Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Mit tennétek a helyemben?

Mit tennétek a helyemben?

Figyelt kérdés
Édesanyám stroke-on átesett demens beteg, aki több mint egy hónapja ágyhoz kötött beteg. A neurológián nem akarták bent tartani, mondván, hogy a tüdőgyulladásából meggyógyult (azzal vitte be korábban a mentő), a krónikus belgyógyászati (magyarul elfekvő) maradt volna még lehetőségként, mivel idős otthonba ilyen állapotban nem veszik fel. Én viszont édesanyámat nem akartam elfekvőbe tenni. Magamhoz vettem, bérelek neki egy betegágyat és van egy ápoló lány, aki naponta háromszor rá tud nézni. Na mármost a problémám az, hogy ha hosszabb időre elmegyek otthonról, akkor felügyelet nélkül van és nincs, aki etesse. Egy bátyám van, aki 20 km-re lakik, ő hetente kétszer jön ki, kábé 20 percet van ott és utána megy a dolgára. Egyszer kértem meg őt, hogy hétvégén segítsen már be, a hét napból egy fél napot legyen vele helyettem. Nem vállalta be, mondván, hogy erre nincs ideje. Most húsvétkor is csak húsvéthétfőre ígérte hogy kijönnek, ebből egy délutáni időpont lett. Néha az az érzésem, hogy a bátyám azt akarja, hogy anyám és én is kikészüljünk, meghaljunk, hogy aztán örökölhessenek. Mert a haverjaival el tud menni több napra is, de az anyját nem gondozná. Tavaly anyák napjára is csak az unszolásomra jött ki virág nélkül. Nem akarok vele veszekedni, de tehetetlen dühöt érzek iránta. A legnagyobb bajban hagy magamra.

2023. ápr. 10. 13:46
1 2 3 4
 11/38 anonim ***** válasza:
93%

Egyrészt a tesód segíthetne.

Másrészt viszont ne akard más farkával verni a csalánt. Ha nem tetszik az otthon, akkor oldd meg, de ne mást akart terhelni.

(Én ápoltam apóst, anyóst, aput, nem vethettem más szemére, ha nem ugrottak, hiszen én vállaltam)

2023. ápr. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 anonim ***** válasza:
84%
Ha otthonba adtátok volna, akkor is ki kellett volna egészíteni a nyugdíja és az otthon díja közti különbözetet. Gondolom ezt feleztétek volna. Az ápoló költségeit is úgy lenne etikus, hogy felezitek. Ha nem akar beleadni, akkor ne feketén fizess az ápolónak, hanem szervezeten keresztül számlával, tudom, hogy ez nehéz, de a jövőben ennek az összegnek a felével csökkenni fog a tesód örökrésze, mivel a testvéreknek egyenlően kell kivenni a részüket nemcsak az örökségből, hanem a gondozásból is. Ha ez nem megy (mármint a számlás ápoló), beszéld meg anyukáddal, hogy hagyjon mindent rád végrendeletileg. Ebben az esetben sem lesz kisemmizve a tesód, mivel járni fog neki a köteles rész, de kB annyival kevesebbet fog kapni, mint amennyivel neked nagyobbak most az anyagi terheid.
2023. ápr. 10. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 anonim ***** válasza:
91%

Az a baj, hogy anyukád demens, így minden jelen állapotában kötött szerződés, vagy végrendelet támadható. Így ezzel elkéstél.

Maximálisan igazat adok a 12-es válaszolónak, mindenről legyen számlád!

2023. ápr. 10. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 A kérdező kommentje:
Köszönöm a megértő hozzászólásokat. Aki meg nem élt át hasonló helyzetet az ne ítélkezzen mások felett. A szülő tartása nemcsak jogi, hanem ERKÖLCSI kötelessége is valamennyi gyermeknek. És attól, hogy azt kérem a testvéremtől, hogy vegye ki a részét ő is a szülője gondozásából, nem válok érzelmi zsarolóvá. Ha nem tudja pénzzel, az ideje egy részét szánja rá. Ez a minimum.
2023. ápr. 10. 15:40
 15/38 anonim ***** válasza:
78%
Nem kislányom. Az a minimum, hogy nem más faszával vered a csalánt.
2023. ápr. 10. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 anonim ***** válasza:
92%

Kérdező, a tartás anyagi, otk, ha megítélik.

A gindoskodás alaptörvêny altal előírt kötelezettség, a formája nem kötött. Te nem hagytad az otthont, innentől bem hivatkozhatsz arra, hogy a tesónak kötelezettsége a gondoskodás, ugyanis az otthon is annak számított volna, te mondtál ellen.

2023. ápr. 10. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 anonim ***** válasza:
91%

"A szülő tartása nemcsak jogi, hanem ERKÖLCSI kötelessége is valamennyi gyermeknek."


Jogilag nem kotelessege amíg nincs jogerős bírósági határozat a rokontartasrol, akkor is valami minimális összeggel, csak és kizárólag anyagilag köteles hozzájárulni.

Erkölcsileg pedig... Ő otthonba akarta adni, TE döntöttél úgy, hoyg nem akarod, hanem te fogod ápolni az anyádat. Innentől nincs erkölcsi kötelessége feléd. Anyad felé pedig megteszi, ami tőle telik: látogatja, nem is keveset.

2023. ápr. 10. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 anonim ***** válasza:
74%
Kérdező, mi itt többen pont fordítva mondjuk: ha nem tudja vagy nem akarja az ideje/energiája egy részét rászánni, akkor szálljon be pénzzel, vagy neked kell összegyűjteni az ápolására fordított valamennyi költség számláját, és majd a hagyatékin ennek az összegnek a felét, meg plusz gondolom a kamatokat az ő örökrészéből követelheted. Tényleges fizikai gondoskodást nem követelhetsz meg.
2023. ápr. 10. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 anonim ***** válasza:
54%

#17


Szinte mindennel egyetértek az általad írottakkal, csak ezt a téves közhiedelmet szeretném eloszlatni:

"...akkor is valami minimális összeggel,..."


Ez nem így van, legfeljebb egyes esetekben, ha csak minimális vonható valamiért (több gyerek, alacsony jövedelem, lakáshitel és hasonlók)

Mert a valóság ez:

[link]

2023. ápr. 10. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 anonim ***** válasza:
28%

"Kérdező, mi itt többen pont fordítva mondjuk: ha nem tudja vagy nem akarja az ideje/energiája egy részét rászánni, akkor szálljon be pénzzel, vagy neked kell összegyűjteni az ápolására fordított valamennyi költség számláját, és majd a hagyatékin ennek az összegnek a felét, meg plusz gondolom a kamatokat az ő örökrészéből követelheted."


Dehogy követelhet. A testvér világosan elmondta, ő nem akar gondoskodni az anyjáról, ő otthonba akarja adni. Hiyg q kérdező ennek ellenére otthon ápolja, az már nem az ő problémája és nem is kell anyagilag a felét állnia.

2023. ápr. 10. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!