Hogy működnek ezek a trükkös aksik?
"a lítiumoknak 3,7V a legkissebb feszültsége?"
Az a névleges. A legkisebb cellafeszültség általában 2,5V, ez alatt tekintjük halottnak a cellát. De a legtöbb védelem ennél magasabb feszültségen kapcsol le.
Ezek az elemek úgy működnek, hogy abba a ceruzaakksi méretü dobozkába beletesznek egy li-ion cellát és van mellette egy áramkör ami a töltésért, a védelemért és azért felel, hogy a li-ion cella feszültségéből 1,5V-ot állítson elő (DC-DC konverter). Van olyan amit usb kábellel lehet tölteni, de olyan is van ami 1,5V-os töltővel kell tölteni.
A kapacitásuk - mivel a li-ion cella kissebb, hogy elférjen az elektronika is) általában kb annyi mint egy ceruza elemé. Mégis sokkal jobb, mert a li-ion akkumulátorra nem jellemző a memória effektus, és hosszabb az élettartama. Valamint az usb-ről tölthetőeknek nem kell speciális töltő sem, csak egy mobiltelefon töltő+kábel. A 1,5V-ot pedig lemerülésig stablian tartja a dc-dc konverter.
Van benne elektronika.
Az nem volt gyanús hogy a vége egy kupak ami alatt USB csatlakozó van? (De a szöveg is említi)
"...ha nem tűnt volna fel nem is azt kérdeztem hogy van e benne elektronika hanem hogy hogy a francba állít elő kisebb feszültséget pazarlás és hővé alakítás nélkül."
Feltűnt.
És tudod mi a válasz erre a kérdésre? Az hogy van benne elektronika! :)
Az elektronika valósítja meg a dolgot.
Kapcsoló üzemű elektronika a rejtély kulcsa.
Amire te gondolsz az lineáris technika, ami a magasabb feszültségből szabályozott feszültség ejtéssel hozza létre az alacsonyabbat.
Ennél az alacsonyabb feszültségen fellépő terhelő áram és a magasabb forrás feszültségen folyó áram azonos a kettő közötti teljesítménykülönbség pedig hővé alakul.
Kapcsoló üzemnél más a helyzet, ott csaknem az összes felvett teljesítmény a kimenetére jut. Nyilván van vesztesége ennek is, de lényegesen kevesebb.
Így működik egy dc-dc konverter:
https://www.youtube.com/watch?v=W6NOV6b8kxs
Akkora teljesítményen amit egy AA elem méretű egységtől várunk, nem kellenek hatalmas áramköri elemek, bőven befér egy akkora helyre. A hatásfoga természetesen nem 100%, de manapság már jóval 90% felett tudnak ezek.
Visont ha ilyent vásárolsz akkor nagyon figyelj oda, mert vannak AA méretű li-ion cellák is amik tényleg 3,6V környékét adnak le. Ha azt berakod egy cerkaelemekkel működő berendezésbe, simán ki is fogod nyírni vele....
Nem fogok ilyet venni mert baromi drága ,viszont azóta sopánkodok egy ilyenért amióta feltalálták a liion akksit. Mivel nekem ezek a szemét szutyok nimh AA aksik soha nem egyformán töltődtek fel meg nem is látod hogy hol tart meg nem is arra a feszültségre töltődik mint egy elem fú de utáltam ezzel szenvedni. Sajnos még mindig az AAA AA a standard áramforrás a távirányítókban és olcsóbb bicilki villogókban. Oda muszály ezeket a szrokat töltögetnem órákig aztán vagy feltöltődik vagy nem .
Amit állítasz hogy léteznek AA méretű lítium akksik kizárt dolognak tartom ,a felcserélhetetlenségi szabványok szerint ilyet nem gyárthatnak. Ez azt jelentené hogy a lítium akksit be tudnád tenni egy nicd nimh töltőbe stb robbanás tűzveszély , ilyen biztos nincs nem tudom honnan vetted.
Amire viszont még kíváncsi lennék hogy a nimh ceruza akksit amiben ugye nincs semmiféle védelem ha fordítva töltésre kényszeríted akkor mi történik felrobban vagy kémiailag nem teszi lehetővé az ilyen irányú töltések felvételét? Nem akarom ezt csinálni ,tudom hogy a töltőbe sem tudod fordítva berakni csak nekem van speciális "gumstick" formájú nimh akksim amit egy normál ceruza akksival töltök úgy hogy kivezettem a + - vezetékeket és rákötöm. Persze színnel jelöltem a két vezetéket de simán meg tudnám csinálni hogy fordítva csiptetem rá . Nem fogom csak tényleg érdekel milyen veszélye lenne.
"AA méretű lítium akksik kizárt dolognak tartom ,a felcserélhetetlenségi szabványok szerint ilyet nem gyárthatnak."
Akkor nézd meg ezt: [link]
Meg ezt: [link]
És ezt: [link]
Vagy ezt: [link]
"Ez azt jelentené hogy a lítium akksit be tudnád tenni egy nicd nimh töltőbe stb"
Milyen felcserélhetőségi szabványra utaltál?
Ugyanúgy beletehetsz egy AA töltőbe egy közönséges alkáli elemet vagy szén-cink elemet nem?
Vagy beleteheted fordítva. vagy NiCd töltőbe NiMh akkur vagy fordítva.
vagy tehetsz bele AA méretű lítium elemet (nem akkut).
Milyen felcserélhetőségi szabvány?
Nem felcserélhetőség hanem felcserélhetetlenség. És nem tudod fordítva belerakni... De még a kis ceruzát se tudod a nagy töltőfészekbe rakni. Nem véletlenül van így megcsinálva. Amiket átküldtél újkori újítás lehet én eddig nem is találkoztam ilyen őrültséggel.
Európai unióban ez nem tudom hogy elfogadott forgalomban. Gondolj bele az összes kis elemes kütyüd tönkremehet ,kigyulladhat ha 3V helyett beleküldesz 7,4V ot . Az agyam eldobom hogy lehetett ezt megengedni nyilván sehogy , csak hát a profit mindent felül ír ,és ki kell találni olyan termékeket amik még nem léteznek.
Meg beleteszed a nimh töltőbe ami impulzussal tölt ,a lítiumot meg egészen máshogy töltik ,folyamatos árammal asszem , lehet egyből tönkre is teszed .
Még az is meg van szabva hogy nicd töltővel nem tölthetsz nimh et de nimh töltővel tölthetsz nicd t.
Gyanítom az ipari felhasználás területéről szabadult el ez az agyament ötlet hogy keressünk pénzt azzal is hogy civil forgalomba gyártunk elem méretű liion aksikat. Mert az ipari alkalmazásban eddig is mindneféle formályú cellák voltak de azok beforrasztásra szakembereknek , nem civileknek a távirányítóba.
Én kiskoromban azzal nyírtam ki a tévé távirányítóját hogy a 9v os elem helyére rákötöttem a 12V os adaptert ...
"És nem tudod fordítva belerakni... "
Itt van előttem egy töltő. Minden akadály nélkül bele lehet tenni fordítva.
"De még a kis ceruzát se tudod a nagy töltőfészekbe rakni."
Ez meg éppen úgy van kialakítva, hogy az érintkező hosszú úton járó rugós kialakítású, hogy az AA és a sokkal rövidebb AAA akkut is bele lehessen tenni.
Tehát nem hogy akadályozva lenne a felcserélés, hanem épp ellenkezőleg: támogatja azt.
" Gondolj bele az összes kis elemes kütyüd tönkremehet ,kigyulladhat ha 3V helyett beleküldesz 7,4V ot "
Hát persze.
De a dízel autód is tönkremegy ha benzint tankolsz bele nem?
Mégis megteheted. :)
"Amiket átküldtél újkori újítás lehet én eddig nem is találkoztam ilyen őrültséggel."
Hát nem tudom mióta van, de pl. 3.6V-os lítium elem (nem akku) huszon+ éve létezik AA méretben (használunk ilyet).
"Nem fogok ilyet venni mert baromi drága ,viszont azóta sopánkodok egy ilyenért amióta feltalálták a liion akksit."
"Mivel nekem ezek a szemét szutyok nimh AA aksik soha nem egyformán töltődtek fel"
Mi lenne ha vennél egy normális töltőt?????
Ezt a kettőt ajánlom:
Illetve a Voltcraft IPC-1L töltőt.
Tudom nem olcsók, de ezekkel rendesen karban lehet tartani az akkumulátorokat!
"Amit állítasz hogy léteznek AA méretű lítium akksik kizárt dolognak tartom ,a felcserélhetetlenségi szabványok szerint ilyet nem gyárthatnak."
Ezt mondd a kinaiaknak :D
Én onnan tudom, hogy itt a gyakorin feltette valaki azt a kérdést, hogy miért sült meg a tv távirányítója. Addig küztöddünk vele mig küldött képet és bizony li-ion cellát tett bele ami feltöltve 4,2V, vagyis a töltő telibe kapta a 3V helyett a 8,5Voltot. Nanáhogy elköszönt.
El kell olvasni mit veszünk, nem csak beledobálgatni a kosárba!
"újkori újítás lehet én eddig nem is találkoztam ilyen őrültséggel."
Tessen haladni a korral!
Ha már az internetet teccik használni, akkor ne csak a csajokat kell stírőlni rajta, hanem begyűjteni az új információkat! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!