Mit tennél, ha egy ilyen semmirekellő lenne a lányod barátja? Tanácstalanok vagyunk
A lányom 19 éves lesz most, ez az első párkapcsolata.
Nem vagyok olyan anya, aki minden fiút ellenségnek tekint a lánya körül, a kapcsolatunk is mindig jó volt, őszinte velem. De ettől a fiútól megőrülünk a férjemmel.
21 éves, semmit nem csinál. Nem tanul, nem dolgozik.
Azt mondja, hogy azért nem tanul, mert még nem döntötte el, mi érdekli igazán, dolgozni meg nem akar elmenni, amikor a legtöbb munkahely annyit fizetne, amennyit elkölt üzemanyagra egy hónapban... A szülei tartják el, ők fizetik a számláit, adják neki a "zsebpénzt". Az ő dolga, igazából nem is ez zavar a legjobban, hanem hogy befolyásolja a lányunkat.
Debrecenben tanul, elsőéves az orvosin. De a fiúnak ugye nem annyira tetszik, hogy ezért hét közben nem találkoznak és mondogatja a lányomnak, hogy hagyja ott az egyetemet, ő sem szeret ott, adja be most a jelentkezését Pestre és érettségizzen le megint, hátha több pontja lenne és felvennék (itt csak a 3. év végén tudna átjelentkezni). Én ezt nem akarom, mert szerintem ha felköltözne Pestre, nem a tanulás lenne az elsődleges neki, hanem a fiú. Ráadásul szerintem undorító, ahogy a szülei pénzével kérkedik folyamatosan, meg hogy neki mindent lehet, mert xy az apja. Közben tudom, hogy több eljárás is volt az apja ellen, meg pár éve elég nagy pánik volt, nehogy börtönbe kerüljön az apósával együtt.
Próbáltunk beszélni a lányunkkal közösen is, egyedül is próbáltam, de semmi értelme nem volt. Ráadásul most mondja, hogy jelentkezik Pestre, aztán meglátja, mi lesz... Csak eddig hallani sem akart arról, hogy ő ott tanuljon, mindig hallgattam, hogy mennyire nem szereti azt a várost, képtelen lenne ott élni és hasonlók.
...de, hog legyen pozitív javaslat is, én azt mondanám a lánynak, hogy addig támogatom, amíg egyetemre jár, és ha Budapest mellett dönt, akkor se tudom TÖBBEL támogatni, mint ha marad Debrecenbe.
(A párkapcsolatába meg evidensen nem szólok bele, és a sráccal eleve normálisan kommunikálok, azért, mert normális ember vagyok)
"...A nappali tagozaton (orvosin csak az van) tanuló nagykorú gyerek szüleinek tartási KÖTELESSÉGE meg független attól, hogy a lány Budapestre, vagy Debrecenbe jár egyetemre, ilyen kitételt nem tartalmaz a törvény."
Te ne röhögtess itt bennünket!
Mióta van a szülőnek a nagykorú gyereke felé tartási kötelezettsége?
A továbbtanulását támogathatja, ha akarja, de nem kötelessége!
Ne a vágyaidat fogalmazgasd itt meg! :)
#32, segítek:
XXII. Fejezet
A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása
4:219. § [A rokontartásra és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó szabályok alkalmazása]
A nagykorú gyermek tartására a rokontartás közös szabályait és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó rendelkezéseket az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]
(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.
(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha
a) a gyermek a tartásra érdemtelen;
b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy
c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.
(4) A nagykorú gyermek érdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.
(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.
4:221. § [A tartásdíj mértéke]
A tartásdíj mértékének meghatározásánál a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit, saját jövedelmét, vagyoni helyzetét, a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat és a szülők teherbíró képességét kell figyelembe venni.
4:222. § [Tájékoztatási kötelezettség a tanulmányok folytatásáról]
A továbbtanuló gyermek képzését, tanulmányait biztosító intézmény a tartásdíj fizetésére kötelezett szülőt - kérelmére - köteles tájékoztatni a tanulmányok végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről.
írja a hatályos Ptk.
Ne fárassz 33-as!
Már tényleg hülyét csinálsz magadból és úgy tűnik még élvezed is, mert nem fogod fel.
Ezek a kitételek, amiket szolgai módon idemásoltál, azok kizárólag azokra a szülőkre vonatkoznak, akik addig GYEREKTARTÁST fizettek és a gyerekük - azzal a szülővel egyetértésben, akinek a felügyelete alatt voltak elhelyezve - a továbbtanulás mellett döntöttek.
Ismét a szádba rágom, utoljára:
Nagykorú gyereket nem köteles a szülő tartani!
#35, felőlem hidd ezt, igazán nem érdekel, hogy te mit hiszel... a Kérdező lányát meg nem féltem, megvan a magához való esze, el tudja olvasni a Ptk-t vagy meg tud kérdezni egy ügyvédet, ha úgy hozná a sors.
(egyébként nem, Magyarországon nincs kétféle törvény az elvált, és a nem elvált szülőre.)
36-os!
A gyermek családon belüli (...vagy kívüli helyzetét) nem a Ptk. szabályozza, hanem a Családjogi Törvény.
Amely igenis tesz különbséget, az eltérő jogi helyzet miatt az együtt, illetve különélő házasfelek gyerekei között.
De nem kell törnöd tovább a buksit, ezt tanulmányozd, akkor talán nem irkálsz hülyeségeket:
Szerintem itt egyesek igencsak félreértelmezik a kérdést.
Szó nincs itt erős szülői kontrollról, az anyuka csak azért félti a lányát, mert nem akarja, hogy a pasi miatt otthagyja az egyetemet, amire nyilván keményen tanult középiskolában. Hisz leírta, hogy a lánya is megmondta, hogy "jelentkezik Pestre, aztán meglátja, mi lesz". Szerintem érthető, hogy anyuka nem akarja, hogy a lánya bizonytalanságba kerüljön, és félrecsússzon a jövője. Nyilván könnyebb lenne a szülőknek is ezt elfogadni, ha a lánynak konkrét tervei lennének a jövőre vonatkozóan, de a "majd lesz valahogy" nem épp erről árulkodik.
Nem védem elfogultan a szülőket, mert nyilván ők sem hibátlanok, de egy szimpla pasi miatt csak úgy eldobni egy egyetemet, ahova iszonyat nehéz bekerülni is, eléggé felelőtlenség. Ha én szülő lennék, én sem táncolnék örömömben. És nyilván a szülőkben az is benne van, hogy ha már sokat tanult, hogy felvegyék az orvosira, akkor ne dobja csak úgy el magától, mert lehet, hogy később iszonyat meg fogja ezt bánni, hogy otthagyta.
Én mindenesetre megértem, hogy a kérdező aggódik, hogy a lányát nagyon befolyásolja a fiú, mert említette, hogy Budapestet sem szereti, most meg mégis felköltözne miatta. Elhiszem, hogy most a szerelmi köd miatt nem lát tisztán, de meggondolatlanul akkor sem kéne cselekedni.
A szülő viszont nem tilthatja meg a kapcsolatot. Egyrészt azért, mert semmi értelme, másrészt azért, mert a lány felnőtt. Ha a lány menni akar, menjen. Én csak arra kérném meg, ne döntsön felelőtlenül és meggondolatlanul, mert azt később nagyon megbánhatja.
Mellesleg nem kéne a lányból és a fiúból szentet csinálni. Ti örülnétek neki, ha a gyereketek keményen tanulna, hogy felvegyék valahova, majd valaki az egyetem alatt befolyásolja és miatta otthagyja az egyetemet? Normális szülő persze, hogy nem nézi ezt jó szemmel, mert ők sem akarják, hogy a gyerekük jövője bizonytalan legyen, vagy ne legyen jó állása/végzettsége. Orvosira is már elég sok pont kell, mi az, hogy "érettségizzen le megint"? Gondolom a lánynak nem full 3-as, 4-esekből áll az érettségije, ha már az orvosira bejutott. Ebből az elszólalásból látszik, hogy a fiúnak teljesen mindegy, hogy a lány mit csinál, csak sikerüljön odaédesgetnie magához.
Aztán ha szétmennek, akkor mi lesz? A fiú éli tovább az életét, a lány meg ott lesz egy érettségivel a kezében, az orvosit otthagyta, és nincs elképzelése a jövőjével kapcsolatban. Ráadásul Budapesten jóval többe kerül minden, mint máshol, ami a szülőknek is megterhelő lehet anyagilag. Sajnos nem olyan egyszerű szituáció ez, hogy "szerelmes pár + kontrollálni akaró szülők", ez ennél jóval többről szól.
Én megmondanám a lánynak, hogy támogatom továbbra is az első diplomájáig, de nem tudok többet adni annál, mint amennyit akkor adtam, amikor az orvosira járt. Márpedig Budapesten a lakhatási költség is horribilis összeg.
#37, köszönöm a linket, nagyon ügyes vagy... már régóta kerestem a SZERB családjogi törvényt magyarul:)))
Ugye, ha elmentél volna a SAJÁT linked aljára:
"E törvény hatálybalépése és alkalmazása
363. szakasz
Ez a törvény a Szerb Köztársaság Hivatalos Közlönyében való közzétételének napját követő
nyolcadik napon lép hatályba, és a 203. szakasz 2. és 3. bekezdésének a kivételével, amelyeket
2006. július 1-jétől kell alkalmazni, 2005. július 1-jétől alkalmazandó."
Én viszont feltételezem, hogy a Kérdező Magyarországon él, magyar joghatóság alatt, és nem Szerbiában... :)))
De, ha megfogadsz tőlem egy tanácsot, olyannal érvelsz ezentúl, amihez legalább valamennyire értesz. De feldobtad a napom:)))
#38, valóban nem kell egyik félből se szentet csinálni, csak hagyni kell a lányt, hogy ha már eddig a tanulásról, a teljesítésről szólt az élete, akkor most már végre élhessen is egy kicsit, mint egy tizenéves fiatal. És a szülőnek sem kell túlvállalnia magát, senki se várja tőlük, hogy többet adjanak mint eddig, csak azt, hogy ne akarják "csak jót akarva" az úgymond jövőjéért feláldozni a jelenét. Mert azt egyébként ugyanúgy bánni lehet egy életre.
Te nem voltál fiatal? :)))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!