Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ilyenkor mit kell tegyek?...

Ilyenkor mit kell tegyek? Kényszeríteni az "apaságra" vagy sem?

Figyelt kérdés

Kérlek ne ítéljetek el. Volt egy futókapcsolatom, nem védekeztünk, tudom hogy ez felelőtlenség volt. Terhes lettem, nem voltam képes elvetetni, pedig sokat gondolkodtam rajta. Lehet önző voltam, hogy apa nélkül vállalom, de úgy gondoltam fel tudom nevelni egyedül. 24 éves vagyok, nemrég végeztem levelezőn főiskolát, de már 5 éve dolgozok. 2 éve a nagyszüleimmel élek, egy félig-meddig két generációs házban, nagyjából elszeparáltan, bár nem olyan nagy a részem. Tudom, hogy nem a legideálisabb, de szerintem 1-1,5 évig otthon tudok lenni, utána visszamennék dolgozni, a kisfiam menne bölcsibe (szerencsére van ismerős bölcsis néni így tuti felveszik) Szóval végiggondoltam, nem csupán az érzelmeimre hagyatkoztam. Bár javarészt azért mégiscsak szívvel döntöttem, de nem a "semmibe-semmire" vállalom.

A srácnak természetesen szóltam, én tudom, hogy ő az apa, azt hiszem ő is elhitte. Mondtam neki hogy nem várok tőle semmit, döntsön, bár tudom hogy félig már meghoztam helyette a döntést (hogy ez helyes vagy sem az már mindegy). Pár hete (most vagyok a 20. hétben) azt mondta nem szeretné ezt a gyereket. Én elfogadtam, mikor döntöttem ezzel is számoltam, vagyis ezzel számoltam, aztán max jobb lett volna a helyzet. Utánanéztem jogilag, hogy van fiktív apa stb., ha nem szeretné a gyereket akkor "nem lesz" neki semmilyen formában.

A szüleim erre kiakadtak, hogy hogyan akarom én felnevelni, miért nem kérem a gyerektartást ha már kibújik a felelősség alól. Én nem így látom a helyzetet. Oké ketten hibáztunk, de attól hogy én a baba mellett döntöttem, neki még nem kell. A kisfiamnak majd valahogy elmagyarázom mi miért, hogyan történt. Az anyagiakat pedig megoldom egyedül.

Ti mit gondoltok? Felelőtlen vagyok? A gyerektől veszem el a pénzt? De mitől lenne neki jobb, hogy van egy apja aki nem kíváncsi rá, de fizet mert kötelező? (ha közösen vállaltuk volna házasságba és válás után nem akarna fizetni az persze más lenne)


2013. ápr. 23. 09:12
1 2 3 4 5 6 7
 51/62 anonim ***** válasza:

Ne haragudj,hogy nem a kérdésre válaszolok.


Már korábban is olvastam ezt a "képzelt apa" dolgot. Édesanyám az újszülöttön dolgozik, nem ritka, hogy apuka nélkül érkeznek a kismamák (elhagyta az apuka, vagy csak kaland volt például). És ő mondta, hogy ez hülyeség, nem írnak be kitalált apukát. A gyerek az anyuka nevét kapja és apukát ismeretlenként tüntetik fel.

2013. ápr. 24. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/62 anonim ***** válasza:

#51, pedig nincs igazad, egyszerűen kétféle dologról beszéltek...a szülészeten persze, hogy nem írnak semmit, nem az ő dolguk.

Valójában az történik, hogy az anyakönyvi bejegyzést nyitva hagyják, az anyakönyvvezető értesíti a gyámügyet a rendezetlen családi jogállásról, és a gyámügy úgymond "megkísérli kideríteni" az apa személyét... ami zömmel abból áll, hogy az adott gyámügyesre jellemző vehemenciával győzködni kezdi anyukát, hogy nevezzen meg vélhető apát, akivel szemben el tudják indítani az apaság bírói megállapítását. Van hogy egyszerűen rákérdeznek, mert olyan a gyámügyes, van, hogy komolyan fenyegetőznek, mert olyan...

Aztán ha x idő alatt (ez a Csjt szerint max 3 év lehet) nem sikerül megállapítaniuk az apa személyét, akkor képzelt személy bejegyzésével lezárják a születési anyakönyvet.

Ez nem függ össze a névviseléssel, ha a gyerek az anyja családnevét kapja, akkor sem hagyják végleg üresen az apa neve rovatot:) Jogászul: (Csjt)

40. § (1) A gyermek kérheti annak bírósági megállapítását, hogy anyja az általa megjelölt személy. Ha a gyermek meghalt, ez a jog leszármazóját illeti meg.

(2) Az anyaság bírósági megállapítását az is kérheti, aki azt állítja, hogy ő a gyermek anyja.

(3)54 Ha a származás reprodukciós eljárás következménye, nincs helye az anyaság bírósági úton történő megállapításának azzal a nővel szemben, aki az eljárás lefolytatásához ivarsejtet vagy embriót adományozott.

41. § (1) Ha a gyermek mindkét szülője ismeretlen, születése után nyomban, ha pedig apjának kiléte nem állapítható meg, az anya kérelmére bármikor, egyébként pedig a gyermek harmadik életévének betöltése után hivatalból kell intézkedni az iránt, hogy a születési anyakönyvbe a gyermek szülőiként, illetőleg apjaként képzelt személyt jegyezzenek be. Az intézkedésre a gyámhatóság hivatott.

(2) Ilyen esetben az apa családi nevéül, ha az anya ismert, az anya legközelebbi ismert anyai ági férfi felmenőjének családi nevét kell megállapítani. Az anya kérelmére azonban a gyámhatóság az apa családi nevéül megállapíthatja

a) az anya családi nevét,

b) az anya által megjelölt más családi nevet, feltéve, hogy az más jogos érdekét nem sérti.

(3) Nem állapítható meg olyan családi név, amely a gyermekre sérelmes.

(4) A gyámhatóság az egyéb személyi adatokat - mások jogos érdekeinek sérelme nélkül - belátása szerint állapítja meg.

2013. ápr. 24. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/62 anonim ***** válasza:
Nem képzelt apát írnak be, hanem az anyai apa nevét, a nagypapát.
2013. ápr. 24. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/62 anonim ***** válasza:

utolsó nem olvastad végig amit írtak ????

hogy a fenébe írhatnák már be a nagypapát??????

mi köze hozzá?

2013. ápr. 25. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/62 anonim ***** válasza:
pontosan ebben a cipőben jártam,igaz nálunk akart babáról van szó.de apuka a terhesség alatt meggondolta magát ,így apa nélkül szültem.Az én nevem kapta a pici.az apa üresen maradt.Be kellett mennem a gyámügyre,ahol meg kellett neveznem ki az apa.Megkeresték,és felszólitották az apaságra.Megtette hiszen egyértelműen ő az apa.közös megegyezéssel uj vezeték nevet kapott a baba,új anyakönyvi kivonattal.mindezt 2hónap alatt,és nagyon kézséges korrekt eljárással.
2013. ápr. 25. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/62 anonim ***** válasza:

54es téged sem az eszedért szeretnek! pl így kerül be a nagypapa családi neve:

"(2) Ilyen esetben az apa családi nevéül, ha az anya ismert, az anya legközelebbi ismert anyai ági férfi felmenőjének családi nevét kell megállapítani."

2013. ápr. 25. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/62 anonim ***** válasza:

#56, ha láttál anyakönyvet v. anyakönyvi kivonatot, szembe jön, hogy az apja neve, illetve a gyerek családi neve az KÉT KÜLÖN ROVAT.

A képzelt személy az apja neve rovatba kerül. A gyerek családi nevét meg a törvényben felsorolt módon a gyerek családi nevéhez írják be.

A gyerek apja nevéhez soha nem fognak beírni semmiféle nagyapát, lévén nem ő az apja. Oda vagy a tényleges apát írják, vagy képzelt személyt (egy idő után). Ennyi.


Ettől a beteg "nevére vesz"=elismeri az apaságot népnyelvi fordulattól van, hogy ezt a két dolgot, az apa személyét, meg a gyerek családi nevét folyamatosan keverik az emberek, holott ez két teljesen külön dolog.

2013. ápr. 25. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/62 anonim ***** válasza:

Akkor még egyszer bemásolnám, hátha el bírod olvasni:

""(2) Ilyen esetben az APA CSALÁDI NEVÉÜL, ha az anya ismert, az anya legközelebbi ismert anyai ági férfi felmenőjének családi nevét kell megállapítani."

2013. ápr. 25. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/62 anonim ***** válasza:

Nem ragadunk ki fél mondatot egy szövegből:

41. § (1) Ha a gyermek mindkét szülője ismeretlen, születése után nyomban, ha pedig apjának kiléte nem állapítható meg, az anya kérelmére bármikor, egyébként pedig a gyermek harmadik életévének betöltése után hivatalból kell intézkedni az iránt, hogy a születési anyakönyvbe a gyermek szülőiként, illetőleg _apjaként képzelt személyt_ jegyezzenek be. Az intézkedésre a gyámhatóság hivatott.

(2) Ilyen esetben az apa családi nevéül, ha az anya ismert, az anya legközelebbi ismert anyai ági férfi felmenőjének családi nevét kell megállapítani. Az anya kérelmére azonban a gyámhatóság az apa családi nevéül megállapíthatja

a) az anya családi nevét,

b) az anya által megjelölt más családi nevet, feltéve, hogy az más jogos érdekét nem sérti.

(3) Nem állapítható meg olyan családi név, amely a gyermekre sérelmes.

(4) A gyámhatóság az egyéb személyi adatokat - mások jogos érdekeinek sérelme nélkül - belátása szerint állapítja meg.


Lefordítom magyarra: ha az anyát (születési néven) mondjuk Nagy Évának hívják tehát az apja valszeg Nagy XXX, akkor az apának bejegyzett képzelt személy is többnyire Nagy akárki, amit éppen álmodik a hivatal. De ez nem kötelező, lehet más is... Szóval mondjuk a nagyapa Nagy Ádám, akkor apának beírnak egy Nagy Bélát, vagy Nagy Jenőt, vagy Nagy Edömért, akihez kitalálnak születési adatokat, miegymást.

Szóval kreálnak egy képzelt személyt.

2013. ápr. 25. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/62 anonim ***** válasza:

De azért én is el tudom rontani, szóval az előbbi magyarázata SZTORNO.

"(2) Ilyen esetben az apa családi nevéül, ha az anya ismert, az anya legközelebbi ismert anyai ági férfi felmenőjének családi nevét kell megállapítani. Az anya kérelmére azonban a gyámhatóság az apa családi nevéül megállapíthatja"

Szóval anya anyai ági, nem az apja... Tehát ha az anya apja Nagy (hogy maradjunk a példánál), az anya anyja meg Nagyné Kiss XXX, akkor a gyerek - egyéb meggondolás híjján Kiss nevű képzelt apával lesz boldogítva... De lehet Nagy is...

2013. ápr. 25. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!