Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy lehet az, hogy régebben...

Hogy lehet az, hogy régebben a lányok még fiatalon szültek 2-3 gyereket, és mégsem voltak anyagi gondok?

Figyelt kérdés
Kb 25 évvel ezelőtt a lányok még 18-22 évesen szültek több gyermeket is, mégis el tudták őket tartani a férjükkel, volt hol lakniuk stb. A mai világban ha valaki ennyi idősen szül, annak lehetetlen ezt megvalósítani, ha már dolgozik akkor sincs esélye ilyen fizetésekből, a szerencsés kivételektől eltekintve. Mi volt régen más, akik annyi idősek mesélnétek róla? Tudom ez politikai téma is, de remélem itt is kapok válaszokat.
2015. jan. 6. 15:48
1 2 3 4
 11/37 anonim ***** válasza:
19%
Egyrészről nagyobb a csóróság másrészről ma a nők többsége 40 éves koráig vár hátha bevágtat a lakótelepre egy kőgazdag Brad Pitt fehérlovon, aztán már amikor ketyeg az a bizonyos óra akkor érik be kevesebbel.
2015. jan. 6. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 anonim ***** válasza:
93%

Én most 54 éves vagyok, 24 és 26 évesen szültem. A főiskola elvégzése után rögtön kaptam munkát, több helyre is mehettem volna, volt választék és nem csak nekem, hanem másoknak is. A szüleimtől nem sok segítséget kaptam, mert nekik sem volt sok, de a lakodalmi pénzünkből (a lakodalmat a szülők fizették) és a fizetésünkből tudtunk venni egy felújításra szoruló kis házat, amit aztán szépen feljavítgattunk.


Egy biztos, bármilyen is volt a régi rendszer, egy dolog nem volt, az pedig a létbizonytalanság. Nyugodtan vállalhattál családot, az biztos, hogy a munkahelyed stabil volt, vagy kereshettél másikat és találtál is.


Szerintem az emberek is megelégedtek sokkal kevesebbel, nem voltak ekkora különbségek.

2015. jan. 6. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 anonim ***** válasza:
80%
A rendszerváltás előtt teljesen más viszonyok voltak. Ma Magyarországon egy család költségeinek legnagyobb részét a lakhatás teszi ki. Ez korábban azért nem volt gond, mert a lakások nem kerülhettek ki a szabad piacra (gyakorlatilag nem is volt piac, csak az állam által kontrollált kereskedelem). Minden nagykorú embernek egyetlen öröklakása lehetett, többet nem lehetett vásárolni. Mivel így nem volt nagyobb kereslet, mint kínálat, a lakások ára a megfizethető kategórián belül maradt. A rezsi is lényegében egy minimális hozzájárulás volt a valódi költségekhez, az állam fizette a nagy részét. Gyakorlatilag csak a boltokban kapható szegényes kínálatból való vásárolgatáshoz kellett a pénz, arra meg elég volt a fizetés. Ez tulajdonképpen egy nagyon kényelmes rendszer volt, csak sokba került, nem tartotta fenn magát (az államilag garantált munkahely és fix fizetés nemigazán motivál bármiféle termelésfokozásra), az állam folyamatosan hiteleket vett fel, hogy a szintet tartani tudja. Ezért is volt könnyű a rendszerváltás, nem kellett hozzá vérnek folyni, nem volt az állam részéről ellenállás, hiszen egyszerűen elfogyott a pénze, nem tudta már tovább fenntartani a rendszert.
2015. jan. 6. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:
34%

jobb országokban ez most is így van.

(bevállalják fiatalon) mert gyerekvállalás nem egyenlő a szegénység vállalásával,anyukák visszatudnak menni a munkahelyükre,sőt,ha nagymama távol lakik,szitterre is futja.

2015. jan. 6. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 anonim ***** válasza:
80%
Pl. a bérek lehet, hogy alacsonyak voltak régen is, de az igények is alacsonyabbak voltak pl. nem kellett netre költeniük, vagy épp iphonra, számítógépekre, ez az egyik, a másik pedig az, hogy nem volt ekkora drágaság, az életszínvonal jobb, teljesíthetőbb volt és ekkora munkanélküliség sem volt, így akár egy 8 általános iskolai végzettségű annak idején még postán is simán elhelyezkedhetett ablakban ülve, ma már pl. ez teljesen kivitelezhetetlen lenne szintén.
2015. jan. 6. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 anonim ***** válasza:
77%
Egyébként igaza van a #7-nek, tényleg kéthavi fizetés volt egy tévé ára, csak akkoriban a hitel nem azt jelentette, amit most. Minimális volt a kamat, és mivel munkanélküliség, munkahely elvesztése nem létezett, így bedőlt hitelektől sem kellett tartani, bármi kapott kölcsönt akár az államtól, akár a munkahelyén lévő szakszervezettől.
2015. jan. 6. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 anonim ***** válasza:
78%
Azért '89-90 körül már nem volt igaz a szép, mindenkinek van munkája elmélet. Szépen mentek tönkre a nagy iparvállaltok, az emberek meg otthon voltak töredék fizetésért, vagy tört hetet jártak be dolgozni. Amit te kérdezel, az inkább a 40 évvel ezelőtti állapotokra igaz. De a gyes akkor is borzasztó kevés volt.
2015. jan. 6. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 anonim ***** válasza:
29%
15ös vagyok még: ja és sokkal tisztességesebbek voltak az emberek, a nők, vagy akár a férfiak is, illetve a munkaadók is, biztosabbak voltak a munkahelyek, nem max. csak addig tartott amíg meg nem gondolták magukat, plusz összetartóbb volt mindenki, lehetett rokonokra és barátokra is számítani, de még sorolhatnám.
2015. jan. 6. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 anonim ***** válasza:
86%

"a bérek lehet, hogy alacsonyak voltak régen is, de az igények is alacsonyabbak voltak"


Nem mondanám, hogy alacsonyabbak voltak az igények, mert azért legtöbben ábrándozva néztük, hogyan élnek a "bűnös imperialista" nyugaton, pusztán a lehetőségek voltak mások. Az igények megmaradtak álmoknak. A valóságban nem volt választási lehetőség, a kínálat minimális volt, utazni korlátozottan lehetett, leginkább a miénkkel egyformán beárazott "testvéri" országokba. Volt biztonság, viszont cserébe anyagilag erősen korlátozott életszínvonal. Mentalitás, szociális háttér és életerő kérdése, hogy ez valakinek jobb volt, mint ma, vagy rosszabb. Akkor nem kellett küzdeni, viszont nem is nagyon volt érdemes, hiszen nem volt miért. Ma szinte az egész világ a tiéd lehet, viszont ha nem vagy elég rátermett/szerencsés, akár éhen is halhatsz.

2015. jan. 6. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 anonim ***** válasza:
15%

(számolj)


Én most vagyok 24 éves, 3 gyerekem van és a legidősebb 6 éves. Soha de soha nem segített senki anyagilag, sem a gyerekvigyázásban semmiben. Házunk van és rendezettek az anyagiak. Ilyen is van...

2015. jan. 6. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!