Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ti mit tapasztaltatok? Szerint...

Ti mit tapasztaltatok? Szerintetek ez igaz lehet?

Figyelt kérdés
Unokatestvérem most írja az egyik, szakdolgozatát. Ehhez felhasznált egy kutatást, amely szerintem érdekes összefüggéseket állapított meg. Ez alapján az elmúlt 10-15 évben sokat változott a névhasználat. Pontosabban az asszonynév használata. A kutatást végzők azt állapították meg, hogy minél alacsonyabb valakinek az iskolai végzettsége, annál nagyobb százalékban veszi fel a férje nevét. Doktorátussal rendelkező nők esetében ez a szám szinte nulla. Engem ez megdöbbentett. igaz még csak gimis vagyok, de jogász szeretnék lenni. Vajon az ilyen nők azért ragaszkodnak a saját nevükhöz, mert keményen megdolgoztak érte? Ti hogy látjátok?

2013. márc. 10. 21:18
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
76%

Nekem van egy tanárom,akinek a lányát úgy hívják hogy:az apja családneve-anyja családneve és az ő saját neve

de volt olyan tanárom,nem is egy,aki felvette a férje nevét.volt olyan is,aki megtartotta a sajátját,de felvette melléje a férjéét..és volt olyan,aki hiába volt házas,de megtartotta a sajátját.

2013. márc. 10. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
77%
igen, a doktorátusal rendelkező nők egyértelműen azért. szerintem érthető is valahol
2013. márc. 10. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
87%

Hát.. A nővérem belgyógyász és a férje nevét felvette amikor esküdtek. Jó magam is diplomás nő lennék( Kriminálpszichológus) és én is a férjem nevét viselem. Én tavaly mentem férjhez. A barátnőm cukrász , ő viszont nem vette fel a férje nevét.

Van aki felveszi a férje nevét, van aki nem.. Iskolai végzettségtől független döntés ez.

2013. márc. 10. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
83%
Igen, a doktorokra igaz ez szerintem. De ismerek olyat, aki lecserélte a vezetéknevét a férjéére. Vagy volt egy tanárom, akinek orvos volt a férje. Ő felvette a férje nevét -né-ként de a Dr.t is. Sokáig nem tudtam hogy egy ilyen hülye nőnek hogy lehet doktoria. Aztán leesett mikor mondták hogy a férje doki nem ő ilyen penge :D Szóval érthető hogy nem akarják felvenni. Ráadásul mire megkapják azt a két betűt addigra már a saját nevükkel szereznek elismerést a szakmájukban. Most ha nevet változtatnak akkor lesznek olyanok akik azt se tudják kik is ők. Meg a cikkek, disszertációkon is a régi nevük szerepel és utána problémás is pl. egy szakdolgozatnál hivatkozni rá.
2013. márc. 10. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
A névválasztáshoz műveltség kell? Pontosan milyen területen? Én is egyre jobban hajlok arra, amit a kettes válaszoló írt. De a környezetemben észrevettem még egy érdekes jelenséget. A városban van egy nagy kórház. Az orvosok feleségei közül azok a nők, akiknek pld. főiskolai végzettségük van, vagy az sincs, azok lelkesen dr. X. Y.-né lesznek. Ez viszont szerintem szánalmas. Mert nem mindegy, hogy királynő vagy királyné valaki :)
2013. márc. 10. 21:28
 6/17 anonim ***** válasza:
77%
5-ös vagyok. Itt én elsősorban a kutatókra gondoltam nem az orvosokra. Orvosoknál már hallottam sokaknál hogy felvették. Az egyetemi tanárok ragaszkodnak többnyire ehhez.
2013. márc. 10. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
80%
Mire valaki megkapja a dr titulust (tudományos) addigra kutatások, publikációk kapcsolódnak a nevéhez. Ezen a néven ismeri a szakma, így érthető ha nem változtatnak nevet.
2013. márc. 10. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
77%

3-as jó nagy szamárságot írtál. Gratulálok ehhez az általánosításhoz, amit itt összehoztál. Te biztosan rendkívül művelt vagy....

Én is diplomás vagyok és nem fogom felvenni a férjem nevét, illetve ha fel is veszem akkor kötőjelesen maximum. Mindezt nem azért mert műveletlen vagyok vagy sznob, hanem mert szeretem a nevemet. Számomra egyszerűen idegen, hogy "né" legyek. Tőlem ez idegen. Ha meg mondjuk Kovács Béláné lennék, az már tényleg durva. Kicsit olyan, mintha elveszne a személyiséged. Nem hiszem, hogy az a nő aki felveszi a férje nevét, az jobban szeretné...Ez ízlés dolga, nincs köze sem a szeretethez, sem az iskolai végzettséghez, sem a sznobsághoz.

2013. márc. 10. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
75%

Iskolai végzettségtől független, inkább egyéni ízlés kérdése.

Én is fiatal vagyok, most fejezem be a gimit és szeretnék tovább tanulni.

Ha valaha megházasodok én felvenném a férjem nevét, ha megy a keresztnevemhez, ha nem akkor maradna ugyan így.

A -né és kötőjeles verziók nem tetszenek.

2013. márc. 10. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
65%
Mondjuk szerintem abból a szempontból is érdemes végiggondolni a dolgot, hogy a végzettség a házasságkötés pillanatára jellemző. Például amikor édesanyám férjhez ment, akkor érettségije volt és ő felvette a férje nevét. Akkor ebből gondolom levonhatnánk a tanulságot, hogy anyukám alacsony iskolai végzettségű nő, aki felvette a férje nevét, holott egyetemi hallgatók voltak mindketten és mára több diplomásak. De a statisztika szempontjából a férjhez menés évében ő alacsony végzettségű nő volt. Én is így vagyok, bár én kötőjelesen vettem fel a férjem nevét. Szóval igaz, hogy van kapcsolat a végzettség és a név változtatás között, de inkább abból a szempontból, hogy akik már karriert futottak be a házasságkötés idejéig, azok nem szívesen változtatnak a nevükön, mivel így hivatkoznak rájuk szakmai körökben. Persze nem azt mondom, hogy ez így 100%ban megállja a helyét, nyilván aki amúgy sem akarta felvenni más családnevét egyéb meggondolásból, az nem fogja, nem vitatom, csak azt akartam mondani, hogy a végzettség egy elég szubjektív dolog és inkább függ össze a névválasztás az életkorral.
2013. márc. 10. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!