Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ti mit tapasztaltatok? Szerint...

Ti mit tapasztaltatok? Szerintetek ez igaz lehet?

Figyelt kérdés
Unokatestvérem most írja az egyik, szakdolgozatát. Ehhez felhasznált egy kutatást, amely szerintem érdekes összefüggéseket állapított meg. Ez alapján az elmúlt 10-15 évben sokat változott a névhasználat. Pontosabban az asszonynév használata. A kutatást végzők azt állapították meg, hogy minél alacsonyabb valakinek az iskolai végzettsége, annál nagyobb százalékban veszi fel a férje nevét. Doktorátussal rendelkező nők esetében ez a szám szinte nulla. Engem ez megdöbbentett. igaz még csak gimis vagyok, de jogász szeretnék lenni. Vajon az ilyen nők azért ragaszkodnak a saját nevükhöz, mert keményen megdolgoztak érte? Ti hogy látjátok?

2013. márc. 10. 21:18
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
72%

Én jogász vagyok, leendő férjem nevét né- toldattal biztos, hogy nem fogom felvenni, mert egyszerűen nem tetszik ez a forma, a kötőjeles változat szintúgy. Valószínűnek tartom, hogy megtartom a nevem.


Abban van ráció, Kérdező, amit írtál. Hasonlókat tapasztaltam én is.

Ismeretségi körben sokan nem vettél fel a férjük nevét, többen azért, mert publikáltak, volt már karrierjük és így ismerték őket vagy egyszerűen azért, mert a családjuk (szülők, nagyszülők) volt már szakmai körökben ismert és ez előnyt jelentett számukra.

2013. márc. 10. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
11-es nem akartalak megbántani. Ha olvastad, akkor a tanulmány az elmúlt 10-15 év változásait taglalta. A szüleid gondolom korábban házasodtak. Arról nem is beszélve, hogy anyukád diplomájára már a férjezett neve került. Akik viszont az egyetem után kötnek házasságot, azoknak ez is gondot okozhat. ( Ezt csak hallomásból, nem tapasztalatból tudom :) )
2013. márc. 10. 22:24
 13/17 A kérdező kommentje:
Hopp, eltűnt egy válasz. Az előző kommentem így a 10-es válaszolónak szól :)
2013. márc. 10. 22:30
 14/17 Bence_ ***** válasza:
72%

Azért ez szocializációval is össze kötném.

Mert mondjuk a 8 általánossal rendelkező párok szocializációja feltehetően más mint a felsőfokú végzettségű pároknál.

(sarkítok)Egyiknél a férfi az úr és a nő egy "tulajdon" itt né-lesz. Hogy mindenki "lássa" kihez tartozik.

Másik oldalon egyenrangú felek kötik össze az életüket és ott Gipsz Jakab és Gipsz Ilona vagy Gipsz Jakab és Sós Ilona.

2013. márc. 11. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
Igen, valóban régebben volt, mint 15 éves, de gondoltam példaként felhozhatom. De ha ragaszkodunk, hogy 10 éven belüli legyen, akkor helyettesítsd be "anyukámat" "én"-re, mert rám is igaz. Mivel amikor megkérdezték a bejelentkezéskor, még a legnagyobb iskolai végzettségem érettségi volt. Ennyit akartam kihozni a dologból, hogy egyszerűbb akkor felvenni más nevét, ha még nincs nagyobb horderejű dolog, amihez kapcsolni tudják a lánykori neved, de az nem azt jelenti, hogy ennyi és nem is fogsz tovább tanulni, vagy megragadsz abban a pillanatnyi állapotban. Más kérdés, amit írtam is, hogy van aki amúgy sem venné fel a férje nevét.
2013. márc. 11. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Nekem csak egy szakmunkás bizonyítványom van,és nem vettem fel a férjem nevét.
2013. márc. 11. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
73%

Szerintem régen a nő "kevesebbet" ért. Automatikusan a "tulajdona" lett a férfinak, és alárendelt szerepet töltött be sokszor a családban. Még a nevétől is "megfosztották".

Ma már ez szerencsére egyre kevésbé van így. Sok ismerősöm azért nem veszi fel a férje nevét, mert akkor úgy érezné, hogy elnyomják és már nem önálló személy lenne, csupán egy oldalborda.


Amúgy több ismerősöm is van, ahol a férfi is felvette a nő nevét kötőjelesen, és a nő is a férjéét.

2013. márc. 11. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!