Prostikat vagy pornósokat ítéled el jobban?
#78.
Miért személyeskedsz már megint? :D
Szerintem az többet számít, hogy egy adott dolog ne legyen ártalmas, mint hogy megfeleljen a többségnek. Azzal meg egyet is értettetek, hogy az már egyénfüggő, hogy ki mit gondol magában.
"Ehhez képest a többség vígan matyizik a poreszre, miközben olyan nagyon nem fogadja el."
Az emberek többsége nem akarna pornóssal vagy prostituálttal összejönni. Tehát olyan nagyon mégsincs elfogadva ezek szerint.
#79.
" "Normális vagy" = megfelelsz a társadalmi normáknak."
Én nem ilyen értelemben szoktam ezzel a kifejezéssel találkozni.
#81
Az isten áldjon meg, miért hiszed hogy releváns az hogy SZERINTED mi számít? Komolyan, indokold már meg hogy miért te akarod kinyilatkoztatni hogy minden korban és kultúrában mi legyen az elfogadott és normális?
Magadban azt gondolsz amit akarsz, nyilván, de akkor se az lesz a releváns a közösség életében, ha fejreállsz.
"Az emberek többsége nem akarna pornóssal vagy prostituálttal összejönni."
Nyilván. Létezik önzőség és álszentség is a világon.
"Szerintem az többet számít, hogy egy adott dolog ne legyen ártalmas, mint hogy megfeleljen a többségnek. Azzal meg egyet is értettetek, hogy az már egyénfüggő, hogy ki mit gondol magában."
Persze, ezzel tökéletesen egyet is értek. Egy szóval sem mondtam hogy helyesnek vagy jó dolognak vagy követendő példanak tartanám a prostitúciót. Részemről a vita kizárólag azon ment, hogy mit is jelent az, hogy normális. Kissé allergiás vagyok arra, ha önkényesen változtatgatják emberek egyes fogalmak jelentését, aztán elúszik az eszmecsere azon, hogy emiatt elbeszélnek egymás mellett.
#82.
Az, hogy szerintem mi számít, pont ugyanannyira fontos, mint az, hogy bárki másnak mi a véleménye. Nincs egy konkrét etalon, amit mindenkinek követnie KELL, mert az a normális és kész. És nem KELL mindenáron ugyanolyannak lenni, mint a többség, mert ettől aztán nem lesz értékesebb senki.
Viszont úgy gondolom, hogy az egyértelmű kellene, hogy legyen, hogy nem csinálok szándékosan ártalmas dolgokat, ha el lehet kerülni. Ezzel mi a baj szerinted?
"Nyilván. Létezik önzőség és álszentség is a világon."
Tehát ha nem akarok valakivel összejönni, akivel neked nincs problémád, akkor én mindjárt önző és álszent vagyok?
A te véleményed sem ér többet, mint bárki másé.
Ennyi erővel te is csak épp annyira dönthetsz arról, hogy ki az önző és hogy ki az álszent, mint én arról, hogy ki a normális.
#84
"Az, hogy szerintem mi számít, pont ugyanannyira fontos, mint az, hogy bárki másnak mi a véleménye"
Pontosan. Semennyire kb. (Kivéve ha egy fős közösségben élsz a semmi közepén, akkor nyilván te döntöd el hogy a társadalmad számára mi normális)
"Nincs egy konkrét etalon, amit mindenkinek követnie KELL, mert az a normális és kész. És nem KELL mindenáron ugyanolyannak lenni, mint a többség, mert ettől aztán nem lesz értékesebb senki."
Az írott és íratlan szabályok megszegésének a büntetéséről szintén a közösség dönt, szóval ez változó. Van ahol nem kell (pl európában normális dolog húst enni, de nem kötelező) viszont vannak közösségek ahol maximálisan kötelező a norma, pl vallási előírások terén.
"Viszont úgy gondolom, hogy az egyértelmű kellene, hogy legyen, hogy nem csinálok szándékosan ártalmas dolgokat, ha el lehet kerülni. Ezzel mi a baj szerinted?"
SZERINTEM semmi, és magamban én is így látom, de ettől még továbbra se te vagy én döntjük el ezeket.
"Tehát ha nem akarok valakivel összejönni, akivel neked nincs problémád, akkor én mindjárt önző és álszent vagyok?"
Nem. De ha forgalommal, pénzzel, érzelmekkel támogatsz valamit, majd utána meg fújolsz rá akkor viszont igen.
És szép próbálkozás, de attól még hogy a "normális" jelentése a közösség dolgaira vonatkozik, attól még más jelzők nem feltétlenül.
(Egyébként is csak annyit állítottam, hogy ezek léteznek. 😉)
#85.
Azt nyilván nem egy ember szokta eldönteni, hogy egy egész közösségben mi legyen az elfogadott. De ugyanakkor a közösség sem tudja azt megváltoztatni, hogy kinek mi legyen a saját, egyéni véleménye.
Mindenhol vannak írott és íratlan szabályok, de ha ezek nagyon nem tetszenek valakinek, akkor az illető megteheti, hogy otthagyja az adott csoportot és elmegy máshová.
Illetve az sem biztos, hogy erkölcsileg jó az, amit a többség tesz. Szerintem már csak ezért is hülyeség az átlagtól különböző szokású embereket "nem normálisoknak" bélyegezni.
"Nem. De ha forgalommal, pénzzel, érzelmekkel támogatsz valamit, majd utána meg fújolsz rá akkor viszont igen."
A fújolás nem egyenlő azzal, hogy nem barátkozom, vagy pedig nem kezdek párkapcsolatba valakivel.
"És szép próbálkozás, de attól még hogy a "normális" jelentése a közösség dolgaira vonatkozik, attól még más jelzők nem feltétlenül."
A "normális" szót több féle módon is lehet használni. Például állíthatom azt, hogy valami szerintem normális, vagy pedig a szomszéd néni szerint normális. Nem csak az egész közösség szemszögéből nézve lehet egy adott témát megközelíteni.
Szerintem a szexuális munkák mindig is jelen voltak az emberiség története alatt és nem is nagyon ritka az, hogy valaki így keresi a pénzét.
Ettől függetlenül egyáltalán nem jó dolog ebből élni és a legtöbb ember nem is fogadja el az ilyesmit.
Szerintem ez egy elfogadható vélemény. A "normális" szót inkább teljesen kihagytam belőle, mert úgy néz ki, hogy azt több féle módon is értelmezhetik az emberek.
#86
"Azt nyilván nem egy ember szokta eldönteni, hogy egy egész közösségben mi legyen az elfogadott. De ugyanakkor a közösség sem tudja azt megváltoztatni, hogy kinek mi legyen a saját, egyéni véleménye."
Ez így van. De a vélemény és a társadalmi norma akkor se ugyanaz.
"Mindenhol vannak írott és íratlan szabályok, de ha ezek nagyon nem tetszenek valakinek, akkor az illető megteheti, hogy otthagyja az adott csoportot és elmegy máshová."
Igen. Kivéve, ha a közösség elhagyása is a közösség szabályaiba ütközik. Pl háborús dezertőrök, észak-korea, stb.
"Illetve az sem biztos, hogy erkölcsileg jó az, amit a többség tesz"
Ez így van, senki nem is állította az ellenkezőjét, miért vagy ennyire ráfixálódva?? :D
#87.
"De a vélemény és a társadalmi norma akkor se ugyanaz."
A társadalmi norma gyakorlatilag az adott társadalomban élő emberek többségének a közös véleménye.
"Kivéve, ha a közösség elhagyása is a közösség szabályaiba ütközik."
Ilyen közösségbe a legtöbb ember magától nem is lépne be. Ha meg akaratán kívül kerül be, az nagy szívás. Persze, ilyen helyzetben is megpróbálhat megszökni az adott személy, de ha elkapják, akkor nem jár jól.
Viszont a mi kultúránk nem is tekinti normálisnak az ilyen közösségeket.
"Ez így van, senki nem is állította az ellenkezőjét, miért vagy ennyire ráfixálódva??"
Csak azért, mert nagyon sértőnek tartom azt, hogy egyes helyeken az átlagtól különböző embereket "nem normálisoknak" bélyegzik. Közben pedig nem is biztos az, hogy velük van a baj.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!