Egy huszonéves fiatalnak van egyáltalán valami esélye önálló életet kezdeni, ha nem gazdag családba született? Vagy 30-40 éves koráig éljen otthon?
A BP-i átlagfizetés legyen 200-300 és akkor szerintem megegyezhetünk, hogy nagyon jóindulatú voltam.
Albérletárak: Horror, 100 ezer+rezsitől kezdődnek
Konkrétan lehetne vegetálni hónap végéig.
Lakásvásárlás: Esélytelen, több évtizedig kéne gyűjteni, félrerakni lakéstakarékba.
Aki egyedülálló, és nem akar 3 gyerekes apa lenni, annak semmi esélye, hogy önálló életet kezdhet Magyarországon?
Na ez meg a másik.
Te rohadtul el vagy tévedve, ha azt hiszed, hogy nyugaton annyira elterjedt a kiveszek egyedül minimál/átlagbérből egy lakást.
Ott is megy a tömörülés.
"70+rezsi, az 100-110k. Tényleg, azt már annyival jobb a nettó 200-220 ezres pályakezdő diplomás bérből kifizetni.
Ne adj isten, valakinek csak egy OKJ-ja, szakmája netán egy érettségije van, és keres 120-150-et, az menjen, és béreljen ki egy spájzot a 8. kerületben, és ne siránkozzon otthon... Mondjuk a barátnődnek, aki a -nyilván csak a saját erejéből megvásárolt- lakásait csak úgy kiadogatja, annak nincs ilyen gondja. "
65 ezret írtam, nem 70-et, és minigarzonról van szó, havi 10-15 ezerben megáll a rezsi. A barátnőm pedig diplomás, Budapesten él és dolgozik, bármilyen meglepő számodra, de a saját erejéből vásárolta mindkét lakást. :-) Nem nyavalyogni kell, hanem piacképes végzettséget szerezni (ami még csak nem is feltétlenül diploma.) Ismerek huszonéves srácot, aki albérletben lakva 1 milliót rakott össze nem egészen 1 év alatt, igaz, nem a Rózsadombon keresett önálló bérbeadó lakást.:-) Össze kell hangolni az igényeket és a lehetőségeket, a hosszútávú cél érdekében, viszonylag kevés embernek repül a szájába a sültgalamb.
Utolsó ,nem kell tömörülni...elèg ,ha mondjuk ketten kivesznek egy kis lakàst mondjuk a baràtnőjèvel( nem egyszerű,mert iszonyat nagy a kereslet kiado lakàsok utàn) .Vìgan elèlnek ,s ezt tapasztalatbòl ìrom....Itt kint nincs az mint Magyarorszàgon,hogy mindenàron sajàt lakàs KELL...
Aztàn ha ùgy dönt esetleg mègis vissza akar idővel menni Magyarorszàgra,a lakàs àràt is könnyebben összegyűjti itt ..s hitelbe se vàgja magát .Èn azt mondom meg kell próbàlni,az orszàghatàr nyitva ..
Most azokra reagálnék, akik a külföldi tömörülést hozták fel negatív példának, hogy ott sem egyszerű.
Tény, hogy nem, én is olyan bérleményben lakok, amit hárman fizetünk.
De akkor is van egy nagy különbség, amiről nem írtok. Ha otthon laksz így évekig másokkal, akkor sem tudsz havonta annyit letenni, mint a kinti fizetésből. És ez is tény. Persze, hogy itt sem kolbászból van a kerítés, és én sem arra gyűjtök, hogy itt vegyek majd valamit, vagy egyedül éljek és arra menjen el minden pénzem. Hanem azt nyerem vele, hogy mivel többet tudok eltenni, rövidebb időt kell arra szánom, hogy albérletben lakok sokad magammal. Most 600-700 (180-210 ezer Ft) eurót teszek el havonta. Ami persze nem jelenti azt, hogy hirtelen lesznek millióim egy lakásra, de otthon ennek a töredékét, 40-50 ezer forintot tudtam eltenni.
Ez a nem mindegy.
A másik, amit új hozzászólóként szeretnék a vitához hozzátenni, hogy Magyarországon nem rongyrázás miatt akar mindenki saját lakást, hanem mert a bérleti piac még nem érett eléggé a hosszútávú bérléshez. Próbált már meg valaki lakhatási támogatási igénnyel és gyerekkel lakást kivenni pl. a fővárosban? Rohadtul nem ugyanaz a sport, mint sok ny-európai országban, ahol teljesen természetes, hogy a család bővülésével lehet arrébb költözni és teljesen legálisan. Itthon a gyerek már önmagában egy óriási rizikótényező (azt kell mondjam, sajnos a bérlőkről szóló sztereotípiák részben jogosak is), és baromira nehéz élhető lakást találni elfogadható áron. Ha mégis, akkor feketén, nem engednek bejelentkezni, ott van az állandó rettegés, hogy mikor csapják fel az árat, mikor tesznek ki. Az olcsó albérletekkel is ez a probléma, továbbá az, hogy szájról szájra terjednek. Én is tudok a belvárosban baromi olcsón, de ismerősökön keresztül már van gazdája, és persze full feketén, mint úgy általában az összeset... Hónapok óta böngészek egy rakat albis oldalt és fb csoportot, mutatóban vannak önálló lakások 100 ezer alatt a fővárosban (beleértve a peremkerületeket), az agglomerációban szintúgy. És utóbbinál kifizetem a benzinben és a bérletben a különbözetet.
Amúgy a fő kérdésre is reagálva, igen, el lehet indulni:
1. Szülői támogatással vagy örökléssel.
1. variánsa: Néhány évig látványosan mamahotelezve, ha a szülők megengedhetik maguknak.
2. Kitanulsz egy exkluzív, a jelen piaci viszonyokhoz 110%-osan illő szakmát, amivel már pályakezdőként megkeresed a félmilliót nettóban. // Hogy személyes példát hozzak, én orvosi diplomát szerzek a napokban, és bár úgy érzem, egy csöpp munkát belefektettem a dologba, 130 nettóról indulnék rezidensként. Ha szerencsém van, akkor egy év múlva eladhatom a lelkemet +100 ezer ösztöndíjért. Tehát ezzel a lópikulát sem érő diplomával itthon minimum 6-8 évig, tehát a szakvizsgáig és a pacientúrám kialakításáig (magánpraxis) álmodozhatok egy normálisabb keresetről. Bőven 30 felett leszek ekkorra, pedig nem csúsztam, nem bukdácsoltam. Ennyit ér ez a hivatás is kb. //
3. Van egy átlagos szakmád, ami mellett rágod a parizeres zsömlét, elvagy legalább 2-3 lakótárssal, évente egyszer csapsz egy luxusnyaralást a családi nyaralóban a Balcsin és megengedsz magadnak egy lángost. Így 3-4 év alatt összepakolsz egy 30-40%-nyi önerőt, és boldogan tudod magad hitelbe verni 15+ évre egy kőbányai panel erejéig, ahol elfér két gyerek. Most ez nyilván sarkított, de mi is épp számot vetünk, és nem áll sajnos messze a valóságtól, egyszerűen vannak területek, ahol sakk-mattot kap az ember. És nem feltétlenül a tanulatlan segédmunkások körében.
4. Elmész minimum 5-6 évet külföldre, meglátod hogy haladsz. Ha iparkodsz és nem léhűtő vagy, akkor lesz annyi pénzed, hogy elindulj normálisan itthon. Ha hazajössz.
Nálunk még variánsként fennáll, hogy a saját szüleim családi házára húzunk egy szintet, de az is 10 millió körül van, addig meg gyűjteni és élni kell valamiből.
Nem olvastam végig a válaszokat. Huszonéves vagyok, nulla családi támogatással, sőt még diákhitellel is.
Sosem gondoltam, hogy nincs lehetőségem az önálló életre. Nyilván kezdőfizetésből nehéz, de nekem pl: lakótársam volt. Egy nagyon jófej, velem egyidős lány. És máris osztoztunk az albérlet díján, és a rezsin.
Mára már a párommal lakunk albérletben, és saját vállalkozásom van. Nulla családi támogatással.
Ha nincs szülői támogatás keress egy lakótársat! És nézelődj picit jobban, mert találni 100+ rezsi alatt is. Maximum az igényekből kell leadni.
Utolsó: ez azt jelenti, hogy kinullázod a hiteled, azaz nem vetté fel hitelt, hanem kihasználtál egy középtávú, biztonságos, reális lehetőséget az előrelépésre.
nem pedig "adósságot" ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!