Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mi lenne a pénzünkkel, ha a...

Mi lenne a pénzünkkel, ha a párommal történne valami?

Figyelt kérdés
10 éve élünk együtt a párommal (nem vagyunk házasok), közös kasszán vagyunk, eddig nem volt semmi gondunk de ma nagyon elgondolkodtam valamin. A közös kassza nálunk úgy néz ki, hogy van egy folyószámlánk a bankban, erre jön mindkettőnk fizetése + van egy ehhez a számlához tartozó megtakarítási számla, amin meg a spórolt pénzünk van. Mindkét számla párom nevén van, aminek annyi az oka, hogy ingyenes neki a számlavezetés (valamilyen munkahelyi kedvezmény miatt, hogy az egész munkahelynek ott a számlája, vagy ilyesmi). Ez engem abszolút nem zavart eddig, főleg hogy a párom abszolút nem tud "bankolni", fogalma sincs a netbankról, de a pin kódról, de talán még automatából sem tud kivenni pénzt. Neki a lényeg, hogy mindig álljon rendelkezésére valamennyi pénz, a többi az én dolgom. Csekkeket, fizetni valókat levonják a szolgáltatók, utána én szoktam átrakni a megtakarítási számlára, én szoktam kivenni kp-t, szóval én vagyok a bankos. Namármost ugyebár 10 éve tart ez az állapot, szóval azért van már pénzünk a megtakarítási számlán is (kb. 5 millió forint), meg a sima folyószámlán is mindig annyi, hogy mindent le tudjanak vonni, tudjak vásárolni, nagyobb kiadásokra tudjunk levenni róla. De mivel a számlák 100%-ig a párom nevén vannak, és nem vagyunk házasok, felmerül a kérdés, ha ne adj isten, valami történik vele, mi lesz a pénzzel??? Hivatalosan én nem vagyok hozzátartozója, ugyanakkor az a pénz az enyém is, 10 évig vért izzadva dolgoztunk sokszor, évekig 12 óráztam és műszakoztam, volt hogy jóval többet kerestem mint a párom, és az egész megtakarítást elveszíteném, csak azért mert nincs a nevemen a számla? Vagy tudnám bizonyítani, hogy az igenis az én tulajdonom is, mert oda jött a fizetésem? Vagy csak az számítana, hogy a párom számlája, ő pénze hivatalosan? Ki örökölne, az anyósom? (nincs gyerekünk) Nagyon érdekelnek ezek a dolgok, mert egy élet munkája van abban a pénzben (tudom ahhoz képest nem túl sok, de alacsony a fizetésünk, albérletben lakunk, ennyit sikerült eddig félrerakni + vettünk egy nagyobb értékű kocsit). Mi lenne a pénzemmel? Mennyit kapnék belőle, kapnék-e egyáltalán?
2014. nov. 12. 08:27
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
79%
Vagy ami még megoldás lehet, hogy írtok végrendeletet, melyben letisztázzátok hogy az egyikőtök a másik halála után mit kap. tehát, hogy a vagyont, a lakást stb. Ugyanis az öröklési sorrendet, felülírhatja a végrendelet, miképpen máshogy rendelkeztek.
2014. nov. 12. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
87%
Az utolsónak van igaza. hivatalos végrendelet kell. De miért nem házasodtok össze, főleg, ha babát is akartok? Akkor nem lenne gond a pénzzel sem.
2014. nov. 12. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
100%
Élettársak a 'közös vagyonon' (szerzeményi) szerzés arányában osztoznak, tehát halál esetén, te azt kapod, ami a fizetésedből, egyes vagyontárgyaidból stb. származik. A többi pénz végrendelet hiányában a törvényes örökösöket illeti. Viszont így, hogy te nem vagy rendelkezni jogosult a számla felett, legkorábban a hagyatéki eljárásban férhetsz hozzá a pénzhez. Ha párod ír végrendeletet, akkor az felülírja a törvényes öröklés rendjét, viszont a bankszámlával ugyan az a helyzet, mert nem vagy azon feltüntetve, abban az esetben is meg kell várnod a hagyatékit.
2014. nov. 12. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
82%

Ezt találtam a neten, idézem neked:



" Tartson akár évtizedekig, akkor sincsenek családjogi hatásai az élettársi kapcsolatnak, ha abból nem származott gyermek - így rendelkezik a néhány hete elfogadott új Polgári Jogi Törvénykönyv. A 2014 március 15-én hatályba lépő kódexben változik az öröklés rendje.


ÉLETTÁRS HÁTRÁNYBAN

Az élettárs az új Ptk. öröklési szabályai szerint is hátrányba kerül a házasságot kötöttekhez képest. A jog eleve a házasságban élőket tekinti özvegynek, ha a férj vagy a feleség elhuny. Az élettárs, élhetett akár húsz, harminc éven át az örökhagyóval, a törvény alapján nem örököl. Holott eredetileg az szerepelt a javaslatban, hogy az élettársat holtig tartó használati jog illesse meg az örökhagyóval közösen lakott ingatlanon abban az esetben, ha a kapcsolat legalább tíz évig tartott. Ezt a lehetőséget azonban a kormánypártok elvetették. Így tíz év után sem illeti meg az élettársakat olyan jog, mintha házasságra lépnek. „Öröklés tekintetében az élettárs valóban messze nem élvez ugyanolyan jogokat, mint a házastárs" - mutatott rá a Figyelő Online-nak Szeibert Orsolya családjogász. „Az élettárs a hatályos szabályok, és az új Ptk. értelmében is csak végintézkedés alapján örökölhet, azaz nem törvényes örökös. Az, hogy az „özvegy" élettárs nem örökölhet a törvény alapján, mindenképpen azt jelenti, hogy az élettársaknak különösen célszerű végrendelettel gondoskodniuk adott esetben egymásról" - hívta fel a figyelmet a családjogász.


ÖRÖKLÉS: Ha az örökhagyó azt akarja, hogy az élettárs is örököljön, végrendelkeznie kell."

2014. nov. 12. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 A kérdező kommentje:

Értem, tehát akkor a lehetőségek:


- végrendelet (ez esetben az egész pénzünket rám hagyhatja)

- társtulajdonosság a bankban (ez esetben csak a felét kapnám meg, nem?)


Illetve mi van akkor, ha családot alapítunk, születik gyerekünk, akkor történik egy tragédia - nyilván akkor a közös gyerekünk örökli az egész vagyont, viszont ebben az esetben gondolom szintén nem nagyon félhetek hozzá a pénzhez ugye? Tehát az sem opció, hogy mivel úgyis gyereket akarunk, marad minden így, hisz úgyis a közös gyereké lesz a vagyon, mert az adott esetben engem nem segítene ki.

2014. nov. 12. 09:49
 16/28 A kérdező kommentje:
Utolsó hozzászólásomat kicsit zavarosan fogalmaztam meg, tehát arról lenne szó, hogy ha továbbra is a párom nevén maradnak a számlák/pénzek, viszont közben gyerekünk születik, én GYED-en vagyok, párommal történik valami, gyerek örököl mindent - lenne e jogom a pénzünket úgymond "felélni" ha szükség van rá, pl hogy az albérletet, számlákat tudjam tovább fizetni, gyereknek mindent meg tudjak adni, amíg vissza nem megyek dolgozni, mert a GYED-em nem lenne túl sok. Elkölthetném-e a "gyerek pénzét"? Gondolom nem, így ez sem opció. Mindenképpen kell akkor a végrendelet.
2014. nov. 12. 09:52
 17/28 anonim ***** válasza:
69%
De miért nem házasodtok össze? Ezt nem értem, közös gyereket akartok, de ti, a leendő szülők a saját életeteket összekötni hivatalosan meg nem? Nekem ez furi, és minden öröklési, és családjogi esetlegesen felmerülő problémát megoldana.
2014. nov. 12. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 A kérdező kommentje:
Nem arról van szó, hogy nem akarunk összeházasodni, nem vagyunk ellene, csak annyira nem mozgatott minket a házasság soha, 10 év alatt még nem sokszor került terítékre a téma, mert egyikőnknek sem volt ez fontos. Igazából az anyagiak is tökéletesen működtek, csak most, hogy gyereket szeretnénk, feléledtek bennem ezek az dolgok, hogy mi lenne, ha.... És nem szeretnék se egyedül, se egy kisgyerekkel az utcán állni úgy, mindent elveszítek amiért dolgoztam. Erre keresem most a megoldást.
2014. nov. 12. 10:01
 19/28 anonim ***** válasza:
70%

Ha a gyerek örököl, a vagyona felett mint törvényes képviselő te leszel a vagyonkezelő.

Amennyiben a jövedelmedből nem tudod biztosítani a gyerek szükségleteit a gyámhatóság engedélyével felhasználhatod a gyerek vagyonának egy részét. Ami nem szükséges a folyamatos kiadások finanszírozásához, át kell adni a gyámhatóságnak, és ezzel szintén csak engedély alapján rendelkezhetsz. Ha a hatóság azt állapítja meg, a gyerek érdekeivel ellentétes, hogy te kezeld a vagyonát, vagyonkezelőt rendel ki.


Ha nem akartok összeházasodni, kell végrendelet és minél előbb érdemes elintézni, hogy a számla közös legyen.

2014. nov. 12. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
62%

Összeházasodhatok minden felhajtás nélkül is, elmentek az anyakönyvvezetőhöz két tanúval.

Egyébként én úgy tudom, hogy a végrendelet nem írhatja felül a törvényeket. Tehát az öröklés a törvény szerint zajlik, azt felülírni nem lehet, nem lehet végrendelettel kizárni valakit az örökségből, mint a filmekben.

2014. nov. 12. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!