Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan vigyem 72 éves anyámat...

Hogyan vigyem 72 éves anyámat pszichiáterhez?

Figyelt kérdés
Anyám állantóan ordít, agresszív. Elfelejti amiről beszéltünk. Az a rögeszméje hogy megfázik, beteg lesz. Ezért havonta kell fűtésszerelőt hívni, mert azt állítja hogy nem fűt a készüléke. Mellette egy helyiségben kályhával is fűt. Kiskályhát szénnel rak meg, mellette a bútor már megolvadt. Állandóan 30 fok van nála. Nem emlékszik hogy asztmás vagyok. Ha köhögök akkor megkérdezi hogy megfáztam e. Bezárkózik, nem megy sehová. A tv távirányítót nem tudja használni. Éjszaka idegeneket lát a kapuban állni. Nem takarít, tiszta kosz nála minden, de nekem sem engedi hogy takarítsak, kizavar olyankor. Pedig tiszta pókhálós a fal és koszosak már a bútorok. Azt állítja nálam minden tiszta. A háziorovst kértem vizsgálja meg mi lehet vele, de ő mindent rendben talált. Teljesen beszámítható. Ha kérem akkor ad beutalót pszichiáterhez. Viszont elvinni nem tudom hogy tudnám mert nincs betegségtudata. Ordítana veszekedne ha megpróbálnám, szerintem a kocsiba se tudnám beültetni. Mit csináljak?
2015. dec. 4. 22:20
1 2 3 4 5
 11/46 A kérdező kommentje:
Kedves 8-as! Mesélnél egy kicsit? Sok mindent hallottam a betegségről,de mégis érdekelne olyanok tapasztalata akik érintettek ebben.
2015. dec. 21. 22:41
 12/46 anonim ***** válasza:
8-as vagyok. Hát, mit meséljek? Mi már 6 év után a végstádiumnál tartunk, hónapok óta járásképtelen... állásomat fel kellett adnom, bőröndből élek, mert ide kellett költöznöm, egy pici szobába, stb. és reménykedem, hogy a saját pszichémet képes leszek nagyjából épen megőrizni, bár amin egy alzheimeressel át kell menni, az nem felejthető sajnos soha-soha többé... Neked az a javaslatom, hogy valamilyen módon juttasd el anyukádat egy alzheimer szakrendelésre, csináljanak nála agyi CT-t, az elég korai stádiumban kimutatja, ha azt irják rá, hogy athropia cerebri et cerebelli, akkor lehet aggódni... amiket irsz, ahhoz hasonlók sajnos nálunk is megestek - nekiállt pl. szerelni, ablakot, redőnyt, fiókot, és minden tönkrement ettől, korábban ezermester volt... boltban átverték többszáz forintokkal , miközben olyan fejszámoló volt korábban hogy ihaj... vonaton utazva is történt valami, máig sem értjük, hogy mi, fiatalok nekiestek macerálni , nagyon kétségbeesve szállt le, pedig korábban imádott vonaton utazni és sokat is utazott, sok-sok furcsaság történt, amire nem figyeltünk fel... kertben dolgozva összekeverte a permetezőszereket és leégetett minden növényt. fél életében ebből élt, óriási tapasztalata volt a növényvédelemben. Az alzheimernek vannak fizikai jelei, amit a pszichiátrián a ct-vel ki tudnak mutatni. Van egy MMSE teszt, ezt megtalálod a neten, ezt megcsináltatják mindenkivel, aztán félévenként megismétlik, igy állapitják meg az állapotromlást. Ennek része az órarajzoltatás is. Volt olyan ismerősöm, akinek anyukája egészségügyi szakemberként egész életében másokat segitett, és az alzheimer-kór gonosz rosszindulatú kis öregasszonnyá tette, a lánya rendkivül nehezen emésztette meg... pedig a betegség váltotta ezt ki, sokaknál személyiségromboló hatású. Nálunk ez nem volt szerencsére. Ugyancsak sokaknál tünet a váratlan agresszivitás, a pszichiáter orvos nem is engedi túl közel magához a betegeket fizikailag, ezt én sokáig nem értettem, sértőnek találtam, aztán elmagyarázták... nehéz, nagyon nehéz. Keressél szakértő segitséget, aki megvizsgálja és el tudja dönteni, hogy alzheimer-e vagy sem, többféle demencia van. De kérdezzél nyugodtan, amire kiváncsi vagy, szivesen válaszolok, amire tudok.
2015. dec. 22. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/46 anonim ***** válasza:
8-as vagyok. Az alzheimer-szakrendelésen a sorstársakkal beszélgetve rémes történeteket lehetett hallani. Volt, akik az utolsó percben értek oda a mamához, aki fázott és behordta a fát a szoba közepére és csak azért nem gyújtotta meg, mert nem találta meg, hova tette a gyufát... 34 fokot mértek a lakásban, a kályha majd szétrobbant .de ő fázott. A higiénénés dolgok teljesen leépülnek a betegség folyamán, ez nagyjából minden betegre jellemző, bepisil, a szoba közepére pisil, a székre, az ágyba, nincs tudatában hova. Ilyenkor már 24 órás felügyelet kell.
2015. dec. 22. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/46 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Hát nálunk is állandóan gond van fűtéssel, mindig 30 fok van nála és azt mondja hogy az nem olyan nagyon meleg... a kályha szintén majd szét robban. Illetve most annyi változás van hogy mostmeg a tv rossz mindig. hogy nem lehet bekapcsolni, hol kép nincs... Hetente járunk mindenféle szerelőkhöz. Múltkor anyám felhívott hogy fáj a feje, nincs jól, mondtam rendben elmegyek segítek. Mivel igazoltan magas vérnyomásra szed gyógyszert kértem hogy mérjük meg a vérnyomását. Vérnyomást mérni ugye kényelmes teshelyzetben hátradölve kell, ezért mondtam neki hogy üljön le egy másik székre, megmérni a vérnyomását. Hát azt mondta márpedig ő nem ül át, és hisztizett, ordított. Nem tudtam neki még megmérni sem. Nagyon felhúzom magam ilyeneken. Nehezen viselem tőle ezt a viselkedést...
2016. jan. 11. 22:26
 15/46 anonim ***** válasza:
8-as vagyok. Próbáljatok meg családilag felkészülni, hogy állandó felügyeletre lesz szüksége... lehet, hogy az agresszivitás hamar elmúlik (romlik a szellemi állapot, lecsendesedik), de nem biztos. Tisztázni kéne, hogy alzheimer-e vagy sem. Másfajta pszichés okból is van időskori személyiségváltozás. Az Alzheimer fizikai változás az agyban, nem rosszindulatból változott meg, hanem bizonyos agyi tevékenységek működése romlik el. Kitartást kivánok nektek.
2016. jan. 12. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/46 A kérdező kommentje:
Kedves 8-as!Köszönöm!
2016. jan. 12. 18:59
 17/46 A kérdező kommentje:

Mostanában képzeljétek úgy tűnik elmúlt az agresszió. Persze továbbra sem lehet vele értelmesen beszélgetni, mert a beszélgetést nem tudja követni, ha beszélek hozzá hosszabban látom az arcán hogy teljesen mereng maga elé.

Furcsákat továbbra is mond, hogy pl azt mondja nekem a lányának, hogy elmentem a párom sírjához. Tehát a saját apámról beszél....

2016. febr. 15. 19:43
 18/46 A kérdező kommentje:
Ja azt még elfelejtettem hogy mindig mondja hogy valaki áll a kapuban. Mindig egy férfi sötétben. Kérdeztem tőle hogy a kutya ugatja e, azt mondja hogy nem. Ez kb. 3 hetente, havonta előfordul...
2016. febr. 15. 19:47
 19/46 anonim ***** válasza:
8-as vagyok. Sajnos, amit leírtál, abból arra lehet következtetni, hogy romlott az állapota... voltatok szakorvosnál?? Muszáj lenne. Létezik olyan gyógyszer, ami ebben a szakaszban még képes lassítani a szellemi leépülés folyamatát, és ez nektek, akik leendő ápolói lesztek, segítség. Tipikus tünet, hogy már nem élő személyeket keres, velük akar találkozni, "haza" akar menni, stb.
2016. febr. 18. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/46 A kérdező kommentje:
Kedves 8-as! Már nem élő személyeket még nem keres, csak ezek a tünetek vannak amiket eggyel feljebb leírtam. Ma pedig nem ismerte meg azt az asztalost aki kb. 6 éve dolgozott nála. Szakorvoshoz nem tudom elvinni azok miatt amik miatt már korábban is. A háziorvos abszolút nem veszik komolyan amiket mondok neki, szerinte teljesen ép elméjű és maximálisan beszámítható!Idézve szavait: "olyan messze van a beszámíthatatlanságtól mint Makó Jeruzsálemtől!" Persze erősködhetnék hogy adjon beutalót, de még mindig ott van az anyám akit sehogyan sem tudok rávenni hogy menjünk el....
2016. febr. 18. 16:42
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!