Idős szülő ápolása, mi a megoldás?
Adott egy 80+ éves anyuka, aki egyik napról a másikra (stroke) teljesen cselekvőképtelenné vált. Nem tud beszélni, nem tud felkelni, nem tud egyedül enni. 24 órás felügyeletre szorul. A kórházból hazaadták, mondván nem tudnak vele mit kezdeni, az állapota stagnál.
Egyetlen vagyona a panellakás, amiben élt.
3 fia van, akik közül az egyik közölte, hogy sose volt jóban az anyjával, így se anyagilag, se máshogy nem hajlandó segíteni.
A másik fia ugyan segítene, szokott vigyázni az anyjára, de pénze nincs, illetve dolgozik, így éjjel meg hétvégén ér csak rá.
A néni nyugdíja minimális.
Mindenki a harmadik fiútól várja, hogy oldja meg a dolgot. Ami bármelyik megoldást is választja óriási anyagi tétel.
Gyámság alatt nem áll, így gondolom a lakása se eladható. Hogyan lehetne ezt fair módon megoldani, hogy majd legalább a halála után az örökség elosztásánál figyelembe legyen véve, hogy ki mivel szállt be a gondozásába?
"A kórház kiadja a családtagnak"
Ismétlem: nem teszi le a küszöbön az időst. Ha senki nem megy be "átvenni", nincs kinek átadni és nyilván egy magatehetetlent nem tudnak bevinni a lakásába sem, ha nincs ott más.
A szociális elfekvő pedig nen idősotthon, oda kerülnek azok, akik ellátásra képtelenek és nincsenek rokonaik, vagy vannak, de nem vállalják a gondozásukat.
"Az pedig a gyerekeit minősíti, ha a mentőtől senki nem veszi át a beteget."
De minek vegye át, ha nem tudja sem eltartani, sem gondozni? Átveszi, oké, aztán mennie kell dolgozni, akkor majd a mozgásra kéotelen beteg ott lesz 10-12 órát egyedül étlen-szomjan, maga alá sz*rva vagy ezt hogy képzeled?
Aki dolgozik, az egyedül nem tud 0-24 ápolni egy időst.
30
Nem feltétlenül egy év. Lehet pár hónap is. De amúgy ott a nyugdíja az anyának, abból őt el lehet látni. Azt írja q kérdező, az egyik gyerek éjjelente és hétvégén tudja felügyelni, hétköznap nappalra kell valaki, ez lehet ketnaponta-haromnaponta a harmadik gyerek, így csak q maradék időre kell talalni valakit. Amúgy minden városban van a kórházakban ápolási osztály, oda kell első körben bejuttatni a háziorvos segítségével
32, de ha a harmadik gyerek azt mondja, nem ápolja, akkor hiába akarják beosztani.
Én se ápolnám az anyámat, mert tett érte, tojnám le, hogy oldják meg. Majd az örökségből levonatják ennek a költségeit, ha le tudják.
Kérdező, 17-es hozzászólásodra:
Nekem egy ügyvéd mondta, hogy ilyenkor be lehet nyújtani egy olyat a hagyatéki tárgyaláson, hogy "hagyatéki teher". Mármint az nyújtja be, aki fizette az ápolót (erről természetesen legyen számla), aki vette a dolgokat (pelenka, stb.., gyógyszerek), mindenről legyen számla az utolsó fillérig.
Ez érvényesíthető a végén, örökléskor.
(Nekünk nem volt rá szükségünk aztán, 4 hetet volt a kórházban, és még ott meg is halt).
Jaj, 31-es, amikor a covid miatt kiszórták a magatehetetlen betegeket a kórházakból és TÉNYLEG nem tudták megoldani a családok, akkor is hazavitték a betegeket.
Ha ilyen egyszerű lenne, akkor egy csomó idős ember üdülne a kórházakban vagy a kórházak találnának neki idős otthont, nem a családok terhe lenne ez.
35, azért tudták kiszórni a betegeket, és azért ilyen "egyszerű", mert az emberek 99%-a nincs vele tisztában, hogy nem köteles "átvenni" a szülőjét. Plusz nyomják rájuk a bűntudatkeltő dumát az orvosok, és félnek tőlük, de ettől még ami tény, az tény: senki nem kötelezett a szülője fizikai gondozására.
Csak ettől még a többség belemegy, mert azt hiszi, majd valami következménye lesz, ha nem, meg amúgy sem tudnak kiállni magukért az emberek.
30
Pl. van olyan ápolási otthon, hogy 250 ezer körül van a havi díj. Ha akkor és ott leteszel 3 havi díj összeget, akkor azonnal viheted.
Ha nem, akkor várólista van.
Tudom, mert két barátnőm is volt így a közelmúltban anyujával/anyóssal.
Az egyik néni már első héten meghalt az otthonban, és forintra, napra elszámoltak a befizetett a 3 havi díjjal. (Tehát ezt az otthon nem "nyeli be", csak valamiért így van a szabály.)
Ilyet pl. lehetne addig az 1 évig, míg a hivatal pöcsöl a gondnokság alá vétellel.
28.as; "Bezzeg az a gyerek is nyújtja a markát, aki gondozza."
Persze, szeretné, ha a munkájáért kapna is valamit, a betegápolás ugyanis nem könnyü dolog.
Vagy szerinted jogos, hogy ugyananit kapjon a szülö vagyonából az, aki napi 24 órában foglalkozik vele, ápolja, mint az, aki egyáltalán rá sem néz, csak éli világát?!?!?
Jézusom, miért vittétek haza?????? Tán ápoló vagy tele pénzzel? Mert maximum ebben az esetben érthető.
Ugyanezen mentem keresztül. Az én faterom nem volt magatehetetlen, de erősen demens kezdett lenni, tüdőgyulladással feküdt bent. Nekem is előadta a doki, hogy engedi haza, mondom szó sem lehet róla, beteg gyereket nevelek, a tesóm se tudja gondozni. Aztán hirtelen mondja, hogy akkor jelentkezzek az ápolási osztályra (midnen kórházban van), és áthelyezik oda. Általában 1 hónapon belül szabadul fel hely, addig maradhat a tüdőgyógyászaton. Pedig ez megyei kórház. 1 évig lehet az ápolásin, addig hátha összejön a gondnokság alá vétel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!