Apuka telefonon zaklatja a gyermeket az ovodában. Mert joga van?!
#10, válás esetén a kizárólagos a gyakoribb, ez sajnos tény. Manapság megy nagy lobbyzás, hogy gyakoribb legyen a közös, mert a nemzetközi tapasztalat azt mutatja, hogy akkor kevesebb az utólagos konfliktus.
Kérdező, a kedvedért meg kimojoltam a Csjt kérdésre vonatkozó részét:
92. § (1) A gyermeknek joga, hogy különélő szülőjével személyes és közvetlen kapcsolatot tartson fenn. A gyermekétől különélő szülő joga és kötelessége, hogy gyermekével kapcsolatot tartson fenn, vele rendszeresen érintkezzen (a kapcsolattartás joga). A gyermeket nevelő szülő vagy más személy köteles a zavartalan kapcsolattartást biztosítani.
(2) A szülőnek - kivéve, ha a külön jogszabályban meghatározott ideiglenes megelőző távoltartó határozat, megelőző távoltartó határozat, illetve ha gyermek sérelmére elkövetett cselekmény miatt a büntetőeljárásban elrendelhető távoltartás kényszerintézkedés hatálya alatt áll - joga van gyermekével kapcsolatot tartani akkor is, ha szülői felügyeleti joga szünetel.
(3) Kivételesen indokolt esetben, a gyermek érdekében azt a szülőt is fel lehet jogosítani a gyermekkel való kapcsolattartásra, akinek a szülői felügyeleti jogát a bíróság megszüntette, vagy akinek szülői felügyeleti joga a 48. § (3) bekezdése alapján szűnt meg és a gyermek örökbefogadására nem került sor. Erről a szülői felügyeletet megszüntető bíróság vagy - ha a gyermeket tartós nevelésbe vették - a gyámhivatal dönt.
(4) A kapcsolattartásról - a szülők megegyezésének hiányában, illetőleg a szülők és a gyám közötti vita esetében - a gyámhatóság dönt. Ha házassági vagy gyermekelhelyezési per van folyamatban, a szülők megegyezésének hiányában a kapcsolattartásról a bíróság dönt. A gyámhatóság, illetőleg a házassági vagy gyermekelhelyezési perben a bíróság a felróható magatartást tanúsító szülő kapcsolattartási jogát a gyermek érdekében korlátozhatja vagy megvonhatja, illetőleg e jog gyakorlásának szünetelését rendelheti el.
Fogalmad nincs arrol, hogy mit jelent a kizarolagos felugyeleti jog, utolso... Konketan azt, hogy onnantol kezdve annak a szulonek SEMMI KOZE a gyerekhez. SEMMI> Nem latogathatja, nem tathat vele kapcsolatot, a gyerek a masik szulo hazastarsa altal orokbefogadhato, nem kell a masik szulo engedelye utlevelhez, nevvaltoztatashoz, a szulo szabadon viheti kulfoldre a gyermeket, stb. Egyedul a tartasdijat koteles fizetni - hacsak nem a gyereket orokbe nem fogadja a masik szulo hazastarsa.
Amirol te beszelsz, az egeszen mas. Attol, hogy a gondozo szulo lesz a gondviselo, a masik szulonek joga van majdhogynem mindenbe beleszolni.
A felügyeleti jogon vitázóknak meg:
72. § (1) A szülői felügyeletet a szülők együttesen gyakorolják - ellentétes megállapodásuk hiányában - akkor is, ha már nem élnek együtt.
(2) Ha a házasság felbontása vagy a gyermek elhelyezése iránti perben a gyermeket a szülők megegyezése vagy a bíróság döntése alapján valamelyik szülőnél elhelyezték, a felügyeletet ez a szülő gyakorolja, kivéve, ha a szülők kérelmére a bíróság a gyermekelhelyezéssel egyidejűleg közös szülői felügyeletet rendelt el, illetve a szülőknek a közös szülői felügyeletre vonatkozó egyezségét jóváhagyta.
(tetszik látni a 2. pontot?)
Tetszene tudni vegre felfogni, hogy mit jelent a KIZAROLAGOS SZULOI FELUGYELETI JOG????
"(1) A különélő szülők a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben közösen gyakorolják jogaikat akkor is, ha a szülői felügyeletet a szülők megállapodása vagy a bíróság döntése alapján az egyik szülő gyakorolja, kivéve, ha a gyermekétől különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság e tekintetben korlátozta vagy megvonta.
(2) A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésnek tekintendő a kiskorú gyermek nevének meghatározása és megváltoztatása, a szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének, huzamos időtartamú vagy letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése, állampolgárságának megváltoztatása és iskolájának, életpályájának megválasztása."
Az a szulo, aki KIZAROLAGOS felugyeletijogot kap, az ezekben a kerdesekben, MINDBEN EGYEDUL donthet.
Ezt ma Magyarorszagon nagyon keves embernek itelik meg. Konkretan nalunk a masik fel egy hetesen latta eloszor es utoljara a gyereket, aki a per idejen 8 eves volt. Csak es kizarolag azert vettek el a szuloi felugyeleti jogat, mert meg se jelent a birosagon igy a biro ugy dontott, ha nem erdekli az egesz, menjen a .....
Befejeztem veled a vitat.
#12, te kevered össze a felügyeleti jogról lemondást azzal, amikor kifejezetten a bíróság pl. a gyermek ellen elkövetett súlyos bűncselekmény miatt véglegesen megfosztja az illetőt a felügyeleti jogtól.
A kérdésben kifejezetten az szerepel, hogy az "apa lemondott a felügyeleti jogról" ami annyit tesz ugye, hogy a felügyeleti jogot az anya gyakorolta egy személyben. Olyan mutatóban sincs a kérdésben, hogy az apát a bíróság bűncselekmény miatt ítéletben véglegesen megfosztotta a felügyeleti jogtól... ami egy más kéáposzta.
Más a felügyeleti jogról LEMONDÁS, és más a felügyeleti jogtól bírósági ítéletben való MEGFOSZTÁS, csókolom...
Beszéltem az óvónőkkel, reggel pedig megyek az igazgatóhoz.
És ez sem az első eset mert a nővére és a mama, hozzám nem jöttek már vagy 4 hónapja, hogy tiltom a gyeremeket tőlük, de az óvódába bementek ők is.És hozzáteszem, van egy nagymamájuk is aki erre az egészre azt mondja, pedig az ő családtaguk, egyik sem normális.
Kérdező (#16) tudod,, az a baj, hogy még ha így is éled meg - ezt nem vitatom - de amit itt leírtál, az jogi szempontból egy zagyvaság. Pl:
"A gyermekről pedig lemondott amikor megszületett,ő azt írta azért mert külföldön dolgozik és hogy én egyedül is tudjak intézkedni.Természetesen nem igaz,a pénz miatt tette."
A gyerekről nem mondHATOTT le, mert azt csak akkor lehetne, ha valaki más azonnal örökbe is fogadja. Max a felügyeleti jog gyakorlásáról (lásd előző vita, benne a Csjt) azt meg tényleg azért, hogy egyedül is tudj intézkedni, hisz az a tartási kötelezettséget, tehát a pénzt semmi módon nem érinti.
És ez két kiragadott mondat csak...
Szóval én azt nem akarom - meg nem is tudnám - eldönteni, hogy melyikőtöknek miben van igaza és miben nincs, erre való a bíróság. De ha jól, hatásosan akarod képviselni az ügyedet, az igazadat, akkor őszintén tanácsolom, hogy szedd össze, magyaráztasd el az ügyvédeddel akár, és valósághűen add elő, hogy voltaképp mi is a problémád, mert enélkül senki sem fogja érteni, senki sem fog tudni segíteni...
Az óvoda meg mindaddig helyesen jár el, amíg a bíróság nem ad ki egy papírt (akár ideiglenes végzést) a kapcsolattartás korlátozásáról. Az óvónőkkel mutyiban szervezést meg én nem ajánlom, mert apuka szemmel láthatóan otthon van a jogi lehetőségekben, sec pillanat alatt ellened fogja felhasználni elég ütős kártyaként, mondván, hogy korlátozni akartad a gyerekkel való kapcsolattartását.
Ha úgy érzed igazad van, akkor kérj ideiglenes intézkedést a bírótól a kapcsolattartás korlátozására... ennek ez a módja, bár egyáltalán nem biztos, hogy meg is adják...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!