Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Felnőttkori elakadás, identitá...

Felnőttkori elakadás, identitáskrízis: kitől tudnék érzelmi támogatást kapni, hogy legyen önbizalmam, motivációm?

Figyelt kérdés

Jó ideje mentális problémákkal küzdök, jelenleg munkahelyem sincs, mert pár hónapja felmondtam több évnyi bolti kulimunka után, jelenleg is munkát keresek meglehetősen kevés sikerrel.

A szüleimnél élek, akik anyagilag tudnak támogatni (bár tőlük tényleg csak akkor kérek, ha nagyon muszáj), ugyanakkor érzelmileg a legkevésbé sem. Amióta az eszemet tudom terhes számukra a jelenlétem. Ha bármikor bármi problémám adódott (pl. gyerekként összevesztem a barátnőmmel, bántottak a suliban, stb.), akkor vagy lekoptattak, mondván, hogy ne fárasszam őket, mert ebben úgysem tudnak segíteni, oldjam meg, vagy meghallgattak ugyan, de jött mellé a kioktatás, miszerint maximálisan megérdemeltem, amit kaptam, mert nem tudok viselkedni, egy életképtelen, fárasztó idióta vagyok, és sürgősen meg kellene változnom, ha azt szeretném, hogy valaha is el tudjanak viselni engem hosszú távon.


Az a probléma, hogy rengetegszer próbáltam már "kitörni", kezdeni magammal valamit az életben, pl. tanulmányi szinten, de sokszor az első adandó nehézségnél visszatáncoltam, megfutamodtam, feladtam, mondván "úgysem fog sikerülni".


Mindennek egyenes következménye, hogy itt állok 30 évesen és se egy normális papír nincs a kezemben, se karrierem nincs, se pénzem, se párkapcsolatom (az összes, amibe kezdtem, mind toxikus volt, egy ideje már nem is próbálkozom az ismerkedéssel sem), gyakorlatilag barátaim sincsenek, és semmi, de semmi nincs az életemben, amire kicsit is büszke lehetnék, amit fel tudnék mutatni.

Talán a hobbim (rajzolás) az egyetlen, ami úgy-ahogy tartja bennem a lelket, de hiába osztom meg a rajzaimat internet-szerte, többnyire a kutyát nem érdekli, így gondolom abban sem lehetek valami jó.


Lényeg, ami lényeg, szeretnék normális, társadalmilag megbecsült álláshoz jutni, szeretnék továbbtanulni, képezni magam, szeretnék megteremteni magamnak egy jobb életet, ahol végre harmóniában lehetek önmagammal, de valahogy hiányzik belőlem a belső motiváció, a kitartás, a tűz, egyszerűen nincs életkedvem és energiám, ami megadná a kezdő lökést. Mostanra konkrétan ötletem sincs, hogy miben vagyok jó, milyen munka illene hozzám. Amikor az érdeklődési köreim, hobbijaim mentén indultam el, azokkal rendre befürödtem, úgy éreztem, ezekben vagy nem vagyok elég jó, ahhoz, hogy meg tudjak belőlük élni.


Bár igazság szerint az sem tudom, hogy merre induljak, mert mint mondtam, hiába jelentkeztem nyár eleje óta lassan 300 állásra, egyszerűen nem akarnak olyan helyen alkalmazni, ami mellett tudnék fix. időpontos képzésre (pl. nyelvtanfolyam, levelező vagy nappali képzés) járni. Egyszerűen nem tudom magam interjúkon "eladni". Hiába írom át az önéletrajzomat, hiába készülök fel, hiába bújom a netet állásinterjús tanácsok után, hiába tudom elméletben, hogy mit kellene mondani, gyakorlatban egyszerűen képtelen vagyok megnyerő hatást kelteni.


Mint mondtam, a szüleim egyáltalán nem támogatnak érzelmileg, máshoz (pszichológus, barátok) meg sajnos nem tudok fordulni pénz és kapcsolatok híján.


Mit tegyek? Honnan szerezzek érzelmi támogatást, önbizalmat, ami a jó kisugárzáshoz szükséges? Honnan kaphatnék visszajelzést az erősségeimről, kompetenciáimról ?



aug. 14. 11:32
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
100%
TB alapon is van pszichológus, sajnos valószínű,hogy nem egyből fognak fogadni,de jelentkezz be szerintem.
aug. 14. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
54%
Tapasztalatom- pszichiáterhez, pszichologushoz fordulni nincs ertelme, mert kb 20 ezer per alkalom, és az ég - világon semmilyen értelmes dolgot nem tudnak tanácsolni. Sajnos arra jöttem rá az évek során, hogy ha nem tudsz magadon segíteni, akkor b.hatod☹️
aug. 14. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
100%
Az írásodból átjön,hogy egy kifejezetten intelligens ember vagy, választékosan írsz, jó helyesírással. Ne add fel! Amíg nem jutsz el pszichológushoz,addig használd ki az internet adta lehetőségeket,olvass pszichológiai tárgyú könyveket,nézz videókat yt-on (Almási Kitti,Csernus,Fulfilled.hu).
aug. 14. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
100%
Kétlem, hogy Csernus olvasása segítene. Ő maga irta, hogy az nem úgy működik, hogy valaki ilyen könyveket olvasgat, és megváltozik az élete.
aug. 14. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
100%
4.: Csernusról nekem sincs túl jó véleményem, de önmagában a pszichológusok írásainak olvasása nem árt, inkább használ. Több szerzőt kell olvasni, mert többféle a szemléletük, érdemes nemcsak egyfélét megismerni.
aug. 14. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 A kérdező kommentje:

Az a szomorú, hogy tudom mi lenne a legjobb kezdő lépés az életem jobbá tételéhez, tudom, hogy merre kellene elindulnom, csak többnyire külső tényezők (munkáltató, pénzhiány) akadályoznak.


Ez pedig a továbbtanulás, továbbképzés lenne. Fizetős képzés jelenleg kilőve, az egyetemről már erre a tanévre lecsúsztam, legfeljebb a munkaügyi központ által indított felnőttképzés lehet opció.


Mindazonáltal sajnos hiába tatarozgatom folyamatosan állásra szabva az önéletrajzomat, képtelen vagyok általa demonstrálni az alkalmasságomat. Ha feltüntetem a be nem fejezett egyetemet, képzéseket akkor lustának, megbízhatatlannak fogok tűnni, ha pedig kihagyom, akkor lyukak lesznek az önéletrajzomban. Sajnos rendre rátapintanak ezekre a "kínos" pontokra. Kimagyarázni érdemben nem tudom, a hazugság sem megy.


Ráadásul hiába szeretnék én szellemi munkakörre váltani, ha csupán diákmunka tapasztalatom van ilyen téren, amit több évnyi bolti droidmunka követett. Sajnos erre sem tudok érdemi magyarázatot adni. Még ha heti pár alkalommal be is jutok egy-egy interjúra, rendre belesülök a saját szavamba. Ha megkérdezik, hogy miért szeretnék pályát módosítani, többnyire azt felelem, hogy úgy érzem jobban fedi a kvalitásaimat, szeretnék új kihívásokat, stb-stb. Kérdés, hogy akkor miért nem váltottam hamarabb, miért ragadtam bele a betanított munkakörbe hosszú évekre, ha ennél elvileg több van bennem? (Amúgy próbálkoztam, csak többnyire 1-2 hétnyi keresés és pár sikertelen állásinterjú után feladtam.)


Azt mégsem mondhatom, hogy depressziós voltam/vagyok. Az sem egy szerencsés válasz, hogy jelenleg is keresem a saját utamat, a helyem az életben és a munkaerőpiacon és szeretném magam továbbképezni. Sok helyen (főleg belépőszintű irodai munkákat pályázok meg) elve kizáró ok a továbbtanulás. Ha meg elhallgatom, lévén ez a fő motivációm, akkor motiválatlannak tűnök.


Akárhogy is nézem, ez egy patthelyzet. Szeretnék továbbtanulni, ugyanakkor a számláimat is kellene valamiből fizetnem (sajnos hitelem is van, mert a művészeti képzésemhez beszereztem egy csomó drága ketyerét). S ha már a művészetnél tartunk, kétségkívül élvezem és imádom, de sajnos egyfelől nem vagyok arról meggyőződve, hogy vagyok/leszek valaha is olyan jó, hogy ebből meg tudjak élni. Másrészről meg mostanság sokszor még az alkotásra sem tudom rávenni magam. Ha sikerül is, gyakran kiábrándító a végeredmény. Egyszerűen úgy érzem, hogy képtelen vagyok az alkotásra koncentrálni, ha mellette folyamatosan azon kattog az agyam, hogy a következő hónapban miből fogom kifizetni a számlákat.


Lényeg, ami lényeg, úgy határoztam, hogy szeretnék egy stabilabb kenyérkeresethez jutni, szerezni egy piacképesebb szakmát, diplomát. A művészetet pedig egyelőre meghagynám max. hobbinak és munka mellett, szabadidőmben fejlesztgetném magam, haladnék a saját kis személyes projektemmel. Csak az a szomorú, hogy így is egy csomó pénzt invesztáltam ebbe bele, ami elég nagy hiba volt. Igaz, ha a felszerelésem egy részét (pl. Macbook, digitalizáló tábla, festékek, stb.) eladogatnám, akkor juthatnék némi pénzhez.


Nem tudom, hogy az önismereti könyvek olvasása ténylegesen segítene-e a jelenlegi problémámon. Egyébként jómagam is szoktam tájékozódni a témában, kitöltöttem már egy csomó önismereti és pályaorientációs tesztet is, de sajnos többnyire nem túl piacképes állásokat dobott fel (művész, informatikus könyvtáros, író, dietetikus, mentor/tanácsadó, kutató). Kétségkívül élvezném ezeket, de sajnos egyik sem biztosít stabil elhelyezkedést, megélhetést. Ráadásul felmerül az az eshetőség is, miszerint torz az önképem és akkor hiába töltök ki akárhány tesztet, ha nem látom magamat reálisan.


Jellemre amúgy INFJ vagy INFP lehetek. A teszteken többnyire az előbbi jön ki, de utóbbi szerintem jobban passzol, lévén, az INFJ személyiség karizmatikus, belőlem pedig teljes mértékben hiányzik, ugyanis már egy jó ideje csak taszítani tudom az embereket magam mellől. Hogy ez veleszületett vonás, vagy a depresszió és az alacsony önbecsülés miatt van, azt sajnos nem tudom. Persze az is lehet, hogy valójában nem is vagyok introvertált, mert olykor vágynék azért az emberi társaságra, megértésre, szimplán csak a sok kudarc miatt váltottam "remete-üzemmódba" és abba a hitbe ringattam magam, hogy jobb ez nekem így.


Jövő hétre amúgy van időpontom egy pszichiáterhez (a szüleim felajánlották, hogy az első alkalmat fizetik), de egyetlen beszélgetéstől én sem várok csodát. Mindenesetre, hátha tud mondani bármi kicsit is biztatót, hogy miért érje meg életben maradnom, annak dacára, hogy amióta anno otthagytam az egyetemet záróvizsga előtt, azóta gyakorlatilag semmi sem jön össze az életemben. Félreértés ne essék, én szeretnék élni, de momentán nem látom a kiutat. Illetve látni látom (továbbtanulás), de pénz és megfelelő munkahely híján ezt nem tudom kivitelezni.


Ha kezdetnek sikerülne bejutnom egy olyan munkahelyre, ami egy műszakos, általános munkarendű és a közeg normális (magyarán nincs a kollégák/főnök viselkedése, hozzáállása miatt állandó gyomorgörcs), az kapásból valamennyi problémámat megoldaná.

aug. 15. 10:26
 7/31 anonim ***** válasza:
100%

Együttérzek veled. A baj a munkaerőpiaccal van. Merev életutakat várnának el. Ha valakinek volt pár sikertelen éve, már leírják. Azt, amit sok HR-es ma csinál, büntetni kéne. Ellehetetlenítenek embereket.

Ezt kellene azoknak elolvasni, akik szerint könnyű ma elhelyezkedni, csak az nem talál állást, aki nem akar, stb.

aug. 15. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
Ma olvastam, hogy Németországban jobbak az esélyek, kevésbé érdekli a munkáltatókat, ha korábban nem megfelelő karriered volt. Ha jól megtanulnál németül, lehet, hogy ott jobban sikerülne munkát találnod.
aug. 16. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
76%

Fentebb írták "Almási Kitti'" ő egy nagy semmi amúgy, egy kirakati arc csak. Közhelyes lózungokat puffogtat csak, egy mainstream ember. " klinikai szakpszichológus" hány ilyen van az országban . . .


Kérdező nyugi, az életben vannak hullámvölgyek, én 37 évesen voltam így, aztán egyszer csak bekopogott a szerencse, külföldi munka, amiből lett egy normális autó, tudtam feles önerővel házat venni, és megismerkedtem egy csodás nővel. pedig aztán nálam is összejött minden, haverok elköltöztek messzebbre, lett egy súlyos tüdőbetegségem és szintén muteréknál csöveltem.

aug. 27. 04:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
9-es: Almási Kittiről nekem jó a véleményem.
aug. 27. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!