Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mi lenne a pénzünkkel, ha a...

Mi lenne a pénzünkkel, ha a párommal történne valami?

Figyelt kérdés
10 éve élünk együtt a párommal (nem vagyunk házasok), közös kasszán vagyunk, eddig nem volt semmi gondunk de ma nagyon elgondolkodtam valamin. A közös kassza nálunk úgy néz ki, hogy van egy folyószámlánk a bankban, erre jön mindkettőnk fizetése + van egy ehhez a számlához tartozó megtakarítási számla, amin meg a spórolt pénzünk van. Mindkét számla párom nevén van, aminek annyi az oka, hogy ingyenes neki a számlavezetés (valamilyen munkahelyi kedvezmény miatt, hogy az egész munkahelynek ott a számlája, vagy ilyesmi). Ez engem abszolút nem zavart eddig, főleg hogy a párom abszolút nem tud "bankolni", fogalma sincs a netbankról, de a pin kódról, de talán még automatából sem tud kivenni pénzt. Neki a lényeg, hogy mindig álljon rendelkezésére valamennyi pénz, a többi az én dolgom. Csekkeket, fizetni valókat levonják a szolgáltatók, utána én szoktam átrakni a megtakarítási számlára, én szoktam kivenni kp-t, szóval én vagyok a bankos. Namármost ugyebár 10 éve tart ez az állapot, szóval azért van már pénzünk a megtakarítási számlán is (kb. 5 millió forint), meg a sima folyószámlán is mindig annyi, hogy mindent le tudjanak vonni, tudjak vásárolni, nagyobb kiadásokra tudjunk levenni róla. De mivel a számlák 100%-ig a párom nevén vannak, és nem vagyunk házasok, felmerül a kérdés, ha ne adj isten, valami történik vele, mi lesz a pénzzel??? Hivatalosan én nem vagyok hozzátartozója, ugyanakkor az a pénz az enyém is, 10 évig vért izzadva dolgoztunk sokszor, évekig 12 óráztam és műszakoztam, volt hogy jóval többet kerestem mint a párom, és az egész megtakarítást elveszíteném, csak azért mert nincs a nevemen a számla? Vagy tudnám bizonyítani, hogy az igenis az én tulajdonom is, mert oda jött a fizetésem? Vagy csak az számítana, hogy a párom számlája, ő pénze hivatalosan? Ki örökölne, az anyósom? (nincs gyerekünk) Nagyon érdekelnek ezek a dolgok, mert egy élet munkája van abban a pénzben (tudom ahhoz képest nem túl sok, de alacsony a fizetésünk, albérletben lakunk, ennyit sikerült eddig félrerakni + vettünk egy nagyobb értékű kocsit). Mi lenne a pénzemmel? Mennyit kapnék belőle, kapnék-e egyáltalán?
2014. nov. 12. 08:27
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
100%

Nem kapnál.


Amit tehettek, banktól függően:

- te térstulajdonos leszel a számlán. Ez nem minden banknál lehetséges, de ahol igen, ott azt jelenti, hogy 50-50% a tulajdonjogotok a számlákon lévő pénzre.

- ír a párod egy un. haláleseti kedvezményezett nyilatkozatot. Ez azt jelenti, hogy az ő esetleges halála esetén a számlán lévő pénz a tiéd. Ehhez nem kell megvárni a hagyatéki tárgyalást sem, ha megvan a halotti anyakönyvi kivonat, fel is tudod venni az összeget és ebből fizetni a temetést.


Én azért a helyedben egyeztetnék egy ügyvéddel is.

2014. nov. 12. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
76%

Meg lehet osztani a számlát, társtulajdonos talán, és akkor te is hozzáférsz a bankban az irataiddal.


Amúgy ha bármi történne, akkor -szerintem- te lennél valószínű az örökös, de a hagyatéki tárgyalásig nem juthatnál a pénzhez csak amennyit a bankkártyával levehetnél, de az meg kérdéses, hogy egy baleset után ez mennyire jogszerű.


Menjetek be közösen a bankba és kérjétek, hogy közös számlátok legyen. Nem tusom mi a hivatalos kifejezés.

Meg írjatok egy végrendeletet, hogy egymásra hagyjátok a vagyonotokat.

2014. nov. 12. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, kissé bűntudatom van, hogy azon gondolkodom, hogy mi lenne, ha a párom meghalna, mert igazából makk egészséges, de bármelyik nap történhet valami, és azért rossz lenne egy évtizedes keserves spórolás után egyetlen cent nélkül állni az utcán. Kié lenne a pénz, az anyósoméké?
2014. nov. 12. 08:39
 4/28 anonim ***** válasza:
95%

"Amúgy ha bármi történne, akkor -szerintem- te lennél valószínű az örökös,"


NEM, a kérdezö nem lenne örökös, hanem a párja családja a következö sorrendben: gyerek (ez nincs), utána a szülei, vagy ha ök sem élnek, akkor a testvérei.


Az élettárs jogilag nem számít rokonnak.


A kérdésre: vagy legyen közös a számlátok, mármint kettötök nevén (a legtöbb helyen át lehet iratni), vagy pedig közjegyzönél készíttessetek valamilyyen hivatalos iratot arról, hogy ez a pénz közös és halál esetén a te tulajdonod lesz.

Az nem elég, ha otthon írtok valami ilyet, feltétlen hivatalos formában kell meglennie.

2014. nov. 12. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
78%
mi épp a napokban nyitottunk így számlát a párommal, a mi bankunknál úgy lehetett hogy egy számlatulajdonos+ egy meghatalmazott, így én lettem a tulajdonos, ő pedig mindenre kiterjedő meghatamazást kapott tőlem így ugyanúgy intézhet mindent, pénzt vehet le, tehet be , köthet le, akármi. a mi bankunknál olyat hogy mindketten tulajdonosok vagyunk nem lehetett... de gondolom ez változó a bankoknál..
2014. nov. 12. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
100%
Menjetek ügyvéghez, és nyilatkozzatok, hogy 10 éve vagyon, és élettársi közösségben éltek. Az pedig bizonyítható, hogy a te fizetésed is arra a számlára megy, vagyis a megtakarítás is közös. De gondolod, hogy a párod családja elvennék amúgy tőled, ha tehetnék?
2014. nov. 12. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
49%

Túl reagálod a dolgot. Van egy teljesen egyszerű megoldás, nálunk mindenkinél így van a családban és pénzbe sem kerül.

Egyszerűen bementünk a bankba és meghatalmaztuk a másikat , hogy ő is hozzáférjen a számlához. kb 2 aláírás és 5 percbe telt. Amikor a nagyapám meghalt- az ő számlájához ugyanilyen meghatalmazott volt apukám- bement a meghatalmazott és simán elrendezett mindent. Ennyi. Nem kell közjegyző vagyonokért.

Egyébként ezt már az elején így kellett volna indítani. És nem feltétlen kell halál eset sem ahhoz , hogy ez a probléma fennálljon. Elég egy autóbaleset, komolyabb előre nem várt műtét, válás stb..

2014. nov. 12. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:
Hát nem tudom. Igazából jó viszonyban vagyok a párom családjával, tehát nincs utálkozás, gyűlölködés, de sok a hitelük van, úgyhogy ezt nem tudom kiszámítani. Igazából most tervezzük a gyerekvállalást, s főleg ezért gondolkodtam el a dolgokon, mert azért jó lenne tudni, hogy biztonságban lennék egy kisbabával is, ha bármi történik az életben.
2014. nov. 12. 08:52
 9/28 anonim ***** válasza:
100%
Azért a rendelkező meg a társtulajdonos nem ugyanaz. A rendelkezőnek nincs tulajdonjoga, tehát ha a számlatulajdonos meghal, akkor onnantól nem vehet fel pénzt a számláról, mert az már a hagyaték része.
2014. nov. 12. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
91%

Latod latod megis csak nem kizarolag papir a hazassag.

Foleg hogy gyereket terveztek ne bonyolisd hazasodjatok ossze minden jogviszonyt rendez.

2014. nov. 12. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!