Melyik kolléganőmnek van igaza? Nálatok hogy működnek ezek a dolgok?
Bankban dolgozunk, 6-an vagyunk a fiókban. Két kolléganőmnek már van gyereke. Karácsonykor és nyáron természetesen a gyerekesekhez igazodunk szabadság szempontjából, ezzel nagy baja nincs senkinek. A fiatalok úgyis általában szilveszter után mennek szabira. Most húsvétra két kollégám, akik együtt élnek elutaztak, ők kértek először és kaptak szabadságot. Az egyik gyerekes kolléganőm azóta ezen hőbörög, hogy ez milyen igazságtalan, hogy képzelik, neki gyereke van. Próbáltuk lecsillapítani, magyarázni neki de semmi értelme. Azóta (3 hete derült ki), minden értekezleten felszólal. A fiatalok sosem szóltak vissza, a fiókvezető lezártnak tekinti azzal, hogy előbb kértek szabadságot és befizetett útjuk volt.
Ez mindenhol ilyen feszültségeket generál? Vagy mindig mindenki a gyerekesekhez igazodik?
Minden vélemény érdekel!
Köszönöm :-)
én is irodán dolgozom és ünnepekkor tudjuk, hogy a gyerekesek mennek szabadságra, mintha kőbe lenne vésve, hogy nekik kell elmenniük , meg persze egész augusztusban oda vannak
Kicsit idegesítő, hogy akiknek nincs gyereke azok a legutolsók ők csak akkor mehetnek szabira, ha a gyerekes szülő épp dolgozik
én most szültem így nem dolgozom a gyerek 3 éves koráig, de az biztos, hogy nem fogok úgy viselkedni ahogy velem tették a gyerekes szülők
Amúgy meg ezzel úgy vagyok, hogy annak a gyereknek van apukája is és betegség vagy nyári szünet esetén ő is otthon tud vele maradni.
Nálunk javarészt a gyerekesekhez szoktak igazodni, de pl idén azt mondta a főnök, hogy most az veszi ki először a szabadságát aki tavaly utoljára írta ki magát.
Senkinek egy szava sem volt. Általában azért ha nagyon kell valami, akkor úgyis cserélgetünk.
Eddig én is azt tapasztaltam, hogy a gyerekesek mindig előnyben vannak, és emiatt láttam vitákat. Speciel engem nem zavart még, mert rugalmas vagyok és alkalmazkodó. És attól mert úgy érzem néha megérdemelném én is, hogy hozzám alkalmazkodjanak, nem csináltam ebből problémát, mert ha azt látom, hogy Bözsike július utolsó két hetében nem tudja napközben hova tenni a gyerekeit (addig táborban van, azután nagyinál, stb), akkor ha nekem nincsen extrafontos uticélom abban a két hétben, akkor miért akadályozzam, miért ne legyen övé az a két hét.
Ha az lenne, hogy nekem éppen akkor van valami halaszthatatlan vizsgám vagy szakmai szervezet által szervezett többnapos elfoglaltság, akkor viszont megpróbálnám megértetni Bözsikével is, hogy annak időpontját nem én befolyásolom. Ez esetben ha nincs megegyezés, akkor az az igazságos, ha a főnök annak kedvez, aki előbb kért szabadságot. Attól, hogy valakinek gyereke van, a munkahelyen ugyanúgy helyt kellene állnia és alkalmazkodnia, ha nem tud, akkor van számtalan munkanélküli, aki szívesen megteszi helyette, akár van gyereke, akár nincs.
(Én per pillanat örülnék, ha munkahelyem lenne, eszem ágában sem lenne a szabadságon agyalni, nemhogy azon vitatkozni.)
Kedves dolog, ha figyelembe veszitek, hogy a gyerekesek mikor tudnak szabira menni, de ez nem kőbe vésett dolog. Szívesség, emberség, de ne legyen már elvárt dolog!!
Nálunk pl. majdnem mindenkinek van gyereke. Na, akkor ott kinek kedvezzünk?
Ebben az esetben meg, főleg, hogy egyedi egyet, természetesen a befizetett út az első. Ha egyébként úgyis kedveztek a gyerekeseknek, ezt az egy alkalmat kibírják. Pont ők azok, akik nem toleránsak, csak elvárják a gyerek miatt!! Ennek oda-vissza kellene működnie!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!