Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Valami tanács depresszióra?...

Valami tanács depresszióra? Február közepére tudok időpontot kérni, magán orvoshoz.

Figyelt kérdés
Addig végem van. Valami tanács addig is?
2022. nov. 30. 14:49
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
61%
Fuss. Nekem nagyon bevált. Nem fogod rögtön érezni a hatását, de hosszútávon nagyon sokat segít a depin, mert dopamint termel. :)
2022. nov. 30. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
69%
+1 a futásra, ugyanezt akartam írni.
2022. nov. 30. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
19%
Szintén valamilyen edzés formát javaslok, életem legmélyebb pontján kezdtem el edzőterembe járni, azóta olyan jól érzem magam, mint még előtte soha.
2022. nov. 30. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
16%
a testmozgás jót tesz, de az időpontodat azért ne mond le
2022. nov. 30. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
60%
Többet legyél levegőn. Napi séta legyen meg akár boltba vagy bárhova, legyél emberek közt akármennyire se szeretnéd. Sajnos benne vagyok én is nyár óta..
2022. nov. 30. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
35%

Na most ezek a bölcs kommentek tök jók egy átlagos ember napi átlagos szorongás feloldására, de a depresszió más.


Én is, és sokan is próbálták ezeket, hogy egyél hagymát, fussál, menj keto-diétára, szívd a levegőt (mintha nem tennéd...) de klinikai depressziónak ez kb. fing. Segít igen, egy fingással.


Egy komoly, igazi, major depressziónak egy reggeli-félálomban lévő-fingásnyit fog segíteni ez a sok bölcs tanács.


Le leszek pontozva tudom, de nem érdekel, ez a tény sajnos.


Voltam bentfekvős pszichitárián is, én is próbáltam a mediációtól kezdve a zöldségekig, de 0. Na jó, nem 0, 1.


Kezelés kell. Pszichológus, pszichiáter, esetleg nyugtató gyógynövények.


Ajánlom a nervenflege-t, az tele van mindenféle nyugtató növény dologgal. Csak picit drága.


Meg esetleg az orbáncfű tea. Az már hasonlít az antidepresszánsokhoz, azért is van sok betegtájékoztatóra hogy orbáncfűt ne fogyasszon mert szinergetikus hatással van a kettő egymásra, de önmagában ameddig nem találsz megoldást egy próbát megér.

2022. nov. 30. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
21%

1


Neked szerintem fogalmad sincs a dopamine meg szerotonin, monoaminokról általában.


A belekben képződnek nagy részük.


Az, hogy termelődik dopamine, nem fogja jól érezni magát senki.


Attól érzi jól magát az ember, ha a dopamine bocsátódik ki vagy a visszavétel gátlódik.


Innen erednek a SRI meg SNRI-k: Serotonin Reputake Inhibitor, Serotonin-Norepinephrine Inhibitors.


És hiába termelődik neki 1000 milliárd hatásfokkal a futástól neki, a major depressziónál nem működnek ezek az agyban lévő utak rendesen, ezért kell szedni antidepresszánst.


Egyébként a savanyúságok, érlelt dolgok, kovászos uborka segít a monoaminok termelésében a belekben.

2022. nov. 30. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
84%

1-es vagyok. Ahogy elnézem neked is csak félinformációid vannak a témában, de legalább cserébe nagyon okosnak hiszed magad. Attól, hogy a bélrendszerben termelődik ezeknek a hormonoknak a nagy része, még nem jelenti azt, hogy a sportolás ne tudná befolyásolni a szintjüket. Kutatások bizonyítják, hogy a sportolás ugyan azt a hatást képes elérni, mint az antidepresszánsok. Annyi a különbség csupán, hogy a sportolással többet kell várni az eredményre, de cserébe tartósabb is.


"És hiába termelődik neki 1000 milliárd hatásfokkal a futástól neki, a major depressziónál nem működnek ezek az agyban lévő utak rendesen, ezért kell szedni antidepresszánst."


A szerotonin és a dopamin az idegsejtek közötti ingerületátvivő anyagok, ha ezeknek a szintje alacsony akkor sérül az információ csere az idegsejtek között. Gondolom te erre gondoltál a "nem működnek az utak rendesen" alatt. Az antidepresszánsok se csinálnak mást, mint vagy ezeknek az anyagoknak a termelődését növelik, vagy ezeknek az anyagoknak a termelődését szabályzó rendszereket fogják vissza. A sport is ezt csinálja: termeli az endorfint, dopamint és a szerotonint.


"Az, hogy termelődik dopamine, nem fogja jól érezni magát senki.



Attól érzi jól magát az ember, ha a dopamine bocsátódik ki vagy a visszavétel gátlódik."


Most konkrétan saját magadnak mondtál ellent.


Mindenesetre: a sport igenis működik, sokszor még jobban is, mint a gyógyszerek. Amiért úgy tűnik, hogy nem hatásos az az, hogy lassan alakul ki a hatás és a depresszióban szenvedő embereknek nincs elég motivációjuk, hogy beiktassák az életükbe a mozgást és kivárják amíg tényleg hatni kezd.

Ideiglenes megoldásnak viszont szerintem még mindig jobb, mint savanyú uborkát rágcsálni.

2022. nov. 30. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
27%
Rajtam pl a futás, séta csak rontott, mert csak azt lattam magam körül hogy milyen kietlen a táj… az sem mindig megoldás
2022. dec. 1. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
0%

8


Eléggé félreértelmezed a dolgokat és tudtlan vagy néhány dologban.


Kérlek nézz utána jobban, főleg a depresszió kezelésében és a farmakológiában.


A futás vagy egyéb ilyen aktivitás endorfinokat bocsát ki. Nem dopamine-t termel, hanem bocsát ki ennek köszönhetően. A futás egy rövid ideig tartja meg az endorfin szineket, de a depresszió kezelésében nem az endorfinok játszanak.


Egy klinikai depressziósnak meg nincs elég monoaminjee konstans szinten, ezért kell a rendszeres gyógyszeres kezelés. És nem is biztos hogy ilyen vagy olyan dopamine problémája van.


Ezért nem célszerű a teóriádra támaszkodni, hogy "jaj sok dopamine sok futás jó a depressziónak", nem. Sokszor a sok dopamine pont hogy rosszabbá teszi a helyzetet.


De nem tudom te miért beszélsz mindig dopamine-ről amikor a szerotonin receptorok vannak inkább jelen a betegségben. Ezért kell az orvos és a farmakológia aki és ami meghatározza hogy MAO gátló kell-e, vagy SRI, SNRI, NDRI vagy ciklikus antidepresszánsok.


Egyébként jó is lenne ha a teóriád szerint lenne a valóság, akkor mennék futni marathonokat és olyan euforikus lennék mint a halál.


"Attól, hogy a bélrendszerben termelődik ezeknek a hormonoknak a nagy része, még nem jelenti azt, hogy a sportolás ne tudná befolyásolni a szintjüket"


A szintjüket már megint. A depressziósnak nem az a baja, hogy nincs elég dopamine-ja (de inkább szerotonin), hanem az agyban lévő utak nincsenek rendben és ezért hívják mental disorder-nek azaz mentális rendellenességnek. És ahogy említettem, sokszor a sok monoamine okoz depressziót és szorongást. A futásod meg kontraproduktív lenne.


"Kutatások bizonyítják, hogy a sportolás ugyan azt a hatást képes elérni, mint az antidepresszánsok, tartósabb is." Erről egy igazi tanulmányt ha kérhetnék linkkel? Mert ha nem akkor ez csak böfögés.


Amúgy meg mi az, hogy tartósabb? Ez valami tejföl vagy mi amilyen koncepcióban van a teóriád?


"A szerotonin és a dopamin az idegsejtek közötti ingerületátvivő anyagok, ha ezeknek a szintje alacsony akkor sérül az információ csere az idegsejtek között. Gondolom te erre gondoltál a "nem működnek az utak rendesen" alatt"


Részben igaz. Alapból ez egy neurológiai eset. Nézz utána. De inkább segítek, mert szerint még ezzel is problémáid lesznek, utána nézni dolgoknak.


[link]


"Basic and clinical studies demonstrate that stress and depression are associated with atrophy and loss of neurons and glia, which contribute to decreased size and function of limbic brain regions that control mood and depression, including the prefrontal cortex and hippocampus"


Tehát a teóriáddal ellentétben a depresszió a kiváltó faktor ami már alapból kevés monaminokkal rendelkezik, ami az idegsejtek és a gliasejtek csökkenését okozzák, ami meg csökkenti az agy limbikus részéit, illetve a prefrontális kortex és a hiccocampus részeit. Szóval részben igazad van, részben nem.


"A sport is ezt csinálja: termeli az endorfint, dopamint és a szerotonint."


Ömm... és hol a norepinephrine? Mert az is fontos szerepet játszik a depresszióban.


Endorfint nem termel, hanem kibocsát max., megint.


Attól meg valóban vam dopamine és szerotonin kibocsátás, de minimális fokon. D


De légyszíves ne ragadj le ezen a termelés a megoldás dolgon örökké, mert a kibocsátástól érezzük jól magunkat.


"Az antidepresszánsok se csinálnak mást, mint a sport" - erre no komment. Nézz utána a farmakológiának mielőtt ilyen eszméletlen baromságot írsz.


"Az, hogy termelődik dopamine, nem fogja jól érezni magát senki.


Attól érzi jól magát az ember, ha a dopamine bocsátódik ki vagy a visszavétel gátlódik."


Most konkrétan saját magadnak mondtál ellent."


Megint. Nézz utána a farmakológiának. Nincs ellentmondás. Te még mindig a termelődésről beszélsz, én meg a kibocsátásról.


A visszavétel-gátlók a szinapszisban tartják a neurotransmittereket, mimikálva a kibocsátást, mert az agya nem képes magától termelni annyi monoamine-t, ennyiben van csak igazad, de ez megint a kocogással nem pótolható hosszú távon. A kibocsátás és termelődés szó nem tudom neked miért ellentmondás. De oké.


Egy picit kijavítalak ott az utolsó bölcsességednél.


Mindenesetre: a sport igenis minimálisan javíthat az általános közérzeten, de depressziósok vagy mentális betegek esetében aligha, mint a gyógyszerek. Azért nem hatásos a sportolás mert, hogy nem céloz olyan receptorokat amik a depresszióra vonatkoznak, nem antagonisták vagy inverz agonisták például. A depresszióban szenvedő embereknek nincs elég motivációjuk, hogy beiktassák az életükbe a gyógyszereket, mert ez egy stigma, és homeopátiás meg egyéb sokkal kisebb eredményt elérő megoldásokat (pl. sportolás) választanak (ha egyáltalán javít a helyzeten), ami helytelen, mert a major depressziót gyógyszerrel kell kezelni, nem pedig futással.


Általános egészség fenntartásáért, viszont a sportolás és a bélflóra helyreállítása egy jó döntés, de közel sem elegendő.


P.S: Kérlek szépen fejezd be az evangéliumaidat, hogy a sportolás az igazi antidepresszáns. Sok ember élete múlik ezen. Sokszor minél hamarabb történik a gyógyszeres, valódi hatékony kezelés és nem a futkározás meg kosárlabdázás. Lehet ha nem lennél ilyen ostoba hatással az mentális betegekre (mert sajos ők fogékonyak erre), akkor lehet helyetted életeket mentene meg és szignifikánsan javítana a páciens állapotán az egészségügy - orvos. Ha te azon a véleményen vagy és ahhoz ragaszkodsz, hogy a sportolás mindenre jó akkor vagy ettől elmúlik a depressziód vagy csak okoskodsz, vagy anti-gyógyszeres vagy - mindegy melyik, tartsd meg magadnak ezt a ködképet és ne vonj be másokat, mert árthatsz vagy ártasz vele.

2022. dec. 2. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!