Ha elmegyek szakpszichológushoz, akkor ő minden esetben próbál diagnózist felállítani, keres egy mentális betegséget?
Szerintem háziorvoshoz menj. Ő tud beutalót adni olyan helyre, ahol ezt diagnosztizálni tudják.
Hivatalos diagnózishoz egy sima pszichológus nem elég.
Többen pszichológust írtak a válaszukban, pedig fontos tudni, hogy a pszichológus és a szakpszichológus nagyon más.
A pszichológus nem doktor, csak főiskolát végzett. Volt dolgom ilyenekkel, ők a klasszikus rizsázós, elmélkedős fajta. "Akar róla beszélni?" Ők meghallgatnak, biztatgatnak, stb. Például amikor egy ilyennek mondtam, hogy diagnózist szeretnék, megkérdezte, hogy "Miért ragaszkodik egy címkéhez?". Hiába mondtam, hogy nem címkéről van szó, hanem orvosi diagnózisról. Azt válaszolta, hogy nem szereti "beskatulyázni" az embereket. Minden ember más, mindenki egyéni, stb, bla-bla. Remélem, hogy ebből le lehet szűrni, hogy milyen tartalmú egy ilyen beszélgetés.
Ezzel szemben a szakpszichológus doktori címmel rendelkezik és a beszélgetős felmérés mellett teszteket is végez (pl. Szondi, Rorsasch, a többi nem jut eszembe.). Tehát kielemzi amit a személyes beszélgetés és a tesztek alapján lát. És végül ír egy szakvéleményt a pszichiáternek, ha ő küldte hozzá a pácienst.
Ha meg valaki közvetlenül ment a szakpszichológushoz, akkor elkezdhet egy egyénre szabott terápiát.
Amúgy egyetértek több korábbi válasszal, csak a pszichológus helyett SZAKpszichológushoz kell menni.
A magánrendelést adó szakpszichológusokhoz nem kell beutaló, közvetlenül lehet őket hívni telefonon időpontért. Ez a magánrendelést adó pszichiáterekre is vonatkozik. Én tavaly szakpszichológushoz és pszichiáterhez is mentem így, akiknél azelőtt még sosem jártam. Felhívtam őket, időpontot kértem és mentem. Az egyik 14 ezer, a másik 10 ezer forint volt alkalmanként.
Fontos lehet a feltett kérdés szempontjából: A tavalyi szakpszichológus a kérdésemre elmondta, hogy a szakpszichológusok nem diagnosztizálnak! Ez engem is meglepett, mert korábban azt hittem, hogy igen.
Ha valaki nem szeretne vagy nem tud ennyit fizetni, akkor a háziorvoshoz lehet menni, aki ír beutalót pszichiáterhez. Tőle pedig lehet kérni hogy adjon beutalót szakpszichológushoz (ha magától nem teszi).
Volt egy pszichiáter, aki nekem már az első látogatás alkalmával magától írt beutalót szakpszichológushoz. Mikor csodálkozva kérdeztem, hogy miért, mert a korábbi 7-8 pszichiáterből csak egy csinált ilyet és ő sem azonnal, akkor azt felelte, hogy minden pszichiáternek ezt kéne tennie, hiszen egy komolyabb kivizsgálásra van szükség ahhoz, hogy ő pszichiáterként jobban lássa, hogy milyen problémával van dolga, tehát hogyan és milyen módon kezelje (terápia, gyógyszer vagy ezek kombinációja).
A szakpszichológus írt egy szakvéleményt (olvastam is) amiben többféle fontos dolog szerepelt, de konkrét diagnózis nem igazán. Fél A4-es oldalnyi volt a pszichés állapotomról. Még arról is például, hogy valójában mi húzódik a szorongásom mögött. És néhány általánosabb diagnózis is (depresszió, szorongó-elkerülő személyiségzavar). Sőt az is, hogy az antidepresszánsok önmagukban nem segítenek és hogy miért nem.
Ilyet pszichológus nem tud - az eddigi tapasztalataim alapján. Ők nem akarnak "beskatulyázni".
Egyébként sok évvel később az Autizmus Alapítványnál Asperger-szindrómát állapítottak meg. Tehát ennek a gyanúját sajnos a korábbi szakpszichológusok egyike sem vette észre.
Autizmus vagy Asperger gyanú esetében lehet egyből jelentkezni az Autizmus Alapítványnál, nem kell beutaló. Fizetni kell, de lehet kérni engedményt, ha valakinek ez nehézséget okoz. (Én is kaptam annak idején.)
Vagy: Ilyenkor is lehet menni előzetesen pszichiáterhez, hogy mi a véleménye. De sajnos nagyon nem mindegy, hogy kit fog ki az ember.
De az autizmus kivizsgáláshoz ebben az esetben sem ír beutalót senki, mert ahol ilyen kivizsgálás folyik, ott közvetlenül kell jelentkezni. Én csak az Autizmus Alapítványról és a Vadaskert Alapítványról tudok. (Szerintem az Autizmus Alapítvány hozzáértőbb, alaposabb és megbízhatóbb.)
Hetes (nem kötekedésből, de pontosítani szeretnélek):
A pszichológus egyetemet végzett (pontosabban mesterképzést). Náluk sem mindenki "rizsázós fajta", ezt pszichológusa válogatja. Van, aki belátja, hogy pl. a mentális betegségek nem az ő kompetenciája, ezért tisztességesen továbbküld máshoz.
A szakpszichológus nem rendelkezik doktori címmel. Pszichológusként annak lehet egyedül doktori címe, aki elvégzi a PhD képzést, ami egy tudományos fokozat. A képességeit ilyen szempontból nem befolyásolja. A szakpszichológusok szakképzést végeztek, ami lehetőséget ad például arra, hogy mentális betegségekkel foglalkozhasson. Emellett természetesen megcsinálhatja a PhD fokozatot is, de elég kevés embernek van ennyi pénze/ideje/energiája.
Kérdező:
A hetes válaszoló a tippek terén jó ötleteket írt. Én még annyit tennék hozzá, hogy autizmussal sok szakpszichológus sem foglalkozik igazán, mert elég specifikus terület. De ha magánban valaki feltünteti, hogy kimondottan foglalkozik autizmussal, akkor az is egy jó megoldás lehet.
Kedves 8. válaszoló! Köszönöm a kiigazítást. Nyilván összekevertem dolgokat, meg rosszul emlékeztem.
Egyébként nem a kritika volt a lényege, hanem hogy kihez érdemes fordulni pszichés zavarral. (És az autizmust ide sorolják - sajnos. Van amikor jogosan, de messze nem mindenkinél igaz ez, inkább azoknál akiket nem kezeltek/fejlesztettek időben.)
A pszichológusok inkább "normális" emberekkel foglalkoznak (mondjuk súlyos baleset vagy traumatizáló élmény után segíthetnek embereknek feldolgozni a dolgokat vagy bármilyen élethelyzetben lehet hozzájuk fordulni tanácsadásért) míg a szakpszichológusok kimondottan pszichés zavarokkal. (Ha ezt is rosszul tudtam, akkor már nem mondok semmit és bocs! :) )
"A pszichológus bölcsész, mint a filozófus vagy a magyartanár. Az egyetem végén bölcsészdiplomát kap, ami úgy nagyjából semmire sem jogosítja fel. Ezt követően választhat magának szakképzést, négy nagy területből. A gyógyító szakma csúcsán a klinikai szakpszichológusok állnak"...
Én ebből is azt szűrtem le, hogy nem pszichológushoz kell mennie a kérdezőnek, hanem szakpszichológushoz vagy pszichiáterhez vagy egyenesen az egyik alapítványhoz. Vagy háziorvoson keresztül is el lehet kezdeni a panaszok elmondásával, amire nyilván ír egy beutalót a körzeti/járási pszichiáterhez.
6-os. A sima pszichológus hiába tudja esetleg, hogy ezt hol tudják diagnosztizálni, nem adhat beutalót.
Ha a pszichológus szerint is felmerül a gyanú, akkor orvoshoz kell küldenie beutalót kérni.
Vidéki ismerősöm pszichiáterhez is járt és pszichológushoz is. Évekig téves diagnózisa volt. Ő is és más szakemberek is gyanítani kezdték, hogy autista. Kért beutalót és Bp-re jött kivizsgálásra. Kiderült, hogy autista.
Ha megkérdezték asztalnál ülve, hogy oda tudná-e adni a sót, akkor válaszolt, hogy igen. De nem adta oda, nem értette, hogy ezzel valójában a sót kèrik és nem arra kíváncsiak, hogy képes-e odaadni. Erre megharadtak rá, mert bunkó. Ő pedig nem értette, hisz nem azt mondták, hogy adja oda, hanem azt kérdezték, hogy képes-e rá.
Sok más tünete is volt.
Bp-en a Semmelweis Egyetemen végeznek vizsgálatot autizmus gyanú esetén. Beutalót kérnek! Több alkalmas a kivizsgálás. Úgy emlékszem, hogy 4x kell menni.
Azt mondták, hogy felnőttek diagnosztizalásához is kell szülő, mert a gyerekkori fejlődésével, képességével kapcsolatos dolgokat a szülőtől tudják megkérdezni.
Az ő szülei ezt nem vállalták, de szerencsére el tudták ezt engedni mert anélkül is egyértelmű volt nála a diagnózis
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!