Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Nagytatám halála után mindent...

Nagytatám halála után mindent a mostohanagymamám örökölt, lehet tenni valamit?

Figyelt kérdés

Nagytatám mindent az új feleségére hagyott halála előtt. A nő utál minket, csak a tatám vagyonára hajtott. Most oda jutottunk,hogy a házat is ahol lakunk át kell adjuk a nő vérszerinti unokájának. A nő 22 évvel fiatalabb volt mint tatám.Egy csomó családi ertektargy a keze alá került, beleértve nagymamám ékszerei, amit ő rám akart hagyni,de tatám megtartotta új szeretőjének. Pénzbeli értéke nem sok, viszont nekem sokat jelentenek.

A ház ahol apukám és én is felnöttünk lehet idegenek keze alá fog kerülni, a szuleim meg hajléktalanok lesznek (természetesén nálam fognak lakni,ha ez bekovetkezik). Fogalmam sincs mit csinálhatunk, az ügyvédek nem adnak nagy esélyt a sikerre,mivel a végrendelet törvényes körülmények között lett aláírva.



2022. jan. 9. 13:56
1 2 3 4 5 6
 31/52 anonim ***** válasza:
87%
Hát ezt tényleg jó lenne tudni, h vegrendelet volt vagy esetleg már x evvel korabbanbpl ajandekozassal v maskent a mostohára íratott mindent a tata...
2022. jan. 9. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/52 anonim ***** válasza:
60%

#30: ÖRÖKLESI szerződes!


[link]

2022. jan. 9. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/52 anonim ***** válasza:
61%

A magyar törvények szerint a végrendeletben csak a hagyaték 70%-áról lehet rendelkezni, 30% pedig a köteles rész, azaz vér szerint, az öröklési rend szerint öröklődik.

Úgy gondolom, nem zajlott még le a hagyatéki eljárás, különben ez már kiderült volna számodra.

2022. jan. 9. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/52 anonim ***** válasza:
16%
14: Szerintem mindenkire az állampolgársága szerinti törvény vonatkozik, nem a lakhelye szerinti.
2022. jan. 9. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/52 anonim ***** válasza:
100%

A román törvények szerint is van köteles rész, itt legalábbis ezt írják.

[link]


Azt is fontos lenne tudni, hogy a ház egyedül a tatáé volt-e, vagy közös tulajdon a mamával.

2022. jan. 9. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/52 A kérdező kommentje:

30# már 3 éve volt megírva a rendelet és elméletileg lejárt az idő,ami alatt meg lehetett támadni. Így csak az a papír számít, a törvényes orokosoknek már nincs joguk. Külföldön laktunk,a szuleim lakást béreltek, de mivel visszajottunk Magyarországra a szuleim nagytatámhoz költöztek, mert lebetegedett.Otthagyták a munkahelyuket,hogy segítsenek neki. Nagymamám része el lett osztva a halálakor,a ház kizárólagos tulajdonosa nagyapám volt. Sok értéket már halála előtt a z új feleségére iratta,mint adomány (igy ezekhez már semmi közünk, mert halálakor nem a tatam néven voltak).

A szuleim küldtek tatamnak havonta pénzt,mert a nyugdíja kicsi volt. Tatam néven volt a ház és még pár föld,amit a nő előtt azt mondta,hogy unokáinak tartja,hogy oda építsünk majd hazat magunknak.

2022. jan. 9. 19:04
 37/52 anonim ***** válasza:
85%
Nem a végrendelet keltezésétől számít a megtámadásra nyitva álló határidő! Tényleg menjetek el másik ügyvédhez, ha kisváros, mezőváros akkor ne az egyetlen ügyvédhez.
2022. jan. 9. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/52 anonim ***** válasza:
87%

Ha jól gondolom, az örökösödési szerződés az az eltartási szerződés akar lenni.


Ha ilyet írattak vele alá, akkor az minden további nélkül megtámadható jogilag, függetlenül a lejárati időtől. Ha perre kerül a sor, akkor NEKI kell bizonyítania, hogy a szerződésben foglaltaknak eleget tett, nem nektek, hogy nem. De persze ti tudjátok bizonyítani például azt, hogy mivel a "tata" pénze kevés volt, ezért ti utaltatok neki pénzt. Ezzel felvetődik a kérdés, hogy nektek miért kellett pénzelnetek őt, hogyha volt egy eltartója? Ugyanez az ápolással; ha tudjátok igazolni, hogy odaköltöztetek hozzá vagy a környékére az ápolás miatt, akkor szintén felvetődik a kérdés, hogy ellátta-e megfelelően a vállalásokat.


Ha a bíróság úgy ítéli meg, hogy nem, akkor semmisnek minősül a szerződés.


Az ajándékozásról; ha az ajándékozó az ajándékozást követő 10 éven belül elhuny, akkor a törvényes örökösöknek ugyanúgy jár a kötelesrész, ami az örökség 1/3 része. Ha nem tudja kifizetni, akkor lemondhat az ajándékról a javatokra, ha pedig az ajándék nincs már meg, akkor pénzben kell kifizetnie titeket.

2022. jan. 9. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/52 anonim ***** válasza:
97%

#37, megelőztél. Hacsak nem örökösödési szerződés, mert azt 2 év múlva valóban nem lehet megtámadni.

Én csak azt nem értem, hogy ha a tata mindent a luvnyára íratott, hogy volt képe elfogadni a pénz és a gondoskodást a szülőktől?

És az "adományt" - nyilván ajándék - is meg lehet támadni, ha 10 éven belül történt az ajándékozás.

2022. jan. 9. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/52 anonim ***** válasza:
83%
Hello, visszaolvasas, nem Magyarorszagon lakott a papa
2022. jan. 9. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!