Ha elmegyek szakpszichológushoz, akkor ő minden esetben próbál diagnózist felállítani, keres egy mentális betegséget?
8-as jól írja.
Pszichológus: egyetemet végzett
Az egészséges pszichés működést tanulja.
Klinikai szakpszichológus: egyetem után még több évig tanult. Ekkor tanul mélyebben a betegségekről. Betegekkel foglalkozhat.
Nemcsak klinikai szakpszichológus van. Van párterápiás tanácsadó szakpszichológus, stb.
Ők egészséges, de problémákkal küzdő emberekkel foglalkozhatnak.
Pszichoterapeuta képzettségű pszichológus: a klinikai szakpszichológus képzés után vehet részt terapeuta képzésen. 1 képzésen 1 terápiás módszert tanul. Pl kognitív viselkedésterápiását.
Ezzel a képzettséggel tarthat pszichoterápiát (kognitív viseljedésterápiát) egy betegnek. Ha analitikus terápiát szeretne tartani, akkor analitikus pszichoterápiás képzésen kell részt vennie.
Pszichiáter vagy bámilyen más ORVOS is részt vehet pszichoterápiás képzésen. Akár többfélén is. Utána ő is tarthat pszichoterápiát.
Elvégezheti a doktori iskolát a klinikai szakpszichológus. De ezzel nem orvosi címet kap. (közgazdasz is elvégezheti a közgáz doktori képzést)
A Semmelweis Egyetemen beutalóval ingyenes a kivizsgálás.
Sajnos mifelénk, aki a rendelőbe pszichologushoz szeretne menni, annak először a pszichiáterhez kell menni és ha egyetért a szükségességével, akkor átirányítja.
Egy területileg illetékes pszichiáterrel történő beszélgetésen kiderülhet, hogy érdemes-e ezt kivizsgáltatni. Ha igen, akkor ad beutalót kivizsgálásra. Ha úgy látja, hogy más lehet a baj, akkor eldöntheti, hogy arra inkább gyszert lenne jó szedni, vagy pszichológushoz fordulni, esetleg gyógyszerszedés mellett pszichológushoz járni.
Hány éves vagy?
Ebben a cikkben 18 éves kor alatt azt javasolják, hogy háziorvoshoz menjen az ember, az beutalja pszichiáterhez, a pszichiáter ad beutalót olyan helyre, ahol ezt kivizsgálják. Beutalóval az ingyenes helyekre lehet menni. A linken megadott oldalon vannak felsorolva, hogy hol végeznek ilyen vizsgálatot.
Pszichológus nem tud beutalót adni, ráadáaul aki nem annyira képzett, nem biztos, hogy a gyanút meg tudja erősíteni vagy el tudja vetni.
Magánba, fizetős kivizsgálásra nem kell beutaló.
Sima pszichiáter vagy pszichológus, klinikai szakpszichológus nem diagnosztizálhatja.
Ebben a cikkben írják le, hogy ki diagnosztizálhat, ki nem.
Pszichológus: nem diagnosztizálhat
5 éves képzésen vett részt.
Szakpszichológussá további 2-4 éves képzés után válhat.
Tanácsadó szakpszichológus (gyermek, párkapcsolati stb): nem diagnosztizálhat
Problémákkal, gondokkal, elakadással lehet menni hozzá.
Klinikai szakpszichológus:
Diagnosztizálhat. Pszichés betegekkel foglalkozhat
Terápiát nem tarthat
Orvos és klinikai szakpszichológus részt vehet pszichoterápiás képzésen.
Terápiát csak terapeuta képzettségű pszichológus tarthat. Ez a legmagasabb szint.
7-es, szerintem nagyon jókat írsz (különösen a későbbi pontosítással együtt), köszi szépen!
Remélem jársz még erre, szeretnék kérdezni:
Milyen tünetek alapján diagnosztizáltak nálad Aspergert?
Feltételezem, hogy eléggé rejtve lehetett nálad és nem annyira szembetűnő, ha több szakpszichológus sem vette észre. (Ro' alapján sem, de ezt nem részletezném itt)
Igaz, hogy elég speciális érdeklődési "kör" kell a feltárásához és szerintem egy alap klinikai szakpszichológus is maximum csak sejtheti, de ugye diagnózist nem adhat rá.
Jártam klinikai szakpszichológusnál, felmerült tesztek és beszélgetések alapján, hogy jó eséllyel Aspergeres vagyok, de végül nem mentünk tovább ezen a vonalon, nem is értem miért.
Tovább sem küld senkihez, mert elvileg nagyon enyhe és azt mondja, hogy úgysem tudnak gyógyszert adni. Diagnózist sem ad rá.
Nem értem, hisz akkor minden más problémám mögött ez állhat.
30-as éveim második felében vagyok.
Aki aspergeres, annak gyerekkorában is kell valami jelének lenni mindenképpen, ugye?
Mennyit vártál az Autizmus Alapítványnál? Úgy hallottam, hogy akár fél éves várólista is lehet.
Ha magánba megy az ember, hány alkalom alatt lehet diganózist felállítani, hogy Aspi vagy sem?
A klinikai szakpszichológus a mester képzés után elvégzi a 4 éves felsőfokú klinikai szakképzést és után a szakvizsgát tesz. A magyar orvosi kamara tagja. Jogosult diagnosztizálni és kezelni is a mentális zavarokat.
Üdv egy klinikai szakpszichológus
15-ös, 7-es vagyok :)
Az Asperger szindrómát én állapítottam meg annak idején, 2007-ben, egy könyv alapján. Az akkori pszichiáternek hiába mondtam a gyanúmat, azt sem tudta, hogy mi az hogy Asperger. Későbbi szakpszichológus sem vett észre semmit, én meg akkor már nem is mondtam. Főleg azért, mert valóban nincs rá gyógyszer, gondoltam akkor meg minek. Csak kapnék egy papírt, azzal nem sokra megyek.
Végül 2017-ben egyenesen az Autizmus Alapítványnál jelentkeztem, akkor már kimondottan azért, hogy leszázalékoljanak. Kb. fél év múlva hívtak be, és utána több hónapon keresztül ment a vizsgálat, mert a rokonaim is behívták (apám, nővérem, nagynéném).
Igen, ha valakinek ez van, akkor már gyerekkortól kezdve.
Éppenséggel én úgy tudom, hogy az Aspergereseknek nincs okvetlenül speciális érdeklődési köre, az inkább az autistákra jellemző.
Nekem legalábbis nem volt, hanem sok dolog érdekelt.
Engem azzal intéztek el a szüleim, hogy félénk vagyok és visszahúzódó, mert ők is azok, és örököltem. Így ez sokáig elfedte a dolgokat.
Sőt, ha én nem lépek, akkor még most sem lenne meg a diagnózis.
Nem emlékszem, hogy hány alkalom volt. Én biztosan legalább kétszer voltam, közben a rokonaim is. Velem egyetlen alapos kikérdezés/vizsgálat volt, ami alapján megszületett a diagnózis.
A kérdezőnek írom: Szerintem fölösleges szakpszichológushoz menni, úgyis legfeljebb megállapítja a gyanút - és akkor mi van?! Legfeljebb javasolja, hogy jelentkezz az Autizmus Alapítványnál. És oda nem is kell beutaló.
A diagnózis után lehet menni pszichiáterhez, de mivel erre nincs gyógyszer, ami könnyítene a tüneteken, legfeljebb valami antidepresszánst meg szorongásoldót ír fel.
És vannak szakemberek, fejlesztők, akikhez lehet járni. (Ezek egyike sem okvetlenül pszichiáter vagy szakpszichológus, hanem kimondottan autistákkal/aspergeresekkel foglalkozik.)
Én azért próbálkoztam gyógyszerekkel, még Ritalinnal is, mert utána kaptam ADHD diagnózist is. Épp most jutottam oda, hogy befuccsoltam az összes gyógyszerrel. Lehet, hogy azért a Ritalinhoz visszatérek, esetleg Cipralex-szel kombinálva.
De most kicsit más irányban is próbálkozom, most fogok kineziológushoz menni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!