Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan vigyem 72 éves anyámat...

Hogyan vigyem 72 éves anyámat pszichiáterhez?

Figyelt kérdés
Anyám állantóan ordít, agresszív. Elfelejti amiről beszéltünk. Az a rögeszméje hogy megfázik, beteg lesz. Ezért havonta kell fűtésszerelőt hívni, mert azt állítja hogy nem fűt a készüléke. Mellette egy helyiségben kályhával is fűt. Kiskályhát szénnel rak meg, mellette a bútor már megolvadt. Állandóan 30 fok van nála. Nem emlékszik hogy asztmás vagyok. Ha köhögök akkor megkérdezi hogy megfáztam e. Bezárkózik, nem megy sehová. A tv távirányítót nem tudja használni. Éjszaka idegeneket lát a kapuban állni. Nem takarít, tiszta kosz nála minden, de nekem sem engedi hogy takarítsak, kizavar olyankor. Pedig tiszta pókhálós a fal és koszosak már a bútorok. Azt állítja nálam minden tiszta. A háziorovst kértem vizsgálja meg mi lehet vele, de ő mindent rendben talált. Teljesen beszámítható. Ha kérem akkor ad beutalót pszichiáterhez. Viszont elvinni nem tudom hogy tudnám mert nincs betegségtudata. Ordítana veszekedne ha megpróbálnám, szerintem a kocsiba se tudnám beültetni. Mit csináljak?
2015. dec. 4. 22:20
1 2 3 4 5
 31/46 anonim ***** válasza:

8-as vagyok. Úgy gondolom, hogy az atszmádnak talán nincsen ehhez köze. De a stressz sajnos betegit. Én egy hipertóniát szereztem be a demens szülőm ápolása miatt...

Tényleg nagyon nehéz elfogadni, hogy a hozzátartozónk agya már nem működik rendesen.


Én sokat jártam a pszichiátriai szakrendelésen, csináltak mri-t, vérvizsgálatot, tisztázva is lett, hogy alzheimer-kór, kapott egy gyógyszert, aztán ennyi. Minden évben megcsináltak egy MMSE nevű tesztet, az asszisztens, tiz perc alatt, megállapitották, mennyit romlott az állapota és kész. Ennyit foglalkoztak vele. Gyakorlatilag azonnal leirták a diagnózis felállitása után. Orvos többé rá se nézett. Minden a családra van hagyva. Nekünk négy év volt, de ő már nagyon idős volt, 90 felett... Vagy beadod ápoló otthonba, ha egyáltalán beveszik - havi nagyon sokezer pénzért, vagy csinálja a család, ahogy birja. Tudok olyanról, ahol 15 éve tart... Sorscsapás sajnos.


A paranoia ráadásul olyan, hogy egy vizsgálaton képes teljesen épelméjűnek láttatni magát. Bár annak alapján, amit leirtál - higiénia elhanyagolása pl.- ez is már a demencia része.


Pénzügyeket rendezzétek, esetleges függőben lévő családi dolgokat - közös tulajdon, stb.- rendezzétek.


Sok türelmet kivánok.

2016. júl. 6. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/46 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Nem tudom mit tehetnék még, orvoshoz nem tudom elvinni, többször is megpróbáltam már. Keresem folyamatosan a lehetőségeket, de úgy tűnik amíg más miatt nem kerül pl kórházba addig nem tudok orvosi segítséget kérni, mert a háziorvos is elzárkózik attól hogy elinduljon valami. Egyenlőre csak várni tudok és reménykedni hogy hamarosan történik valami, ami segít...
2016. júl. 6. 23:10
 33/46 A kérdező kommentje:
Újabb esemény van nálunk. Anyám mostmeg hozzánk akar költözni, mondván hogy a télen beteg lesz és nekem ápolnom kell...!!!! hát nem is tudom......
2016. júl. 25. 19:10
 34/46 A kérdező kommentje:
Megkérdeztem tőle hogy ha szerinte éheztetem a gyerekeimet, lopni járunk hozzá, meg kiszúrjuk a biciklije gumiját akkor hogy akar nálunk lakni? Hát ő nem mondott ilyet.....
2016. júl. 25. 19:13
 35/46 anonim ***** válasza:
Készülj fel rá, hogy azt is elfelejti, ha megfőzte a levest, tiz perccel utána még le is fogja tagadni, sőt, azt mondja, hogy te főzted és te sóztad el a levest. Ameddig képesnek látjátok az önálló életre, addig ne költöztessétek magatokhoz. Utána meg muszáj lesz, vagy pedig ápolót kell mellé fogadni. Ha odaköltöztetitek, akkor a család életét hazavágja. Ha gyerekek vannak a családban, akik még nem felnőttek, azokkal meg kell értetni hogy ő beteg, azért viselkedik időnként elviselhetetlenül. Teljesen felesleges agyalni azon, hogy tegnap mit mondott, meg tegnapelőtt, vagy husz perccel ezelőtt, ugyanannak az ellenkezőjét is mondja akár tiz percen belül is. Ha odaköltöztetitek, akkor valahogy meg kell oldani az elkülönitését, kulcsra kell zárni a szobákat, a fontos iratokat, pénzt elrakni biztonságos helyre, mert pakolászni fog, rendezkedni, a kulcsok elvesznek, bezárja magát, minden kulcsról legyen legalább egy másolat, szekrények fiókok kulcsáról is... nem akarlak rémisztgetni, csak hát ez ilyen betegség.
2016. júl. 26. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/46 anonim ***** válasza:
Még egy dolgot irnék, előző válaszoló vagyok, 8-as. A paranoiára adnak gyógyszert, ugynevezett neuroleptikumokat. Ezek "idegbénitó" hatásuak. Meglehetősen gyakran taccsra vágják a betegeket. Utána nem ordit, de önellátásra képtelenné válik, zombivá lesz. ezt csak azért irom, hogyha pszichiátert hivsz hozzá, és ilyen gyógyszert ir föl, akkor készülj föl a mellékhatásokra. Lehet választani, melyik a jobb, hogyha időnként ordit vagy hogyha öntudatlanul fosik...bocsánat, nem tudtam finomabban megfogalmazni. A gyereked kicsi, ezt vedd figyelembe az odaköltöztetésnél... azt hiszem, inkább az ápolói felügyeletet javasolnám, mert a gyerekedre nagyon rossz hatással lehet, hogyha napi szinten értelmetlen ordibálások közt kell élnie. Egy felnőtt is nagyon nehezen kezeli ezt a helyzetet.
2016. júl. 26. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/46 A kérdező kommentje:
Köszönöm Kedves 8-as! Nagyon sokat segítesz a hozzászólásaiddal. Magam is úgy gondolom hogy amíg nem muszály addig nem kellene magunkhoz költöztetni, mert így is nehéz vele, a gyerekeim eddig is túl sokat láttak és hallottak már. Dolgozom így nem tehetem meg hogy otthon maradjak ápolni és vigyázni rá mert akkor meg a gyámügy jön hogy a két fiamat elvigye intézetbe. Mert ugye ilyenkor nem jár ápolási díj.... Másfelől meg nem csak néha ordítozik hanem hetente többször is...akár másnaponta képes átjönni apróságokkal és fenyegetni, orditani. Az az érzésem hogy addig el sem megy haza amíg nem sikerült felbosszantania. Ha ez megvan akkor megsértődve hazamegy. Sajnos.
2016. júl. 26. 22:33
 38/46 A kérdező kommentje:
A mi lakásunkban nem nagyon lenne hely (2 és fél szobás és 4-en vagyunk)ezért felajánlottam neki hogy a különálló nyárikonyhát felújítjuk, berendezzük neki és oda jöhet. Hát neki az nem jó, ő a szobánkban akar aludni...
2016. júl. 26. 22:40
 39/46 A kérdező kommentje:
Újabb esemény történt. Húsvét nagypénteken kezdődött. Anyu eljött hozzánk váratlanul hogy hol vannak a gyerekei.Nem jöttek haza! Ordibált, és az ablakot dobálta kővel! Aztán napokig fenyegetőzött mert szerinte nálam vannak. A két unokáját kereste név szerint de mikor jelen voltak akkor meg nem ismerte meg őket! Járkált a lakásunkban és szólongatta őket hogy jöjjenek elő. Még a wc-t is felnyitotta.Mikor nem találta akkor ordított hogy hová tettem őket! Feljelent, börtönbe fogok kerülni stb. Megint az ablakot akarta beütni egy bottal. Nagyobbik fiam (aki 19 éves) fékezte meg, aztán meg őt kezdte ütni! Kihívtuk az ügyeletet akik azt mondták vigyük be a sürgősségire. Bevittük. Megvizsgálták: vérvétel, vérnyomás, agyi ct, pszichiátria- haloperidol dupla adag. Egy nővért pofon vágott.Vélemény: magas vérnyomástól agrasszív.Fülbevalót elvették tőle, visszakapta, de azóta nincs meg. Nem tudja hol van, nem is keresi. Belgyógyászaton vérnyomása rendben volt. Hazahoztuk. Ma azzal hívott fel hogy hol a Karcsi. Karcsi az apukám volt és 11 éve sajnos betegségben halt meg.
2017. máj. 3. 22:34
 40/46 A kérdező kommentje:
A vizsgálatok szerint enyhe agyi érelmeszesedése van.
2017. máj. 3. 22:38
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!