Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » A 70es években mit tudtak a...

A 70es években mit tudtak a kismamák a terhességről?

Figyelt kérdés
Egy rokonom 1971-ben szült, és annyi "butaságot" hord össze. Sajnos dohányzott is, aminek semmi gondot nem tulajdonított, az egyik gyermeke koraszülöttségét annak tudta be, hogy az orvos a negyedik hónapban nagyon megnyomta a hasát vizsgálat közben, ami után a 8. hónapban szült. Akkor nem voltak könyvek, újságok, vagy csak őt nem érdekelhette?
2011. jan. 22. 21:56
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
66%

A dohányzáshoz: erős dohányos vagyok (nem vagyok terhes), de tudom, hogy terhesen ezt nem tarthatnám, mert árt. Pedig a cigaretta nagy barátja vagyok, de nem összeegyeztethető a terhességgel.

Anyám is dohányzott, terhessége kb a 2. hónapban derült ki (úgy volt, hogy meddő és rendetlenkedett a ciklusa, ezért nem tűnt fel neki).Akkor tette le a cigit, de teljesen nem tudott lemondani róla. Az orvosa azt tanácsolta, hogy ha végképp nem bírja, akkor egy-egy slukk engedélyezett, mert a stressz többet árt nekem. Így az egész terhesség alatt elment kb egy doboz cigi, mert napi 1 szál cigi maradt.

Lekopogom, teljesen egészségesen, megfelelő időre születtem, semmi bajom.


Vagy ott nagymamám példája, aki 1944-ben szült. Amikor terhes volt, a zsidó férjét éppen elszállították (soha nem tért haza), őt 7 hónapos terhesen csillagos házba zárták, pocsolyából ivott, reszketett az életéért, enni vagy tudott, vagy nem. Ott nemhogy terhesvitamin nem volt, hanem minimális élelmiszer se. Ennek ellenére anyám is egészségesen született, már nem fiatal, de komolyabb egészségügyi gondja se volt (egy epekövet kivéve pár éve).


Anyám amikor mesélte ezt, mondta, hogy a magzat úgyis elszívja az anya rovására, amire szüksége van. Valószínűleg nagymamám szerencséje az volt, hogy kövér volt a háború előtt és a zsírtartalékai mentették meg az életét, meg a gyerekéét.


Nagymamám tájékozottságát nem tudom, de neki inkább lehetősége nem volt "egészségesen terhesnek lenni" a körülmények miatt. Akkor nagy szó volt, ha tiszta vízhez vagy értékelhető élelemhez jutottak, a terhesség nem jelentett előnyt.

2011. jan. 23. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
100%

Én a nyolcvanas évek közepén szültem. Sok könyvet lehetett venni a terhességről, a magzat fejlődéséről, a kisbaba fejlődéséről, a szülésről. Aki akart, utánna olvasott a dolgoknak.

Azt már akkor is tudta (legalábbis illet volna tudnia) mindenki, hogy a dohányzás káros a babára is. A gyógyszerek esetleges káros hatásáról is tudhatott mindenki (akit érdekelt).

Az én terhességeim alatt 3 kötelező ultrahang viszgálat volt, néhány (már nem emlékszem mennyi) vérvizsgálat.

Terheléses cukrot, down vizsgálatot csak a rizikófaktorba tartozóknál, vagy ahol egyéb ok miatt szükség volt azoknál csináltak.

Akkor is voltak akik végig dolgoztak, mások pedig a terhesség elejétől táppénzen voltak, mint veszélyeztetett terhesek.

Rengeteg egyéb vizsgálat is volt (nézték a baba szívverését terhelés alatt, a baba véráramját, magzatvíz vétel is volt, meg más vizsgálatok is voltak) De ezeket nem alapból csinálták mindenkinek, hanem csak azoknál, ahol felmerült valami gond, akár a mamánál, akár a babánál.

Akkor is és most is voltak/vannak olyanok, akik utánnaolvasnak a dolgoknak, meg akiket nem érdekelnek az ilyesmik.

2011. jan. 23. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat! nagyon felháborító a mai fiatalok tudatlansága is. Szegény babákat sajnálom.
2011. jan. 23. 15:17
 14/14 anonim ***** válasza:
87%

1977-ben és 78-ban szültem. Fiatal voltam és egészséges,mégis mindkét gyerekemet 8 hónapra szültem. Nem derült ki, hogy miért, mindkettő egészséges, és van már 2 gyönyörű unokám is. Annak idején nem volt még internetünk, könyvek viszont léteztek. Akkor is sok hülyeséget is írtak, akárcsak most, és olvashattam okos tanácsokat is.

Minden hónapban jártam terhesgondozásra - akkor még nem számított sértésnek, ha az emberre azt mondták, terhes. Ultrahang gép alig volt az országban, azt küldték oda, akinél valamilyen elváltozást sejtettek.

Nem volt terheléses cukorvizsgálat, nem emlékszem Down-szűrésre sem, emlékeim szerint akkor sem született több beteg gyerek, mint most. Tudtuk, hogy nem szabad dohányozni a terhesség ideje alatt, igaz, én sosem dohányoztam, és a piálás is tilos volt, azzal sem éltem soha. Czeizel prof. előadásait akkoriban a tv-ben adták, én nagyon szerettem.

Lehet, hogy a boldog tudatlanság jobb volt, mint a mostani stresszelős terhességek? Nem tudom, csak azt: a hülyeség független kortól és nemtől.

2011. jan. 24. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!