Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan vigyem 72 éves anyámat...

Hogyan vigyem 72 éves anyámat pszichiáterhez?

Figyelt kérdés
Anyám állantóan ordít, agresszív. Elfelejti amiről beszéltünk. Az a rögeszméje hogy megfázik, beteg lesz. Ezért havonta kell fűtésszerelőt hívni, mert azt állítja hogy nem fűt a készüléke. Mellette egy helyiségben kályhával is fűt. Kiskályhát szénnel rak meg, mellette a bútor már megolvadt. Állandóan 30 fok van nála. Nem emlékszik hogy asztmás vagyok. Ha köhögök akkor megkérdezi hogy megfáztam e. Bezárkózik, nem megy sehová. A tv távirányítót nem tudja használni. Éjszaka idegeneket lát a kapuban állni. Nem takarít, tiszta kosz nála minden, de nekem sem engedi hogy takarítsak, kizavar olyankor. Pedig tiszta pókhálós a fal és koszosak már a bútorok. Azt állítja nálam minden tiszta. A háziorovst kértem vizsgálja meg mi lehet vele, de ő mindent rendben talált. Teljesen beszámítható. Ha kérem akkor ad beutalót pszichiáterhez. Viszont elvinni nem tudom hogy tudnám mert nincs betegségtudata. Ordítana veszekedne ha megpróbálnám, szerintem a kocsiba se tudnám beültetni. Mit csináljak?
2015. dec. 4. 22:20
1 2 3 4 5
 21/46 anonim ***** válasza:
8-as vagyok. Nem tudok tanácsot adni. Mi későbbi fázisban vittük orvoshoz, de jobb lett volna előbb, talán hatásosabb lett volna a gyógyszer. Dehát nem tudtuk, miről van szó, minden furcsaságot az öregségére fogtunk. Apu nemrég meghalt. Hat évvel az első tünetek megjelenése után, kb. négy éve mentünk szakorvoshoz, nem tudom, hogyha korábban kezdik a gyógyszerelést, akkor mi lett volna. Egy koponya CT alapján el tudják dönteni, hogy alzheimeres-e. Háziorvosi beutaló nélkül ez nem megy. Patthelyzet.
2016. febr. 21. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/46 A kérdező kommentje:
Kedves 8-as! Fogadd részvétemet!
2016. febr. 24. 22:35
 23/46 A kérdező kommentje:

Anyu mostanában állandóan hallucinál. Persze az ordibálások megmaradtak...Az mondja hogy éjszaka, hajnalban és napközben is telefonon hívogatja valaki. Van hogy csak egyet csörög a telefon, van hogy valaki beleszól, de olyan halkan hogy ő nem érti mit mond. Ilyenkor kitalál valakit az ismerősök közül és arra haragszik. Elmentem a telefonszolgáltatóhoz ezügyben és sajnos rajtam és családomon kívül senki sem hívta abban az időpontokban...

A háziorvosának jeleztem is, de ő csak egy beutalót adott hogy vigyem el szakrendelésre... hiába hiszen nem jön el velem hiába meséltem el hogy nem hívja senki, nem akar eljönni, és azt hajtogatja hogy neki semmi baja nincs!

Mindenhol csak falakba ütközöm, és nem tudok vele sajnos mit kezdeni.... Van esetleg olyan pszichiáter aki házhoz jön.....?

2016. júl. 4. 22:38
 24/46 anonim ***** válasza:

8-as vagyok. Nem tudom, hol laksz, de lehet, hogy magánpszichiátert tudsz házhoz hivni. Kisebb városban nem biztos, Budapesten vszinű. Ez a jelenség a paranoia, téveszmék. Nincs rá gyógyszer. Adnak rá eztazt, de több esetről hallottam, amikor lényegesen rosszabbá vált a beteg állapota a gyógyszertől, mert az önellátóképessége megszűnt. Az agyra ható gyógyszereknek sok a mellékhatása. Most milyen gyógyszereket szed?

Azt hiszem állandó felügyeletre lesz szüksége Édesanyádnak, a demenciája előrehaladottabbá válik. Háziorvos mit mondott? Bár sajnos erre hatásos gyógyszer nincsen, ezeket az éveket végig kell csinálni, de rohadtul nehéz.

A paranoiának jellemzője, hogy egy vizsgálatnál abszolut jó eredményt képes produkálni és életvitele is külső szemlélőnek normálisnak tűnik. Sajnos gyakorlatilag nem lehet vele mit kezdeni... Ha tudsz pszichiátert hivni, ird majd meg mit javasolt, mit tett?

2016. júl. 5. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/46 A kérdező kommentje:

A háziorvos semmiben nem segít, azt mondja hogy ha a beteg nem mondja el a panaszát akkor ő a hozzátartozó kérésére a betegnek nem adhat beutalót! Nekem adott beutalót de ugye én meg nem tudom rávenni hogy eljöjjön, ezért gondoltam hogy hátha van olyan orvos aki házhoz jön. A háziorvos egyébként mikor kint volt nála akkor teljesen rendben találta! De ha ez így van akkor miért hallucinál? Miért olvasztja meg télen a bútorokat a 30 fokos meleggel, és még így is fázik...!? Miért ordít állandóan semmiségekért? Félrebeszél néha, régen történt dolgokat teljesen másként mesél el mint ahogy volt, vagy olyanokat mesél el, amikor én is ott voltam, úgy mintha nem tudnék semmiről, aztán mikor mondom hogy tudom, ott voltam, akkor már rögtön ordít hogy had mondja el!!!

Egyébként magas vérnyomásra szed már 15 éve ugyanazt a gyógyszert. Szerintem a gyógyszer már nem lehet hatásos, ezért az agyi vérkeringése nem jó....Ezt is mondtam a háziorvosának, erre azt mondja hogy ha a beteg nem panaszkodik erre akkor ő nem tehet semmit. Ha ordít, hívjam ki a mentőket...

2016. júl. 5. 23:27
 26/46 A kérdező kommentje:
Egy kis faluban lakunk, pszichiátriai szakrendelés legközelebb hozzánk 20 km-re van.
2016. júl. 5. 23:34
 27/46 A kérdező kommentje:
A jelenlegi helyzet 10-11 éve kezdődött, mikor édesapám meghalt. Akkor vettem észre anyun hogy ha beszélek hozzá közben máshol járnak a gondolatai, nem figyel rám, aztán később mindig csak magáról beszélt. Mi történt vele, hogy telt a napja, kivel találkozott.Kb. 3-4 féle ételt főz állandóan. Aztán jöttek az ordibálások, a rosszindulat. Feledékenység és a lakás takarításának teljes hiánya. Szerintem nem tisztálkodik rendesen és vizelettartási problémái is vannak. Ha elviszem pl templomba, míg nem kezdődik az istentisztelet addig hallhatóan beszél a jelenlévőkről, tehát kibeszéli az ismerősöket, akik szerintem hallják. Nagyon kellemetlen. Néhány hete temetésen voltunk, hallhatóan beszélt arról hogy bemegy a ravatalozóba, és én is menjek,de én nem akartam, így elkezdett vitatkozni. Aztán bement egyedül és mikor kijött szintén hallhatóan elmondta hogy szegény halott milyen fehér volt....A 6 éves óvodás gyerekem előtt (aki az ő unokája) szemrebbenés nélkül beszél a halál kényes részleteiről, ki hogy nézett ki mikor meghalt stb. azt sem tudom hogy vigyem odébb a gyereket hogy ne hallja. De az unokáját sem fogadja el, mert az apukájával nem vagyun házasok, erre hivatkozik. Ezért nem az unokája. Pedig ugyanúgy élünk mint a házasok.
2016. júl. 6. 00:00
 28/46 A kérdező kommentje:
Meg időközben megrágalmaz hogy elloptunk ezt és ezt. Pénzt kérünk tőle állandóan. Haragszik rám mert állítólag elmondtam a páromnak hogy anyám hol tartja a megtakarított pénzét a lakásban, pedig egyszer ő mondta el mindkettőnknek. A lakáskulcsát visszakérte mert nehogy bementjünk mikor nincs otthon és meglopjuk. Ha kölcsön kérünk valamit és nálunk van pl 1 hétig vagy pár napig már jön és fenyegetőzik, hogy adjuk vissza mert az az övé (ha nincs rá szüksége éppen akkor is - pl. mérleg)és rendőrségen feljelent és elvitet a rendőrökkel.
2016. júl. 6. 00:08
 29/46 anonim ***** válasza:

8-as vagyok. Paranoia. Sajnos a háziorvosotok vagy nem áll a helyzet magaslatán, vagy csak mellébeszél, és nem akarja egyértelműen megmondani, hogy hiába viszed bárhová, erre nincsen gyógyszer, ezzel kell együttélni. Nagyon kellemetlen vele bárhova elmenni, mert mindenütt számitani kell a veszekedésére, kiabálására...


egy cikk

[link]



Megváltozott a személyisége. A gyereked még nagyon kicsi, ez még nehezebbé teszi a dolgodat... A meglopatásos téveszmék kifejezetten jellemzőek az időskori demenciára. A vérnyomását meg tudod mérni? Nem befolyásolja egyébként a gondolkodási zavarait. Attól, hogy régóta szedi rá a gyógyszert, az még lehet jó. Együttérzek veled, sajnos ismerős a probléma... Az ember tehetetlen. Ha valahogy tudsz pszichiátert hivni, elég nagy a valószinűsége, hogy semmit nem tud elérni. Antipszichotikumokat adnak, de nagyon sok a mellékhatásuk.


[link]


Van még egy gyakorlati javaslatom. Mindenféle kulcsról szekrénykulcsokról is - legyen másolatod, ha nincs, akkor csináltass.

2016. júl. 6. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/46 A kérdező kommentje:
Kedves 8-as! Köszönöm a válaszod!Lehetséges hogy paranoia. Az a legrosszabb hogy nem tudom mi a betegsége! Sokkal könnyebb lenne ha tisztáznánk egy orvosi vizsgálattal, hogy mi a gond és aszerint élnénk tovább a mindennapokat, de így....! Csak a fenyegetés, gyanusítás, ordítás, állandó félelem hogy mikor miért fog ordítani. Félek tőle, mert mindig sírok ha találkozunk!A tíz év alatt asztmás lettem és a stressz miatt mellkasi fájdalmaim vannak. Fogalmam sincs mi lesz ennek a vége....
2016. júl. 6. 18:18
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!