősöm akikkel jóban vagyok, beleértve a szüleim is, de az ki tud borítani, ha valaki abból a generációból panaszkodik, mert komolyan, mégis mire? Sem a szüleiknek, sem a gyerekeiknek nem volt soha olyan jó életük, és úgy néz ki már nem is lesz a jövőben sem (nem úgy néz ki ugyanis, mintha olyan tendencia lenne, hogy jobb lesz itt élni.. nagyon nem..) mint nekik.
Peace
"2. Szocializmusban nőttek fel, ahol dolgozni nem kellett, csak "dolgozgatni" azaz úgy tenni, mintha dolgoznának, és emellett megvolt mindenük, például 100 ft-ért (kvázi ingyen) odadobott nekik az állam egy házat, balatoni nyaralót, ami most milliókat ér és a nyugdíj mellett kiegészítik a jövedelmüket abból, hogy kiadják a güriző fiataloknak, akiknek viszont a fizetésük kb 40%-ka legalább elmegy albérletre. (átlag 200-400 közötti fizetés mellett"
Ezt valaki olyan mesélte neked, aki kiváltságos volt a rendszerben valami miatt. Egyrészt a munkásnak kellett dolgozni, kemény normában dolgozott egy esztergályos vagy varrónő. A munkát imitálni csak néhány irodai munkakörben lehetett. Kevesen kaptak lakást az államtól, még tanácsi bérlakások is inkább csak a fővárosban voltak. Nyaralót még a vidéki párttitkárok sem. A szüleim szinte tönkrementek, akkora volt az önrész és a törlesztő. Aki épített, az úgy csinálta, hogy először egy szobát tett lakhatóvá, aztán 20 éven át vagy épített, vagy a baráti segítségeket viszonozta.
A fiatalok pedig nem lakást béreltek, hanem félszobát, az ottlakó tulajjal osztozva a fürdőszobán.
A Trabant ára 50-60 ezer Ft volt. A mi tömbházunkban csak két embernek volt.
Azt mondanám a Z generáció. Én is Z generáció vagyok és rettentően elégedetlen de régen még rosszabb lehetett. Amiket leírtál nem igazán ábrázolják a teljes valóságot.
1. Nem de talán 56-ot meg kellett élniük ami sokakban benne van kisgyerekkori traumaként. Máshol is történtek zavargások vagy problémás esetek. Ha az 56 utániakat nézzük akkor talán nem kellett a pincében bujkálniuk de még mindig nem egy túl jó korba születtek.
2. Az állam nem adott mindenkinek nyaralót, nyilván vannak akik kaptak de ha azt vesszük a mai fiatalok már most is lassan 30-ig a szüleikkel élnek és a Z generáció még csak el sem érte a szülőktől való elköltözés Magyarországi átlag életkorát tehát a Z generációban ez pláne így lesz. Na de ha elköltöznek a szülők még mindig támogatják anyagilag és fizetik az albérletért ha tudják. Nyilván ez nem érvényes mindenkire de mindenképpen több fiatalra érvényes ez mint akik nyaralókat kaptak a kommunista rendszerben. Az igaz hogy sokan nem dolgoztak igazán csak eljátszották és mivel a munka kötelező volt így meg is maradt a munkahelyük, azért előrelépésre sem volt szinte semmi lehetőségük.
3. Minőségnek nevezni a sokkal fejletlenebb technológiát lehet de összességében tényszerűen egyre fejlődünk technológiailag, ma egy akkori autó “sz4rnak” minősül. Nyilván a nosztalgia miatt lehet népszerű lenne de alapvetően nem feltétlen jobbak mint a mai autók, csak olcsóbban megúszták azokkal és talán tartósabbak de az hogy kinek melyik autó tetszik személyes preferenciákon múlik, technológiailag viszont sokkal előrébb vagyunk.
4. Egy terméket kiválasztottál és azzal végeztél összehasonlítást a mai fizetésekhez és árakhoz képest de ez önmagában kevés. Úgy értem ha feltételezzük csak a 10%-át költöd a fizetésednek ételre akkor 16-33 kenyeret ma is veszel egy hónapban, ha csak az a cél hogy olcsón megúszd a kaját akkor ez ma is bőven elég egy havi étkezésnek. Ha viszont az ételek minősége/íze változatossága számít akkor ma mindenképpen jobb a helyzet mert a választék hatalmas így még a viszonylag olcsóbb termékek közül is találsz akár minőségibbeket mint akkor bármi, de olyanokat pláne amelyek a te ízlésednek jobban megfelelhetnek. Gyerekkor szempontjából pláne sokkal jobb hogy ennyit válogathatsz a boltokban a sok édesség, üdítő és Chips közül, ráadásul a mai szülők sokkal kevésbé korlátozóak ilyen téren is.
Az előző válaszomat azért küldtem el mert elkezdett akadni a mobilom és féltek hogy ha kidob akkor elveszik a sok szöveg amit írtam de folytatom. 42 vagyok ha addig írnának közte. A 4.-hez még annyit hozzá tennék hogy ez nem csak az élelmiszerekre és egyéb ilyen bolti termékekre vonatkozik hanem mindenre. A modern technológiai eszközök is itt vannak és például bármilyen filmet meg lehet nézni bármikor teljesen ingyen, az akkoriban készülteket mind és még annál is sokkal többet.
5. Nem volt mindenki Gyurcsány Ferenc, ehhez kellet pozíció is de csak egy kevés szerencsés volt ebben a helyzetben a többséget nagyon megviselték a hirtelen nyugati árak a magyar fizetésekhez.
6. A GTA nem Magyarországon játszódik, semmi köze az akkori évek Magyarországához az egész játék hangulata teljesen más, pár zene ezen nem változtat. Na de ma bárki hallgathat bármilyen zenét ha valakinek jobban tetszenek az akkor zenék senki sem tiltja hogy azokat hallgassa.
7. Na igen de már öregek, nem pont az öregkor az ami a legjobban meghatározza egész életed boldogságát. Nyilván az is számít de úgy 60+ évesen már csak a lefele épülés jön az életüket kb leélték akkor is ha még 20 évig nagyon aktívak lesznek viszonylag jobb egészségi állapotban. Ugyanakkor ott van mindaz ami előtte volt életükben.
8. Hát pont ez nagyon fordítva igaz. Persze kérdéses mit értünk az alatt hogy “a szülei elé tesznek mindent” de ha gyerekkor és szülői törődés szempontjából vizsgáljuk akkor ma 100% jobban állunk. Az iskolában bántalmazták az akkori gyereket és bár lehettek kivételek főleg a 70-es évek végén 80-as elején, minél régebbre megyünk vissza annál durvább bántalmazások lehettek az enyhébbtől az egészen borzalmasig. Elég sokan mondják el mi történt velük akkoriban az iskolában és mégha nem is a legrosszabbakból indulunk ki az hogy ha megütötte őket a tanár akkor még el se merték mondani otthon mert talán otthon is bántalmazták őket, de ha mégsem akkor is felesleges volt mert semmi következménye nem lett volna. Összességében egy üres nehéz bántalmazásokkal teli gyerekkor és egy diktatúrában leélt fiatal kor rajzolódik ki ahol talán nem kellet félni a bűnözéstől nagyon mert az kevés volt ha meglátták az utcán egy rendőrt az távolról sem a biztonságot jelentette még a vége felé sem igazán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!