Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Kötelező méhnyakrák szűrés? E...

Kötelező méhnyakrák szűrés? Ez mégis kinek jó? Csak én érzem erőszaknak a nők ellen?

Figyelt kérdés

Oké a véleményem nyilván a saját hibámból is fakad valahol.... De ezt mégis hogy gondolják?

Oké, nem az az átlagos ha valaki 25 felett még szűz, pláne hogy nem volt még igazán indokolt hogy nőgyógyászati vizsgálatra szánja magát. De én pl. Ezt a tábort erősítem. Sosem volt panaszom, nem volt indokolt. Bár tudom, hogy azért időszerű lenne, de akkor amikor én készenálok rá és én szükségesnek tartom!

Csak én érzem úgy, hogy ez erőszak? Illetve, hogy néhány hónapon belül elmentem volna magamtól, mert már már legyőztem a félelmem ezzel kapcsolatban.

Erre hoznak egy rendeletet,olyan vad idegen emberek akiknek semmi közük sincs hozzám és kényszeríteni akarnak rá...

Hát ha eddig nem féltem eléggé, most már igen...


jún. 28. 14:17
1 2 3 4 5
 21/48 anonim ***** válasza:
100%

19

Már nem terv... : Tegnap beszámolt róla a Kossuth Rádió is. :(

jún. 29. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/48 anonim ***** válasza:
0%

Tőlünk nyugatabbra kultúr országban 2 dolog miatt működik sokkal jobban az egészségügy.

1. Vannak szűrőprogramjaik, amivel igen korai stádiumban elkapható minden lézió vagy elváltozás, aminek a kezelése sokkal sokkal olcsóbb, mint a már előrehaladott betegség gyógyítása és sokkal alacsonyabban kvalifikált szakembereket is igényel, hiszen egy szűréshez alapvetően felesleges a szakorvos. Egy méhnyakrákszűrés költségeiben például körülbelül 1500 forint, míg ennek az előrehaladott rákos terápiája több 10 millióra rúg (hiszen nyilván van egy alapos diagnosztika, majd egy egész team ül össze megbeszélni, hogy mi legyen a terápia, maga a kemoterápia sem hullik csak úgy, mint az égi manna, sok évtizedes kutatás eredménye, ott van ugye a műtét, de abból lehet van rögtön több is, aztán persze a rehabilitáció, és egyebek).

2. Nem költenek felesleges dolgokra, amelyek alapvetően megelőzhetőek volnának. Például sehol a világon nincs olyan bőkezű tb alapú fogászati csomag, mint Magyarországon, valami rejtélyes oknál fogva mégis sokkal jobb mutatóik vannak az osztrákoknak, a svájciaknak, pedig még az átlag fizetéssel összehasonlítva is lényegesen költségesebb egy tyúxaros fogtömés is, ami itthon akár tb alapon is elérhető (nem véletlenül jár haza fogászatra annyi külföldön dolgozó magyar, mert még akkor is jobban megéri nekik ha itthon magánrendelőben tömetik be és külön ezért repülővel jöttek haza - ezt úgy írom fogorvosként, hogy szó szerint ezt mondta egy Svájcban élő és dolgozó páciensem).

Attól nem kell félni, hogy ilyesmit bevezetnek Magyarországon, te vagy rá az élő példa kérdező, hogy miért. Pedig vannak dolgok, amikről sosem szabadna az egyénnek dönteni, mert nem kompetens személy. Ez is ilyen kérdéskör. Lehet felháborodni, hogy jaj mennyire intim, de az mennyire lesz intim, amikor már van egy kialakult probléma, ahol összefut majd a teljes osztály rácsodálkozni a nemi szervedből kiburjánzó karfiolra (megtörtént eset ez is), aztán meg lehet sok sok millió forintokért valami emberszerűséget formálni abból a páciensből, aki az együttműködés legkisebb szikráját sem mutatja, majd a végén kapunk egy Marika nénit, akinek van még 5 éve ebben az életben, amit lehet ágyban forgatva, pelenkával eltölteni, további súlyos költségeket termelve ezzel. Mikor én jártam egyetemre, akkor azt mondták, hogy ma már szégyen méhnyakrákban meghalni, mert az egyik legjobban szűrhető és kezelhető daganattípus. Mégis sokan megteszik ezt.

Egyébiránt vannak egészségügyi rendszerek, amelyek magánbiztosító alapúak. Vagyis, te döntöd el, hogy mennyi összeget szeretnél egy hónapban fizetni és ezért cserébe mit kérsz. Ez például ennek a magabiztos, "majd én azt tudom" társadalomnak jó lenne, nem lennének kötelező szűrések, senki senkinek az intim dolgaiba nem nyúlkálna bele. Csak ezzel meg az a baj, hogy túlságosan arcon csapná a magyar társadalmat, ha kiderülne, hogy sajnos az a tyúxaros 9 ezer forint, amit tb-nek fizet, puttony fingra nem elegendő, és amire ő vágyik és amit végeredményben így vagy úgy most is megkap, az nagyjából a teljes fizetése lenne minden hónapban. A magyar egészségügyet ugyanis nem a tömegek tartják fenn, éppen fordítva, az a kevés ember, aki a fizetése után jóval többet fizet be tb-re, mint 9 ezer, de végeredményben nem vesz ki semmit, mert úgyis magánellátást vesz igénybe. Csak a tömegeknek erre ugye nem fussa, hiszen a tömegek alatt értjük elsősorban a diabéteszes, magas vérnyomásos, szívbeteg, kórosan elhízott, elbutult, láncdohányos Marika nénit és Jóska bácsit, és bizony ezek a tömegek nagyon gyorsan hoppon maradnának, ha hirtelen nem járna 80-90 %-os támogatás a gyógyszereikre (ennek sincsenek az emberek tudatában, hogy amikor egy orvos a taj számára felír egy normatív receptet, ott sokszor ennyi tb támogatás van mögötte és alig kell a dobozdíjnál többet fizetnie az egyénnek), mert kiderülne, hogy csak az inzulinja többe fáj, mint a kisnyugdíja és akkor még sem vérnyomáscsökkentőt nem váltott ki, sem vérhígítót és még a szakorvoshoz sem jut el, mert nem tudja megfizetni. Volnának nagy rácsodálkozások a való életre. Úgyhogy maradunk így, szépen lassan végig nézzük, ahogy szétrohad az egész, mert változtatni vagy egyik, vagy másik módszerrel lehet, itt többen írták, hogy eszük ágában sincs kötelező szűrővizsgálatokon megjelenni, tehát az egyik opció kilőve, a másikat meg most fejtettem ki: az átlag polgárnak sosem lesz annyi pénze, hogy ilyesmit ki tudjon gazdálkodni. Mindig elmondom, hogy a magyar egészségügy problémái úgy egyéni, mint rendszerszinten keresendők, csak ezt a rendszert éppen pont az egyén ilyen jellegű hozzáállása tartja fenn.

jún. 29. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/48 anonim ***** válasza:
78%

"Pedig vannak dolgok, amikről sosem szabadna az egyénnek dönteni, mert nem kompetens személy."

De néhány kivétel azért van. Az az aspektus is ott van, amivel bár én nem értek egyet, de megertem: van, aki nem is akarja tudni, mert nem egyezne bele a kezelésbe. Volt ismerősöm, középkorú, határozott nő, aki egyszer volt az onkológián, és azt mondta, akkora trauma volt, ahogy bántak ott vele, hogy inkább meghal - így is lett sajnos:( Ezt pl nem értettem, de megertem, szabó döntése volt és tiszteletben kell tartani ezt is.

És mi van mondjuk azokkal, akik soha nem éltek nemi életet? Ok, tudom, a kockázat számunkra sem nulla, de jóval kisebb.

jún. 30. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/48 anonim ***** válasza:
100%
*Az ő dontese
jún. 30. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/48 anonim ***** válasza:
100%

Nem lehet mindenkit egy kalap alá venni, és senkit sem lehet az alapján megítélni, hogy egy adott szűrésre elmegy-e vagy sem.

Én pl soha nem éltem nemi életet, egyéb okbol sem szedtem soha fogamzásgátlót, és soha nem dohányoztam. (Úgy tudom, ezek a fő kockázatibeli tenyezok) Mammográfiai szűrésre pl elmegyek, de méhnyakrák szűrésre nem vagyok hajlandó elmenni. Igen, tudom, a kockázat az én esetemben sem 0, de valljuk be, az átlagnal jóval alacsonyabb. És ha nem is lenne alacsonyabb, akkor is az én döntésem lenne. Mondhatják, hogy akkor korlátozzák a TB-m (a magyar "egeszegsegugy" úgysem jó semmire, ha bármi baj van, magánban kell intézni, de igazából az is kritikán aluli, csak legalább választhatsz orvost és kérhetsz vizsgálatokat - Ez mondjuk akkor igazi előny, ha kicsit értesz az orvosi vonalhoz vagy van ilyen a kornyezetedben), de egy ilyen jellegű vizsgálatra nem kényszeríthetnek. Nem is értem, ez a "gyonyoruseges" ötlet hogy jutott bárki eszébe, hogy szavaztattak meg és hogy tervezik kivitelezni. Remélem,ebben is pont olyan impotensek lesznek, mint kb. mindenben.

jún. 30. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/48 anonim ***** válasza:
100%

#22 Elsősorban a magyar egészségügy állapotán és a benne dolgozók hozzáállásán kéne változtatni ahhoz, hogy az emberek hozzáállása is változzon. Ameddig az orvos és az asszisztens úgy beszél az emberrel, mint a kutyával, jobb esetben "csak" úgy kezelik őket, mint egy tárgyat, addig nagyon sok ember traumaként éli meg az olyan egyszerű dolgot is, mint a szűrés.

Két héttel ezelőtt anyajegy szűrésen voltam, már az április végi időpont egyeztetés sem volt egyszerű panasz nélkül, de az orvos flegma megjegyzései és pofavágása, amiért úgy mentem oda, hogy nincs semmi bajom és kvázi az idejét rabolom, szintén megérne egy misét.

A magyar egészségügy romokban hever és az emberek nagy része azért nem jár orvoshoz, mert nem bízik bennük és mert sok esetben sz*rul bánnak velük.

jún. 30. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/48 anonim ***** válasza:
85%

22

Amit leírtál, az szép és jó, igen, lehet a szűrés hasznos.

DE!

Nem szabad kényszeríteni. A testem felett én rendelkezem. Nem kényszeríthet senki sem invazív, fájdalmas, kellemetlen, megalázó vizsgálat elszenvedésére. Nem élünk Észek-Koreában, hogy a nagy testér megmondja, nekem mi a jó.

Én férfi vagyok, 50+, de semmi pénzért nem mennék el prosztata szűrésre, vagy vastagbé tükrözésre. Az önbecsülésem ennél többet ér. Ugyan így rühellném - nincs rá jobb szó - ha a páromnak kötelező jelleggel kellene szét tenni a lábát egy vad idegennek, csak, mert valaki ezt kitalálta. Ő sem jár semmilyen szűrésre, és remélem, senki sem fogja kényszeríteni ilyen dolgok eliviselésére. (Arról most ne is beszéljünk, hogy a mammo többet árt, mint használ...).

Az, hogy mi mennyibe kerül, ne haragudj, nem érdekel: fizetem az adót és a TB-t 30+ éve, nem is keveset, és nem érdekel. Mint ahogy az sem, hogy mennyibe kerül az iskola fenntartása.

Összegfoglalva, legyen szűrés, vigyék a buszokat, de ne legyen kötelező.

jún. 30. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/48 anonim ***** válasza:
100%

22

Ha esetleg lenne valami kultúráltabb módja a szűrésnek, s nem pedig az ember intim testrészeiben túrkálni, talán többen elmennének.

jún. 30. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/48 anonim ***** válasza:
100%

"Pedig vannak dolgok, amikről sosem szabadna az egyénnek dönteni, mert nem kompetens személy." - ez hihetetlenül veszélyes gondolkozás. Pl. egészségügyi kérdésben hol húznád meg a határt? Akkor mondjuk tiltsuk be a dohányzást és az alkoholfogyasztást (egyikkel sem élek)? Hiszen tüdő- vagy májrákot lehet tőle kapni. Vagy ezekre is legyen kötelező szűrővizsgálat? Hol az egyenlő bánásmód?

Mondjuk az is érdekes, hogy beleegyezés nélkül semmilyen vizsgálatra és kezelésre nem kényszeríthetnek, hacsak nem vagy gyámság alatt, még egy vérvételre sem, erre most ezekre az intim vizsgálatokra majd igen? Mégis hogy gondolták ezt? Ennyi törvényhozónak elmentek otthonról???

jún. 30. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/48 anonim ***** válasza:
100%

"Pedig vannak dolgok, amikről sosem szabadna az egyénnek dönteni, mert nem kompetens személy." Ugye, ezt csak viccből írtad le?

A saját testemmel kapcsolatban ki lenne nálam kompetensebb személy?

jún. 30. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!