Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mi a legjobb megoldás egy...

Gasztrotündér kérdése:

Mi a legjobb megoldás egy anya-lánya konfliktus feloldására? (többi lent)

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Az anyukám (50/N) és köztem (30/N) lévő kapcsolat az elmúlt kb. 5 év alatt folyamatosan romlott (az utolsó pár év alatt drasztikusan), mostanra már elhidegültünk egymástól.


A történetem, az én szemszögemből:


Egy olyan családban nőttem fel, ahol azt nevelték belém, hogy a család mindig az első, mert ők mindig ott lesznek, ha szükség van rájuk, a barátok sosem maradnak. Anyukám szereti, ha kontroll alatt tud tartani mindent, túlaggódó és túlérzékeny, de ez mellett gondoskodó is. Apukám korrekt, maximalista, erős akaratú, és sokszor nem úgy cselekszik, ahogy ő szeretne, hanem úgy, hogy anyukámnak jó legyen.


Jól tanultam, jól sportoltam, az a kislány voltam, akit mindig példának hoztak fel. Néha persze rosszalkodtam, főleg tinédzser éveimben, vagy rossz jegyet kaptam, de azt a szüleim nem hangoztatták senkinek sem. Osztálytársaimmal/”barátaimmal” csak nagyon ritkán engedtek el. Mindig le kellett jelentkeznem, kivel mikor hova megyek. (Ez persze nem volt baj egy ideig.)


Az egyetemi éveim alatt mintha kinyílt volna a világ, új embereket ismertem meg, tanultam, buliztam, szó szerint éltem az életem. Minden egyes nap le kellett jelentkeznem, este 17:00-kor, a mai napig emlékszem erre. Ha nem tettem meg, mert elfelejtettem és csak másnap reggel hívtam fel anyát, egyből bűntudatot keltett bennem: „Én egész este aggódtam érted, nem is tudtam aludni, mert azt hittem történt veled valami!!” és ehhez hasonlók.


Amikor hazalátogattam, sokat meséltem nekik az egyetemről, a bulikról vagy arról, hogy ellógtam egy órát stb. Anyukám részéről ez elfogadhatatlan volt, mert így hogy ezt tudja, ő most folyamatosan aggódhat miattam, meg így mi lesz a tanulmányaimmal stb. Ha messengeren beszéltem bárkivel, egyből odaállt fölém: „Kinek írsz? Mit beszéltek? És ő ki? Szaktársad vagy honnan ismered?” Mindent kritizált (pl: most miért így fogtad össze a hajad?), a döntéseimet nem tartotta tiszteletben, emellett mindent úgy magyarázott el, mintha 5 éves lennék, bármilyen témát hoztam fel, mindennek a negatív oldalát látta és arról kaptam egy 20 perces előadást. Mindig mindenről lebeszélt. De ez így ment még az egyetem után is. Nem lakom már velük, és lett egy jól fizető állásom is.

Anya oltásellenes (szíve joga), én beadattam, így döntöttem. Miután ezt közöltem vele, több mint 1 hónapig nem beszélt velem, mert szerinte felelőtlen voltam (apukámtól tudom az okot). Ez után rendeződött a helyzetünk, fogjuk rá. (Én kerestem őt, hogy beszéljünk, és szép fokozatosan újra kapcsolatba kerültünk.)


Az utóbbi egy évben kezdtem el magamra fókuszálni, magamat helyeztem előtérbe, és nem másokat, rájöttem arra, hogy a szüleimnek akartam mindig megfelelni és nem magamnak. Önfejlesztésbe kezdtem és mostanra már tudok NEM-et is mondani (előtte sosem tudtam), jobban meg tudom húzni a határokat.


Egyre többször szóltam anyának mi az, ami nekem nem komfortos, és hogy tartsa tiszteletben a privát dolgaimat. Amikor kritizált, rászóltam.

Mintha süket fülekre talált volna, mindig azt a választ kapom a mai napig: „Én csak azért vagyok ilyen, mert szeretlek és mindig a kislányom maradsz!” Apa azt mondta erre legyek én a felnőtt fogadjam el, hogy anya ilyen, bólogassak, még ha nem is úgy gondolom, csináljam azt, amit mond, még ha nem is úgy akarom. Próbáltam, de nekem ez nem megy…


Már egy ideje a fentiek miatt inkább kerülöm anya társaságát (meg sajnos apáét is), mert belefáradtam ebbe az egészbe. Távolságtartóbb lettem, alig járok haza, és ha beszélgetünk is, csak a kérdéseire válaszolok tőmondatokban. Egyszer leültünk ezt átbeszélni anyával, legalábbis próbáltuk, de úgy éreztem ő nem érti meg, amit mondok neki, sőt egy mondat közepén elkezdett sírni, felállt és otthagyott. Apa is érzékeli a kötünk lévő feszültséget, egy darabig próbált valahogy közvetíteni köztünk és megoldást találni, de belefáradt és elege van abból, hogy mindig megbántom anyát és nem tudok engedni neki. („Mi mindent megtettünk érted, felneveltünk és így beszélsz anyáddal!”) Pár napja közölte velem apa, hogy vagy rendezem a helyzetet vagy megszüntetünk egymással minden kapcsolatot, mert neki elege van, hogy a felesége így szenved és minden nap sír.


Kicsit hosszú lett és még így is maradt bennem jó sok minden.


Egyelőre szeretném ezt megoldani anya és köztem, nem tudom egy újabb beszélgetés segítene-e, mert eddig sem lett jó vége. Gondolkoztam már szakember bevonására is.


Ha bárki hasonló cipőben járt és tudna nekem bármi hasznos információval szolgálni, kérem ne tartsa magában. Egyszerűen tanácstalan vagyok, hogy mi legyen a következő lépés.


Köszönöm.



júl. 2. 12:39
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
83%

Csak a feléig olvastam el, az is bőven sok volt.

Én megszakítanám velük a kapcsolatot.

Két mérgező ember. Különösen anyukád.

Egyetemistaként minden nap 17.00-kor lejelentkezni? Sose csinálnám, aztán megmondanám, hogy aki nem hülyeségeken töri a fejét, az tud aludni éjszaka.

júl. 2. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
91%
Teljesen felesleges beszélned vele, mert sosem fogja beismerni a hibáit és sosem fog változtatni, ez az igazság. Ennek függvényében kell gondolkodod azon, milyen mértékben és hogy kívánod tartani a kapcsolatot.
júl. 2. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
91%

Egyénként, miért akarod egyáltalán eröltetni ezt a kapcsolatot?


Azért, mert szereted anyádat a jelleme ellenére?


Azért, mert a társadalom azt sulykolja beléd, "csakazanyád", de amúgy meglennél nélküle?

júl. 2. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
91%

"Apukám korrekt, maximalista, erős akaratú, és sokszor nem úgy cselekszik, ahogy ő szeretne, hanem úgy, hogy anyukámnak jó legyen."


Ha erős akaratú lenne, nem azt csinálná, ami anyadnak jó, hanem ami neki. Anyádat szidod, de apád ugyanolyan.


"Pár napja közölte velem apa, hogy vagy rendezem a helyzetet vagy megszüntetünk egymással minden kapcsolatot, mert neki elege van, hogy a felesége így szenved és minden nap sír."


Nálam az ultimátum úgy szokott működni, hoyg tudod mit, azért se, tehát ennyi volt, megszunik a kapcsolat.


Ha neked mégis fontosak, akkor leulsz veluk és megkerdezed, szerintük mi hogy lenne jo

júl. 2. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Apád behódoló jellem, és szörnyen rossz tanács volt tőle, hogy tedd azt, amit anyád akar, csak legyen béke. Ő ezt választotta, oké, de neked nem jó, miért szenvednél tovább?

Ne várd, hogy megbánja vagy egyáltalán beismeri anyád, hogy a problémának ő is szerves része. Én kiléptem ebből a körből, megszüntettem az elvárásokat és távolról szemlélve hallgatok mindent, amit nekem akarnak mondani. Ritkán kerestek eleinte, én nem tepertem. Évek alatt változott, illetve az első gyerekem születésekor új paktumot kötöttünk. Én nem kérek jobb anyát, de az unokát nem tiltom el tőlük, viszont megszabhatom, mit tehetnek vele. A jó nagymamával jóban leszek, nem megyek vissza gyerek státuszba a gyakoribb kapcsolattartás miatt és a véleménye se kell állandóan a tetteimről. Beállt a rendszer, már nem akar nevelni (csak néha), elfogadja a nemet is és ehhez kellett, hogy igenis felálltam, amikor nem tetszett valami. Úgymond elengedtem az anyámat, de azt a nőt, aki a gyerekem szerető nagymamája, szívesen látom az én életemben is.

júl. 2. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Rakott karfiol ***** válasza:
100%

Nem értem az ilyet és el sem olvasom.

Nem értem, miért kell szeretni azt, aki téged nem szeret.

júl. 2. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Ezt nem rendezni kell, hanem elengedni. Tudom hogy ez nagyon fajdalmas dolog, mert a legtobb ember vagyna egy normalis szulo-gyerek kapcsolatra, de be kell latni, ha valaminek nincs ertelme.
júl. 2. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Attól, hogy a szüleidnek tök üres a kapcsolata, te nem vagy köteles engedelmes kisgyerek maradni. Az meg vicces elgondolás, hogy apád fenyeget a kapcsolat megszüntetésével, mit hisz, onnantól anyád majd nem hisztizik hanem mosolyogva táncikál neki?
júl. 2. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Óh a mártír szülők mintapéldányai! Azonnal el kell vágni a kapcsolatot. Nekik nem vagy fontos, nem szeretnek, csak kontrollálni akarnak.
júl. 3. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Én addig a pontig voltam hajlandó elolvasni, hogy a "család örökké melletted áll a barátok kihullanak".


Itt hangosan felröhögtem, és már borítékoltam, hogy a szüleid két kontrollmániás, toxic idióta - és igazam lett.


Ezt én is megkaptam a családomtól, de rhadt érdekes, bármi bajom volt ők SOHA nem segítettek. Egyszer sem, szóval mégis miről papolnak???


Mit kell tenned? Megszakítani a kapcsolatot a francba, és élni a saját életedet - nélkülük.

júl. 3. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!